Stavební ruch


Stavba školy

    Tohoto roku byla konečně dokončena stavba nové střední školy, která byla započata 1.7.1947. Trvalo to dlouho, překážek bylo mnoho a přece byla dokončena s novou školskou reformou, takže od 1.9.1953 začala jako 11tiletá střední škola fungovat.
    Venkovní práce se dokončovaly během roku. Vnitřně byla škola dobře vybavená, také protipožárně minimaxy, proudnicemi a hadicemi. Překrásné bylo v ní mramorové vstupní schodiště. Žáci chodili bočními schodišti do šaten.

Bytové jednotky

    Šroubárna přidělila svým zaměstnancům 12 bytových jednotek a na rok 1954 byla plánovaná výstavba dalších 30.

Vodní nádrž

    Pro požární účely byla v nové části parku vybudována velká vodní nádrž. KNV na tuto stavbu věnoval 800.000 Kčs.

Plán sídliště

    Podle rozhodnutí KNV se mělo v Kyjově vystavět nové sídliště se sedmiposchoďovými budovami. Místo bylo navrhováno buď u nemocnice směrem ke skladišti dříví (Šiškovo) nebo za stadionem.

Silnice, kanalisace

    Byla upravena nová silnice ke kravínu. V Dvořákově ulici byla upravena nová kanalisace.

Doplňkový vodovod

    25.9.1953 byl dokončen doplňkový vodovod v Boršově a odevzdán KVS (krajské vodovodní správě) do údržby. Nedostatek vody v Kyjově byl zmírněn, ale definitivně vyřešen nebyl. U šachty dolu František byla započata filtrační stanice a dokončena koncem roku.

Úprava města

    Nové stromy byly vysázeny pionýry podél silnice vedoucí k jedenáctiletce. Na silničním příkopu ke Svatobořicím byly vysázeny nové ovocné stromky, když přestárlé byly vykáceny. Na jaře byly zahájeny upravovací práce na veřejných prostranstvích, vysazovaly se stromky a keře, i růže, jako před museem a před domem Dr. Daňka na Újezdě.
    Nový park se upravoval podle návrhu Ivo Otruby, absolventa zahradnické školy. Ve starém parku bylo zavedeno elektrické osvětlení veřejného záchodu. Záchody na náměstí byly dány do provozu 31.X.1953. Náměstí na Újezdě bylo stále v žalostném stavu, rejdiště dětí a drůbeže. K 8. září občané je upravili, aby mohlo důstojně nést jméno Julia Fučíka.
    Na stadionu se prováděla brigádnicky úprava podle plánu, a to podezdívková zeď na severní a západní straně. Hřiště za mlékárnou bylo dáno k disposici Svazarmu, který měl spravit i zanedbanou budku (dříve šatnu). Zábavné podniky tam hostující byly vykázány na tržiště. Dětské hřiště u letního koupaliště bylo upraveno a dovezen tam čerstvý písek pro děti na hraní.
    Na hřbitově byla naplánována úprava urnového háje. V polovině silnice vedoucí na Újezd byla umístěna na návrh Výboru žen lavička, aby si na ní starší ženy, jdoucí obtížně s nákupem do kopce, mohly odpočinout. Povozům se slámou byl zakázán průjezd přes náměstí, protože je značně znečišťovaly. Parkování služebních vozů SNB bylo posunuto až pod ořechy, protože na chodníku zabraňovaly chůzi chodců.
    Úpravě města věnoval MNV zvýšenou pozornost, obracel se však přímo, nebo prostřednictvím lidových důvěrníků na občany, aby při pořádku v městě pomáhali buď upozorňováním nedbalců, nebo při občasných brigádách, protože MNV měl na čištění ulic jen jednoho zaměstnance. Volné vypouštění slepic do ulic, případně vylévání splašků bude přísně stíháno. Čistota a úprava města musí být záležitostí všeho občanstva, musí být k tomu vedena i mládež nejen ve škole, ale i doma. Kdyby občané všichni byli pořádní a ukáznění, nebylo by potřebí v parku ustanovovat hlídače a mohlo by být o jednoho zaměstnance pro úpravu města víc.
    Ve Smetanově ulici byly řádně upraveny chodníky. Mnoho chodníků však ještě volalo po úpravě. V Polámaných v pískovišti byla pro Svazarm zřízena střelnice.


pokračuj