Činnost Domu kultury ROH v roce 1988


    Činnost Domu kultury ROH byla zabezpečována dle plánu jednotlivých kolektivů zájmové umělecké činnosti, také dle jednotného plánu kulturně výchovné, tělovýchovné a branné činnosti města. Dále dle programového dokumentu Domu kultury ROH a rozpracovaných úkolů v kulturně výchovné a vzdělávací činnosti, z usnesení městských, okresních a krajských politických, státních a odborových orgánů, včetně volebního programu.
    V Domě kultury bylo v tomto roce 1988 uspořádáno 3.935 kulturně výchovných akcí, kterých se zúčastnilo 514.940 osob. Pro mládež bylo z tohoto počtu uspořádáno 891 akcí za účasti 53.543 mladých lidí. Mimo takové akce, jako byly schůze, aktivy, školení, konference apod., bylo nejvíce akcí při zkouškách ZUČ, potom vystoupení souborů ZUČ i jeho vystoupení mimo Dům kultury ROH.
    Následoval počet kurzů – skupin, kterých bylo 125, vzdělávacích akcí 97 a následovaly další – vystoupení profesionálních souborů – 94, 50 divadelních představení, 45 společenských zábav, estrádní pořady a koncerty v počtu 27.
    Nejvíce návštěvníků, hlavně z řad mládeže, shlédlo vystoupení profesionálních souborů, ale ještě více návštěvníků – sice s menším počtem mladých – navštívilo vystoupení souborů zájmové umělecké činnosti. Přes 15.000 diváků bylo na divadelních představeních, z toho bezmála 10.000 bylo mládeže. Dobré návštěvy byly na estrádních pořadech – téměř 13.000, společenských zábav se zúčastnilo 12.000 osob, 8.500 bylo posluchačů na koncertech. Na vzdělávacích akcích bylo 3.819 účastníků, kurzy navštěvovalo 2.396 osob.

Práce s dětmi a mládeží

    Na tomto úseku zaměřili pracovníci Domu kultury činnost na výchovu a získávání kulturního rozhledu od nejmenších dětí po studenty středních škol a žáky učilišť. Pro děti mateřských škol byly uváděny pohádky loutkářského souboru Sluníčko Domu kultury Kyjov, které viděly nejen děti z Kyjova a okolí, ale letos poprvé i děti z Kroměřížska a Veselska. Mimo loutkové pohádky bylo uvedeno 8 představení profesionálních souborů. Klasické pohádky byly uvedeny v hereckém provedení.
    Pro I. ročník-stupeň základních škol bylo uvedeno 16 představení s různými žánry divadla – záměr cyklu byl seznámit děti s růzností žánrů. II. stupeň základních škol – předplatné navazuje a zajišťuje divadelní výchovu na cyklus I. stupně. Pro tuto věkovou kategorii není dostatečný výběr her. Celkem byla uvedena 4 představení.
    Pro střední školy a učiliště byla forma volného výběru pořadu změněna na výchovný systém Mládež a kultura. Bylo uvedeno šest vystoupení s různým zaměřením. Důraz byl kladen především na výchovné pořady: problematika soužití, pořad varující před toxikomanií. Dále byly uvedeny pořady hudební, balet apod. Pro tuto mládež byla zajištěna řada koncertů, písničkové recitály a oddechové taneční večery mladých. Zdařilý byl Předsilvestrovský večer, kdy byly mládeži vyhrazeny všechny prostory Domu kultury. Byly uvedeny hudební, divadelní a filmové pořady.

Zájmová umělecká činnost

    Práce v kolektivech se rozvíjela dle plánu pro tento rok. Byla zaměřena na aktivní podíl na oslavách kulturně politických výročí naší společnosti. Šlo také o záměr udržovat folklórní tradice naší oblasti. V tomto duchu byla pořádána “Zpěvácká soutěž okolo Kyjova”, Besedy u cimbálu.
    Řada souborů se zúčastnila okresních přehlídek: Slovácký soubor, Kyjovánek, cimbálová muzika Jury Petrů, cimbálovka ing. Jana Slaměny, loutkářský soubor Sluníčko. Pěvecký soubor Kyjovanka se zúčastnil pěveckých slavností v Prostějově, Slovácký soubor postoupil do krajského kola soutěže.
    Kolektivy často vystupovaly také mimo Kyjov, některé v zahraničí. Dechový orchestr Kyjovjáci byl po šesté v NDR a jednou v Polsku. Cimbálová muzika ing. Jana Slaměny reprezentovala v Řecku, Kyjovanka v NDR, Slovácký soubor vystupoval v Jugoslávii.
    Problémem ZUČ je rozšiřování členské základny, např. do pěveckého sboru, generační problém je citelný u souboru Kyjovanky, Sluníčka.

