1945
Kyjov byl osvobozen Rudou armádou dne 28.
dubna kolem šesté hodiny ráno rumunskými vojsky. Velitelem rumunského oddílu byl
kapitán Vajkulescu. Postupovali ještě v bojovém pořádku a ani radostné,
jásající vítání kyjovského obyvatelstva je neodradilo od jejich bojových
příkazů – postupovat dále k obcím Nětčicím, Boršovu a Kostelci.
Velící důstojník hned upozornil zástupce vítajících, že
veřejnou správu přebírají ihned národní výbory, které se mají hned, nejsou-li
už připraveny, ustanovit. V Kyjově dík ilegální komunistické straně
připraveny byly za spolupráce s ostatními ilegálními organisacemi.
Vojenským velitelem města se stal později přišedší sovětský
podplukovník Komorin. Štáb byl umístěn na náměstí v domě odbočky Moravské
banky.
Vojenský velitel vydal ještě dopoledne 28. dubna rozkaz č. 1,
jímž nařizoval všeobecný úklid města – všude bylo plno roztříštěného skla,
omítky i sutin zasažených zdí – stopy několikadenního odstřelování.
V rozkazu byl také zákaz prodávání lihových nápojů vojákům. Obyvatelstvo
však je hostilo zdarma a vinné sklepy byly stále otevřené. Také bylo nařízeno
odevzdat všechny zbraně a věci německé výzbroje. Civilnímu obyvatelstvu byla
k zabezpečení normálního chodu života poskytnuta velitelstvím veškerá pomoc,
hlavně vozidel a vydávání zajištěných zásob. Vděčnost obyvatelstva
k sovětským vojskům neznala mezí. Stávali se skoro členy rodin, v nichž
byli ubytováni. Drobné nepořádky byly velitelstvím přísně stíhány. Obyčejně je
zavinili sami příliš častující hostitelé – jak už bývá v kraji vína.
Tohoto dne byl ustanoven revoluční okresní národní výbor za přítomnosti podplukovníka Komorina. Schůze se konala v 11 hodin. Byla zvolena rada, 4 místopředsedové, předseda a 24 členů výboru. Byly v něm zastoupeny všechny 4 politické strany NF a předsedou zvolen František Dobiáš, přednosta poštovního úřadu. Ustanoveny pracovní odbory a zvoleni jednotliví jejich členové. Úředním věstníkem ONV se stal týdeník Osvobozené Kyjovsko. Byla vydána nová okupační měna.
Počet padlýchPadlo nebo následkem těžkého zranění zemřelo 75 občanů z celého okresu. Z Kyjova byly jen 4 oběti.
Pohřeb Květoslava KafkyPohřeb sokolského závodníka Květoslava Kafky, který odešel jako dobrovolník s postupujícími sovětskými oddíly a padl v boji s fašistickými okupanty u Čeložnic, se konal za velké účasti všeho obyvatelstva i sovětského oddílu. Kyjovská sokolská jednota na jeho paměť ustavila ve výročí úmrtí uspořádávat tělocvičné závody o putovní pohár.
Svátek práceOslava Svátku práce, pořádaná v úterý dne 1. května, byla překrásná. První svobodná oslava – přislib nové lepší budoucnosti. Zúčastnili se jí všichni občané Kyjova a okolí. Oslava se konala na náměstí a úvodní proslov měl sovětský velitel města. Po něm promluvil profesor Dr. Jaromír Bělič a ppl. Šmejkal. Náměstí bylo krásně vyzdobeno i transparentem s ruským nápisem: Da zdravstvujet sovětsko-čechoslovackaja družba.
Oznámení zásobObyvatelstvo vyhláškou ONV se vybídlo k přihlášce potravinových zásob a zároveň oznámit osoby, které vlastní nadměrné zásoby. Rovněž obyvatelé měli oznámit jména těch osob, které drancovaly obchody, měli se ohlásit i zrádci, kolaboranti a keťasi.
