1931
Celková finanční bilance vodovodu
Až do tohoto roku protáhly se poslední splátky na vodovod, jehož celkový kolaudovaný náklad činil 4.886.456 Kč, skutečný pak 4.943.165,51 Kč. Srovnáním skutečných proplacených účtů s ofertami se ukázalo, že náklad na vodovod byl překročen o 9,57%. Uváží-li se, že během stavby připojily se k vodovodu Nětčice, že byl dodatečně zachycen pramen Gotlibka, je na jevě, že stavba byla vskutku opatrně propočítána, na více pracích se zbytečně nic neprostavělo. Snížení dluhu za vodovod u městské spořitelny se dosáhlo tím, že země převzala v září se svolením ministerstva vnitra z dluhu městského 780.000 Kč, což odpovídá 20% subvencí zemí zaručené a bude jej sama umořovati. Tím dluh obce za vodovod klesl u spořitelny na 1 milion Kč. Aby se mohla uzavříti s Nětčicemi trvalá smlouva o odběru vody, dal se v Nětčicích i v Kyjově zjistiti počet obyvatel i dobytka a zemský výbor má příslušnou kvotu pro Nětčice stanoviti sám.
Sčítání dobytka
Při tomto úředním sčítání dobytka se ukázalo, že v Kyjově bylo 1. ledna tohoto roku 249 kusů hovězího dobytka, 453 vepřů, 7 ovec, 100 koní, 254 koz, 303 psi, 566 koček, 2.911 slepic, 104 husy, 58 kačen, 17 krůt (celkem 3.090 kusů drůbeže).
Parcelace buchlovských lesů a Kyjov
Starosti se stavbou vodovodu ustoupily pak zase jiným naléhavým úkolům obecního hospodaření. Město se snažilo zajistiti si zavčas díl lesů z buchlovského panství. V březnu odjeli starosta a náměstek Říhovský do Prahy ke Státnímu pozemkovému úřadu, aby se tu zasadili o příděl lesů obci. Věc nešla hladce, neboť město mělo vážného konkurenta v Lesním družstvu, založeném agrární stranou na okrese, kterému úřady, jak se zdá, přály více než Kyjovu. Přes to však dán byl deputaci závazný slib, že Kyjovu dostane se v revíru Moravany 365 ha (mimo lom) a tato plocha že bude doplněna z osvětimanského revíru na 400 ha, při čemž cenová hranice pohybovala se mezi 600-3.500 Kč za ha.
Stanovení přejímací ceny
26. srpna odejel znovu starosta s radním JUDrem Rajmundem Neumayerem, místním advokátem, do Prahy s cenovým odhadem přídělu, vypracovaným úředním znalcem, inspektorem zemědělské rady Sedláčkem, dle něhož mělo jíti město až do výše 1.100 Kč za ha. Naši zástupci nabízeli za ha 900 Kč. Když pak v Pozemkovém úřadě bylo jim sděleno, že cena 1.100 Kč za ha je toliko cena nabývací, která se zvýší o dalších 42%, když se zjedná dohoda s Berchtoldovým právním zástupcem drem Brunclíkem a městem, anebo o 50%, když by město obdrželo lesy prostřednictvím Státního pozemkového úřadu, uvolili se zástupci města přistoupiti na cenu 1.320 Kč za ha a převzíti ještě asi 600 m3 dřeva po 20 Kč za m3.
Převzetí lesů v rozloze 400 ha
Lesy byly převzaty dnem 15. září a město zaplatilo také poplatky převodní, smlouvy, intabulaci a vyměření a převzalo jednoho lesního hajného. Na zaplacení lesů půjčilo se z kmenového jmění 340.000 Kč, dalších 200.000 Kč opatřilo se hypotékární půjčkou u městské spořitelny. Celkem má dnes město 640 ha lesní plochy, které z větší části nabylo za levný peníz a při odborném hospodaření může míti z ní stálý užitek.
