Zápisy do kroniky města Kyjova za rok 1981 zpracoval a do kroniky vepsal Antonín Pančochář, kronikář.
Obsah kroniky města Kyjova za rok 1981 byl projednán radou městského národního výboru v Kyjově a schválen.
Kyjov, dne 31. srpna 1982. Miroslav Marada, předseda MěstNV.

Úvodní slovo kronikáře


    Vstupujeme do nového roku, který je prvním rokem další, v pořadí již sedmé pětiletky, vstupujeme do nové etapy rozvoje naší společnosti. O tom, že naše šestá pětiletka skončila úspěšně, rozhodli jen lidé, pracující na všech úsecích národního hospodářství a právě a znovu tito lidé mají ve svých rukou i další plánovaný růst úrovně života celého našeho národa. Již minulý rok naznačil, že každý další růst životní úrovně bude stále těžší a nesnadnější, že bude vyžadovat více práce a odpovědnosti, neboť podmínky, jak materiální, tak i energetické se neustále zhoršují a stávají se čím dál tím více méně dostupnými. Bude nutné postupně přecházet na kvalitu a kvantita jako ukazatel musí zákonitě ustupovat. V tomto roce se uskuteční XVI. sjezd Komunistické strany Československa a směrnice, které budou na tomto sjezdu vytýčeny, a jejichž provedení a uskutečňování bude zajišťováno zástupci, kteří budou zvoleni v letošních volbách do všech zastupitelských orgánů i všemi pracujícími, jistě budou směřovat a přispějí i k dalšímu zvýšení úrovně nás všech. Volební programy Národní fronty budou jistě vodítkem pro všechny pracující i pro řídící pracovníky a jejich splnění zajistí náš lepší společný život.
    Rok 1981 je rokem jubilejním, je 60. výročím založení Komunistické strany Československa, strany, která je dnes rozhodující složkou našeho státu i národního hospodářství.
    Na začátku roku nemůžeme jinak, než si přát, aby tento rok byl skutečně šťastný, a abychom jej, stejně jako řadu let minulých, prožili v míru. Je pravda, že mír, jako takový, je štěstím pro celé lidstvo, ovšem normální člověk nemá přímý vliv na řadu skutečností kolem samotného míru a jeho udržení a může jej podpořit pouze svou poctivou prací a mnohdy i svým vlastním přesvědčením. A my všichni, kteří jsme už válku zažili, a kteří jsme také zažili i budování naší vlasti po ničivé druhé světové válce, se rozhodně vždy a za každých okolností stavíme za mír na celém světě a podporujeme snahy po vzájemném dorozumění a dalším zvýšení životní úrovně nejen u nás, ale i na celém světě. Každý přímo na svém pracovišti může k realizaci této ušlechtilé myšlenky přispět v první řadě svou poctivou prací, může napomoct k postupnému zvýšení spokojenosti, k šťastnějšímu a spokojenějšímu žití a tím i k zvýšení touhy po samotném míru, v němž je záruka lepšího uspokojení lidských požadavků. A od touhy po míru není již k přímému boji za samotný mír daleko, protože toto spolu velmi úzce souvisí.
    Projevy našich nejvyšších představitelů k vstupu do nového roku byly konkrétní, v některých částech pak i hodně kritické. V první řadě bylo poukazováno na nedostačující úroveň kvality řídící práce a na nižší úroveň kvality výrobků. Je bohužel smutnou pravdou, že některé naše výrobky nedosahují vždy takové úrovně, abychom s nimi mohli být spokojeni. Projevuje se to nejen u výrobků, určených pro domácí trh, ale, a to je nejhorší, týká se to také výrobků, určených na export. Horší kvalita a z toho vyplývající nemožnost jejich uplatnění na světovém trhu nás samozřejmě ochuzuje o možnost získání cenných deviz, které zase potřebujeme pro dovoz deficitních materiálů, hlavně z kapitalistické ciziny, takže v řadě případů je pak efektivnost některé výroby vlastně nulová. Zde je třeba napřít veškerou snahu, aby naše výrobky byly srovnatelné s výrobky nejvyspělejších států, a aby byly schopné i té nejtvrdší