Zajištění zrádcůONV vydal provolání, aby obyvatelé pomáhali vyšetřování všech provinění proti republice a národu, ať už to byli členové německé nacistické strany nebo Vlajky, Werkochutzu a německých policejních orgánů. Mnohé osoby z jmenovaných organisací byly již zajištěny v internačním táboře ve Svatobořicích. Zároveň byl zajištěn majetek zrádců a kolaborantů, i osob přihlášených k německé národnosti.
Pracovní povinnost (3.5.)ONV vyhlásil pracovní povinnost všech osob bez zaměstnání. Byly provedeny i výměny vedoucích osob v úřadech a zajištěných podnicích. Bylo provedeno stažení Kennkart a vydávány ONV průkazy totožnosti všem obyvatelům města.
Ustavení revolučního MNV (4.5.)Tohoto dne byl ustaven revoluční MNV a jeho předsedou se stal František Gottwald (za podzemní hnutí), I. místopředsedou František Urbánek (KSČ), II. místopředsedou Antonín Hudec (sociální demokracie), III. místopředsedou Jan Víšek(národní socialista), IV. místopředsedou (za stranu lidovou) Jiří Šesták, V. místopředsedou František Divoký (za podzemní hnutí).
Další členové:
1. za KSČ – Ladislav Novák, Josef Brieda, Jaroslav Mach, Anna
Popelková.
2. za sociální demokracii – Antonín Hudec, Richard Mayerhöfer, Vlastimil Popelka,
František Křivánek, Jan Mastný.
3. za národní socialisty – Antonie Bravená, Jan Polášek, Karel Vráblík,
František Chromý.
4. za stranu lidovou – Dr. St. Srnec, Jiří Šesták, Josef Žižka.
5. za občanské a podzemní hnutí – Abdor Joklík, Rostislav Havránek, Rudolf Kvapil,
Eduard Dias, Svatopluk Zlámal.
Zároveň byly zřízeny tyto komise: elektrárensko-vodárenská, školská a osvětová, zdravotní a sociální, hospodářská a lesní, policejní, právní a personální, stavební a regulační, finanční, zásobovací a zemědělská.
Škody způsobené válkouZ doby okupace a při osvobozování bylo mnoho škod na životech i majetku veřejném i soukromém. Nejvíce byla poškozena okresní nemocnice, která dostala 33 přímých dělostřeleckých zásahů. Škoda byla odhadnuta, včetně Němci vykradeného zařízení, na 15 milionů Kč. V židovské čtvrti bylo spáleno 14 domů včetně gestapácké mučírny Gästehausu (dříve dům Bruna a Hedviky Plačkových). Úplně po dělostřeleckém zásahu vyhořel dům paní Šínové v Komenského ulici. Škoda na staveních byla odhadnuta na 1 milion Kč.
Oslavy 9. května9. května byly konány oslavy 9. května jako Dne osvobození a zároveň Dne mezinárodního míru.
Vítání presidenta v HodoníněDo Hodonína přijel president republiky Dr. Eduard Beneš vracející se do Prahy přes Slovensko. Byl uvítán obyvateli širého okolí. Také z Kyjova se jeho uvítání zúčastnila delegace vedená předsedou ONV Františkem Dobiášem. Členy byl Dr. Jaromír Bělič a Dr. Martinů. Krátkou zdravici k presidentovi proslovil předseda Dobiáš.
Padlí za svoboduV boji za svobodu padli tito občané: František Škop, zámečník sklárny, Narcis Ištok, zámečník sklárny, Karel Domanský, učitel, Rafael Havlíček, mědikovec, Jiří Pirdek, technický úředník, Vlad. Grufík, dělník, František Dočekal, zahradník z Nětčic, Květoslav Kafka.
VlajkařiOsvobozené Kyjovsko uveřejnilo seznam všech vlajkařů na Kyjovsku do roku 1942 a tak byli veřejně pranýřováni. Z Kyjova to např. byli: Adalbert Dvořák, Karel Chyba, Al. Zahradník, Antonín Bruckner, František Schützler, Zdeněk Zdražil, Svat. Žitný, Sv. Hagcl, St. Staněk a Kotrba a jiní.