Obecné a pokračovací školy
Aby se mohlo začíti se stavbou obecné školy a pokračovací, usilovala obec u různých peněžních ústavů o levnou půjčku, avšak bez výsledku. Úvěr na 8-10% byl by se velmi lehce opatřil, byl by však pro obec nesnesitelný. Nezbývalo nic, než nechati i tentokrát vše při starém a čekati až korporace subvencující vodovod splatí větší část zaručených příspěvků, takže potom peněz, potřebných dnes na úrok bude možno použíti jinak. 3. února odhlasovalo obecní zastupitelstvo aspoň stavbu budovy pokračovací školy, na jejíž nedostatečné umístění a vybavení žehrá se nejvíce. Z kmenového jmění vypůjčilo by se k tomu účelu 317.363 Kč na 4 1/2% úrok. Plány na stavbu má zhotoviti architekt Josef Polášek, který dostal již před tím v soutěží náčrtků na stavbu této školy I. cenu 4.000 Kč.
Zřízení rodinné školy
Protože rodinná škola, rozšířená od prázdnin již o 2. ročník neměla v dívčí škole místa, upravily se, aby nemusila býti zavřena, pro ni nákladem 57.400 Kč místnosti v prvním poschodí Zámečku, kterých se použije po eventuelním odchodu školy pro museum, jehož sbírky z nedostatku místa uloženy jsou částečně v bednách.
Stavba činžovního domu
Protože nouze o malé byty v městě nepolevuje, vypůjčila si obec od Ústřední sociální pojišťovny v Praze 500.000 Kč na 5% úrok a dala se na Újezdě do stavby velkého činžovního domu o 15ti malých, avšak velmi účelně řešených bytech.
Stavební ruch v posledních 5ti letech
V tomto roce postavilo se v městě ještě 25 nových domů a 25 staveb bylo adaptováno a kolaudováno. Z těchto stojí za zmínku moderně upravený obchodní dům pí Kmenové na náměstí čís. popisné 5. Přehlédneme-li v celku stavební ruch u nás od roku 1927 až do roku 1931, shledáme, že za tu dobu přibylo v Kyjově 150 nových domů a to: na Újezdě 64, v Jiráskově ulici 30, v ulici Vrchlického 13, v ulici Čelakovského 9, mezi mlaty 8, v ulici Žižkově 7, v ulici Svatopluka Čecha 4, v Komenského třídě, v ulicích Brandlově, Fügnerově, Smetanově po 3 domech, v Jungmanově ulici 2, v Havlíčkově 1. Kromě toho bylo provedeno v téže době 199 různých přestaveb a adaptací, které byly úředně kolaudovány, takže z celkového počtu domů 835 čísel je dnes 349 buď zcela nových nebo nově opravených. Město po vnější stránce za těch 5 let omládlo.
Obecní podniky, úprava porážky
Na stavbu domů nebo sklepů odprodalo město i tohoto roku menší plochy obecních pozemků, na rozšíření silnice z Vřesovic do Koryčan postoupilo bezplatně 1 ha 29 a lesa, pořídilo si na Zámečku nové schodiště a v letních měsících dala se rozšířiti obecní porážka, která již nedostačovala a to tak, že z bývalé chladírny zřídila se porážka drobného dobytka, vepřová porážka rozšířila se o bývalou strojovnu. Do všech místností zaveden vodovod, vykopány dvě nové žumpy na splašky. Možno říci, že stará porážka bude ještě zdravotně vyhovovati aspoň 10 let. Náklad 35.600 Kč.
Vydláždění ulice Vrchlického
Obec vyhověla také žádostem obyvatel v ulici Vrchlického a dala ji vydlážditi. Vzhledem svým nebyla zajisté hodna velkého jména básníkova, neboť na podzim a na jaře v době dešťů bývala tak rozblácena, že nebylo radno odvážiti se tudy s těžším povozem. A přece je to ulice dosti frekventovaná: jezdí tu povozy do sklárny, do ulice Nerudovy a Jiráskovy, poněvadž cesta “mezi mlaty” je v stavu ještě horším. Byla tedy vydlážděna aspoň lomovým kamenem, neboť dláždění kostkami bylo by o 150.000 Kč dražší. Na vydláždění ulice Brandlovy slíbilo město přispěti 25% celkového nákladu, na vydláždění silnice ke sklárně 15%. Obě ulice jsou vlastně částí dálkových silnic a podléhají okresu.
