Zápis do kroniky města Kyjova za rok 1983 zpracoval a vepsal kronikář města Antonín Pančochář.
Tento zápis obsahuje 56 (padesátšest) očíslovaných stran. Obsah zápisu do kroniky města Kyjova byl v radě Městského národního výboru přečten a schválen.

Kyjov 26. červenec 1984
Miroslav Marada, předseda MěstNV

Úvodní slovo kronikáře


    Každý rok, do nějž právě vstupujeme, je důvodem především pro rekapitulaci roku předešlého, ale také obdobím určitých slibů a předsevzetí. A hodnotíme-li dnes rok právě uplynulý, pak můžeme konstatovat, že rok minulý, tedy 1982, třebaže byl doslova nabitý událostmi a v některých obdobích byl dokonce napjatý, přece jen skončil šťastně, v míru a celkové pohodě. Nechci zde rozebírat politické události, které se v průběhu roku projevily, a které se vyznačovaly mnohdy zcela protichůdnými názory té či oné strany, nemíním se ani zmiňovat o tom, že většina lidí by si přála, aby se různá jednání zbytečně neprotahovala, či lépe, aby se vůbec třeba nekonala, protože kdyby se jednotlivé strany dovedly domluvit tak, jak se dovedou domluvit obyčejní lidé, jistě by to celé věci jen prospělo a pak by vyvolávání různých situací bylo bezpředmětné. A to je jistě přáním všech nás obyčejných lidí, kteří máme rádi život, života si dovedeme vážit a chceme jej žít v klidu a míru a bez zbytečného vzruchu.
    Všimněme si, jak se v našem městě neustále buduje. Volební programy nezůstávají jen na papíře, jsou podle jednotlivých časových úseků rozpracovávány, oživovány a také uskutečňovány. Výsledek prováděných akcí byl ke konci roku uspokojivý a odpovídal plánu a tak naši představitelé se mohou klidně podívat svým voličům do očí. Zlepšilo se i zásobování, ovšem přetrvávají ještě některé nedostatky a v některých případech nejsou uspokojovány vysoké požadavky občanů, kteří dík dobrým výdělkům zvyšují i své dnes již vysoké nároky, hlavně na průmyslové zboží vyšší kvality a samozřejmě i vyšší ceny. Určitým důvodem těchto nedostatků je i v současné době nižší vývoz našich výrobků do kapitalistické ciziny, kde dosud trvá hospodářská krize a tím i menší poptávka po námi dováženém zboží a tak my na druhé straně nemůžeme plně zajistit dovoz od nich. Ovšem tyto nedostatky nejsou takového rázu, aby mohly podstatněji ovlivnit naši životní úroveň, spíše se pociťují u jednotlivců, kteří, ač by jinak mohli, přece jen si zatím nemohou koupit třeba barevný televizor zahraniční výroby nebo chladničku apod. Pro nás je však potěšitelné, že i za této situace naše kyjovské podniky své plány splnily i ve vývozu, a to jak do států socialistických, tak i kapitalistických a tak přispěly svým dílem k získání potřebných deviz pro naše hospodářství.
    Zrekapituloval jsem minulý rok a v některých bodech jsem jej snad i částečně zkritizoval. Ovšem kronikář má povinnost tlumočit i subjektivní názory jak svoje, tak i názory svého okolí tak, jak jsou ve skutečnosti přijímány.
    Vstupujeme tedy do nového roku, do roku 1983. Očekáváme a přejeme si od něho jen to nejlepší a nejpěknější. Přejeme si především, aby i tento rok byl rokem klidu a míru, abychom my všichni, mladí i ti starší, mohli pracovat a žít bez zbytečného vzruchu, aby děti nemusely vědět a slyšet nic o harašení zbraněmi, aby jim pojmy jako atom či megatuny byly cizím pojmem, aby všichni lidé měli dobrou vůli a už jen pro samotnou záchranu celé země i lidstva se konečně domluvili. Ať se jeden na druhého díváme stejně přívětivě, jako se díváme na ty naše nejbližší. Ať zmiznou všechna podezírání a osočování, ať se mezi všemi projevuje jen upřímnost a vzájemná úcta. Na světě je přece tolik věcí, které jsou důležitější, a které by se mohly za předpokladu trvalého míru bez potíží vyřešit, ať už se jedná o to, aby lidstvo mělo dostatek jídla, aby každý měl práci a tím i výdělek, aby se každý mohl cítit skutečným a rovnoprávným člověkem a to jsou problémy jistě závažnější, než problémy, které jsou mnohdy uměle vyvolávány.
    U nás ve městě je práce i na tento rok hodně. Stejně jako v minulých letech se bude pokračovat v budování města, ve vylepšování životního prostředí a zkrášlování města i okolí. V žádném případě se však nebude zapomínat na lidi a zvláštní pozornost bude zaměřena na mládež, na její výchovu a jejímu zapojování do užitečné činnosti. Do této práce se zapojí nejen samotná mládežnická organizace a školy, ale i jednotlivé organizace Národní fronty a tím se přispěje k zdárnému průběhu celé této velmi důležité akce.
    Aby všichni lidé mohli žít, aby každý byl co nejvíce šťasten, k tomu je potřeba mír. A za tento mír se musí bojovat na všech frontách. A bojovat se musí nejen slovy, ta jsou mnohdy málo účinná, ale především prací, jejíž výsledky přispívají k rozmachu i síle každého státu. A máme-li si tedy do tohoto nového roku přát něco skutečně dobrého a hodnotného, pak je to skutečně v první řadě jen ten mír a dobré zdraví. A proto s tímto přáním do tohoto roku vstupujeme.


pokračuj