Josef Vach kapitánemBývalý vrchní strážmistr četnictva Josef Vach byl povýšen na kapitána, major Svoboda na podplukovníka, poručík Novák na nadporučíka. Všichni za své zásluhy z doby okupace pro naše osvobození. Kapitán Vach se stal členem ONV.
Zajištění uhlí11. května byly na kyjovském nádraží zajištěny vagony s uhlím pro elektrárnu. Do správy ONV přešly tyto podniky: cukrovar v Kelčanech, továrna Viktoria ve Svatobořicích, lihovar Mistřín.
VyučováníNa zdejším gymnasiu započalo pravidelné vyučování dne 11. května, na ostatních školách dne 28. května.
Předání domů po popravenýchMNV se usnesl, aby domy po popravených vlastencích byly předány jejich dědicům k obývání. Byly to domy Matěje Urbana a DR. Vladimíra Dunděry.
Sbírka ve prospěch poškozenýchONV ve schůzi presidia se rozhodl uspořádati po celém okrese sbírku ve dnech 13.-20. května ve prospěch poškozených válkou, protože nebylo lze čekati na vládní pomoc a některým občanům bylo nutno pomoci co nejdříve. Sbírku prováděly NV a vynesla 1 1/2 milionu korun.
Manifestace SČM20. května se konala manifestace Svazu mládeže, který byl hned po osvobození ustanoven. Sraz účastníků byl u sklárny, odkud vyšel krojovaný i nekrojovaný průvod mládežníků na Masarykovo náměstí, kde byly projevy zástupců NF. Odpoledne se slavil Svátek matek průvodem dětí do Sokolovny, kde se konala besídka.
Přejmenování ulic27. května byla slavnost, na níž ulice Schulgasse byla opět přejmenována na ulici Komenského. Dívčí škola, zabraná Němci, byla opět vrácena českým dětem. 28. května bylo v ní započato s vyučováním.
Vyučování na mateřské školeRovněž na mateřské škole byl zahájen provoz, o což se přičinily samy matky, které pomohly vyčistit původní budovu, rovněž obsazenou Němci a pomohly přestěhovat inventář školky z Lidového domu, kde nouzově školka byla zřízena po dobu okupace.
Československý červený křížČeskoslovenský červený kříž byl i v Kyjově podle usnesení vlády obnoven. Jeho úkolem bylo umožnit návrat vězňů z koncentračních táborů a poskytnout jim první pomoc. První ustavující schůze byla 24. května. Roční příspěvek členů byl 6 Kčs, členů podporujících 2-5 Kčs.
Internační tábor ve SvatobořicíchInternační tábor ve Svatobořicích byl obnoven a jeho správou byl pověřen Jakub Kyněra a R. Kotek. Zatím bylo tam internováno 255 zrádců, vlajkařů a kolaborantů. Další jejich zajišťování bylo ztíženo malou součinností obyvatelstva, které dobře nepochopilo nutnost potrestání těchto škůdných individuí, kteří zavinili tolik útrap našim vlastenecky smýšlejícím lidem a komunistům.
Nedostatky v zásobováníZásobování obyvatelstva mělo mnoho potíží, protože doprava nebyla ještě obnovena. Zvláště citelný byl nedostatek tuků, kávovin, a cukru.
Lékařské prohlídky repatriantůONP prováděla denně prohlídky všech politických vězňů a dělníků vracejících se z Německa.
Návrat komunistických pracovníkůZ koncentračního tábora v Ebrachu a Straubingu se vrátil koncem května okresní vedoucí komunistické strany Antonín Popelka, zatčený pro svoji podzemní činnost 28.12.1939 a z káznice S. Georgen-Bayerethu, pracovník KSČ, obětavý a dlouholetý, Matěj Hofr a Josef Navrátil, zakládající člen KSČ.
Ruský večer6. června uspořádali vojáci Rudé armády v místní Sokolovně ruský večer, na němž účinkovali vojáci – ochotníci. Zahráli Čechovu jednoaktovku, recitovali, zpívali a mistrně tančili ruské národní tance. Dokázali, že neumějí jen statečně bojovat, ale i pěstovat národní kulturu a jejím prostřednictvím radovat se ze života.