Nájem obecní místností cejchovnímu úřadu
Cejchovnímu úřadu pronajalo město dosavadní místnosti na dalších 6 let za zvýšený nájem 1.500 Kč ročně. Zvyšováním nájemného chce město donutiti stát, aby pro své úřady jako okresní soud, okresní úřad, berní správu a poštu, které všechny jsou v domech obecních, postavil si vlastní budovy. Zatím co v jiných městech prostavěl stát miliony, na Kyjov se úplně zapomnělo.
Zdravotní problémy u nás, projekt kanalisace
Jako ve všech městech jihomoravských, nejsou také v Kyjově zdravotní poměry zejména v létě nejlepší. Kyjovu schází větší řeka, neboť Kyjovka bývá v létě skoro úplně vyschlá, má nepatrný spád, tu a tam šíří se z tůní zápach hnijících splašků, které právě nutno z města co nejrychleji odvésti. Aby zdravotní poměry byly u nás co nejlepší, je nutno starati se o soustavnou kanalisaci, kterou lze toho docíliti. A dlužno zdůrazniti, že i tu obecní správa se již postarala, aby zemský úřad dal vypracovati podrobný projekt kanalisace, který koncem roku byl již hotov. Je to skvostné dílo měřičské grafiky, které pořídil někdejší žák našeho gymnasia ing dr Boh. Rosík. Pro stavbu hlavní sběrny kanálového rmutu prozkoumána byla již v roce 1929 půda jižně od města mezi mutěnskou tratí a potokem ze sklárny a shledalo se, že místo i složení půdy tomuto účelu dobře vyhovuje. Kanalisace má býti provedena až se zaplatí vodovod a postaví budovy obecných a pokračovacích škol.
Slovácký rok, manifestace za československou vzájemnost
Největší společenskou i kulturní událostí
tohoto roku byl opět Slovácký rok, pořádaný 28. a 29. června. S přípravami
k němu začalo se již v lednu a měl býti současně jakousi dekorací k 60.
výročí trvání kyjovského Sokola. V únoru promítal se v Kyjově a
v sousedních obcích film, předvádějící významnější čísla
z posledního slováckého roku. Vzbuzoval všude radostný ohlas a živý zájem
především v těch obcích, které se ho činně zúčastnily. Umělecké plakáty
s bujným ratiškovickým šohajem o svatbě, dílo akademického malíře Josefa
Prokopa, byly rozeslány i do ciziny s francouzským textem. Tento slovácký rok
měl však kromě staré myšlenky udržeti a zachovati krásný lidový kroj a zvyky,
písně a tance, jež byly samy o sobě cílem a účelem již předešlých slováckých
roků, ještě také ideu vyšší. Měl se státi z podnětu samých slovenských
členů Sdružení pro zachování umění a rázu Slováků obrovskou manifestací
československé vzájemnosti a jednoty. Proto též zavítali do Kyjova přední
kulturní pracovníci na poli československého sblížení obapol Karpat, zemské vlády
moravskoslezská i slovenská požádány byly o protektorát nad tímto sjezdem, jenž
byl největším toho druhu od převratu. Přátelské schůzky večer 27. června
zúčastnili se ze Slovenska spisovatel Vladimír Roy, Štefan Krčmery a Karel Plícka za
Slovenskou Matici, Michal Šimonovič a Lud. Kubáň za Slobodné sedliacké učenie, Jan
Geryg za slovenskou museálnou společnost, vrchní školní rada Jelinek za osvětový
svaz pro Slovensko, Antonín Granatier za slovenskou odbočku Národní rady, Pavel
Socháň za vlastivědný spolek, M. Korman za zemský výbor slovenský, inspektor Karol
Tresky za okres novoměstský, inspektor Jan Obetko za město Skalici, dostavil se také
bývalý ministr školství a národní osvěty poslanec dr Štefánek a ředitel Boh.
