Zdravotnictví


Nemocnice s poliklinikou

    V současné době je kyjovská nemocnice komplexním zdravotnickým zařízením, které poskytuje služby v ambulantní i lůžkové části. Aby mohly být tyto služby poskytovány ještě kvalitněji, prošla nemocnice v letošním roce mnoha změnami, a to jak po organizační stránce, tak po stránce stavební.
    V nemocnici pracuje 114 lékařů, přičemž v náboru nových lékařů se uplatňuje spíše klesající trend. Větší pozornost je věnována zvyšování odbornosti stávajících kádrů. Naopak zdravotních sester se stále nedostává, takže jejich přijímání stále pokračuje. Chod nemocnice zabezpečuje celkem 761 zaměstnanců.

Růst mezd

    Letos se podařilo citelně zvýšit průměrné mzdy všech kategorií pracovníků, lékaři počínaje (zde byl nárůst průměrné mzdy největší) a technickým a pomocným personálem konče.

    V nemocnici se objevily tři nové firmy. Úklidové práce zajišťuje firma Clean Servis Brno, o zeleň pečuje firma UNI Kyjov, o žaludky zaměstnanců i pacientů se stará firma Hrabec VS.

Rekonstrukce nemocničních pavilonů

    Snad nejmarkantnější jsou ty změny, které může spatřit každý smrtelník na vlastní oči, a sice nové objekty, které po rekonstrukci začaly sloužit především nám, pacientům. V květnu bylo předáno do provozu 2. patro interního oddělení, kde je umístěno 30 lůžek pro ženy, v přízemí pak úsek intermediární péče s 8 lůžky a jednotka intenzivní péče (JIP) se 6 lůžky.
    Z roku 1992 se protáhla rekonstrukce chirurgického pavilonu. Stav tohoto pavilonu byl katastrofální a vyžádal si největší investice v tomto roce. Vzhledem k tomu, že byla narušena statika budovy a hrozilo, že doslova a do písmene spadne někomu na hlavu, bylo nutné tento havarijní stav řešit co nejdříve. Proto bylo ze státního rozpočtu uvolněno 13 milionů korun, dalších 20 milionů Kč zaplatila nemocnice z vlastních zdrojů. V létě se už začal užívat chirurgický ambulantní trakt. V přízemí chirurgického pavilonu bude v nejbližších měsících otevřena lůžková část anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Přibližně ve stejnou dobu zahájil provoz zákrokový sál urologického oddělení, kde se provádějí drobnější zákroky.
    Co se týká novinek v technickém vybavení nemocnice, je nutné se zmínit o propojení počítačové sítě, která pokrývá 80 % nemocnice a je na ni napojeno 70 terminálů. Rovněž se instaloval svolávací radiový systém pro lékaře ve službách. Dříve museli na oddělení sloužit buď dva lékaři, nebo jeden musel sedět doma u telefonu, aby byl v případě potřeby ihned k dostižení. Nový systém dovoluje lékařům v příslužbě pohyb po okolí, protože vysílač, instalovaný na Strážovském kopci, má dosah 50 km.
    I když se ve vedení nemocnice nic nezměnilo, pro úplnost uvádím jeho obsazení: ředitel MUDr. Petr Hudeček, zástupci MUDr. Jan Felsinger a MUDr. Vlastimil Valenta, vrchní sestra Antonie Krejčiříková, ekonomický náměstek Ing. Drahomíra Zapletalová. A když už jsem začala s výčtem, přidám ještě několik čísel ze statistiky: v areálu je umístěno 15 lůžkových oddělení se 690 lůžky, 9 oddělení společných vyšetřovacích složek a více než dvě desítky odborných ambulancí. Samostatným zařízením je kojenecký ústav a Sociální ústav pro mládež, kde jsou umístěni mentálně postižení mužského pohlaví.
    Přes všechna ta zlepšení a modernizaci jsou však čekárny ordinací stále plné a pacient čeká na ošetření nebo vyšetření mnohdy i několik hodin.

Privátní ordinace

    Několik soukromých ordinací si otevřeli lékaři na různých místech ve městě. Kromě polikliniky, kde mají pronajaty ordinace především praktičtí, zubní a ženští lékaři, jsou ordinace na Komenského ulici č. 560 – od 1. června 1993 zde ordinují internista MUDr. Ivo Mlejnek a ortoped MUDr. Jiří Selucký. V říjnu začali ordinovat v rekonstruovaných prostorách bývalého ředitelství Jihomoravských pekáren Brno v Jungmannově ulici zubní lékaři MUDr. Soňa Menšíková a MUDr. Antonín Grabec. Zde má svou ordinaci také dětská lékařka MUDr. Vladimíra Novotná. Gynekologickou ordinaci otevřela v Havlíčkově ulici (vedle sklárny) MUDr. Marie Gazdíková.

Lékárny

    Na celkem slibně se rozrůstající síť zdravotnických služeb by měly navázat také služby lékárenské. Obě soukromé lékárny (Sedláčkova U zlaté koruny na náměstí, lékárna v budově polikliniky) nestačí náporu nemocných, především při různých chřipkových epidemiích. Hlavní vinu na tom mají nedostatečné skladovací prostory a kapacitně nestačí ani laboratoř, takže některé výkony se musí provádět v laboratoři v nemocnici. Tento problém by snad měl být vyřešen v následujícím roce, kdy je naplánovaná rekonstrukce a dostavba lékárny.


pokračuj