Výměna bankovekOd 7.6. Spořitelna vyměňovala bankovky – modré tisícikoruny, červené pětistykoruny, zelené stovky, červené padesátikoruny a červené desetikoruny. Poukázky korunové zůstaly v platnosti.
Založení SČSP8. června byl založen Svaz přátel SSSR a vyzval občany, aby v hojné míře přistupovali za členy. Zatímním důvěrníkem byl zvolen Abdor Joklík.
Příděl UNROkresní péče o mládež dostala příděl od UNR pro děti od kojenců do 18 let. Bylo to sušené mléko, tuky, vitaminové výtažky a ošacovací potřeby. Potřebné rodiny se hlásily u správy škol a v poradně pro matky a děti.
Založení SJZJednotný svaz zemědělců se začal rovněž budovat. Jeho úkolem je zajistit zemědělcům lepší podmínky.
Manifestace tělovýchovných jednot9. června místní tělovýchovný výbor uspořádal manifestaci za účasti všech tělocvičných a sportovních organisací. S. Divoký měl projev, v němž zdůraznil nutnost sjednocení tělovýchovy.
Vyhlášení pracovní povinnostiPracovní morálka mnohých občanů nebyla ještě na výši. Mnoho se jich práci vyhýbalo. ONV byl nucen přikročit ke strohému opatření, že osobám, které nejsou zaměstnány, se nevydají potravinové lístky.
Žňový útulekOPM zřídila v hostinci pana Janče v Nětčicích žňový útulek pro děti od 1 do 6 let.
Konfiskace majetků zrádců, kolaborantů a Němců21.6. byl na pražském hradě podepsán dekret, jímž byly odčiněny křivdy spáchané na českém národě od Bílé hory. Byl to dekret o konfiskaci majetku Němců a kolaborantů. Na Kyjovsku podle tohoto dekretu bylo zkonfiskováno 10.290 ha orné půdy, 10.601 ha lesů a 162 ha ostatní. V táboře ve Svatobořicích byli soustředěni Němci připadající k odsunu.
Nedostatek učitelůZ kyjovského okresu odešlo 28 učitelů do vojenské služby a 9 do pohraničí. Nastal tak citelný nedostatek učitelů i na kyjovských školách.
Kurs ruštinyPro učitele během prázdnin se připravil kurs ruského jazyka, protože od nového školního roku se bude na gymnasiu a na měšťanských školách vyučovati ruštině místo němčiny.
Okresní učitelská schůze23. června byla v Kyjově okresní učitelská schůze, na níž byli učitelé seznámeni se školskou reformou, připravenou učitelskými emigranty a v podzemním hnutí v čele se s. Ladislavem Koubkem a Dr. Zdeňkem Nejedlým. Dnešní typ měšťanské školy splyne s nižším typem škol středních a vytvoří se jednotná škola. Veškeré školství bude postátněno a studenti na vysokých školách budou dostávat stipendium, neboť studium je práce pro národ.
Rozdělení zabavených nemovitostíPodle usnesení MNV z 26.6. se zabavený majetek a zařízení bude rozdělovat jen repatriantům z rodin, jež válkou vše ztratily. Prádlo, šatstvo a jiné svršky se budou přidělovat jen nejpotřebnějším.
Uctění památky M.J. Husa5. července se konala slavnost na paměť Mistra Jana Husa a zároveň na oběti umučených gestapem a německou soldateskou.
Sběr odpaduMNV v rámci celostátního sběru vyhlásil sběr v městě, aby se zachránilo všechno, co se dá průmyslově zpracovat.
Vzpomínka na oběti gestapa6. července tělocvičná jednota Sokol vzpomněla obětí gestapa z řad svých členů a to bývalého starosty města Matěje Urbana a jeho rodiny, Dr. Vladimíra Dunděry, učitele Emila Cejpa, Karla Weizenbauera, manželů Müllerových, plukovníka Dymeše a sester Štěpánkových.
