Zprávy ze škol


Mateřské školy

I. mateřská škola

    Mateřská škola I. má 4 třídy s celodenním provozem a školu navštěvuje 111 dětí. Všechny, až na jeden sociální případ, jsou děti zaměstnaných matek. Na škole je 7 učitelek. Jídlo se podává třikrát denně a je dováženo ze IV. mateřské školy. Děti jsou pod stálou lékařskou kontrolou. Celkový zdravotní stav dětí je dobrý. Vyskytly se jen neštovice (plané) ojediněle a chřipka. Děti se zúčastňují svým programem při vítání dětí do života na NV a vystupují také ve svém patronátním závodě.
    Budova je ve zchátralém stavu a vyžaduje důkladnější opravy. Zahrada byla upravena za pomoci rodičů a patronátních závodů. Byl upraven vjezd, vydlážděny chodníky a opraven kolotoč. Pro větší počet dětí nestačí lehátka a musí ležet na zemi. Je nutno na to v rozpočtu pamatovat.

II. mateřská škola

    Tato škola byla počátkem roku přestěhována do budovy bývalých jeslí v Nětčicích. Ve škole jsou 2 třídy, ve kterých je 60 dětí. Všechny děti se stravují v jídelně této školy. Jídlo se podává třikrát denně. Rodiče dětí jsou zaměstnáni. Zdravotnický dozor provádí školní lékař, který jako v ostatních školách kontroluje jídelní lístek. Vyskytly se dva případy spály, jinak jiná infekční choroba se neprojevila. Z kulturní činnosti dětí je to vítání novorozeňat do života na MNV a také předvádějí kulturní vložky v patronátních závodech.
    Zahrada ještě čeká na konečnou úpravu. Scházejí lavičky a kolotoč. Jídelna je vyhovující, za rok se v ní vyrobí přes 12 tisíc obědů, mimo přesnídávek a svačin. Personál se má co ohánět. Letos byla docílena úspora 6 h na jídlo, celkem 871 Kčs, bez újmy na hodnotě jídla.

III. mateřská škola

    Mateřská škola III. je ve čtvrti Boršov. Má jednu třídu s 38 dětmi. 21 dětí má zaměstnané rodiče. Vybavení je dobré. Strava dětem není poskytována. Škola je umístěna v budově ZDŠ 1.-5. postupný ročník.

IV. mateřská škola

    Tato škola má novou moderní budovu v novém sídlišti Obránců míru. V I. pololetí byly 3 třídy a 1 třída jeselní. Od října byla jeselní třída zde zrušena a otevřena 4. třída. Celkem je zapsáno 125 dětí jen zaměstnaných rodičů. Zdravotní stav dětí byl dobrý, jen několik případů příušnic, 4 spály a 2 planých neštovic. Nedostatkem je neupravená školní zahrada, která se pomocí rodičů a patronů dá do pořádku.

ZDŠ Třída pionýrů

    Ve školním roce 1961/62 měla škola 35 tříd, 1.-5. postupného ročníku 7 a 6.-9. postupného ročníku 16 tříd a Střední všeobecně vzdělávací škola 6 tříd. Celkem 1.132 žáků. Dvě třídy jsou přiděleny Družině mládeže, ostatní třídy večerní škole a tři třídy sklářskému učilišti. Budova má ústřední vytápění, ale boční křídlo má pořád slabou teplotu pro excentrické umístění kotle. 8 tříd I. stupně má směnné vyučování.
    Chování žáků bylo dobré, jen 19 mělo známku II. stupně. Průměrný prospěch na I. stupni 1,6, na II. stupni 2,2, na III. stupni 2. Neprospělo 16 žáků I. a II. stupně. Polytechnická výchova se vyučuje v dílnách, na pozemku v zahradě a u žáků Střední všeobecně vzdělávací školy v podnicích.
    Pionýrská organizace pracuje úspěšně. Jsou zavedena pionýrská odpoledne, v nichž se pionýři vyžívají kulturně a hlavně tělovýchovně. Jednotlivé oddíly navázaly družbu s brigádami socialistické práce. Také svazáci pracují úspěšně. Na besedy si zvou veřejné pracovníky, aby měli bezprostřední styk se životem. Jinak jejich besedy mívají kulturně zábavný a taneční program.
    Do náboženství 2.-7. postupného ročníku chodí 14% žáků, většinou z venkova, nejvíce z Čeložnic. Volbě povolání se věnuje co největší pozornost. Do zemědělství bylo z kvoty 32 žáků získáno 29 žáků. Také SRPŠ se věnuje výchovné činnosti rodičů a pomáhá při získávání žáků do zemědělství a hornictví.
    Kulturní činnost je bohatá, i když se více zaměřuje na život školy. Besedy, výchovné koncerty, návštěvy filmu, sportovní podniky a vlastivědné zájezdy, vše to zpestřuje školní život žáků. Žáci si horlivě dopisují se žáky spřátelených zemí a navazují družbu i s jinými školami. Každý rok se zúčastní STM a s. J. Pírek pořádá se svým kroužkem hodnotné výstavy starších i současných malířů, přístupné i veřejnosti.
    Střední všeobecně vzdělávací škola má družbu s Vietnamskou republikou – vlastně s její školou. Letos po blahopřání žáků k 17. výročí založení Vietnamské republiky navštívil školu velvyslanec této republiky se zástupci ministerstva zahraničí a školství a kultury. Byla to pro školu velká sláva. Pionýrský soubor je uvítal dechovkou, muzikanti v krojích, které jen zářily jako ty jejich nástroje. Na besedě se žáci dověděli bezprostředně o životě této daleké a přece nám tak blízké země. Předali své dárky pro své mladé přátele a sami také dostali lidové výrobky vietnamské.
    Jako každým rokem i letos byla uspořádána tělovýchovná akademie, na které vystoupili žáci všech ročníků. Jinak se žáci zúčastňují rytmiky, gymnastiky a věnují se všem možným sportům.