Z činnosti jednotlivých kolektivů

    Rozhlasový kroužek připravoval jedenkrát týdně rozhlasové relace o pořadech Domu kultury ROH. Kromě toho zveřejňoval naléhavé informace městských organizací a institucí. Do vysílání zařazoval politické úvodníky o významných společenských událostech. Kroužek se podílel na rozsáhlé relaci k 1. máji. Celkem bylo odvysíláno 45 relací.
   Klub výtvarného umění – jeho členové se scházejí jedenkrát v měsíci. Metodickou pomoc jim poskytuje pracovník Galerie Hodonín. Od II. poloviny roku je odborným poradcem akademický malíř M. Bravenec. Klub uspořádal 1 členskou a 1 kolektivní výstavu prací svých členů, které si prohlédlo 1.600 návštěvníků.
   Rada klubu mladých se scházela dle potřeby jednou až dvakrát za měsíc. Na poradách byla upřesňována náplň pořadů systému Mládež a kultura, byly připravovány soutěžní pořady a prostřednictvím členů rady byly propagovány pořady připravované Domem kultury. Pořady systémem Mládež a kultura měly 6 akcí s návštěvností 1.720 osob, na 3 soutěžních večerech bylo 986 diváků.
   Skupinu Návrat představuje 9 hudebníků a zpěváků. Skupina zastupuje žánr značného rozpětí – od folku přes blues až po country. Členové skupiny se snaží zlepšovat své výkony a jejich texty byly hodnoceny velmi dobře. V oblastní Portě dosáhli 4. místo. Skupina byla často zvána na mládežnické akce – táboráky, klubové večery, country bály. Na deseti akcích skupiny bylo 2.080 návštěvníků – posluchačů.
   Divadelní kruh vznikl v tomto roce a záměrem skupiny je snaha o netradiční divadlo malé jevištní formy a moderní poezie. Skupina se věnuje především přípravě a dosud nevystupovala.
   Elektron – pod tímto názvem vystupuje vlastně jen jeden hudebník. Mimo varhan má dostatečné hudební a akustické zařízení. Je zván různými organizacemi k hudební produkci, např. k oslavě MDŽ nebo na členské schůze. Mimo to působí ve Sboru pro občanské záležitosti u MNV Svatobořice-Mistřín, kde měl 45 akcí s 1.500 diváky. Na dalších 5 akcích měl 810 diváků – posluchačů.
   Estrádní soubor představuje rovněž jediný člen – manipulátor. Je dosti často zván pořadateli, hlavně dětských zábav, k MDD a vánočním svátkům, také k oslavám MDŽ a podobným příležitostem. Realizoval 17 akcí, které zhlédlo 1.610 diváků.
   Slovácký soubor Kyjov – jeho novým vedoucím je Milan Pokorák. Prospěšné pro soubor je jeho studium lidové akademie a úzká spolupráce s ÚLU Strážnice. Ke změně došlo i v dívčím sboru, vedoucím mužského sboru je i nadále Jiří Petrů. Úspěšnou akcí byla v první polovině roku premiéra “V dobrém jsme se sešli…” S částí tohoto pořadu se zúčastnil soubor okresní přehlídky v Čejkovicích, kde získal 4. místo a postoupil do oblastního kola v Uherském Brodě. I zde porota vystoupení hodnotila kladně. Toto vystoupení mělo ohlas i na festivalu v Miloticích. V září t.r. přijal soubor pozvání do Jugoslávie a upevnil tak družbu s tamním souborem. Ku konci roku patřili členové k hlavním organizátorům kyjovských hodů. V průběhu roku zajišťovali program na besedách u cimbálu, na schůzích i různých oslavách významných výročí. V závěru roku se soubor zúčastnil natáčení do Československé televize v Brně.
   Dětský pěvecký soubor Kyjovánek pracoval ve třech skupinách. I. skupina pod vedením MUDr. Hudečkové mimo vystoupení v městských organizacích se zúčastňoval přehlídek dětských souborů. V říjnu t.r. vystupovaly děti v Praze se souborem Radost a rovněž společně v Kyjově v programu Písně radosti. II. skupina vedená Marií Holcmanovou po roce příprav byla úspěšná v premiérovém vystoupení Kyjovánku. Po onemocnění vedoucí skupina ku konci roku stagnovala. III. skupina je nejzkušenější. Měla řadu vystoupení při MDŽ, při oslavách Února v Žarošicích i na plenárním zasedání MěstNV Kyjov. V rámci družebních styků uskutečnila skupina i jeden zájezd do Prahy. Kyjovánek se orientuje na dětské hry, písně, říkadla a tanečky dětí. Soubor v roce 1988 vystupoval 28krát a jeho akce zhlédlo celkem 9.000 diváků. V každé kategorii tohoto dětského souboru je přiměřená náročnost k věku dětí a jejich výcviku.
