Lidová správa


    Umístění MNV bylo na stejné místě na náměstí č. 1. Úřední hodiny 8-12, 13-17 hod. Schůze rady MNV byly konány pravidelně každých 14 dní a ještě mimořádné byly 4. Schůze pléna MNV se konaly jedenkrát za dva měsíce.

Změny

    Změny v MNV byly jak v členstvu, tak i v komisích. 21.4. za Hedviku Štenchovou-Jandorovou, která se odstěhovala, byl zvolen za člena pléna Miroslav Mráz (ČSM). 30.6. za dosavadního zemědělského referenta Antonína Sokola, který resignoval z důvodů zaměstnání, byl zvolen referentem zemědělské komise Arnošt Moudrý z Kyjova, dříve v hospodářské komisi. Za něho do hospodářské komise byl zvolen Alois Vavřina st., do finanční komise za Jana Voráče, který se vzdal funkce pro nemoc, byl zvolen František Havránek, úředník ONV v Kyjově. Zdravotní komise byla rozšířena o novou členku Marii Ištokovou.

V červnu byly nově ustanoveny tyto komise pléna:

Technická komise MNV – předseda František Kudrnáč, členové Choutka Jan, Veselý Antonín, Staněk Petr.
Zemědělská komise MNV – předseda František Mývald, členové Richard Skaunic, Cutáková Františka a Hlavinka Josef.
Hospodářská komise MNV – předsedkyně Božena Školudová, členové Benová Františka, Zahradník Benedikt a Kulíšek Karel.
Zdravotní komise MNV – předsedkyně Valburga Sýkorová, členové Gavendová Gusta a Petrů Hedvika.
Kulturní komise MNV – předseda František Skoumal, členové Kuba Viktor, Jung František a Mráz Miroslav.
Finanční komise MNV – předseda Dr. Jiří Jelínek, členové Augustin Josef, Politzer Josef a Mráz Vojtěch.

    25.8. byl zvolen do pléna za Jana Mlejnka Miroslav Výlupek, zahradník v Kyjově a pověřen vedením V. referátu. 20.10. do trestní komise jako náhradník zvolen Cyril Hložek místo Marie Vrbíkové, která se odstěhovala. 18.12. do pléna byli zvoleni dva noví členové, Bilíček Václav z Kyjova a Jurnykl Josef z Kyjova za Miroslava Rudického a Juráka Františka, kteří se oba z omluvitelných důvodů funkce vzdali.
    Podle usnesení ONV v Kyjově ze dne 3.11.1953 a vládního usnesení z 15.9.1953 byly zvoleny tyto komise pro úsek veřejné správy z členů pléna:

1. Úsek zásobovací – předseda Bilíček Václav, členové Augustin Josef, Mráz Vojtěch, Dr. J. Jelínek.

2. Úsek průmyslu a místního hospodářství – předseda Jurnykl Josef, členové Benová Františka, Kulíšek Karel, Školudová Božena.

3. Úsek pro výstavbu obce – předseda Choutka Jan, členové Kudrnáč František, Veselý Antonín, Staněk Petr.

4. Úsek péče o pracujícího člověka – předsedkyně Gavendová Gusta, členové Sýkorová Valburga, Petrů Hedvika a Jung František.

5. Úsek zemědělské výroby – předseda Mývald František, členové Skaunic Richard, Cutáková Františka, Hlavinka Josef.

    Tím se dosavadní stálé komise MNV pléna pozměňují a doplňují.

