Z činnosti MNV


Doplnění všech složek MNV

    Dne 12. března 1948 se konala v zasedací síni MNV v Kyjově plenární schůze MNV, na níž podle návrhu MAV byl MNV doplněn 20 novými členy, kteří nahradili dřívější členy MNV zvolené na kandidátky národně socialistické a československé strany lidové, neboť tito členové byli ze svých funkcí odvoláni vyhláškou předsedy ZNV v Brně ze dne 27.2.1948.
    Podle rozhodnutí MAV v Kyjově bylo navrženo a jednomyslně všemi přítomnými členy schváleno doplnění všech složek MNV. Předsedou byl zvolen Martin Sládek, obchodník v Kyjově. I. náměstkem František Gottwald, odborný učitel v Kyjově, II. náměstkem František Divoký, obchodvedoucí v Kyjově, III. náměstkem Dr. Jiří Jelínek, advokát v Kyjově.
    Dalšími členy MNR: Klimek Vít, typograf Kyjov, Filípek Vojtěch, úředník Kyjov, Františka Doležalová, trafikantka Kyjov, Sokol Antonín, rolník Kyjov, Hudec Antonín, dílovedoucí Kyjov, Prokeš Ladislav, úředník Kyjov, Zahradník Benedikt, sklenář Kyjov, Popelka Antonín, úředník Kyjov.
    Členi MNV – všichni, co byli dříve zvoleni na kandidátky komunistické a sociálně demokratické a pak podle usnesení MAV další:
    Kudrnáč František účetní Kyjov za ROH, profesor Miklík Vlad. za SČSP, Doležalová Františka, trafikantka za KSČ, Klech Vladimír, dělník za KSČ, Pimek Jan, horník za KSČ, Strejček František, úředník za ROH, Veselý Antonín, mechanik za KSČ, Hlavinka Vlad. obchodník za SOPV, Kvasnička Miroslav, úředník za SČM, Ištoková Marie, trafikantka Kyjov za SD, Kalandra Josef, sklář za KSČ, Koubský Josef, úředník Kyjov za KSČ, Prokeš Ladislav, úředník za SD, Popelka Antonín, úředník za SOPV, Brlica Josef, úředník za stranu lidovou, Doležal Josef, rolník za stranu lidovou, Dr. Jiří Jelínek, advokát za stranu lidovou, Mikeš Ladislav, učitel za NS, Kunc Antonín, úředník za NS, Benedikt Zahradník, sklenář za NS.

Předsedové komisí

komise finanční – předseda Prokeš Ladislav, úředník Kyjov
komise kulturní a školské – předseda Gottwald František, odborný učitel Kyjov
komise stavební a plánovací – předseda Klimek Vít, typograf Kyjov
komise personální a právní – předseda Dr. Jelínek Jiří, advokát Kyjov
komise bytové – předseda Antonín Popelka, úředník Kyjov
komise sociální a zdravotní – předseda Chalabala František, zubní technik Kyjov
komise hospodářské a zemědělské – předseda Sokol Antonín, rolník Kyjov
komise vodárenské – předseda Hudec Antonín, dílovedoucí Kyjov
komise zásobovací a živnostenské – předseda Doležalová Františka, trafikantka Kyjov
komise bezpečnostní – předseda Divoký František, obchodvedoucí Kyjov
komise lesní – předseda Zahradník Benedikt, Kyjov
komise volební – předseda Stránský Jaroslav, obchodník Kyjov
komise rozpočtové – předseda Filípek Vojtěch, úředník Kyjov
komise reklamační – předseda Popelka Antonín, úředník Kyjov

    Členy Místní školní rady: Chalabala František, zubní technik jako předseda, Hložek Cyril, krejčí Kyjov, Měsíčková Marie, v domácnosti Kyjov, Malá Karla v domácnosti Kyjov, Zbořil Oldřich, zahradník Kyjov, Dufek František, strojník Kyjov, Brlica Josef, úředník v Kyjově, Trávníček Lambert, typograf v Kyjově.
    Členy Újezdní školní rady: Dr. Jan Rakušan, advokát v Kyjově jako předseda, Vymazal Josef, pensista v Kyjově, Mikeš Ladislav, učitel Kyjov.
    Členy Místní rady osvětové: Gottwald František, odborný učitel v Kyjově jako předseda, Miklík Vlad., profesor v Kyjově, Popelka Vlastimil, úředník v Kyjově, Sýkora Matěj, okresní školní inspektor, Mikeš Ladislav, odborný učitel v Kyjově.