Haluzický z Bratislavy. Z české strany v zastoupení protektorů země
moravskoslezské okresní hejtman kyjovský Arnošt Blaha, předseda Sdružení rázu
Slováků Fiala z Brna, místopředseda Mistr Antoš Frolka a navrhovatel manifestace
profesor dr Jan Husek z Bratislavy a několik poslanců. Pěvecké sdružení
z Uherského Brodu společně s pěveckým odborem kyjovského Sokola předneslo
za vedení profesora Zaorala slavnostní sbory. Večer byl velmi srdečný, Novákův
“Kyjov” musil býti dvakrát opakován.
Druhého dne dopoledne konal se manifestační průvod
z nádvoří Sokolovny, ve kterém čestné místo měly krojové družiny a deputace
ze všech význačnějších obcí západního Slovenska. Na náměstí změnil se průvod
v tábor lidu, na kterém po úvodním proslovu dra Vladimíra Bročka promluvili
jako slavnostní řečníci profesor dr Hůsek ze společného československého
stanoviska dr Štefánek za Slováky a ředitel Pilát za Čechy. Za zemský výbor
slovenský učinil projev M. Korman, za Slovenskou Matici tajemník Krčméry, za
bratislavskou universitu profesor dr Milota, za okresní zastupitelstvo kyjovské rolník
František Dvořan. Přihlášena byla sice ještě řada řečníků k projevům,
kteří se však pro pokročilou dobu slova vzdali. Po manifestaci koncertovaly slovácké
hudby na náměstí. Presidentu republiky byl poslán pozdravný telegram.
Ve 2 hodiny odpoledne vyšel nádherný krojový průvod
z Wilsonova náměstí k Sokolovně, kde na hřišti předvedeny jednotlivé
zvyky slováckého venkova, které dopodrobna tentokrát neuvádíme, protože opakovaly
se celkem tytéž, jako u předešlých slováckých roků. Rozmnoženy byly však o
svatbu z Bošáce a fašankáry z Vradiště na Slovensku. Večer měli
Lanžhoťané v sokolském sále “muziku”, myjavská kapela s primášem
Samko Dudíkem hrála zase ve slovácké bůdě.
V pondělí dopoledne po koncertě na náměstí provedli chlapci
z Vlčnova “jízdu králů” a odpoledne prošel městem opět veliký krojový
průvod do Sokolovny, kde dávána na nádvoří II. část slováckých zvyků. Večer
hráli v Sokolovně zase Veličané. Vstupné na jeden den činilo na hlavní
tribuně 20-28 Kč, jinde 13 Kč, k stání 6 Kč, děti 2 Kč. Podle prodaných
vstupenek navštívilo tento Slovácký rok as 15 tisíc hostů. Možno říci, že se
dobře vydařil a splnil po stránce národopisné vše, co se slibovalo i očekávalo.
Slovácký rok po stránce finanční
Méně radostný byl však finanční výsledek, neboť na účet pokladny Slováckého roku provedena byla i manifestace za československou vzájemnost, které se zúčastnily velmi četné delegace ze slovenskomoravského pohraničí, jimž hradilo se cestovné i strava, což při několika stech osobách činilo slušný obnos. Také účinkujících bylo ke dvěma tisícům. Nicméně morální úspěch kyjovských slavností, jenž byl výsledkem spolupráce kyjovského Sokola a jeho poboček, zůstane ve vděčné paměti všech účastníků Slováckého roku.
Návštěva Jihoslovanů
13. června přibylo do Kyjova mistrovské družstvo jugoslávské dívčí házené, Concordia Zagreb. Milí jihoslovanští hosté byli přijati večer téhož dne na přátelském večírku v záloženském sále, kde je uvítal okresní hejtman Arnošt Blaha, zástupci města i Sokola. V neděli dopoledne byl zápas s družstvem házené kyjovského sportovního klubu, který od předešlého roku drží titul mistra republiky v házené. Výsledek zápasu ukázal však převahu družstva jugoslávského (14:9), ale byl i čestným pro domácí družstvo kyjovské. Odpoledne zúčastnili se naši hosté veřejného cvičení sokolského, večer společenského večírku ve Slavii. V pondělí dopoledne byli přijati městským zastupitelstvem a podepsali se při té příležitosti do této pamětní knihy na straně 109. V poledne se pak s Kyjovem rozloučili.