Sbírka žáků postiženýmŽáci I.A a IV.A třídy újezdní chlapecké školy v Kyjově sebrali mezi sebou 1.420 K a darovali je dvěma spolužákům, jejichž obydlí byla za války zničena.
Manifestace SČM15. července zorganisoval SČM okresní manifestaci, jejímž cílem byla výzva nástupu na žně. Zúčastnili se jí zástupci ONV, MNV a NTV. Odpoledne byly na pořadu lidové tance se zpěvy z Milotic a ze Šardic.
Uvítání ministraDne 5. srpna o 15 hod. v parku na hřišti bylo uspořádáno slavnostní shromáždění a uvítání ministra P. Františka Házy předsedou MNV Františkem Gottwaldem. Slavnost byla doplněna národopisnými scénami.
Zvýšení dávek potravinLístkový systém bylo nutno zachovat, ale od 20. srpna byly zvýšeny dávky mouky nebo pečiva o 20%. Přídavkové lístky byly rozšířeny.
Lidový soud v Uherském HradištiLidový soud v Uherském Hradišti zasedající od 15. srpna měl předsedou Dr. Lindnera z Kyjova a zástupce z kyjovského okresu s. Urbánka, Kvapila a Čecha z Kyjova a Konečného z Nětčic.
Shození atomové pumy v Japonsku8. srpna byla veřejnost pobouřena barbarským zásahem Američanů, kteří na japonské Hirošimi shodili první atomovou pumu. Následky jsou nedozírné jak na lidských životech, tak hospodářské. 11.8. Japonsko kapitulovalo.
Znárodnění filmové výroby14. srpna byla zestátněna veškerá filmová výroba a tak film bude sloužit k prospěchu nových soc. myšlenek.
Pokles těžby uhlíV kyjovských dolech nastal nápadný pokles těžby uhlí, zaviněný snížením počtu osazenstva a nedostatkem dorostu a odchodem starých horníků do pense. Horníci si také u ONV stěžovali na nedostatečné zásobování pracovní obuví a šaty. ONV slíbil nápravu.
Sbírka v Dětech je národ věčnýSbírka v Dětech je národ věčný vynesla v kyjovském okrese 712.000 Kčs. Archy se jmény dárců byly svázány v Pamětní knihu, která bude uložena v Památníku odboje.
Brigády na žněSČM odeslal z Kyjovska na žně do pohraničí 3 skupiny svých členů, skupinu orchestru Dalibora Brázdy do Koryčan.
Sbírka knih23.-25. srpna byla provedena Junákem sbírka knih pro pohraničí.
Pracovní povinnostONV vyhlásil pracovní povinnost pro muže od 16 do 55 let, u žen od 16 do 45 let pro ty, kdo nejsou v zaměstnaneckém poměru. Mnohým se stala zahálka milejší nad národní čest, někteří se živí nepoctivě šmelinou. Život v nové republice ukládá občanům nejvyšší povinnost – pracovat pro ni. Mládež holduje příliš tanci a zábavám. V Nětčicích tak zůstalo nesklizené obilí.
Oslava Slovenského povstání29. srpna byla v Sokolovně oslava Slovenského povstání pásmem hudby, recitací a zpěvu s národními tanci.
Manifestace na Javořině2. září byla na Javořině uspořádána společná manifestace Čechů a Slováků za přítomnosti presidenta Beneše a předsedy vlády Zdeňka Fierlingera. Z Kyjova byl do Veselí vypraven zvláštní vlak, odtud byla přeprava autobusy. Z Kyjova se manifestace zúčastnila 60ti členná krojovaná delegace.
První odvody brancůOd 1. září byl odvod branců zahájený průvodem od Nového světa za účasti zástupců všech úřadů, SNB, MNV, ONV a odvodní komise. Na hřbitově branci položili kytice na hroby padlých kamarádů a ruských vojáků. U pomníku padlých položili rovněž věnec. Odtud se branci odebrali do Záložny k odvodům. Ze 195 branců bylo odvedeno 165. Z večerní zábavy věnovali čistý výtěžek 15.564 Kčs na sociální účely a válkou poškozeným.
