1920
Velká úmrtnost
Následky útrap válečných, bídy a podvýživy nebo ranění bylo lze vysvětliti četná úmrtí v zimních měsících na tuberkulosu, hromadná onemocnění španělskou chřipkou řádící po celé západní Evropě. Vyskytl se v městě i případ břišního tyfu.
Odchod polských uprchlíků
Za války hrozívalo nebezpečí nakažlivých nemocí z blízkých baráků svatobořických, přeplněných neustále polskými uprchlíky. Tito již od podzimu 1918 odjížděli do svých domovů a během roku 1919 vymizeli docela. Žádný jich nezdržoval, naopak město si oddechlo. Nebyli oblíbeni pro nečistotu a hrubé chování. Oni nesli velkou část viny na hrozné drahotě u nás v letech 1917 a 1918, neboť skoupili všechny potraviny za každou cenu, aby je prodávali zase dále. Uplatnění jejich pověstného obchodního talentu umožnily jim peněžité podpory od státu a z jiných stran.
Nové volby obecní
V důsledku sloučení obce židovské s Kyjovem měly býti u nás konány nové volby. Utvořen však kompromis mezi politickými stranami, přičemž lidové straně přiznány dva mandáty: jeden zástupce do rady a jeden do obecního výboru.
Volba starosty
Starostou zvolen stavitel Josef Polášek, rodák ze Žádovic se strany národně-demokratické; I. náměstkem dr. Josef Keller za národní socialisty, II. náměstkem Vladimír Šafařík za živnostníky. Do městské rady za národní demokratickou stranu kominický mistr Josef Jakerle, za národní socialisty prof. František Tauchman a František Rechtořík, za sociálnědemokratickou stranu strojník Maxmilián Halabala, za lidovce rolník Ludvík Moudrý. Bylo to 28. ledna.
Změny na politické správě
Téměř současně došlo k osobním změnám na zdejší politické správě. 13. ledna přeložen byl okresní hejtman Alois Fendrych do Boskovic a na jeho místo ustanoven dr. Josef Skácel z Hodonína.
Volby do Národního Shromáždění a Kyjov
Při prvních volbách do Národního Shromáždění dle nové ústavy ze dne 29. února 1920 volilo dne 18. dubna v Kyjově sociálně-demokraticky 476 voličů, národnědemokraticky 380 voličů, národněsocialisticky 347 voličů, pro stranu živnostníků odevzdáno 273 hlasů, pro lidovou 245 hlasů, agrární 37 hlasů.
Poměry vyživovací
V zásobování potravinami je patrno zlepšení. Podražily něco uhlí a dřevo, prádlo a obuv zůstávají stejně drahé. Začátkem léta objevil se nedostatek masa.
Oslava II. výročí naší samostatnosti
Stejně nadšeně jako loni oslavilo se 2. výročí naší samostatnosti dne 28. října. Pořadateli slavnosti byli hlavně legionáři. Sbírka na Dětský den vynesla 3.700 Kč.
Nový ředitel gymnasia
Ředitelské místo na zdejším reálném gymnasiu uprázdněné úmrtím Klvaňovým bylo 1. listopadu obsazeno Antonínem Kollmannem, dříve profesorem gymnasia v Uherském Hradišti.
Jak se žilo
Zlepšení v zásobování potravinami trvalo až do zimy. Lid má dostatek peněz, o svátcích a posvícení řekl bys, že žije v blahobytu. Ošacovací akce úřednictva a učitelstva umožňuje nakoupiti za levnější cenu látek, jež jsou jinak ještě drahé, ale již slušné jakosti. O Vánocích chudina a 152 dětí poděleno šatstvem a obuví.
Ceny poživatin a látek
Za kg másla platilo se v listopadu 44 Kč, kuře bylo za 10 Kč, husa (krmená) 80 Kč, vejce 80 h, m plátna 25 Kč, látky 70-300 Kč.
Pohyb obyvatelstva
Počet narozených dětí převyšoval skoro dvojnásobně číslici úmrtí: narodilo se 93 dětí a 3 židovské, zemřelo 49 osob křesťanských, 11 židovských.