TJ Jiskra Kyjov v roce 1989


    Tělovýchovná jednota Jiskra Kyjov měla k 31.12.1989 1.452 členů. Ze svého středu evidovali 33 cvičitelů, 72 trenérů, 54 rozhodčích. Ve výboru pracovalo 15 členů. V rámci TJ pracuje 11 stálých pracovníků, z toho 6 na poloviční úvazek. Ke splnění všech úkolů v různých oblastech pomáhají TJ státní tělovýchovné orgány, závody, družstva i školy. Různých soutěží se zúčastňuje 48 družstev.
    Ženy I. (ZRTV) ukončily nácvik na československé tělovýchovné slavnosti. Projevil se nedostatek cvičebních hodin pro kategorii dorostu a žactva.
    Oddíl turistiky uspořádal již 15. ročník tradiční Kyjovské padesátky, Štěpánský pochod, zimní táboření, různé zájezdy.
    V oddílu atletiky zaznamenán československý rekord starších žákyň – 5.10.1989 na 4x800 m časem 10:26.0, pod vedením vzorného trenéra Aloise Vrbovského.
    Horolezectví – oddíl uspořádal jedinou akci v tomto roce. Činnost je pouze formální, potýká se se získáváním finančních prostředků.
    Jachting – rovněž formální činnost.
    Oddíl juda uskutečnil v roce 1989 sportovní styk s okresem Borna v NDR. Všechna čtyři družstva trénuje jediný trenér 3. třídy Ladislav Šafařík, bez nároků na odměnu!
    V oddílu kuželek je hodnocena dobrá práce předsedy oddílu MUDr. L. Šimečka.
    Oddíl lyžování prováděl také brigádnickou činnost, jeho členové odpracovali 1.260 hodin. Oddíl si chce do budoucna uchovat objekt na Lopeníku, který navštěvuje kyjovská veřejnost.
    Orientační běh – veškerou činnost po všech stránkách zabezpečuje inženýr Svatopluk Krajtl.
    Oddílu sportovní gymnastiky chybí některé nářadí (můstky, bradla). Děvčata ve věku 5 až 8 let trénuje jediná trenérka M. Mazalová. Oddíl se zúčastňuje okresních přeborů.
    Pro činnost oddílu stolního tenisu byly zakoupeny dva stoly. Oddíl letos uspořádal 4 turnaje.
    Také členové tenisu odpracovali brigádnicky 400 hodin. Jsou příkladem v odvodu oddílových příspěvků.
    Oddíl volejbalu-muži v okresním přeboru dosáhli I. místa a tím i postup.
    Oddíl karate pořádá mimo svoji vlastní činnost kurzy sebeobrany a tím se ekonomicky zabezpečuje. Pět členů se zúčastnilo asijského bojového umění Kung-fu.
    V letošním roce byl založen oddíl zdravotně sluchově postižených, který je zaměřen na atletiku. Výrazných sportovních úspěchů dosáhla Sasínová, která reprezentovala ČSSR i v Západním Německu. Předsedkyní je M. Červenková.
    Oddíl košíkové má v soutěžích 12 družstev. Ženy v sezóně 1988/89 dosáhly v národní lize 7. místo. Vyhrály mezinárodní turnaj, utkaly se s celkem II. sovětské ligy Vilnius Litva. Družstvo minidívek je přeborníkem Jihomoravského kraje i ČSR (trénuje J. Tonyková), družstvo vybojovalo postup z kvalifikace – dorostová liga (trenér ing. Tonyka).
    Výbor TJ dobře hodnotí práci ing. Puchara a správce haly Jaroslava Patíka.
    Kopaná má v soutěžích celkem 8 družstev. Starší žáci neuspěli, sestoupili z KP do KS. Sestoupil i dorost A z ligy do KP. B mužstvo postoupilo do I.A třídy krajské soutěže. A mužstvo kopané dosáhlo v divizi 5. místa. V tomto roce 1989 oslavil oddíl kopané 70. výročí své činnosti ve městě Kyjově. Dle zpráv účastníků byla tato oslava až příliš skromná a to jak organizačně, tak i v účasti funkcionářů.
    Oddíl softbalu-basebalu se snaží: v přeboru ČSSR obsadili muži 6. místo. TJ hodnotí činnost oddílu velmi dobře, o což má zásluhu vedoucí MUDr. K. Havelka.

    V letošním roce bylo předáno členům TJ Jiskry vyznamenání Za zásluhy o rozvoj tělesné výchovy a sportu. Bylo to uznání za příkladnou práci. Vyznamenání I. stupně bylo předáno dvěma členům, II. stupeň třem a III. stupeň rovněž třem členům TJ Jiskra. Čestný odznak ČSTV obdrželi dva členové TJ, rovněž byly uděleny věcné odměny a knihy.
    Na schůzkách oddílů a schůzích výboru byla zdůrazňována palčivá a důležitá otázka, jakou bude v budoucnu sehrávat ekonomika…