Nově povolaným členům přečetl předseda MNV Martin Sládek slib tohoto znění:
    Slibuji na svou čest a svědomí, že budu vždy věren republice Československé, že budu zachovávati všechny zákony a nařízení, že budu plniti jako člen NV podle nejlepšího vědomí a svědomí své povinnosti a že se budu říditi rozhodnutím NV. Slibuji, že se nikdy nezpronevěřím lidu a zásadám demokracie a že budu ve všem jednání dbáti jen prospěchu a zájmů lidu.

    Noví členové pak jednotlivě potvrdili slib do rukou předsedajícího podáním ruky a slovem “Slibuji” a současně písemně vyhotovený slib podepsali.

Stavby MNV

    Stavby prováděné MNV, a to činžovní domy na Chmelnici, stavba měšťanské školy a bytových jednotek pro učitele, pokračovaly. V činžovním domě č. IV. měly být zřízeny veřejné vanové lázně, ale zařízení teplovodních a parovodních kotlů nebylo stále k disposici. V červenci tohoto roku hrozilo zastavení stavby činžovních domů na Chmelnici pro nedostatek materiálu, neboť fa Doležal z Prostějova nedostala železné konstrukce. Deputace MNV složená z předsedy MNV Martina Sládka, Františka Divokého a Víta Klimka zajela osobně do Prostějova a do Prahy na ministerstvo techniky a interpelovala rovněž v Brně ZNV. Setkala se s úspěchem a stavba mohla pokračovat. Byla dočasně zastavena na kratší dobu, protože dělníci odešli na dovolenou kvůli uspíšení žňových prací.
    Stejné potíže byly se stavbou měšťanské školy, která neměla dostatek materiálu, hlavně cementu. Táž delegace z MNV vyřídila i tutéž potíž a ZNV bylo na stavbu přiděleno 13 vagonů cementu a fa Konstrukcia (dříve Rusňák + Ing. Eichler) Brno, mohla v práci pokračovat. MNV se postaral, aby stavba byla převzata do pětiletého plánu.
    Stavěla se i průjezdní silnice od československého kostela k nové škole, upravovaly se chodníky, předlažďovalo se náměstí pomocí brigád z řad školní mládeže a občanstva, upravovala se kanalisace a vodovod k novým školním stavbám a velkým nákladem se opravovaly školní budovy. V městě se rozproudil čilý stavební ruch.
    Na náměstí dům p.č. 18 (dříve drogerie Chyba) hrozil sesutím a proto nájemníci se měli vystěhovat, ale MNV těžko pro ně sháněl byty, až pobyt v domě se stal životu nebezpečným, tak se našly.

Dlouholeté plánování

    V rámci pětiletého hospodářského plánu MNV prostřednictvím stavební komise plánoval:

Na školství a osvětu

204 500 000

Veřejné stavby

141 000 000

Komunikace

8 000 000

Vodohospodářství

17 000 000

Byty a usedlosti

152 000 000

Obchod, živnosti a družstva

44 700 000

Různá veřejná zařízení

38 600 000

Celkový náklad

606 100 000

Domovská příslušnost

    Tohoto roku až do 1. července 1948 bylo podáno 12 žádostí občanů bydlících v Kyjově o domovské právo. Domovské právo do této doby bylo vázáno na tři podmínky: nepřetržité bydlení v obci 10 (3) let, občanská zachovalost a takové hospodářské zajištění, aby nemohla vzniknout možnost, že by žadatel připadl obci na obtíž – dostával chudinskou podporu. Toto jako kapitalistické zařízení bylo zrušeno zákonem ze dne 1. července 1948 a všichni občané jsou si rovni.

Chudinské podpory

    Chudinské podpory byly zvýšeny na 200 Kčs měsíčně a na vánoční nadílku chudým v roce 1948 MNV poskytl obnos do výše 20.000 Kčs, a to těm, kteří dosud neobdrželi sociální důchod podle nového zákona o národním pojištění uskutečněném po Únoru. Žádostí o sociální důchod bylo podáno k doporučení MNV 36 a z toho bylo doporučeno 15 k vyřízení.

Vánoční strom

    Dne 18. prosince t.r. byl vztyčen na náměstí OPM vánoční strom republiky s obvyklou slavností, jejíž pořad obstarala školní mládež. MNV věnoval dar 1.000 Kčs, odevzdaný členem rady Antonínem Hudcem.

Dar VDP

    Od VDP Praha Těšnov – ředitelství mlýnů Kyjov, obdržel MNV na kulturní a sociální účely dar 50.000 Kčs z jejich docíleného zisku (30. září 1948).


pokračuj