Narozeniny presidentovy
Oslavám narozenin pana presidenta republiky předcházel film “Návrat presidenta T.G. Masaryk do vlasti”, předvádějící historické okamžiky při jeho vstupu na půdu svobodného státu našeho před Vánoci roku 1918, i jeho přivítání v Praze a na hradě pražském. V den narozenin uspořádán, jak už je zvykem, průvod občanstva do Sokolovny, kde se konala přednáška o osobě pana presidenta a po ní byla hudební i zpěvní akademie. Příznivé počasí dodalo sváteční náladu jak májovým oslavám, tak i svátku matek, jehož zvláštností byl tentokráte alegorický vůz, na kterém velice mile působila scéna mladé matky s děťátkem v náručí, obklopená houfem Slováčku a Sloveneček.
Oslava 25. výročí založení českého hasičského sboru
6. a 7. června konala se oslava 25letého trvání českého sboru hasičského čís. 1 v Kyjově. V sobotu 6. června večer byl slavnostní průvod městem, na náměstí světelná fontána a koncert. V neděli dopoledne odevzdány byly na náměstí před radnicí čestné medaile členům sboru za 20-25letou činnost v něm. Za město pozdravil hasičstvo radní Matěj Urban, jenž ocenil nejen obětavou a nezištnou práci sboru, s důrazem vytkl též národní význam českého sboru hasičského opláceje mu tak oddanost k městu, jehož 35. výročí české správy sbor hasičský při své slavnosti zvláště vzpomenul. Jednatel sboru pan Jakub Kyněra, úředník berní správy, napsal a vydal dílko “O český Kyjov”, v němž pěkně vylíčil začátky hasičského sboru čís. 1. Kyjov byl ovládán až do roku 1896 menšinou německožidovskou, která si vybudovala hasičský sbor – Freiwillige Feuerwehr – kterým měla býti posilována i tehdy, když zánik její přirozeným vývojem nedal se již udržet. Proto před 25 lety založili naši lidé český sbor dobrovolných hasičů, jenž pomáhal chrániti jak majetek hmotný, tak i jazyk a národnost.
Oslava 28. října
Výroční den 28. října oslaven byl akademií v Sokolovně, jejíž program vyplnilo vlastně reálné gymnasium čísly orchestrálními i zpěvními. Velmi dobře působilo právě to, že celý program vyplnila mládež, která ukázala, že při dobré píli a pevném vedení dovede vytvořiti dílo, které i dospělým imponuje.
60. výročí založení kyjovského Sokola, počátky Sokolstva v Kyjově
Na tento rok připadlo 60. výročí založení Sokola v Kyjově. Byla to první jednota na Slovácku. Tohoto jubilea vzpomínáno bylo různě během roku: tak v létě mělo členstvo Sokola svoji akademii, žactvo besedu, v Sokolovně účinkovala pohostinsky olomoucká činohra a též o Slováckém roku mělo jubileum toto své místo. Valná hromada Sokolstva kyjovského na počest 60. výročí jeho založení konala se však 29. října. Čestným předsedou jejím zvolen nejstarší člen dr Karel Kozánek. Ve své řečí vzpomněl, jak právě 29. října 1871 sešlo se v Čtenářském spolku 24 občanů k ustavující valné hromadě sokolského bratrstva. Obec měla správu německou, občanstvo bylo až na malé vyjímky neuvědomělé, úřady osazeny Němci. Nižší gymnasium bylo německé, obecné školy utrakvistické. Jazyk český platil za méněcenný. V období 1881-1884 vlivem neblahých okolností veškerá činnost sokolská ustala. Politické úřady usilovaly, aby se sokolská jednota proměnila v hasičský sbor. Vyčkávalo se příznivější doby. Až 19. července 1885 70 českých občanů obnovilo zase činnost jednoty: jejím starostou zvolen byl dr Galusek a náčelníkem dr Joklík. Pod jejich vedením Jednota rostla, upevnila se, přečkala i dobu válečnou a postavila si i vlastní budovu.