Činnost MNV a jeho referátů

    MNV se pečlivě staral o veřejné záležitosti města, o SKP, školy, tělovýchovu, kulturní činnost a nejvíce o rozvoj socialistického zemědělství. Jeho přičiněním se upevňovalo JZD, které se stalo většinové a zdárně končily všechny zemědělské práce. MNV byl zhodnocen na mimořádných schůzích rady MNV zástupci ONV v prosinci 1953. Hodnocení se provádělo podle referátu předsedy vlády Viliama Širokého, který přednesl ÚV KSČ o volbách do NV.
    Hodnocení bylo provedeno z hlediska, jak lid posuzuje lidovou správu, zvláště ti občané, jichž se rozhodování MNV netýkalo. Hodnocení lidu je hlavním měřítkem poctivosti a spravedlnosti jednotlivců lidové správy při rozhodování. Byla hodnocena i účast jednotlivých členů na schůzích a plnění úkolů, stanovisko složek, které zastupují, stanovisko občanů i vlastní sebekritika.
    Závěr provedl předseda ONV s. Snášel dne 18. prosince 1953 na plenární schůzi MNV. Zdůraznil, že hodnocení práce MNV je prověrkou práce v duchu otevřené kritiky o chybách a nedostatcích, i o tom, co mohlo být vykonáno a nebylo. Zjistil, že skoro všichni funkcionáři svou práci zlepšili a nedostatky kriticky přiznali a slíbili je odstranit.
    Volby, které se připravují, vyžadují velkou odpovědnost, současně budou politickou akcí a stanou se záležitostí nejen MNV, ale i MAV a všech složek NF. Národní výbory se musí stát orgány, o něž se strana a vláda bude moci bezpečně opírat.

Hodnocení členů MNV

    Předseda MNV s. Amand Chobotský byl zhodnocen kladně, je jako soudruh na svém místě, i když někdy podléhal výbušnosti svého temperamentu, snažil se tento nedostatek ovládnout. Veřejnost ho posuzuje příznivě.
    Tajemník MNV s. Eduard Dvořák věnoval se nejvíce problémům zemědělství a rozvoji JZD a proto neměl vždy přehled o práci ostatních referátů. V jednání nikdy neporušil linii strany a vlády. Vykonal značný kus práce a jeho jednání s občany, často nevděčné, bylo spráné. Získal obliby občanstva, protože vždy jednal věcně a spravedlivě.
    Místopředseda s. Martin Sládek je znám jako poctivý pracovník, který od roku 1945 byl místopředsedou MNV, od února 1948 jeho předsedou. Jeho referát (plánovací) je již rok zrušen, převzal ho ONV. Svoji činnost zaměřuje nyní na rozvoj SKP.

Referát III. – s. Jan Teplý

    Je podrobně obeznámen s obsáhlými úkoly svého referátu, ale jeho zaměstnání v Hodoníně mu nedovoluje se mu více věnovat. Největší nesnáze jsou v bytové agendě, s níž nejsou a nemohou být všichni občané – uchazeči o byty a majitelé domů – spokojeni. Činnost komise musí být důslednější (bytové prověrky), aby se její usnesení nemuselo rušit. Jinak je referent hodnocen kladně.

Referát IV. – s. Ladislav Hofbauer

    Má rozsáhlou činnost, školství, osvětu a tělovýchovu a nemůže na všechno stačit. Přišel do Kyjova z vesnice (Květné), kde také pracoval v lidosprávě, ale ta činnost se nedá srovnat se zdejší činností. U občanů je celkem malý zájem o kulturu. Jeho komise vyvíjí také malou propagační činnost. Nejlépe pracuje komise musejní.
    Také není dostatečná spolupráce se IV. referátem ONV a OOD (okresní osvětový dům). Je nutno rozhlasovou komisi zreorganisovat a zlepšit její práci. Jeho práce v závodním klubu Moravia je velmi dobrá, práci v komisi může také zlepšit.

Referát V. – s. Miroslav Výlupek

    Pracuje velmi krátkou dobu (od 25.8.) a není obeznámen s rozsahem práce. Nezachovává úřední hodiny pro občany a tak se s nimi málo stýká. I schůze rady MNV málo navštěvuje. Nutno mu pomoci a dopřát času, aby se zapracoval.

Referát VI. – s. Marie Gregorová

    Činnost referátu se letos zaměřila na organisaci zdravotních hlídek a tvoření kroužků v ústavech, jídelnách a ve školách a kontrole v obchodech a provozovnách. Komise jí úspěšně pomáhá. Referentka pracuje dobře a její práce je hodnocena kladně.

Referát VII. – Josef Brlica

    Práce finančního referátu je běžná. V referátu je pořádek, i když soudruh má mnoho práce ve Spořitelně a často je churav. Jeho práce je dobrá a referent i občanstvem je hodnocen kladně. Větší spolupráce s ostatními referáty je nutná, hlavně aby znali své finanční možnosti.

