Zemědělství


    Tuhá a nepříznivá zima umožnila zemědělskou přípravu na jaro jen zčásti a to jen strojů setby a sadby, horší to bylo se stavem krmiv a dobytka. Zejména v jarních měsících se projevil nedostatek krmiv poklesem dojivosti i na přírůstku mladého dobytka. Zákvasy byly vadné, krmivo pro vepře také, takže část zvířat onemocněla a tím výnos v živočišné výrobě značně poklesl.
    Jarní práce se značně opozdily vlivem počasí. 40 ha směsky bylo nutno podset, byla vymrzlá. Ječmene se kvůli směskám zaselo méně, jarní pšenice zase více. Cukrovky bylo zaseto na 74 ha a rané i pozdní brambory se sadily postupně, zároveň s kukuřicí. Osev byl dokončen do 30. dubna při pěkném počasí.
    Dodávky vepřového i hovězího masa se plnily, aby nebyl zbytečný vyšší stav a vejce zrovna rekordně, přesto že do líhně se dalo místo 50 tisíc, 90 tisíc vajec. Drůbežárna vůbec nejlépe prospívala, jak odborným vedením, tak pečlivostí chovatelek.
    Mléko při špatném krmení se neplnilo v dodávce, i když později se dodávka zlepšila, dluh v mléce už se dohnat nedal. Dojičky byly odměňovány podle výkonu, ale když nebylo dost kvalitního krmiva, nemohly dojivost zvýšit a tak proti loňskému 6,6 l na den, poklesla na 4,5 l. Pří záchovných dávkách krmiva se víc nedocílilo a když začalo zelené krmení, tak se zvetily až na několik měsíců, tak byly dodělané. Více krav trpí tuberkulózou, ty by se měly zvlášť dobře krmit nebo vyřadit, ale obé nešlo. Počet jalovic byl také značný, dojivosti nepřidal, ale zase je záruka omlazení stavu. Telata byla předčasně odstavována, zas kvůli dojivosti a egalizované mléko jim nesvědčilo, přírůstky byly u nich malé a mnohé pro chov zas byly nezpůsobilé. Připouštění jalovic se zameškávalo a tak se stav nezlepšoval. Vinu neslo i sloučení družstev Kyjov s Boršovem a takové změny nejsou ze začátku nejlepší.
    Projevilo se to i u prasnic, pro něž není dostatek porodních boxů a když jsou pohromadě, tak selata častěji hynou, neuhlídají se, staré je pošlapou nebo zalehnou. Pro větší chov je rozhodně nutná i technická příprava, na provizoria se jen doplácí.
    Skotu bylo 599 kusů, z toho 271 krav a 109 prasnic.

Poměry v JZD

    JZD hospodaří na 662 ha zemědělské a 637 ha orné půdy. Stálých pracovníků je 271, z toho 96 mužů a 175 žen. Ovšem věkové složení pracovníků není příznivé, ale už se začíná lepšit, protože v učebním poměru už je 32 mladých. Družstvo usiluje o to, aby bylo přeřazeno z řepařské oblasti do kukuřičné, kde je také daň o 2% nižší. Bylo by to také správnější, protože u nás se kukuřici daří, ale stala se popelkou, její sklizeň bývá nejposlednější, právě pro sklizeň řepy a potom málo hodnotná. Hodně klasů zničí ptáci i polní zvěř.
    Předsedou JZD byl zvolen Miloslav Horák, místopředsedou Ladislav Vašíček, skupinářem Dvořan a vedoucím KMB Kůřil. Předsedou revizní komise Stupňánek Josef. To je tak nejhlavnější skupina lidí, která má družstvo upevnit a také zlepšit poměry a hlavně odstranit rozpory, které vznikly při slučování.
    Z hospodaření družstva zůstalo na rozdělení pro členy 1.780.400 Kčs a pracovních jednotek bylo odpracováno 89.023 Kčs, takže na jednu pracovní jednotku připadlo 20 Kčs. K tomu hodnota v naturáliích už vydaných činí 2,28 Kčs. Takže hospodaření družstva je dobré.
    Nejúspěšnějším odvětvím v JZD je drůbežářství. Kyjovské drůbežářky měly i letos dobré výsledky, překročily úkoly nákupu a z 1 ha půdy dosáhly výtěžku 656 vajec. Kolektiv je vedený s. Marií Dufkovou a dosahuje úspěchu, že všechny jak se říká “táhnou za jeden provaz”. Jezdí za nimi i drůbežářky z okolních JZD jako z Milotic, ale i až ze Bzence a ony jim rády sdělují své zkušenosti. Návštěvnice si samy zjišťují, jak se připravuje krmivo, jak se zlepšuje zařízení drůbežárny, jinak se zařízení drůbežáren v podstatě neliší. Drůbež musí dostávat hodnotné krmivo včas a i jinak se musí slepice ošetřit, včas vyřadit nemocné kusy a vůbec dbát, aby se nějaká nákaza do drůbežárny nezanesla. Zakvašené krmivo se osvědčuje a nakličování zrna musí být už na podzim. Jsou ještě jejich vlastní metody v drobnostech, které se jim ani nezdají důležité, jako ráno včas přijít do práce, v době líhnutí třeba i nespat nebo jen málo, vždy dostatek čisté vody, což bývá také někdy problém.
    Spojí-li se mladické nadšení s osvědčenou zkušeností a svědomitým plněním povinností, musí se práce dařit a přinášet ovoce – zde hodně vajec a kuřat.


pokračuj