Místní odbor Obrany obyvatelstva
V poslední době za nejistých poměrů mezistátních mluvívá se příležitostně o možnosti nové války, která v důsledku nových vymožeností vojenskotechnických a zvláště chemických postihne bezprostředně nejen vojsko na frontách, též i civilní obyvatelstvo v zázemí. Při obraně státu bude tedy potřebí součinnosti vojska i obyvatelstva. Proto utvořilo se v Praze roku 1930 po vzoru jiných států Ústředí obrany obyvatelstva, které požádalo zdejší odbočku Svazu československého důstojnictva o utvoření místního výboru Obrany obyvatelstva, který by poučoval a radil veřejnosti, jak by si měla počínati při eventuelním plynovém útoku cizích letadel za války, nebo i při mírových cvičeních našeho letectva. Ustavující schůze tohoto Místního výboru Obrany obyvatelstva konala se vskutku 23. června v hotelu “u Michálků” za účasti zástupců důstojnické odbočky, státních úřadů, škol, legionářů, Sokola, Červeného kříže, hasičů a různých soukromých korporací, celkem 15 osob a tyto se staly dle stanov členy širšího výboru Místní obrany. Předsedou užšího výboru zvolen byl starosta František Tauchman, místopředsedy notář František Kallab a ředitel měšťanské školy chlapecké Josef Skála, který přijal též funkci pokladníka a jednatelem předseda Odbočky svazu československého důstojnictva v Kyjově profesor Julius Kotulek.
Zvukové kino v Sokolovně
Novinkou pro Kyjov byla přeměna dosavadního sokolského kina ve zvukové. Při zahajovacím představení, které bylo v sobotu 24. října, dáván česky mluvící film “On a jeho sestra”. Reprodukce řeči, zpěvu a hudby byla srozumitelná a jasná. Hraje se pravidelně ve středu a v sobotu večer, v neděli také odpoledne.
Radiové stanice v Kyjově
29. listopadu pořádal radioodbor OOS výstavu radiových přijímačů. Těšila se živému zájmu jak pro konstrukci strojů, tak i jejich reprodukční schopnosti. Tento div moderní techniky má v Kyjově velmi mnoho ctitelů. Ještě v roce 1924 bylo v Kyjově jen 8 koncesionářů, roku 1925 již 17, 1926 vzrostl jejich počet na 122, 1927 – 190, 1928 – 242, 1929 – 297, roku 1930 324, roku 1931 dokonce 368 koncesionářů. První radio v Kyjově pořídil si telegrafní montér poštovní Jan Kříž v roce 1922, pak dr Josef Půček, třetí radiostanici měl instalatér Bartoloměj Svoboda.
Přednášky a divadla
Vzdělávacích přednášek bylo pořádáno 15, divadel v Sokolovně, Záložně a v Lidovém domě dohromady 20, akademií a večírků 5, politické schůze 3.
Hospodářské a sociální poměry v roce 1931
Boj s nezaměstnaností
Obecní nouzové práce
Hospodářské i sociální poměry se oproti roku 1930 ještě zhoršily. V lednu došlo sice ke snížení cen chleba a bílého pečiva, takže cena 1 kg chleba se snížila na 1,80 Kč a bílé pečivo o váze 40 g na 20 haléřů za kus, ostatní životní potřeby nejen že uhájily své ceny, některé naopak ještě zdražily. Zejména ceny masa zůstávají vysoké. Nezaměstnaných v městě samém není mnoho, pociťuje se to však z venkova. Sklárna již v létě omezila počet pracovních dní a snížila o 5% mzdy. 1. listopadu zahájila svou činnost okresní zprostředkovatelna práce, úřadující v místnostech okresního úřadu. Občanská záložna i městská spořitelna věnovaly místnímu odboru Československého Červeného kříže každá po 10.000 Kč na snížení bídy nezaměstnaných. Ministerstvo sociální péče udělilo městu v září subvenci na nouzové práce, které se použilo při dláždění ulice Vrchlického (náklad 112.634 Kč), pak ulice, která spojuje ulici Jiráskovu s Riegrovou třídou (kolem jatek a elektrárny), nákladem 39.522 Kč. Pak dalo město upraviti terén na Újezdě odkopávkou třešňové aleje a od domu Krejčiříkova nahoru (náklad 26.460 Kč). Stát přispíval 8-10 Kč denně na dělníka a tak několik desítek strádajících lidí nalezlo při těchto pracích zaměstnání a výdělek po dva měsíce.
