Z našich škol


Mateřská škola

    V mateřské škole byl zaveden tohoto roku chov králíků a pro ně byla přenechána tráva v zahradě Jurovského. V této zahradě děti sbíraly padané ovoce, které odváženo bylo do moštárny, kde z něho byly zpracovány chutné ovocné šťávy. Jak si na nich děti pochutnávaly!
    Na tenisovém hřišti bylo pro děti z mateřské školy zřízeno hřiště. Nově byla zřízená mateřská škola s celodenním provozem v domě č. 624 v Komenského ulici. Náklad na ni nesl KNV v Gottwaldově.

Národní škola dívčí

    Ve školním roce 1949/50 byla tato škola opět pětitřídní. Měla 165 žákyň. Největší potíže měla s umístěním tříd, protože v téže budově byla umístěna i dívčí škola II. stupně. Vyučovalo se dopoledne i odpoledne mimo středu a sobotu, kdy bylo vyučování jen dopolední. Škola vykazovala značnou činnost ve sběru i spoření.

Národní škola chlapecká

    Tato škola měla v roce 1949/50 zapsáno 208 žáků v šesti třídách. V týdnu dětské radosti podnikla celá škola výlet na Kameňák, kde byli žáci pohoštěni párky, rohlíky, salámem a mlékem. Ředitelem byl Josef Spurný.

Střední škola chlapecká

    Na této škole byla založena v roce 1950 první pionýrská organisace, první na okrese a sedmá v kraji. Na začátku měla 35 členů, kteří utvořili dvě družinky: Dukelských bojovníků a Pavla Morozova. Vedoucím PO byl Josef Brieda. 30. dubna skládali první pionýři slavný slib zároveň s dívčí školou, kde byla PO také založena a šátek dostalo 50 pionýrů. Hrdě se zúčastnili poprvé prvomájového průvodu. Ke konci školního roku počet pionýrů vzrostl na 111. 11 chlapců se přihlásilo na hornictví.
    Na této škole byla založena i ZO KSČ (Závodní organisace), která se stala hybnou pákou práce na škole. Ve sběru kozlečin získali žáci první místo v republice. Dostali za to diplom a knižní dar v hodnotě 9.000 Kčs. Nasbírali také 27 kg hlemýžďů. Všichni žáci dostávali na přesnídávku mléko zdarma. Škola sehrála dvě divadla: Kacafírek ze Sobůlek a Lucernu od Jiráska. Celá práce školy byla zaměřena k socialistické výchově.

Reálné gymnasium

    Na této škole byla rovněž založena ZO KSČ, jejímž předsedou byl Dr. Ladislav Dlouhý. 23. února 1950 žáci provedli v sále Sokolovny pásmo Vesele i vážně na běžícím pásmu – s velkým úspěchem. Ze skláren účinkoval Slovácký krůžek, řízený profesorem Vl. Horákem. Z přednášek byla významná přednáška Antonína Popelky Zásady socialistického hospodářství. Koncem prázdnin se žáci zúčastnili chmelové brigády v Žatci. Učitelé byli co nejvíce činni na veřejném životě, například při zvaní na 1. máj a při podpisování Stockholmské výzvy. V rámci družby studentů a dělníků zúčastnili se zástupci skláren Moravia zahájení školního roku 1950/51. Dohodli se se studenty na zřízení zájmových kroužků přímo v závodě. Byl to náznak spojení školy se životem.
    Tohoto roku odešel do výslužby zasloužilý profesor a veřejný pracovník Ludvík Kalus. 2. října 1950 nastoupil místo ředitele Juliána Halíka, který byl ustanoven na vyšší zdravotní škole v Uherském Brodě, Miroslav Čančík, profesor z Uherského Hradiště. Tohoto roku všichni učitelé nastoupili do školy již 25. srpna, aby se mohli řádně na nový školní rok připravit.

Vyšší zdravotní škola

    Vyšší zdravotní škola měla roku 1950/51 75 žákyň. Ředitelkou byla opět Josefa Přikrylová.

    V Kyjově byla ještě Lidová zemědělská škola, která trvala v zimních měsících jako základní odborná zemědělská škola a zimní rolnická škola. Základní odborná škola a Učňovská besídka měla svou školu na Újezdě.

Začátek školního roku 1950/51

    Začátek školního roku byl zvlášť pozoruhodný. Byl pečlivě připraven učiteli i žáky-pionýry a svazáky, kteří se na výzvu učitelů ochotně dostavili do školy a pomáhali ji vyzdobit. Gymnasium vyzdobilo i propagační výkladní skříň na Komenského ulici zároveň se zdravotní školou v Kyjově.
    V Naší pravdě byl uveřejněn článek od studujícího Milana Blahýnka: To tu ještě nebylo, v němž líčí nezvyklý ruch ve škole před začátkem školního roku. Ani takový průvod žactva Kyjov ještě neviděl. Na hřišti Sokolovny se žactvo všech kyjovských škol shromáždilo, aby vyslechlo projevy zástupců ONV, MNV, KSČ a ČSM, načež se žáci za vedení svých učitelů rozešli do svých škol, kde byly školní slavnosti za přítomnosti rodičů a zástupců patronátních závodů. Letos žáci i učitelé opravdu radostně nastupovali k poctivé, dobré práci pro blaho vlasti. Bylo podáno mnoho hodnotných závazků.


pokračuj