Slovácký rok 1987


    …Jestliže dříve stála kultura spíše na okraji lidského života, pak dnes má nezastupitelné místo při budování rozvinuté socialistické společnosti…

    Ve dnech 14., 15. a 16. srpna 1987 se konala pod záštitou OV KSČ a ONV v Hodoníně, MěstV KSČ a MěstNV v Kyjově národopisná slavnost Slovácký rok. Pořadatelem byl Dům kultury ROH v Kyjově.
    V pátek 14.8. byla otevřena v Domě kultury ROH výstava Slovácký rok, kde si návštěvníci prohlédli písemnosti, fotografie a jiné materiály z historie pořádání Slováckých roků. Odpoledne pak od 14. hodiny koncertovala dechová hudba Kyjovjáci na nádraží ČSAD, na náměstí Klementa Gottwalda, na Zahradní ulici a ve čtvrti Boršov.
    V 17 hodin zazněly z podloubí věže městské radnice fanfáry na zahájení národopisného festivalu Slovácký rok 1987. Hned na to krojovaná chasa postavila na náměstí 30ti metrový máj, zdobený pestrými stuhami, květy a šátkem “turečákem”. Dělo se to za veselého zpěvu, vyhrávání muziky a velkého počtu diváků. V 19 hodin pak byly v kinosále Domu kultury promítnuty filmy s folklórní tématikou.
    Ve 20.30 byl na zaplněném přírodním hledišti bohatý program “Klenotnice lidových písní a tanců Kyjovska”. Na pořadu vystoupila celá řada souborů a slováckých krúžků – cimbálové muziky Jury Petrů a ing. Jana Slaměny, ze ZK ROH Elektrosvit, z Osvětiman, cimbálovka Mládí z JZD Čejč, z Vracova a Rohatce. Účinkovaly mužské pěvecké sbory z Kyjova, Svatobořic-Mistřína, ze Šardic, z Milotic a Ždánic. Ženské sbory z Kyjova, Svatobořic-Mistřína, z Ježova, Ratíškovic a Milotic. Kromě souborů vystoupili i sólisté.
    V sále Domu kultury probíhala také taneční zábava a v areálu ZŠ v Komenského ulici byla beseda u cimbálu.
    V sobotu 15. srpna ráno od 8. hodiny koncertoval orchestr mládeže JZD Družba Kyjov a současně vyhrávala dechovka Podhoranka na nádraží ČSD, na sídlišti Za stadionem, v ulicích Antonína Zápotockého, Tyršové a Brandlové a na sídlišti V.I. Lenina. Koncerty se těšily velkému zájmu obyvatelstva.
    V 9 hodin začal na náměstí Klementa Gottwalda “jarmak”, kde si návštěvníci kupovali výrobky ze dřeva, kůže, proutěné zboží, suvenýry ze “šustí”, ale také pečivo, perník, keramiku, výšivky i části krojů. Nechyběly ani jarmareční dobroty, jako turecký med, kvašáky, koláče. Současně s jarmarečním hemžením vyhrávala na sídlišti Švabinského, na Lidické, před Domovem důchodců a v areálu nemocnice dechová hudba Skoroňáci.
    V 10 hodin na parkovišti za Domem kultury ROH probíhal zároveň jubilejní pořad dechové hudby Mistříňanka. V ukázce pořadu “Práce, zvyky, obyčeje a obřady v lidovém oděvu” se konala přehlídka lidových krojů Kyjovska. Účinkovali obyvatelé vybraných obcí a hrála cimbálová muzika ing. Slaměny. Přehlídka byla věnována 130. výročí narození prvního ředitele gymnázia v Kyjově a národopisce Josefa Klvani. Pořad s přehlídkou byl hojně navštíven. Velkému zájmu publika se těšil i zvykoslovný pořad “Kyjovská svatba”, který se konal v parku. Účinkovaly soubory Domu kultury Kyjov a cimbálová muzika Jury Petrů.
    Odpoledne za krásného počasí se konal mohutný průvod všech účastníků v krojích, který vyšel z ulice Obránců míru, dál Nerudovou ulicí, třídou Rudé armády přes náměstí a Komenského ulicí na přírodní hlediště. V jeho zaplněném prostoru tleskali diváci předvedeným ukázkám lidových zvyků a obyčejů v podání vesnických skupin, souborů a sólistů. Pořad měl název “Rok na Kyjovsku a Ždánsku – od vánoc do žní”.