ZDŠ ul. Komenského

    Nový školní rok byl zahájen obvyklou školní slavností za přítomnosti zástupců MNV a patronátních závodů. Nové žáčky uváděli do tříd pionýři z vyšších tříd. O prázdninách celostátní konference učitelů v Praze dala směrnice pro komunistickou výchovu a spojení školy se životem. Také rodičovská sdružení pracují podle nového statutu a značně se na výchově podílejí. Letošní uzákoněnou devítiletou školní docházkou se opět zvýšil počet žáků v 9. třídách. Celkem bylo na škole 844 žáků v 24 třídách. Z Boršova bylo převzato do 5. třídy 8 žáků a ze čtvrti Nětčice a Boršova do 1.-4. postupného ročníku 12 žáků. Toto opatření se setkalo s prudkým nesouhlasem rodičů z Nětčic, ač škola v Boršově má dobré podmínky, spojení autobusem. Děcka celou aféru posoudila po svém: Maminky se div neukřičely a nám se tam líbí. Každá změna zdánlivě k horšímu vzbuzuje okamžitou reakci. Ve škole na Komenského muselo být zahájeno směnné vyučování, zatímco v Boršově byl malý počet žáků. Dvě páté třídy byly nouzově umístěny i v hudební škole. Jedna třída je také věnována zvláštní škole. 261 žáků dojíždí z přidělených vesnic.
    Všechny učební pomůcky dostali žáci opět zdarma s náležitým připomenutím, by se vším zacházeli šetrně. Mají se tak učit šetrnosti se státním majetkem. Do vyučování náboženství se přihlásilo 13% žáků, většinou z vesnic. V Pionýrské organizaci je organizováno 530 žáků – 99,7%. Pionýři pracují ve 20 oddílech a novou skupinovou vedoucí je Zora Janíková. Vedoucí oddílů jsou žáci z VSVŠ, ze zdravotní a ze zemědělské. Letos je nedostatek vedoucích ze závodů a také z rodičů se nikdo nepřihlásil. Náplň práce zajišťuje kolektivní vedení, složené z učitelů, ředitelky a skupinové vedoucí. Oddíly pracují podle čtyř výchovných systémů a jak se práce daří, aby se dětem líbila, záleží na schopnostech vedoucího. Zájmových kroužků pro pionýry bylo 15, takže si už mohli podle zálib vybrat. Tři kroužky byly ručních prací, velmi vyhledávané a vedly je ženy z řad rodičů. Také kroužky v Domě pionýrů jsou hodně navštěvovány. Hodně pionýrů navštěvuje dobrovolnou tělesnou výchovu a hudební školu.
    V učitelském sboru došlo ke změnám podle nařízení ONV v Hodoníně, aby na téže škole neučily manželské dvojice. Učitelský sbor měl 24 učitelky a 8 učitelů. Místo hospodářského správce zastávala Marie Oháňková. V RSŠ pokračují učitelé v ideologickém školení – ekonomice socialismu. Závěrem bývají pohovory. V metodických sdruženích si vyměňují zkušenosti a rozšiřují si odborné znalosti. Na vesnicích učitelé pořádají Rodičovská sdružení, v nichž se nejvíce zaměřují na volbu povolání a výchovu k socialismu.
    Žáci vypomáhali místnímu JZD jen v nejnutnějších případech a odpracovali 6.515 hodin, které jim byly proplaceny. Peníze byly věnovány na rekreaci žáků a odměny na konci školního roku. Sami sklidili úrodu z “čestného hektaru” kukuřice. Ideologická výchova žáků probíhala v duchu boje za mír, v Týdnu proti fašismu byli upozorňováni na nebezpečí tohoto směru zvláště v Západním Německu. V Den československé armády besedovali žáci se členy vojenské posádky z Brna a zároveň s nimi položili kytice k památníku padlých za svobodu. Také všech veřejných oslav se zúčastňovali.
    Poplachová a požární cvičení byla konána často, i branná cvičení podle plánu. S příslušníky SNB besedovali na téma: Červená úrazům! Jako budoucí občané se žáci seznamovali na besedách s prací MNV a zúčastnili se i volby soudců na MNV. Podnikali četné exkurse do závodů a JZD. Rovněž besedovali se žáky JML dolů z Dubňan za účelem náboru na hornictví. I žáci zemědělské školy technické je navštívili. Nejpernější práce učitelského sboru i RS je nábor do zemědělství.
    Žáci sami uspořádali besídku pro důchodce, k MDŽ a zúčastňovali se různými příspěvky vítání dětí do života na MNV. Tělesná výchova byla hodnotným doplňkem naukové výuky a žáci se zúčastnili různých závodů a přeborů a také lyžařských zájezdů. Po stránce zdravotní byla věnována žákům zvýšená péče kontrolními lékařskými prohlídkami, zvláště u vystupujících žáků a řádným ošetřováním zubů. Přes 30% žáků bylo s vyznamenáním, neprospělo 1,9%. Jen chování žáků se poněkud zhoršilo (na 3% nižšího stupně).