Začátek školního roku 1945-46Nový školní rok započal společnou slavností na hřišti Sokola, kde k mládeži promluvil s. školní inspektor a zástupce MNV. Žáci předtím za pomoci matek sami si vyčistili školní budovu a vyzdobili třídy.
Prodaná nevěstaSouborem brněnského divadla byla v Kyjově provedena opera Bedřicha Smetany. Provedení bylo úspěšné, drobnější úlohy obsadili ochotníci.
Národní směnaV kyjovských dolech schází 150 pracovníků a proto havíři nastoupili i na mimořádnou směnu 16. září zároveň s brigádníky. Uhlí je určeno pro školy. Směny se zúčastnili i učitelé kyjovských škol. Mzdu za měnu všichni věnovali poškozené obci Lanžhot.
Veřejná schůze MNVMNV uspořádal 13. září v sále Lidového domu veřejnou schůzi, na které občanstvo bylo seznámeno s činností MNV za uplynulé 4 měsíce. Mile překvapila hojná účast a čilá debata.
Zlatý poklad republikyURD vyzvala všechny občany, aby přispěli na Zlatý poklad republiky. Mimo peníze se přijímají zlaté i stříbrné mince a předměty. Vše se odevzdávalo ve Všeobecné záložně.
Hudební školaV Kyjově na pokyn min. školství byla zásluhou MNV otevřena hudební škola. Počet žáků vzrostl na 148. Škola snad splní předpoklad kulturního poslání.
Krůžek moravských SlovákůTento měsíc byl v městě zřízen Krůžek moravských Slováků, který zde měl skvělou tradici od dob Josefa Klvani, ředitele zdejšího gymnasia, národopisce Kyjovska.
Nový ONV30. září byla v Lidovém domě schůze 240 volitelů pro zemský sjezd a tito zvolili i nový ONV. Členů bylo zvoleno 24 ze všech politických stran.
Zásobovací potížeNeustále vázlo zásobování tuky a cukrem. Cukrovar v Kelčanech přiděloval cukr jen válečným poškozencům. Také byl velký nedostatek cihel, protože pro nedostatek pracovních sil nebyla ani jedna cihelna v provozu.
Večer Ludmily PelikánovéMNV, SČM a SČSP uspořádali v Lidovém domě recitační večer Ludmily Pelikánové z Prahy z děl sovětských autorů Simonova a Šolochova.
Sportovní stadionZa parkem se plánuje velký sportovní stadion. Zatím se částečně vybudovává za pomoci brigádníků a Němců přidělených MNV.
Ustavení AeroklubuV Kyjově byl ustaven Aeroklub, jehož předsedou se stal František Chromý, elektrotechnik. Předsedou plachtařského odboru se stal Ladislav Pátek. Úkolem spolku je vycvičit mládež od 16 do 18 let.
Výměna měny27. a 28. října byla provedena výměna platidel jen na mzdy podnikům. Dne 29.10. až 4.11. se prováděla výměna všem osobám, které předložily kmenovou listinu. Každý přednosta domácnosti si opatřil výplatní list. Nová měna přispěla k ozdravění a konsolidaci našeho hospodářství.
Oslava 28.10.První svobodná oslava 28. října byla zahájena průvodem od sklárny na Masarykovo náměstí, kde promluvili řečníci: učitel Skalička, profesor Švanda a ředitel Pátek. Ohlásili vyhlášení dekretu o znárodnění průmyslu a bank jako odčinění křivd kapitalismu. Kyjovský pěvecký sbor zapěl Smetanovo Věno. Večer byla provedena za řízení Břetislava Bakaly symfonická báseň Má vlast. Obecenstvo bylo četné a nadšené.
Nový MNV26. října byl zvolen nový MNV.
Za KSČ byli zvoleni: Urbánek František, Divoký František, Sládek Martin, Strmiska R., Popelková Anna, Lihan M., Bředa Josef. Náhradníci: Penc Jan, Rudická Františka, Mareček Jiří, Klimek Vik.
Za národní socialisty: Jan Víšek, Antonín Malík, Boh. Foukal, František Borovička, Antonín Kunz, Mir. Dvořan, Karel Vráblík. Náhradníci: Antonie Bravená, C. Bayer, Josef Skalička.