    Na hřiště Sokolovny přišli ti, co mají rádi dětská vystoupení. Měo název “Děcka, zahrajme si”. Soubory I. a III. Kyjovánek, Krušpánek z Vracova, Lučinka ze Svatobořic-Mistřína, Rozmarýnek z Ratíškovic, národopisná skupina z Kostelce a Příkopky z Ratíškovic byly za svoje vystoupení odměňováni silným potleskem.
    Pořad “Muzicírování s trochou vzpomínání” se konal podvečer v parku. Hrály cimbálové muziky z Osvětiman, Rohatce a Ždánic a rodinná kapela Jožky Varmuži ze Svatobořic-Mistřína. V “Okénku cimbalistek” vystoupily Jarka Svozilová, Magda Úprková a Adélka Veselá. Ve zdařilém pořadu dále účinkovali zpěváci – sólisté, sbor žen z Ježova a mužský sbor ze Ždánic. Pořad a vzpomínající uváděl Břeťa Rychlík z Brněnského Hadivadla.
    Ve 20 hodin na přírodním hledišti vystoupily soubory, vesnické skupiny a sólisté v pořadu “Rok na Kyjovsku a Ždánsku – od zarážení hory do hodů”. Následoval jubilující pořad cimbálovky Jury Petrů a Slováckého souboru Domu kultury ROH Kyjov: “Hrajte ně husličky”. Potom se rozproudila volná zábava u cimbálu.
    Na dalších místech se současně konaly taneční zábavy: u Sokolovny hrála Sobulanka, na parkovišti za Domem kultury účinkovali Skoroňáci, v sále Domu kultury vyhrávali Kyjovjáci, v areálu základní školy hrála k tanci Podhoranka a na stadionu TJ Jiskry dechovka Mistříňanka.
    Milovníci cimbálové muziky si poseděli v družném a veselém zpěvu na Besedě u cimbálu na nádvoří OPBH proti Lacrumu. Druhý festivalový den končil ve 2 hodiny po půlnoci.
    V neděli 16. srpna koncertoval od 8. hodiny dechový orchestr mládeže JZD Družba Kyjov. Od 9-18 hod. byla otevřena výstava Slovácký rok a zase se těšila zájmu návštěvníků. V 9.30 projížděla městem hustými špalíry lidí “Jízda králů”. Chasa na koních ozdobených růžemi a pentlemi, v čele s králem,vyjela k náměstí. Zastavovali v ulicích a u vybraných domů a vybírali na krále. Doprovázeli toto vtipnými říkankami a dary odváželi v košiňáku. Jízdu králů i v tomto roce provedla chasa ze Skoronic, kde tento starodávný zvyk z minulých století před desítkami let obnovili.
    Ve 14 hodin se na přírodním hledišti konala Okresní mírová slavnost s bohatým kulturním programem a předáním dožínkových věnců. V 15 hodin se za Sokolovnou opakoval úspěšný dětský pořad “Děcka, zahrejme si!”, tentokrát v rámci Okresních mírových slavností.
    Nějak v tu samou dobu započal v parku jubilující pořad cimbálové muziky ing. Jana Slaměny a Slováckého souboru Lúčka ze Svatobořic-Mistřína, rovněž v rámci OMS. Pořad měl název “V tem kyjovském poli”.
    V 17 hodin krojovaná chasa začala s “Kácením máje” na náměstí Klementa Gottwalda. Ti, co máj postavili ji také káceli. Byli to chlapci z Bukovan. Před mnoha diváky k tomu vesele vyhrávala dechovka Sobulanka.
    Stavění i kácení máje patří k pořadům, kterým se zahajuje a končí Slovácký rok. Národopisné slavnosti Slováckému roku 1987 v Kyjově přálo po všechny tři dny počasí. Bylo slunečné a teplé. Zájem občanů, kyjovských rodáků, obyvatel ze širokého okolí i vzdálených míst – nechyběli ani cizinci – byl veliký. Tomu také odpovídaly i návštěvy na všech pořadech. Slovácký rok 1987 v Kyjově navštívilo ve všech třech dnech jeho konání a pořady zhlédlo 90.032 spokojených diváků.
    Československá televize Brno některé části slavností filmovala, aby je ve svých příštích pořadech uvedla pro diváky celé naší vlasti. Monumentálnost tohoto folklórního festivalu, bohatost a pestrost pořadů byla přijímána s nadšením a občané a milovníci národopisu se už zase těší na ten příští Slovácký rok 1991.


pokračuj