konkurence na světových trzích. A k tomu by měla přispět zdokonalená soustava plánovitého řízení, která se již úspěšně uplatnila u některých experimentujících podniků. Tato soustava klade obzvláštní důraz na kvalitu výrobků a hospodárnost výroby v oboru materiálním i energetickém. Situace v obou těchto oborech není nijak uspokojivá a vyžádá si jistě ještě v průběhu tohoto roku řady zásahů. I nadále nebude možno přehlížet nedodržování technicko hospodářských norem, ať se již jedná o průmysl či zemědělství a bude proto nutno přistoupit s veškerou vážností k šetření materiálem a energií, ale také samotnými potravinami. Je to vážný příkaz doby, neboť potraviny se stávají, a vlastně již jsou strategickou surovinou a stát, který bude chtít dosáhnout vysoké životní úrovně, musí mít v první řadě zajištěnu výživu národa především z vlastních prostředků.
    Důležitou součástí života dnešních dnů je otázka životního prostředí a vzájemných vztahů mezi lidmi. Víme, že právě životní prostředí do určité míry formuje i vzájemné mezilidské vztahy. A toto prostředí v poslední době hodně utrpělo. Do přírody byla provedena řada zásahů a úprav, mnohdy i unáhlených a nedomyšlených, které se nyní odrážejí hodně nepříznivě právě ve změně samotného prostředí. Bude velkým úkolem nejen pro nás, ale snad i pro příští generace, aby příroda byla znovu takovou, jakou byla, aby se obnovila její dokonalá vyrovnanost, půvab i užitečnost. Nebude možno i nadále přírodu devastovat, odnímat nejúrodnější zemědělskou půdu, na této dobře nehospodařit. Vedoucí představitelé na všech stupních se musí zamyslet nad čistotou našich vod a snažit se, aby byl obnoven život v nich. Není rozhodně vizitkou žádného města tvoření divokých skládek, znečišťování ulic a chodníků a řada dalších nešvarů, které okolí otravují a nepřispívají k dobrému společenskému soužití. Rozhodně je již zde doba, kdy nebude možno k těmto problémům přivírat oči a bude proto nutno zasáhnout ostře a nesmlouvavě, neboť příroda je doslova ohrožena. A my lidé s ní samozřejmě také.
    V tomto roce stojí před námi hodně úkolů a budeme jistě rádi, když budou beze zbytku splněny. A jak by bylo krásné a užitečné, kdyby se v tomto roce zlepšily právě ty vztahy mezilidské, kdyby se zvýšila úcta jednoho k druhému a kdyby se tyto vztahy neustále zvyšovaly souběžně s růstem výroby a blahobytu.
    Stejně jako v letech minulých i letos si Městský národní výbor vytyčil své hlavní úkoly na rok 1981. Tyto úkoly budou ještě v průběhu roku podle okamžité potřeby a možností dále zlepšovány a upřesňovány do nového volebního programu. Úkoly jsou rozděleny do jednotlivých oblastí a obsahují práci řídící, ideově výchovnou, sociální, výstavbu města, zemědělství a vodní hospodářství, finance a plánování, místní hospodářství, obchod a konečně i životní prostředí. Jsou zpracovány plány práce pro plenární zasedání poslanců i pro zasedání rady Městského národního výboru a také plány práce všech komisí a občanských výborů. Plán práce na rok představuje nejen půl stovky stran, ale i stovky úkolů, které, pokud budou splněny, přispějí k zvýšení úrovně celého města i lidí v něm.
    V tomto roce se uskuteční volby poslanců do MěstNV a členů občanských výborů. Bude obnoveno i složení jednotlivých odborných komisí. Poděkujeme řadě obětavých pracovníků, kteří po splnění svých úkolů z funkcí odejdou a popřejeme hodně elánu a úsilí těm, kteří do této práce, ať poprvé nebo již po řadu období, nastupují. Každý z nich ať je pamětliv starého římského zákona: nechť bdí, aby věc společná neutrpěla jakékoliv újmy. A pokud naši zástupci budou podle tohoto hesla pracovat, dočkají se jistě i spravedlivého ocenění své práce.


pokračuj