   Cimbálová muzika Jury Petrů má dlouholetou, dobrou tradici. Po zemřelém otci převzal vedení muziky jeho syn. Činnost této cimbálovky je rozsáhlá. Spolupracuje se Slováckým souborem, účinkuje při různých kulturně politických příležitostech. Hraje na besedách u cimbálu, zúčastňuje se soutěží – letos okresní v Čejkovicích a společně se Slováckým souborem postoupila do oblastního kola. Nechyběla ani v letošním prvomájovém průvodu, čestné uznání si přivezla z Mírových slavností z Myjavy. Jako jedna z hlavních cimbálovek Slovácka se zúčastnila Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici. Oceňována byla příprava a realizace výchovného koncertu pro žáky základních škol, který byl věnován lidové hudbě a písním. Cimbálová muzika Jury Petrů nechyběla letos na festivalu v Miloticích, natáčela do Československé televize i pro Československý rozhlas. S Domem kultury zajistila společně soutěž ve zpěvu lidových písní “Okolo Kyjova”. Soutěž měla značný ohlas a byla kladně hodnocena odborníky i diváky. Cimbálová muzika Jury Petrů měla t.r. 110 vystoupení, na kterých bylo 62.000 diváků.
   Cimbálová muzika ing. Jana Slaměny spolupracuje mimo svoji hudební činnost se souborem Lúčka SK ROH Svatobořice-Mistřín. Tento soubor doprovázela i do Řecka, kde měli řadu zdařilých vystoupení. Na okresní přehlídce v Čejkovicích, společně se souborem Lúčka po zdařilém vystoupení postoupili do oblastního kola. Účinkovala ve Strážnici a na přehlídce v Uherském Hradišti. V rámci oslav Vítězného února vystupovala ve Bzenci a dosti pravidelně hraje hostům v lázních Hodonín. Cimbálová muzika ing. Jana Slaměny účinkovala na různých oslavách, na FFP, ve Svatobořicích-Mistříně účinkuje na besedách u cimbálu, hrála na krojovaném plese. Na jejích 50 realizovaných akcích bylo 35.000 diváků.
   Dechová hudba Kyjovjáci se stává oblíbenou nejen v místě a okolí, ale i mimo ně. Každým rokem je zvána do NDR, kde účinkovala již po šesté a byla také v Polsku. Příkladný přístup má tato hudba k politickým akcím. Vystupovala v rámci oslav Února, při oslavách 1. máje, prezentovala se úspěšně při letošních oslavách 90. výročí kyjovského gymnázia. Soubor účinkoval při plesové sezóně, při různých oslavách významných výročí, na filmovém festivalu pracujících. Soubor dechové hudby Kyjovjáci účinkoval při 50 různých akcích s celkovým počtem 60.000 diváků – posluchačů.
   Kroužek vážné hudby zajišťuje hudební část Sboru pro občanské záležitosti – při svatebních obřadech, vítání občánků do života a ostatních akcích SPOZ. Při 106 akcích bylo přítomno 3.100 účastníků.
   Ženský pěvecký sbor Kyjovanka – tento snaživý a obětavý kolektiv se scházel jedenkrát týdně. Ve svém programu má sbory naší i světové klasiky a díla současných skladatelů. Sbor se zúčastnil pěveckých slavností v Prostějově, dvakrát vystupoval pro důchodce v Hýslích. Kyjovanka má družbu s mužským pěveckým sborem v NDR, kde třikrát velmi úspěšně vystupovala. Jejích 7 akcí navštívilo 3.300 posluchačů.
   Mužský pěvecký sbor Kyjov má zkoušky rovněž jedenkrát v týdnu. Vedle klasických sborů se zaměřuje na regionální lidové písně. V tomto souboru i v letošním roce trvaly potíže s hlasovým obsazením. Většina mužů totiž dává přednost Slováckému souboru, kde je větší možnost uplatnění. Sbor vystupoval dvakrát v Lovčicích, kde spolupracuje s místním ženským sborem. Ve vánoční svátky uskutečnil koncert v Domově důchodců v Kyjově. Na 3 jeho akcích bylo 330 posluchačů.
   Divadelní soubor zahájil na podzim minulého roku nácvik hry sovětského autora G. Gorina “Ten, který nikdy nelhal”. Na začátku t.r. 1988 pro onemocnění jednoho z hlavních představitelů nebylo možno zajistit náhradu. Další hru pro technické potíže nebylo také možno uvést. O práci projevil zájem nový režisér souboru a uvažuje se o uvedení některých her z jeho dřívější praxe.
   Loutkářský soubor Sluníčko uvedl letos náročnou pohádku “Čaroděj a Gaj” a měl ji v repertoáru od premiéry v I. čtvrtletí až do prosince. Na přehlídce byla inscenace pohádky vysoce oceněna. V závěru roku připravoval soubor novou inscenaci “Nespi kočičko”, která už byla uvedena dřív. Na 21 představeních bylo 2.091 diváků.
   Astronomický kroužek, který se před léty těšil ve městě a okolí velkému zájmu, po zbourání hvězdárny (u Rocha) řadu let stagnuje.
   Divadlo poezie – po odchodu vedoucí kolektivu a také proto, že bývá často mimo Kyjov, se činnost tohoto kolektivu omezila na jednotlivé akce. Letos byla konána příprava a realizace průvodního slova na premiéry Slováckého souboru a Kyjovánku. Členové také zpracovali komentáře k prvomájovému průvodu a tento i komentovali. Ve druhé polovině roku se kolektiv divadla sešel v novém obsazení a rozpracoval i literární pásmo o básníku Josefu Kainarovi. Na okresní soutěži organizovaných pořadů získal kolektiv III. místo. Členové divadla poezie spolupracují se SPOZ MěstNV. Na 18 akcích (i průvod) měli 17.300 účastníků.