Kanalisace Újezda
Současně v rámci soustavné kanalisace a na podkladě hotových již plánů začalo se s pracemi na kanalisaci Újezda, jehož hlavní potrubí má vyústiti do Kyjovky pod mostem u Králíčkova domu. Celkový náklad odhadnut na 334.888 Kč. Ministerstvo zemědělství i zdravotnictví a zemský výbor budou požádány o subvenci a použije se též příspěvků ministerstva sociální péče na odstranění nezaměstnanosti, při čemž i majitelé domů mají nésti 1/6 nákladu.
Obecní rozpočet na rok 1932
Sestavovati rozpočet obecní v době tak těžké jako je dnešní bylo prací nadmíru svízelnou a nevděčnou. Náklad na jednotlivá odvětví hospodářského života spíše vzrůstá než klesá, je třeba pamatovati v rozpočtu na řešení nových a nových problémů, jež život ssebou přináší, jako je provedení soustavné kanalisace, stavba školních budov aj., zatím co pravidelné příjmy obecní, především dávky a poplatky tržní, rok od roku klesají a náhrady za ně není. Proto také rozpočet na rok 1932 konči se při nezvýšených přirážkách schodkem 1.556 Kč, který se musí uhradit úsporami.
Hlavní rozpočet obecní na rok 1932 byl takto sestaven:
. | potřeba |
úhrada |
Z minulého roku |
. |
100 000 |
1. Ústřední správa |
218 455 |
29 440 |
2. Obecní jmění |
220 596 |
435 399 |
3. Obecní podniky |
. |
8 254 |
4. Přirážky, dávky a příspěvky |
15 050 |
142 322 |
5. Státní příděly |
. |
53 376 |
6. Bezpečnost |
174 412 |
1 800 |
7. Zdravotnictví |
126 452 |
55 851 |
8. Komunikace |
62 750 |
631 |
9. Zemědělství |
26 322 |
14 358 |
10. Sociální péče |
87 262 |
1 667 |
11. Školství, věda, umění, účely náboženské |
293 401 |
6 000 |
12. Dlouhodobé půjčky |
432 094 |
86 836 |
Celkem | 1 656 794 |
936 000 |
. | . | . |
Mimořádné hospodaření |
650 000 |
650 000 |
schodek činí |
. |
720 860 |
a bude uhrazen těmito dávkami a poplatky |
|
z piva |
20 000 |
z lihovin |
6 054 |
poplatky tržními |
136 000 |
poplatky porážky |
40 000 |
dávkou z vodného |
170 000 |
což vynese celkem |
372 054 |
čímž se sníží schodek na |
348 806 |
dále se uhradí přirážkami |
. |
265% k dani pozemkové |
33 566 |
127% k dani domovní činž. |
58 452 |
200% k daním ostatním |
255 232 |
takže zbývá nekrytých |
1 556 |
které budou, jak bylo nahoře podotknuto, hrazeny z běžných úspor. |
Zdá se, že tohoto roku s větším oprávněním než kdy před tím hlásal na náměstí vánoční strom republiky potřebu účinné pomoci a obětavosti zmírňovat bídu v chudých rodinách a chrániti před hladem i ty, které dnešní svízelná doba připravila bez jejich viny o zaměstnání a obživu. Před Vánoci odbočka Československého Červeného kříže pořádala sbírku odloženého šatstva a darů pro nezaměstnané, jimž nejlepší pomocí je opatření práce.
