Lidová správa, úprava obce, volby


Z činnosti MNV

    Dne 16. května 1954 byly provedeny volby do MNV, ONV a KNV. Podle nových směrnic se referáty změnily v tyto stálé komise MNV:

1. pro vnitřní záležitosti
2. pro výstavbu a hospodářství
3. zemědělská
4. finanční
5. sociální a zdravotní
6. kulturní a školská

    Mimo to byly zřízeny podle zákona o národních výborech z 8.3.1954 a vládního nařízení ze dne 7.5.1954 č. 13 a 23/54 Sb. tři odbory:

1. Odbor pro vnitřní věci, sociální zabezpečení, zdravotnictví a kulturu. Vedoucí Dr. Antonín Horák.
2. Odbor finanční – vedoucí František Michálek.
3. Odbor pro výstavbu a místní hospodářství – vedoucí Bohumil Cenek.

Předsedové a členové komisí:

1. zemědělská – předsedkyně Františka Bílovská, členové Josef Novák, Anna Cutáková, Švec Jaroslav, Daňková Božena a František Dočekal.

2. finanční – předseda František Hýsek, členové Božena Šplouchalová, Karel Filípek, František Kajdl, Jaroslav Slavík a Richard Sedláček.

3. hospodářská a technická – předseda Antonín Hudec, členové František Dufek, Petr Staněk, Jan Choutka, František Slezák a Jaroslav Horák Ing.

4. sociální a zdravotní – předsedkyně Valburga Sýkorová, členové Božena Školudová, Josef Maršík, Dr. Miloslav Kotůlek a Josefa Rosáková.

5. pro vnitřní záležitosti – předseda Martin Sládek, členové Jan Teplý, Vojtěch Mráz, František Kočí, Františka Cutáková a František Jung.

6. kulturní a tělovýchovná – předsedkyně Zdenka Urbanová, členové Jiřina Lungová, Jaroslav Rušil, Jarmila Horáková, Františka Benová a Antonín Kvarda.

    Referáty o vnitřních záležitostech všeobecného odboru převzal předseda MNV Amand Chobotský. O záležitostech odboru pro vnitřní věci náměstek Antonín Popelka a záležitosti masově politické práce tajemník MNV Eduard Dvořák, záležitosti pro hospodářství a výstavbu s. Moudrý, člen rady MNV, záležitosti zemědělského a zásobovacího odboru s. František Dočekal, záležitosti odboru sociálního a zdravotního s. Marie Gregorová.
    Nový MNV zahájil svoji činnost ustavující schůzí dne 28. května 1954. Od 1.6. t.r. bylo 5 řádných a 1 mimořádná schůze pléna s průměrnou častí členů 76,2%. Rada měla 25 schůzí řádných, 5 mimořádných s průměrnou účastí 95%. Ze stálých komisí nejvíce schůzí měla komise kulturní a tělovýchovná, celkem 15 s průměrnou účastí členů 50% a bytová, jež měla mimo 15 řádných i 8 mimořádných s průměrnou účastí 82%. Účast v ostatních komisích se pohybovala kolem 70%, počet schůzí kolem 10.
    V soutěži MNV v okrese se Kyjov umístil na 2. místě. Za úřednici Jurákovou byla přijata Františka Stoklásková. Z plenární schůze dne 7. prosince 1954 byla odeslána naší vládě mírová resoluce, která končila: “Dáme všechny své síly pro upevnění a posílení naší vlasti a pro rozvoj našeho hospodářství. Obětujeme všechno pro zabezpečení míru naší země a jejího mírového rozvoje. Milujeme svoji vlast a její lid a setrváme neochvějně v táboře míru, v jehož čele je Sovětský svaz.”

Rozpočet na rok 1954

.

Výdaje

Příjmy

Kapitola 07 - lehký průmysl

8 000

.

Kapitola 09 - zemědělství

119 900

.

Kapitola 17 - místní hospodářství

285 000

.

Kapitola 18 - školství

733 700

.

Kapitola 19 - kultura

18 000

.

Kapitola 20 - zdravotnictví

200 000

.

Kapitola 24 - vnitřní správa

290 400

.

Kapitola 42 - vodní hospodářství

3 000

.

Místní daně a poplatky

.

994 500

Příjmy z funkční a správ. činnosti

.

