Lidová správa


Změny v MNV

    MNV zůstal tohoto roku bez větších změn. Novými členy zvoleni Miroslav Rudický a Josef Augustin, za Františka Divokého Amand Chobotský, strojní zámečník VDP mlýny Kyjov a Jan Choutka, strojník VDP Kyjov, za Františka Urbánka a Vlad. Štolfu, Josef Skála, ředitel v.v. Kyjov a Jan Čada, úředník ONV Kyjov. Předsedou MNV je opět Martin Sládek, místopředsedou František Kudrnáč. Změna v komisi finanční a sociální: Za Antonína Kunze Miroslav Dvořan, rolník Kyjov a Vlad. Ševčík, Kyjov.

Zaměstnanci MNV

    U MNV byli tohoto roku tito zaměstnanci: Dr. Antonín Horák, tajemník MNV, František Michálek, ředitel důchodu, Karel Hložek, pokladní, Stanislav Mores, úředník zásobovacího oddělení, Bohumil Cenek, technický úředník, František Skopal, úředník ohlašovacího oddělení, Květa Měsíčková, Pavla Půrková, Jiřina Juráková, Helena Vrzalová, Bohumil Kostiha, František Miklík, Josefa Mášová, Jan Jelínek, Vladimír Vasický, Vojtěch Rudolf, Antonín Sokol, František Svozilík, Bohumil Svobodník, František Selucký, Vladimír Sedlář, Josef Kujal, Rudolf Pařízek, Oldřich Zbořil, zahradník.

Úřední hodiny

    Úřední hodiny byly stanoveny denně od 1/2 8 do 12 hodin, v sobotu od 1/2 8 do 13 hodin, odpolední mimo soboty od 13 do 17 hodin.

Úřední místnosti

    Úřední místnosti MNV se nacházely v zadním traktu budovy č. 1 na náměstí v prvním patře.

 

Ze zpráv komisí MNV

Stavební komise

    Předsedou stavební komise byl Ing. Karel Smeykal. Činnost komise byla omezena daným rozpočtem, přídělem materiálu a danými kvotami pětiletého plánu. V režii města byla provedena stavba nových skleníků v novém městském zahradnictví, dokončena předlažba Masarykova náměstí v ploše 600 m2, vydlážděna silnice k měšťanské škole ve výměře 800 m2, upraveny chodníky v Komenského ulici a na náměstí s použitím kostkové mosaiky, v gymnasiu dokončeny úpravy pro ústřední topení, na Újezdě dokončena silnice v délce 300 m a na hřbitově postaveny provisorní záchody. Provedeny i drobnější udržovací práce. Všechny tyto úpravy si vyžádali nákladu 2 miliony Kčs.
    V katastrálním území Moravany postavena nová hájenka na místo vyhořelé na Zavadilce nákladem 1 milion Kčs včetně hospodářské budovy. V rámci pětiletého plánu byly dokončeny a předány domy na Chmelnici a to bloky I., II. a III. Náklad vynaložený na jednu bytovou jednotku činil 460.000 Kčs. Jeden blok podle rozpočtu měl stát 3 miliony Kčs, ale byl během stavby překročen o dvojnásobek a více, stál 7.500.000 Kčs.
    Učitelské domy na Újezdě též byly dokončeny a předány k obývání. Náklad na bytovou jednotku byl 470.000 Kčs, poněkud vyšší náklad je odůvodněn úpravou předzahrádek a zbudováním plotů. Důležitá pro příští rok bude stavba a úprava silnic, na níž se bude podílet ONV a hodně se ušetří brigádnickými pracemi. Ostatní stavby podle operativního plánu na rok 1950.

Vodárenská komise – předseda Antonín Hudec

    Kapacita kyjovského vodovodu je stále nedostačující. Činí 8/5 l/vt, spotřeba však činí 13 l/vt. Na této spotřebě se nejvíce podílí Okresní nemocnice, která musí být vodou přednostně zásobována. To vede k uzavírání vodovodu pro ostatní obyvatele města, pokud vodojemy nemocnice nejsou řádně naplněny. Pro rok 1950 je nutno plánovat zřízení skupinového vodovodu a k tomu účelu byly činěny pokusy o získání vody v katastrálním území Boršova, odkud bude voda přímo čerpána do hlavního vodovodu do té doby, než bude postaven nový vodojem u Bukovan. Získané množství vody bude činit jen 3,5 l/vt a nebude stačit, bude nutno hledat další vodní zdroje.
    Budování průmyslu a rozšíření zdejší nemocnice si vyžádá větší spotřebu vody, nepočítáme ještě stavby nových bytových jednotek, adaptace nových bytů s koupelnami, a proto práce ke zvýšení kapacity městského vodovodu budou přednostně pojaty do operativního plánu pětiletky.