Společenský život

    Na úseku společenského života věnovali pracovníci Domu kultury ROH pozornost přípravě a realizaci soutěže na počest 40. výročí Vítězného února pro BSP sdružených organizací. Tyto organizace využívají prostorů Domu kultury ke společenskému životu při přípravě provozních pracovníků a organizátorů společenské zábavy – plesů, různých oslav, společenskou pozornost důchodcům, ale také konferencí, aktivům.
    V rámci roku bylo uvedeno 9 divadelních představení profesionálních divadel z Prahy, Opavy, Olomouce, Ostravy, Uherského Hradiště. Diváci viděli činohry, veselohry, dramata i operety. V rámci předplatného byla divadelní představení v letošním roce ihned vyprodána. Proto byla zajištěna další skupina předplatného, takže příští sezónu bude k dispozici 1.002 sedadel.
    V koncertní činnosti byla věnována péče dětským, mladým i dospělým návštěvníkům. V rámci systému Mládež a kultura byly ve 23 koncertech vystřídány různé hudební žánry. Například pro dospělé bylo uvedeno 11 večerních koncertů – estonský soubor ze SSSR, dále vánoční koncerty vážné i dechové hudby a cimbálové muziky. Dobře se rozvíjel letos i Klub přátel hudby. Je o něj značný zájem jak svědčí i členská základna ve městě, tvořená 253 členy.
    Horší situace je na úseku estrádní činnosti. Pracovníci Domu kultury si ztěžují, že je nedostatek atraktivních a finančně únosných pořadů. V tomto roce bylo uspořádáno v Domě kultury a na přírodním hledišti 15 estrádních pořadů. 3 módní přehlídky, při FFP přehlídka zájmové umělecké činnosti – 12 vystoupení a pro žáky středních škol 9 představení baletu Státního divadla z Brna.

Kino odborů

    V kině odborů jsou promítány filmy třikrát týdně, v neděli třikrát, v pondělí a v úterý vždy jednou. Promítány jsou zde filmy z 56 % převážně socialistických států. V roce 1988 bylo 170 filmových představení, návštěvnost 8.010 diváků. Z toho pro mládež bylo 40 představení. V loutkovém sále jsou promítány 16 mm filmy při školení pracujících, filmy odborné, zdravotnické a instrukčně metodické pro sdružené organizace a školy.

Agitačně propagační činnost

    Agitačně propagační činnost pokračovala i v tomto roce obvykle: technicko-ekonomickou propagandou závodů a podniků, v malé názorné agitaci bylo zhotoveno a obměněno 108 panelů – k významným událostem a výročím a různým oslavám.
    V agitačním středisku byly výstavky propagující mírovou politiku SSSR, další témata byla zaměřena na osvobození naší vlasti, k Měsíci přátelství SČSP a různá jiná mírová a protiválečná a další témata, ukazující na významné poslání Národní fronty.

    V závěru Zprávy o činnosti Domu kultury ROH jeho vedení připomíná, že veškerá snaha a činnost Domu kultury by byla marná, kdyby nebyl zájem o kulturní vyžití a sebevzdělávání. To dokazuje návštěvnost na uskutečněných akcích: Za rok 1988 navštívilo akce pořádané Domem kultury 361.837 pracujících, občanů, dětí a mládeže…


pokračuj