75 100

Podíly na státních daních

.

588 000

Celkem

1 658 000

1 658 000

Sběr odpadových surovin

papír

173%

barevné kovy

82%

textilie

260%

kosti

125%

železný šrot

89%

    (Železný šrot splněn na 103% 22.12.1954.) Sběr železného šrotu provedený o vánocích pomohl plán nejen splnit, ale i překročit o 29,5 q.

 

Úprava obce

Stavební ruch

Plnění akce M a investice:

1. Byla dokončena silnice ke kotelně nové školy.
2. Silnice ke kravínu byla dokončena do konce roku.
3. Rekonstrukce nového parku pokračovala v úpravě.
4. Náhon ke Svatobořicím byl vyčištěn.
5. bylo dokončeno nové veřejné osvětlení náměstí.
6. V Lidické ulici byl dokončen nový činžovní dům.

Úprava města

    Popel byl odvážen velmi nepravidelně a občané si na ten nepořádek nestačili stěžovat. Bude nutno zvýšit počet vozů a přibrat ještě zaměstnance.
    Město znešvařovaly také různé vykopávky, které byly nedbale povrchově upraveny, kopce a výmoly a v době dešťů se stávaly zdrojem bláta, v době sucha zase prachu. Chodníky a hlavně přechody byly pořád znečištěny. Práce se prováděly neodborně a nebyly řádně zkontrolovány. Všude jen překotný spěch, aby už to bylo hotové, ale na kvalitu práce se nehledělo. Úprava města tím velice trpěla.
    Na novém hřbitově se začalo s úpravou pro urnový háj a brigádnicky pracovali přátelé žehu.

Další stavby

    U Boršova byla postavena nová traktorová stanice a naproti ní obytný dům se 4 byty pro zaměstnance. Vedle byly postaveny nové pekárny. Šroubárna postavila nový činžovní dům v Nerudově ulici. Sklárny Moravia začaly stavět činžák v ulici Vrchlického. Větší investice byly pojaty do plánu na rok 1955.

Jiné úpravy

    Trhy z náměstí byly přestěhovány na prostranství, které bylo upraveno na zbořeništi domu č. 18. Letní koupaliště bylo vyčištěno a upraveno pro koupání. Pro zimní kluziště bylo upraveno hřiště za mlékárnou. Hotel Michálek byl v přízemí uvolněn pro závodní klub n.p. Šroubárny.
    V novém parku, na alejích a na různých prostranstvích bylo vysázeno 175 ozdobných stromů, topolů, lip, javorů, okrasných keřů, bříz a japonských třešní. V parku vysázeno i 30 platanů. U jedenáctiletky bylo vysázeno 20 stříbrných javorů. Kolem osmileté střední školy byl upraven chodník a upraveno zábradlí kolem růží. V Komenského třídě byl upraven trávník na levé straně k nádraží.
    Mimo akční plán bylo provedeno: Dva osvětlovací stožáry u pomníku J.V. Stalina, sloupky kolem růží před domem Dr. Daňka, 20 kusů bříz kolem nádrže v novém parku.

Volby

    Tohoto roku byly vyhlášeny volby do národních výborů i do NS. Do národních výborů na den 16. května, do NS na den 28. listopadu.

Poslání NV

    Návrh zákona o národních výborech zdůraznil, že národní výbory jsou založeny na pěti principech své činnosti – na účasti lidových mas, na rovnoprávnosti národností, na demokratickém centralismu, socialistické zákonnosti a na socialistickém plánování. Jednota těchto principů je hlavním rysem organisace a činnosti národních výborů.
    Hlavním úkolem NV je neustálá péče o člověka, o jeho hospodářský i kulturní rozvoj. Potřeby pracujících musí být co nejlépe uspokojovány, musí se stále zlepšovat bydlení, zásobování, zdravotnictví, kulturní zařízení a péče o školství.

Průběh voleb

    Před volbami byli pečlivě vybráni a vyhodnoceni kandidáti a na veřejných schůzích představeni občanům. Na první veřejné schůzi 2. února t.r. byly v diskusi podány hodnotné připomínky k zákonům. Takovým způsobem lid si opravdu své zákony dává sám. Město bylo rozděleno na obvody a v každém obvodu byl volen jeden člen NV, který svému obvodu se vykazuje ze své činnosti a přenáší přání a připomínky občanů do národního výboru.