Za sociální demokracii: Černý Jakub, Gottwald František, Havránek Rostislav, Hudec Antonín, Křivánek František, Kuba Viktor, Mayerhöfer Richard. Náhradníci: Kopřiva Kl., Palác Jakub, Stránský Jan, Dr. Sobotka Alois.
Za stranu lidovou: Jan zahradník, Kaláb Cyril, Josef Žižka, Josef Výlet, Dr. Jiří Jelínek, Josef Chytil, Josef Doležal. Náhradníci: Boh. Adamec, Josef Med, František Bystřický.
Oslava VŘSRDne 7. listopadu byla v Sokolovně uspořádána oslava VŘSR. Program obstaraly zdejší školy. Účast občanstva byla pěkná.
Sociální pomoc pro pozůstaléCelonárodní sbírka na pomoc pro pozůstalé po obětech války byla provedena dne 31. října, 1. a 2. listopadu u hřbitova pro pozůstalé po obětech gestapa. Každý občan si jistě uvědomil, že bez těchto těžkých obětí by nebylo naší svobody, nebylo by lidové demokracie v ČSR.
Sbírka Pomoc slovenským dětemSbírka Pomoc slovenským dětem postižených válkou vynesla za pomoci škol 11.500 Kčs.
Vánoční nadílka chudýmNa vánoční nadílku chudým věnoval MNV částku 20.000 Kčs dne 18. prosince.
Úprava cesty u hřbitovaNa naléhavou žádost občanů bydlících na Újezdě byla MNV vyspravena cesta kolem hřbitova, jež byla hlavně za dešťů a náledí chodcům nebezpečná.
MNV členem SČSPMNV se v radě usnesl, že se stane členem místní odbočky SČSP. Do této organisace se přihlásilo hodně členů, zatímco organisace přátel Ameriky nemohla být zřízena pro nedostatek zájemců. Je vidno, jak si náš lid uvědomuje, kdo mu přinesl největší oběti a kdo zůstává jeho největším přítelem.
Obnovení Okrašlovacího spolku20. prosince byl v Kyjově obnoven Okrašlovací spolek, který byl zde založen roku 1892. Jeho účelem bude pečovat o čistotu a vzhled města.
Obecní rozpočetObecní rozpočet na rok 1946 je se schodkem. Mimořádný obnáší 10.950.000 Kčs a bude pomocí zápůjček beze schodku.
Počasí 1945Rok 1945 měl hodně suché léto a mírnou zimu. Úroda byla dobrá, hlavně ovoce a vína. Pomocí brigádníků byly včas sklizeny brambory a také řepa. Na velkostatcích hodně vypomáhala školní mládež.
MatrikaV roce 1945 se narodilo 98 dětí, zemřelo 56 osob.
Vysvětlivky značek: SNB – Sbor národní bezpečnosti, SČSP – Svaz československo-sovětského přátelství, SČM – Svaz československé mládeže, JSČZ – Jednotný svaz československých zemědělců, RA – Rudá armáda, MNR – Místní národní rada.
Po osvobození města byl podnik celkem
v pořádku. Němci sice zásoby hodně vyrabovali a ukradli hnací řemeny
v délce 3.500 m. Vedoucím závodu, který podnik převzal po uprchlém zrádci Fr.
Larischovi, se stal Jaroslav Chundela a jeho zásluhou a zaměstnanců byl podnik do
týdne opět v provozu. Vyráběl kroupy, krupici, mouku, hrách z vlastních i
dovezených zásob RA. Místo pohonných řemenů byly napjaty různé náhradní
součástky.
Ve skladišti mlýna byl ubytován zásobovací oddíl sovětské
armády, který obstarával dovoz, protože závod neměl ani jedno nákladní auto.
Všechno sebrali Němci. Až v roce 1946 mu byl přidělen 2 1/2 t nákladní Ford.
VDP zásobovali převážně průmyslová města jako Brno, Ostravu a
pohraničí, hlavně jižní. Zaměstnanci na splnění úkolů obětovali i svou
dovolenou.