Vyživovací komise – předsedkyně Františka Doležalová

    Tato komise byla zreorganisována, protože členové do komise nedocházeli a veškerá práce této důležité komise spočívala na jednotlivcích. Noví členové byli: Jakub Bábík, správce VDP mlýnů v Kyjově, Růžena Navrátilová, Havlíčkova ul. Kyjov, Anna Schejchová, Vrchlického ul. Kyjov a jeden příslušník SNB.
    Hlavní práce této komise byly rozpisy a plnění dodávek – kontingent. Byly splněny takto: pšenice a žito na 107%, ječmen na 91%, maso hovězí na 100%, maso vepřové na 100%, vajec nedodáno 20.016 kusů, drůbeže nedodáno 182,8 kg, mléka nedodáno 10.455 l. Špatnější dodávka byla zaviněna i menší úrodou krmiv, někde špatným obděláním polí a menší sklizní.

Zemědělská komise – předseda Antonín Sokol

    V této komisi byly provedeny rozsáhlé úpravy a disposice s pozemky a hospodářskými objekty. Pro budování letiště u Milotic byla provedena rozsáhlá záměna pozemků s majiteli plochy, na níž letiště je zřízeno.
    Do správy státních statků byl předán městský velkostatek v Kelčanech a pozemky zaměněny za vykupovanou půdu podle nejnovějšího zákona v katastrálním území Kyjova a Nětčic, pro letiště i v katastrálním území Milotic. Třešně na alejích byly prodány soukromým osobám, které ze sklizně musely odevzdat předepsanou dávku sběrně ovoce. Ostatní ovoce bylo sklizeno pro veřejné zásobování. V alejích byla provedena výměna uhynulých stromů.
    Na novém hřbitově byly vysázeny stromy a keře a tak provedena vnitřní úprava.

Komise finanční – předseda Ladislav Prokeš

    Zpráva této komise je uvedena v rozpočtu r. 1949.

Zápočet hlavní

Potřeba

Úhrada

I. ústřední správa

1 158 881

89 630

II. obecní jmění

1 144 234

621 642

III. obecní podniky

0

0

IV. přirážky a dávky

11 500

979 000

V. příděly

0

115 000

VI. bezpečnost

460 901

63 336

VII. zdravotnoctví

2 665 207

252 067

VIII. komunikace

705 000

0

IX. zemědělství

73 571

50 000

X. sociální péče

356 525

540

XI. školství atd.

997 401

48

XII. dlouhodobé půjčky

7 317 794

19 248

Celkem

14 891 014

2 190 511

Příděl

.

1 017 240

Nekrytý rozpočtový schodek

.

11 683 263

    Rozpočet byl schválen ZNV v Brně ze dne 14.12.1948 se značným omezením a finanční komise provedla doporučované úspory a zvýšení úhrad. Celkové zvýšení potřeby o 6.797.000 Kčs, celkové zvýšení úhrady o 1.185.000 Kčs, čímž bylo docíleno snížení schodku 7.982.000 Kčs.

Lesní komise – předseda Benedikt Zahradník

    Tato komise mimo lesní hospodářství měla na starosti i hospodaření s honitbou. Město obhospodařuje lesní sektor ve výměře 628 ha 73 a 41 m2 na katastrálním území Vřesovice a Moravany a z něho bylo docíleno výtěžku 250.000 Kčs.
    Honitba byla provozována ve vlastní režii a platilo se za odstřel podle finančních možností. Výnos honitby činil 27.141,90 Kčs. Na nájemném by se nedosáhla ani 1/6 této částky. Částka za odstřel jednoho kusu vysoké zvěře byla stanovena pro zámožnější střelce 300 Kčs. Předepsaná dávka zvěřiny byla řádně splněna.
    Brigády žáků s učiteli vysazovaly lesní stromky a sbíraly lesní plody a starší žáci odkorňovali vykácené stromy. Školky jsou ve vzorném pořádku.

Bytová komise – předseda Jan Penc

    Poměry bytové ve městě jsou stále katastrofální. 80% bytů je nezpůsobilých k bydlení pro vlhkost a jiné zdravotní závady. Bytové jednotky postavené městem v počtu 73 nestačí. Bytová komise nemůže vyhovět žadatelům, kteří ve městě pracují a zdaleka dojíždějí a rovněž nemůže opatřit byty těm, kteří špatně bydlí. Bude nutna prohlídka domů, aby se získaly byty z nadměrných bytů, které majitelé domů nechtějí dobrovolně uvolnit. Tak by se také získal větší počet hodnotných bytů.

Bezpečnostní komise – referent Amand Chobotský

    Byla provedena kontrola řeky Kyjovky, aby se voda zajistila zástavami pro potřeby hasičského sboru. Pravidelná požární služba je vykonávána za účasti členů bezpečnostní komise, SNB a kominického mistra. Týden bezpečnosti v září probíhal úspěšně. Občanstvo bylo upozorněno rozhlasem, závodům a podnikům byly zaslány dopisy, aby řidiči motorových vozidel byli řádně poučeni v dopravním a bezpečnostním řádu. V době žní byly konány pravidelné noční požární hlídky. Město hasičskému sboru zakoupilo nákladní auto a jedno čerpadlo za 200.000 Kčs.
    Bylo obnoveno zastaralé osvětlení na náměstí a v Komenského třídě. U VDP mlýnů byla postavena nová transformační stanice. Jest naléhavě nutná výstavba hasičské zbrojnice, která jest již dávno plánována.
    Bylo provedeno očíslování domů a k tomu účelu byly objednány ze Zlína smaltované tabulky červené s bílými číslicemi jako nová popisná čísla. Za jednu tabulku majitel zaplatil 25 Kčs.