Výsledek voleb

    Členů MNV bylo zvoleno 42, z nich 1/2 nových. V městě pracovala dobře agitační střediska, do nichž bylo zapojeno přes 300 občanů. Mimo politické zprávy byly i uváděny kulturní vložky pomocí škol a souborů ČSM. Při volbách byly tu soustřeďovány všechny zprávy o postupu voleb. Volby probíhaly bez závad a zúčastnilo se jich 98% voličů. Pro kandidáty NF odevzdalo hlasy 87,3% voličů, proti 12,7%.
    Složení MNV bylo následující: 20 dělníků, 4 členové JZD, 2 učitelé, 2 technici, 2 vedoucí podniků, 2 ženy v domácnosti, 1 rolník, 1 živnostník, 1 důchodce, 1 lékař, 1 zaměstnanec ve zdravotnictví. Z počtu 42 členů bylo 14 žen a 28 mužů.

ONV

    Předsedou ONV byl zvolen s. Jan Snášel, dosavadní tajemník ONV, I. náměstkem předsedy Jan Hanák, II. náměstkem předsedy Květa Klimešová. Okresním tajemníkem se stal s. Štěpán Menšík.

KNV

    Do KNV byli zvoleni kandidáti František Červinka (dosavadní předseda ONV) a Josefa Přikrylová, ředitelka zdravotní školy.

Volby do NS

    Volby do Národního shromáždění se konaly dne 28. listopadu 1954. Kandidátem pro obvod č. 224 byl Jaroslav Chládek, důlní dozorce na dole Žofie v Miloticích, 34 roků stár, ženatý s 2 dětmi. Pochází ze staré hornické rodiny. Matka je členkou JZD. Již jako školák cvičil v FDTJ. Po vychození školy se stal horníkem na dole Tomáš v Ratiškovicích. Nebyl politicky organisován až do roku 1951, kdy se stal členem KSČ. Na dole byl vždy dobrým pracovníkem a organisátorem. Chápal vždy nutnost boje dělnické třídy a vždy její požadavky prosazoval.
    Pro obvod č. 223 byl vybrán kandidát František Matoušek z Koryčan. Byl 32 roků stár, pocházel ze středně rolnické rodiny, dobrý a pokrokový hospodář. Když se zakládalo JZD v Koryčanech, stal se jeho členem a byl dobrým pracovníkem jako vedoucí rostlinné výroby. Našemu občanstvu jako náš kandidát byl představen na veřejné schůzi 22. října 1954 v přeplněném sále a bez námitek přijat. Z pracovišť dostal květinové i věcné dary. Volební okrsky a místnosti byly stejné jako u voleb do NV.

Výsledky

    Celkový počet voličů 4.236, volilo jinde 55. Odvoleno 4.603 (99,8%), proti kandidátu 24, neodevzdané 4, neodvoleno 7, neplatných 9.

Výbor žen

    Letošního roku se konaly i volby do Výboru žen a to na veřejné schůzi dne 22. října 1954. Podle předem připravené a schválené kandidátky byly do VŽ zvoleny tyto ženy: Sýkorová Valburga, Šabrová Zlata, Klimková Olga, Hložková Marie, Němá Anastázie, Augustinová Anna, Sychrová Irena, Hudcová Helena, Juráková Věra, Urbánková Eliška, Jandorová Růžena, Sládková Anna. Náhradnice: Domanská Věra, Nečasová Marie, Kupková Anežka, Chromá Gabriela, Májová Bohumila.
    Na ustavující schůzi VŽ dne 26. října 1954 byla zvolena předsedkyní VŽ Sýkorová Valburga, místopředsedkyní Helena Hudcová, zapisovatelkou Augustinová Anna i Urbánková Eliška. Výbor žen si rozdělil práci a rozhodl, které členky budou docházet do jednotlivých komisí MNV: do komise pro výstavbu s. Urbánková a Juráková, do komise pro místní hospodářství s. Klimková a Hložková, do komise pro školství a kulturu a do komise zdravotní s. Sýkorová, do zemědělství s. Němá a Ištoková, do bytové s. Májová a Hudcová.
    V příští schůzi vypracují plán práce pro zbytek roku. Zápisy o schůzích předkládají radě MNV.


pokračuj