Sklárna tohoto roku měla nedostatek materiálu, pracovníků a hlavně dorostu. Mnoho dělníků odešlo do pohraničí nebo vstoupilo do jiného zaměstnání. V roce 1945 pracovala pouze jedna vana s 15-20 skláři. Projevoval se kritický nedostatek podavačů. Vypomáhali i úředníci.
DolyV dolech již v prvních dnech po frontě se horníci vrátili do práce a snažili se uvésti doly do pořádku. V době odstřelování Kyjova sloužily chodby i za kryt. Pracovali se vším úsilím, aby mohli zajistiti nejdůležitější zásobování uhlím. Těžba však nestačila potřebě a proto nastoupili brigádníci, hlavně učitelé a studenti, kteří tak zásobili topivem kyjovské školy. Národními směnami se horníci snažili těžbu zvýšit.
DráhyPivovar
Kyjovský pivovar po osvobození města byl opraven vlastními prostředky, protože byl celkem málo poškozen a byl uveden do provozu. Zásoby surovin i piva byly před Němci zachráněny. Citelná ztráta byla jen v transportních sudech. Nájem pivovaru převzaly Státní lesy a statky až do jeho znárodnění.
Nemocnice Okresní veřejná nemocnice byla za bojů o Kyjov
nejvíce poškozena, protože Němci tam měli dělostřeleckou základnu. Dostala 33
přímých dělostřeleckých zásahů. Nejvíce byla poškozena hlavní nemocniční
budova. Výbuchy a tlakem vzduchu byla vyražena všechna okna, poškozena venkovní i
vnitřní omítka, zničeny dveře, nábytkové a strojní, rovněž i lékařské
zařízení. Předtím Němci odvezli na 14ti autech nemocniční nábytkové a
lůžkové, prádlové a jiné zařízení, ostatní Němci za bojů svévolně ničili.
Celková škoda byla odhadnuta na 15 milionů korun. Teprve za 11
měsíců byla nemocnice tak upravena, že mohla být dána do provozu.
V době okupace musejní a archeologický spolek měl činnost znemožněnu. Hlavní zakladatelé spolku byli fašisty zničeni jako odborný učitel Matěj Urban a odborný učitel František Hlaváč a úředník spořitelny Mil. Koupý byl nasazen na nucené práce do Německa. Archiv s museem byl umístěn ve dvou malých místnostech na “zámečku”. Památky I. odboje byly uloženy u soukromých osob a peněžní hodnoty převzal do úschovy ředitel gymnasia Julian Halík. Inventář čítal roku 1945 946 čísel. Kustodové musea Ludvík Kalus a And. Ostrčil se snažili sběry a průzkumy jej rozšířit. Archivář Ludvík Kalus zvláště pečoval o vzácný kyjovský listinář, obsahující listiny právní a majestáty od roku 1480.
MatrikaPočet narozených 98 (46 chlapců a 52 dívek). Počet zemřelých 56 (38 mužů a 18 žen). Sňatků 34.
Mzdy a platyMzda zemědělského dělníka byla 100-120 Kčs denně. V továrně 120-200 Kčs denně. Průměrný plat v administrativě 1.500 Kčs měsíčně až 2.000 Kčs.
Vázané hospodářstvíPotravinové lístky byly vydávány jen pracujícím na kmenové listiny. Dávky zůstaly nezměněné. Nedostatek cukru a tuků se na přídělech koncem roku zlepšil, zásobování bylo pravidelné. Dodávky hodně vázly.
Zápis čten a schválen letopiseckou komisí 18.2.
Prameny:
K
zápisům do kroniky bylo použito: Jakub Kyněra - Osvobození Kyjova; Časopis -
Osvobozené Kyjovsko; zápisy z pléna MNV a MNR; matriky; doplňky členů letopisecké
komise, zvláště Antonína Hudce; archivní materiál.
Zpracovala a zapsala Marie Vybíralová, vyzdobila akademická
malířka Marie Střižíková. Titulní listy akademický malíř Josef Prokop.