Pohyb obyvatelstva
V pohybu obyvatelstva udály se tyto změny:
. | Narodilo se |
Zemřelo |
Římskokatolíků |
36 |
38 |
evangelíků |
4 |
. |
československých |
4 |
3 |
Jednota Bratrská |
. |
. |
židů |
1 |
7 |
bez vyznání |
3 |
2 |
Celkem |
48 |
50 |
Ceny životních potřeb
Přehled cen životních potřeb v Kč:
Měsíc |
březen |
červen |
září |
prosinec |
Průměr |
pšenice q |
158-160 |
160-162 |
130-131 |
138-142 |
148 |
žito q |
120-123 |
156-160 |
145-150 |
145-148 |
143 |
ječmen q |
132-150 |
128-130 |
129-141 |
112-120 |
130 |
č. brambory q |
28 |
35 |
30 |
35 |
32 |
žl. brambory q |
35 |
38 |
38 |
38 |
37 |
mouka pšeničná |
2,80 |
2,70 |
2,60 |
2,80 |
2,70 |
hovězí maso kg |
12-14 |
12 |
12-14 |
10-12 |
12 |
vepřové maso kg |
12 |
12 |
14 |
12 |
12 |
husa zabitá kg |
13 |
13 |
14 |
11 |
13 |
máslo kg |
16-18 |
16 |
18 |
16-18 |
17 |
mléko l |
1,60 |
1,60 |
1,60 |
1,60 |
1,60 |
vejce kus |
50 h |
45 h |
80 h |
80-90 h |
70 h |
cukr kg |
6 |
6 |
6,20 |
6,20 |
6,10 |
jablka kg |
6 |
. |
1 |
2 |
3 |
běžný druh plátna m |
. |
. |
. |
. |
4,50 |
víno l |
. |
. |
. |
. |
8-12 |
hnědé uhlí kyjovské q |
. |
. |
. |
. |
9,80 |
Vyložení voličských seznamů
V prosinci byly vyloženy na obci k veřejnému nahlédnutí seznamy voličů, kterých je 2.876 (1.239 mužů a 1.637 žen). Z nich připadá na muže 43% na ženy 57%. Vyložení voličských seznamů je neklamným znamením, že funkční období dosavadního zastupitelstva se končí a v březnu příštího roku budou volby nové správy obecní.
Přehled činnosti starého zastupitelstva
Přehlédneme-li práci starého zastupitelstva
obecního, vidíme, že vykonalo pro město tolik prospěšného, co nemá
v minulosti kyjovské hned příkladu. Činorodá iniciativa nalézala až na
ojedinělé případy pochopení téměř u všech členů obecního zastupitelstva i
smysl pro spolupráci jevil se všude tam, kde šlo o vybudování nových hodnot městu
prospěšných. Jen tím lze vysvětliti, jak bylo možno vybudovati vodovod, lázně,
rozšířiti elektrárnu, vydlážditi ulice, postaviti činžovní dům, přikoupiti 400
ha lesa, provésti přípravy ke stavbě kanalisace, vybudovati 1/4 milionový fond
pensijní a mnoho jiných prospěšných věcí a to bez zvýšení obecních přirážek
a bez podstatného zvýšení obecního dluhu. S penězi poplatnictva i obecním
jměním hospodařilo se tak rozumně a opatrně, že městu i přes velké napětí
investiční přibylo ve skutečnosti mnoho cenného majetku. To všechno mohlo se
dokázati ovšem jen za příznivé hospodářské konjunktury, která již dnes patří
minulosti. Nejdůležitější podniky byly právě dokončeny, když se dostavil dnešní
hospodářský úpadek, který brzdí každé podnikání a nutí k opatrnosti. Kdyby
však odstupující obecní správa nebyla vykonala pro město nic jiného, než že dala
postaviti vodovod, již tím by si dost zavázala nejen současníky, také i všechny
budoucí obyvatele našeho města k vděčné paměti.
Jest si jen přáti, aby tento vzestup vývoje Kyjova nebyl porušen
v budoucnosti politickými nebo osobně stranickými zájmy. Bude toho potřebí tím
spíše, že nové zastupitelstvo bude míti v dnešní hospodářsky nejisté a trudné
době postavení mnohem horší než tomu bylo u zastupitelstva starého. Přes to však
nechť směřuje jeho práce jedině k tomu, abychom se v Kyjově cítili
šťastnějšími a spokojenějšími než ti, kdož tu byli před námi...