Z našich škol
Až v roce 1948 se podařilo uvolniti místnosti soukromého bytu v budově mateřské školy a místnosti byly upraveny jako tělocvična. Náklad hradil MNV. Ředitelkou byla opět Filoména Sychrová. Počet dětí byl 160. Opatrovnicemi byly Božena Macigová a Zdenka Lundová, které byly placeny z prostředků MNV.
Obecná škola chlapeckáNa škole byly dokončeny adaptační práce. Školní rok 1947/48 byl proto předčasně ukončen již 19. června 1948. V důsledku čistky učitelstva po únorových událostech byly na škole neustálé personální změny. Žáci nasbírali 2.135 kg odpadu a ušetřili 64.751 Kčs. Zat. řídícím byl Antonín Brabec. 21.4.1948 se škola změnila ve školu národní – I. stupně.
Měšťanská škola chlapeckáOd 1. dubna 1948 se stal ředitelem na této škole bývalý školní inspektor Matěj Sýkora. Vytvořil ze sboru pěkný pracovní kolektiv a škola se zapojila do socialistického budování sběrem, spořením, brigádami a zvýšeným pracovním úsilím ve škole. Přes všechnu snahu učitelů u mnohých žáků zůstaly mezery ve vědomostech, zaviněné okupací. Novým školským zákonem se škola mění od 21.4.1948 ve školu II. stupně (střední).
Obecná škola dívčíVe školním roce 1947/48 měla škola 160 žákyň v 5 třídách. Ředitelkou byla Věra Luzarová. Škola získala dobrého patrona ve sklárnách Moravia. Od 9. do 20.5.1948 byla uskutečněna škola v přírodě a to pro I. a II. třídu v Luhačovicích, pro III., IV. a V. v Šebetově u Boskovic. Tato sociální vymoženost značně přispěla ke zdraví dětí, jež bylo zeslabeny okupací. Škola se mění rovněž novým školským zákonem ve školu národní – I. stupně.
Měšťanská škola dívčíŠkola dostala tohoto roku čestné uznání za svou kulturní činnost, od rozhlasu za vystoupení pěveckého sboru 4.000 Kčs a čestné uznání od okresního školního výboru za mimořádnou píli a úspěšnou práci a dík za navázání styků se slovenskou mládeží od zemské školní rady v Brně. Zdejší škola byla vyhlášena jako škola vzorová. Ředitelem školy byl od 1.3.1946 František Horák.
Reálné gymnasium Ředitelem školy je opět Julian Halík.
Učitelský sbor se tohoto roku hodně měnil. Do pense odešli profesoři Ondřej
Odstrčil (v.v.), (Josef) Julius Kotůlek a Alois Rechtořík. Též podúředník Josef
Krojzl. Dr. L. Dlouhý přestal být okresním osvětovým inspektorem a vrátil se na
ústav.
Ústav se svými žáky se zúčastnil činně všech veřejných
oslav, brigád ve žních a při dobývání okopanin i při úpravě města.
V březnu se žáci zúčastnili celostátního sběru a sami nakládali sběr na
nádraží do vagonů.
Dne 24. února 1948 byla na ústavě jednohodinová manifestační
stávka solidárně s dělnictvem. 26. února bylo žactvo přednáškou profesora
Přikryla poučeno o únorových událostech. Akční výbor měl členy Dr. Dlouhého,
Antonína Novotného, Ptáčka, Lud. Blahákovou, Vlad. Miklíka a Antonína Přikryla,
který byl zvolen předsedou. Téhož dne (3.3.1948) náhle večer na schůzi zemřel.
Jeho nástupkyní se stala manželka prof. Josefa Přikrylová.
Bylo zapsáno 68 žákyň. Škola byla umístěna v Komenského ulici.
Zimní rolnická školaŠkolským zákonem z 21.4.1948 byly hospodářské školy zrušeny a místo nich zavedeny základní odborné školy zemědělské s povinnou docházkou. V Kyjově byla zřízena Rolnicko-ovocnářská škola dvouletá s pětiměsíční docházkou. Měla vlastní budovu ve čtvrti Újezd s rozsáhlou zahradou.
Pohřeb profesora Antonína PřikrylaPohřeb náhle zesnulého oblíbeného profesora Antonína Přikryla se konal dne 6. března 1948 v jeho rodišti Bohuslavicích. U jeho rodného domu se se zemřelým za žáky rozloučil Jaroslav Miška, na hřbitově ředitel školy Julian Halík a za profesory rovněž bohuslavický rodák Václav Hala. Pohřbu se mimo ústav zúčastnili členové KSČ, přátelé a široká
veřejnost.