Zemědělství


   V zimě se v JZD připravovali komplexně mechanizované brigády a dávaly se do pořádku všechny stroje. Ovšem tato snaha narážela stále na nedostatek náhradních dílců a součástek. STS neměla zájem je dodávat, ač se připravovala o zisk. Vlečky se také nemohly opravit, protože nebylo dílny a stroje byly roztroušeny na různých místech. Mechanizátor Balajka a opravář Dufek zatím se snažili opravit nejdůležitější, sehnali železo sami, i gumy na vozidla. Na prvém místě je nutné už postavit dílnu, aby se stroje mohly opravovat v suchu a bez újmy na zdraví. Také úprava polních cest stále ještě čeká, ač by se ušetřilo hodně na strojích.
    Obiloviny byly letos osety na 331 ha, což činí 52% půdy, brambory na 40 ha, kukuřice na siláž na 60 ha, na zrno 46 ha a technická cukrovka na 74 ha, řepka na 6 ha, krmiva na 203 ha. Z technicko organizačních opatření byl významný křížově hnízdový osev kukuřice na zrno i na siláž na 50 ha. U cukrovky pro zlepšení výnosů se provedla dvojí orba na 30 ha, na 35 ha příčně prosekávali. Jako pokus bylo provedeno: jednoklíčkový osev cukrovky. Seno se také dosoušelo studeným vzduchem.
    Přímá sklizeň se provádí jen u řepky, dvoufázová u jetele na semeno. Výnosy byly dobré – např. obiloviny daly 30 q z ha, nové brambory 120 q, technické brambory 160 q a cukrovka 330 q, z krmiv silážní kukuřice 70q. Nejsou to výnosy ideální, ale je poznat, že když se věnuje rostlinné výrobě větší péče, jako u cukrovky, že i výnos je lepší.
    Nákup hovězího masa byl splněn již v srpnu, 482,8 q a 45 q byl závazek. Tento k XII. sjezdu se zvýší na 150 q. Také v zapouštění dobytka bylo naše JZD nejlepší v okrese. Ve vejcích byly dodávky ještě lepší. Celková dodávka byla splněna již v červenci a pak bylo dodáno navíc 70 tisíc vajec. Za všemi úspěchy jsou svědomití a přičinliví pracovníci. V drůbežárně, která má 800 nosnic, již 10 let pracuje svědomitě Marie Dufková a má mladé pomocnice. Začínají pracovat ve 4 hodiny ráno a krmí čtyřikrát denně. V zimě dostává drůbež i teplé zákvasy. Letos odchovali 4.500 kuřat, z toho 2.000 koroptví vlašek a 2.500 leghornek. Každá slepice je značkovaná, na křídle má plíšek s číslem. U každé slepice se zaznamenává snůška. Některá snese za období až 200 vajec. Z mladých se osvědčují děvčata Kůřilovy a Božena Rolencová.
    Také chov telat se daří. Pečují o ně dojičky Vlasta Rybová, Růžena Zapletalová, Krista Kristová a Marie Šrůtková. Jalovičky na chov přecházejí na salaš, ostatní na žír. Přírůstek bývá až 90 dkg denně. Nejlepší zásobovač krmivy je statný sedmdesátník Štěpán Horák. Dodávka mléka se také zlepšila. Vedoucím chovu je Ladislav Vašíček.
    Přes počáteční nesnáze, které se vyskytovaly při sloučení družstev, družstvo se rozvíjelo a upevňovalo. JZD obhospodařuje 741 ha orné půdy a 85 ha záhumenek. Předsedou družstva je Horák Miloslav. V Miloticích u Kyjova na školním statku byla zřízena pro družstevníky “škola zkušeností”, v níž se pořádaly v zimě přednášky o živočišné výrobě a pokrokové metody byly propagovány i filmy. Je zde stálá výstavka zemědělských knih, kterou připravuje zemědělská škola s Městskou lidovou knihovnou. Školu zkušeností vede Osvětový dům v Kyjově s agitačním kolektivem školního statku.
    Do učebního poměru v JZD vstoupilo 13 žáků, přece už lepší příliv mladé krve. I tak je ještě JZD převážně kádrem starších lidí. Drobných držitelů půdy je 310. Odevzdávali většinou vejce, od 200 do 400 kusů. Celkem dodali 50.515 kusů vajec a místo mléka, ječmene a sena bylo dodáno 30.000 vajec a 6.000 bylo dáno navíc. O vejce už tedy nouze nebude, jako minulého roku, kdy se v zimě prodávala jen po 3-5 kusech.
    Pokrokové metody v JZD se osvědčují, jsou-li dobře připraveny. Tak se osvědčila dvoufázová sklizeň obilí – ale zklamaly kombajny. Snadno se porouchají a nedají se hned opravit. Také sláma zůstává dlouho na polích. I to se příště zlepší!


pokračuj