Komise sociální a zdravotní – předseda František Chalabala

    Zákonem o úpravě sociálního pojištění veškerou sociální péči přebírá stát. Komise a MNV doporučují jen osoby k výplatě sociálního důchodu. Letos ještě město ze svých prostředků poskytlo k vánocům 53 osobám jednorázovou výpomoc po 300 Kčs, na pohřby se vyplatily příspěvky i na udržování městských sociálních ústavů jako chudobinec Jurovského a Plhalové, útulek pro přestárlé sv. Martina.

Komise kulturní a školská a MOR (Místní osvětová rada)
– osvětový inspektor Ladislav Pátek

    Osvětová činnost byla zahájena zimním během vyšší lidové školy, která absolvovala 82 hodin různých přednášek po dvou večerech týdně. Ačkoliv přednášky byly zajímavé obsahem i přednesem, návštěva byla slabá, zvláště účast mladých lidí. I praktické kursy, zahrádkářský a zdravotní, měly menší počet návštěvníků. Též oficiální slavnosti trpěly nezájmem občanstva, ač náklad na ně byl značný. Koncert Filharmonie z Gottwaldova byl rovněž málo navštíven. Lepší účast byla na literárních pásmech a večeru slavných monologů za účinkování člena Národního divadla v Brně Rudolfa Waltera.
    Slovácké divadlo sehrálo 8 her za velmi slabé účasti. Slovácký krůžek, který byl utvořen pro Kyjov, Nětčice a Boršov, vykazuje dobrou činnost. Nejvíce se uplatnil svým vystoupením na slavnostech ve Strážnici při soutěži celonárodních národopisných souborů. Velmi pěkně byly navštíveny výstavy obrazů, hlavně školní mládeží. Město stále postrádá vhodnou výstavní síň, za stálou by se hodil malý sál Záložny.
    Velmi pěknou bilanci vykazuje veřejná knihovna, která má 9.000 svazků a 500 stálých čtenářů. Na jednoho čtenáře připadá 35 svazků. Místnost knihovny i k ní připojené čítárny nevyhovuje. Počet časopisů v čítárně je také malý pro nedostatek finančních prostředků.

Sběr surovin

    Jelikož sběrna surovin a odpadových hmot fa Antonín Chodníček byla znárodněna, sběr surovin poněkud vázl a proto přípisem ONV ze dne 15.8.1949 zvolena při MNV komise pro sběr odpadových hmot. Vedoucím komise zmocněný MNV v Kyjově je Jan Doležal, Kyjov 2136, za MAV Vrat. Kučera, pekař Kyjov, za ČSM Mil. Konečný, Kyjov 763, za školy Antonín Němčanský, odborný učitel Kyjov, za ROH Boh. Svobodník, zřízenec MNV Kyjov.

Činnost komisí

    Předseda MNV Martin Sládek hodnotil činnost komisí jako dobrou. Občanstvo činnost komisí na veřejné schůzi v celku nekritisovalo, jen někteří občané měli své připomínky týkající se čistoty ulic, rozkopání a pomalé jich upravování, prořezávání ozdobných stromů, nedostatek vhodných nádob na popel, nedostatky v nových činžovních domech (ústřední topení), další zavedení městské kanalisace, nepořádek před nádražím ČSD působený autobusy.
    Schůze pléna MNV se konaly jednou za dva měsíce, schůze rady MNV se konávaly každých 14 dní.

Změny zaměstnanců

    MNV měl uvolnit pět zaměstnanců do výroby podle přípisu ONV v Kyjově a rozhodl takto o těchto: Evžen Němý, stavitel a vedoucí úředník vodohospodářského oddělení (týž se přihlásil dobrovolně); Doležal František, 21 roků starý, svobodný, nevyučený; Klimek Vojtěch, 25 roků starý, ženatý, nevyučený; Hušek Vilém, 38 roků starý, ženatý, vyučený knihař; Mores Stanislav, 28 roků starý, svobodný, vyučený obchodní příručí.
    Ostatní zaměstnanci museli napnouti sílu, aby po odchodu těchto pěti sil mohl všechnu agendu zvládnout.

Úprava obce

    Město tento rok čistotou a úpravou nevynikalo. Ulice byly špinavé, smetí se včas neodváželo, všelikde nevhodně se hromadily skládky smetí a veškerá veřejná zařízení chátrala. Byl nedostatek pracovních sil a veřejné brigády nestačily pro důležitější práce. Občané sami málo dbali na udržování pořádku. Také materiál, náležející městu, hlavně z bouraček, nebyl zajištěn a urovnán. Vysazené stromy byly málo ošetřovány, hlavně ty na náměstí, některé polámané.
    O prostranství před školami a městský sad pečovaly místní školy svými brigádami a proto byly v lepším stavu. Před státními svátky se prováděl generální úklid.


pokračuj