Družina mládeže

    Družina mládeže se opět stěhovala, z budovy zemědělské školy do svých škol, kde jim byly přiděleny třídy. Není to řešení nejvhodnější, protože systém výchovné práce v družině vyžaduje i jiné prostředí, aby se žáci pořád necítili jen ve škole. Na škole v Komenského ulici mají svou jídelnu, na škole na Třídě pionýrů chodí jíst do školní jídelny. Učitelky – vychovatelky spolupracují s učiteli i rodiči a snaží se dětem nahradit domácí prostředí. Jsou přijímány jen děti zaměstnaných matek.

Zvláštní škola

    Třída této školy je umístěna na škole v Komenského ulici a má 15 žáků z kyjovských škol, kteří by v normální škole neprospívali. Je to pro ně velkou výhodou, jen práce s nimi je těžká.

ZDŠ pro nedoslýchavé v Boršově

    Škola má 3 třídy a 32 žáků. 2 třídy logopedie jsou umístěny v nemocnici pro krátkodobé diagnózy. Žáci v Boršově bydlí v internátě a pocházejí z různých krajů. Pečují o ně 4 vychovatelky a 1 zdravotní sestra. Také děti v nemocnici mají svůj internát a personálem jsou zdravotní sestry. Chování žáků je dobré a prospěch 2,1. Pracují v Pionýrské organizaci a vedoucími oddílů jsou vychovatelky.

Hudební škola

    Hudební škola má nyní název Lidová škola umění. Od září byla umístěna ve vlastní budově adaptované z bývalého chudobince (Jurovského zámeček). Úprava si vyžádala značného nákladu, byla nově zavedena elektrika i plyn pro vytápění, bývalá kaple upravena na koncertní síň pro veřejné besídky žáků. Zapsáno bylo 174 žáků a rozděleno do 11 tříd. 6 učitelů vyučuje na klavír, housle, harmoniku i všechny dechové nástroje. Hudebních nástrojů má škola dost, jen schází ještě estetické vybavení.

Ostatní školy

    Zdravotnická škola s internátem na Husově ulici je pro výuku dětských sester. Spadá do péče KNV. Zemědělská technická škola a zemědělské učiliště mají dvě budovy, jednu s velkou zahradou. Pro teoretickou výuku je zřízeno sklářské učiliště, také s internátem.
    Pro dálkové studium je zřízena večerní škola strojnická, která je pobočkou průmyslové školy strojnické v Uherském Brodě. Má třídy ve škole na Třídě pionýrů. Budovy pro tato odvětví nestačí a je nutné, aby byla vystavěna aspoň sklářská škola, která zabírá místo ostatním školám a je u ní největší možnost osamostatnění.


pokračuj