Referát VIII. – s. Vojtěch Filípek

    Jeho práce dlouhou dobu byla zaměřena na socialisaci obchodů a živností a vytvoření SKP, které byly od 1.7. zreorganisovány. Sběrová komise plní své úkoly ve sběru, ač jsou na ni kladeny vysoké požadavky. U materiálu MNV na veřejnosti složeného, se musí udržovat lepší pořádek a kontrola. Práce referentova je jinak dobrá.

Referát IX. – s. Arnošt Moudrý

    Práce referátu je dobrá, ale většinou ji vykonává s. tajemník Dvořák. Referent převzal funkci až začátkem žní. Oceňuje se jeho zájem a klidné a rozvážné jednání s občany.

Referát X. – s. Božena Daňková

    Referátu se věnovala svědomitě až do 1. června, kdy bylo zrušeno vázané hospodářství. V komisi měla dobré spolupracovníky a proto tento referát pracoval dobře. Nyní je práce méně a s novou náplní referátu se teprve seznamuje. Soudružka je hodnocena kladně.

Referát XI. – s. Antonín Hudec

    Jeho referát pracuje dobře přes mnohé obtíže a rozsáhlost úkolů. V komisi jsou dobří odborníci, ale referent se nemá spokojovat jen s jejich názorem, ale také bráti v úvahu přání lidu. Referentův úkol je vedle iniciativního podnikání hlavně kontrola, povzbuzování, aby práce šla rychleji kupředu. Jinak je znám jako dlouholetý obětavý veřejný pracovník, až je veřejnými funkcemi přetížen.

    I ostatní členové pléna byli hodnoceni podle docházky na schůze, aktivity při jednání a provádění uložených úkolů. Byli vesměs zhodnoceni kladně. Dva členové pléna, Miroslav Rudický a František Jurák se pro zaneprázdněnost funkce vzdávají.

Výbor žen

    Výbor žen se jako kolektiv hodnotí kladně. Jeho nedostatkem je organisačně-propagační práce mezi ženami. Tuto činnost nutno rozšířit a ještě více žen zapojit do veřejné činnosti.

Soutěž Kyjov – Hodonín

    MNV v Kyjově soutěžil tohoto roku s MNV v Hodoníně v pěti bodech: 1. kulturně osvětové práci; 2. rozvoj místního hospodářství; 3. zemědělský úsek; 4. lidový sběr šrotu; 5. nábor pracovních sil. Soutěž byla vyhlášena 14.4.1953 na počest 35. výročí VŘSR.
    V soutěži zvítězil MNV v Kyjově a dostal putovní rudý prapor. Soutěž zlepšila práci MNV a byla iniciativou pro lidové pracovníky.

Sběr odpadových surovin

.

předpis

splnění

železný šrot

19 000

19 636

barevné kovy

790

102

textil

1 080

5 229

papír

6 900

18 114

kosti

730

930

guma

600

3 094

láhve

600

19 730

pecky

2 100

532

korek

0

68

ustalovač

0

75

    Toto je sběr za IV. čtvrtletí a s lidovým sběrem, provedeným 12. a 13. prosince byl splněn celoroční plán na 105% mimo barevné kovy.

Zvláštní schůze MNV

Hovory s lidem

    V lednu byla veřejná schůze MNV pod názvem Hovory s lidem. Řadu připomínek si jednotlivé referáty poznamenaly, nejvíce připomínek bylo k SKP.

Veřejná schůze

    V únoru a březnu byly veřejné schůze s občany, týkající se nové povinnosti hlášení občanů a zavedení domovních knih. V září byla veřejná schůze v Sokolovně v rámci oslav Dne armády. Na ní byly vyhlášeny závazky MNV. V říjnu byl “Večer otázek a odpovědí”. Některé otázky, asi 15, byly předem poslány, takže si odpovědi mohli jednotliví referenti, jichž se otázka týkala, připravit. 12. prosince t.r. bylo v Záložně slavnostní zasedání MNV a ONV na počest ukončení Měsíce československo-sovětského přátelství.
    Všechny veřejné schůze byly málo navštíveny, ač jejich propagace byla dostatečná. Mnoho občanů je ve všední den zaneprázdněno, ale také mnoho jich o veřejný život nemá dostatečný zájem, ač po straně si hodně a často nespravedlivě ponadávají “na poměry”. I mnozí členové MNV jsou v docházce na schůze nedbalí a sbor důvěrníků se scházel tak jednou třetinou počtu.


pokračuj