Chodník na kyjovském náměstí zdobí pětice kamenů zmizelých
Takzvané Stolpersteine byly dnes slavnostně zasazeny do dlažby před domem č. 16. Odkazují na pětici kyjovských občanů, kteří se během války stali oběťmi nacistického režimu. Mosazné destičky nesou jména Pavla a Jiřího Baderových a Anežky, Eriky a Hanuše Tauberových. Pracovníci technických služeb kameny symbolicky umístili před bránu, kterou uvedení lidé jednoho válečného dne prošli naposledy, aby se domů už nikdy nevrátili. „V Kyjově je to již druhé pietní místo tohoto druhu. Historicky první kámen zmizelých jsme zhruba před rokem zapustili do chodníku v Jungmannově ulici. Odkazuje na kyjovskou rodačku Reginu Joklovou. Na jednu stranu jsem moc rád, že v Kyjově tato mementa přibývají, na stranu druhou si tím bolestně uvědomujeme, kolik zmařených životů mají nacisté na svědomí,“ uvedl na úvod piety starosta František Lukl.
Iniciátory dnešního položení tzv. Stolpersteine v Kyjově jsou manželé Weberovi. Do jednoho kamene je namísto jména oběti vrytý QR kód. Prostřednictvím chytrého telefonu tak zájemci získají podrobné informace o historii židovství v Kyjově. Tentýž odkaz přikládáme: http://www.mestokyjov.cz/kyjovska-obec-zidovska/ms-39951/p1=39951
Autorem projektu "kamenů zmizelých" je německý umělec Gunter Demnig. Doposud jich nainstaloval zhruba 75 tisíc v 26 zemích Evropy. „Myslel jsem, že časem zájem opadne, ale není tomu tak. Čím dál více rodin chce připomenout své příbuzné,“ řekl před časem Demnig.