Lidová správa, výstavba města, zdravotnictví


Volby do NV

    Volby pro rok 1964 byly připravovány již od začátku roku, kdy dosavadní poslanci byli požádáni o vyjádření, zda chtějí setrvat ve svých funkcích nebo raději se jich vzdát. Zároveň byla i zhodnocena jejich funkce v komisích. Zajímavá byla odpověď s. Stupňánka, jednoho z nejstarších poslanců, který po spojení obce Boršova s Kyjovem přešel do městské rady: “Rozdíl mezi prací poslance na venkově a ve městě je značný. Ani jsem si nepředstavoval tak velké rozdíly. Byl jsem však i zde s prací spokojen, až na neustálé potíže v zemědělské otázce.” S. Vl. Kocman si zase stěžoval na liknavost nadřízených složek ve vyřizování záležitostí. Na spolupráci v radě městského národního výboru si nikdo nestěžoval, jen na to, že úkoly se vzrůstem města rostou neúměrně a občané to nechápou, zvláště v nově připojených čtvrtích, v Nětčicích a Boršově. Většina poslanců ve svých funkcích zůstala, funkce se vzdaly dobře osvědčivší ženy, s. Marie Gregorová a Karla Čančíková, která po několik let vedla obětavě Výbor žen.
    Práce dosavadních poslanců byla hodnocena kladně a také i práce předsedy MěNV tak byla zhodnocena, že bylo vysloveno přání, aby ve své funkci dále setrval. Pro agitaci ve volbách byla zvolena komise, jejímž úkolem bylo připravit brožuru, obsahující vše, co bylo ve městě vykonáno od posledních voleb. Také byla založena nová evidence obyvatelstva, při níž vypomáhali důchodci, kteří se plně zapojili do přípravy voleb.
    Do MěNV mělo být zvoleno 55 poslanců, do ONV 7, do KNV 1 a do NS 1. Tak proběhla I. etapa voleb, v níž byly také stanoveny volební obvody místní volební komise a agitační středisko. Ve II. etapě už probíhaly veřejné schůze, na nichž byli představeni jednotliví poslanci a činnost zahájilo rozličnými relacemi agitační středisko v místnostech bývalé pozemkové knihy.
    Ve III. etapě byla konečná příprava voleb na 16. červen t.r. Připraveny volební místnosti, jejichž výzdobu si vzaly na starost závody. Byly postaveny agitační poutače, reklamy to závodů a připraveny různé taneční a hudební soubory. Volby se v jednotlivých obvodech připravovaly manifestačně, zvláště v nových čtvrtích, kde je soustředěno více obyvatel. Volební místnosti byly na MěNV, v bývalém obecním domě v Nětčicích, v jídelně ZDŠ na Komenského, na ZTŠ, na Novém světě, v Domě pionýrů a pobočka byla také na nemocnici. Volební seznamy byly včas vyloženy na ohlašovně. Tablo poslanců bylo vystaveno za výkladními skříněmi a v agitačním středisku. Věkový průměr poslanců se snížil na 41 let.
    V den voleb byl budíček v 6 hodin, od 7 hodin byly otevřeny volební místnosti do 16 hodin. V 11 hodin bylo odvoleno na nemocnici a i v ostatních obvodech byly volby po poledni skončeny. Celková účast 6.387 voličů, do MěNV 6.358 voličů, do ONV 6.383 voličů, do KNV 6.363 voličů, do NS 6.375 voličů, pro soudce 6.375 voličů. Vyjádřeno v procentech bylo to 98,7%.
    V agitačním středisku byla výstava jako doprovod k vydané brožuře a na způsob jakéhosi průvodce toho, kdo se po několika letech vrací do Kyjova. Je právem překvapen jeho vzrůstem, vždyť počet obyvatel dosahuje z 6.700 před čtyřmi léty 9.300, tj. vzrůst o 1/3. Výstava přesvědčovala o dobré práci našich závodů nejen čísly, grafy, ale i svými výrobky, např. Družstvo invalidů se chlubilo řadou praktických výrobků jak z košíkářství, tak jiných. Také kulturní a tělovýchovný život města byl zachycen v řadě fotografií slušné úrovně, o něž se zasloužil s. Saulich i s. Fiala ze Skláren i další. Výstava se těšila značné pozornosti občanů i v den voleb.
    O volbách byla radnice plna ruchu, protože se tam soustřeďovalo všechno z výsledků a dlouho do noci se svítilo, jak se počítaly výsledky a také voněla káva, kterou se pracovníci museli osvěžovat. Je to už u nás nutné zlo, je to však přece lepší než alkohol, kterému podléhá i mládež našeho města. V den voleb se sice nečepovalo, ale sklepy (vinné) byly zas plné.

Městský národní výbor

    MěNV před volbami dokončoval plán prací, aby novému výboru mohl předat přehled své práce bez restů. Příprava voleb tvořila náplň rady i komisí, zdá se, že ani demokracie nebere volby na lehkou váhu a ač se říká, že “je to stejně předem všechno upeklé”, občané mohou do toho také mluvit, jen chtít a nekritizovat jen stranou. Tedy volby dopadly dobře a první ustavující schůze pléna byla svolána na 7. července t.r. ve 14 hodin do sálu sokolovny, s pěkně vyzdobeným podiem. Z čestných hostů byl přítomen nově zvolený poslanec NS Richard Kundrata a KNV František Červinka mimo zástupce ONV a ONV KSČ z Hodonína a místních činitelů. Schůzi zahájil nejstarší poslanec MěNV s. František Dufek. Mimo poslance bylo přítomno asi 60 občanů.
    Nově zvolení poslanci složili slib, který přečetl s. Dufek a poslanci slovem “slibuji” a svým podpisem ho ztvrdili. Pak byla zahrána státní hymna a tím ten slavnostní akt byl ukončen. Předseda MV KSČ podal návrh na předsedu, náměstka a tajemníka. Předsedou byl opět zvolen Radoslav Navrátil, náměstkem Karel Pazdera a tajemníkem Jan Štangler. Další část schůze řídil už nově zvolený předseda a byli zvoleni členové rady a jednotlivých komisí. Rovněž byli určeni vedoucí odborů. Bývalí poslanci dostali čestné uznání, byli to ti, kteří funkci úspěšně plnili delší dobu jako Bulva Eduard, Stokláska J., Zdenka Urbanová, Fr. Cutáková, Valůšek.
    Nově zvolený předseda v úvodním projevu se stručně zmínil o vykonané práci, zvláště o otevření koupaliště a o úspěchu právě proběhnuvšího filmového festivalu. Z dalších úkolů zdůraznil z volebního programu uvést do pořádku kanalizaci, komunikace a osvětlení. Volební program na delší období se dotýká neustálého zlepšování zásobování obyvatelstva, zkvalitnění služeb, oprava škol, lepší podmínky pro kulturní život (kulturní dům se stále jen rýsuje na obzoru, dle sdělení ředitele Šroubáren už určitěji), pořádku a čistoty ve městě, jeho zvýšenou úpravu, zdraví občanů, podpory tělesné výchovy a sportu. Středem zájmu bude opět zemědělství, jeho mechanizace a příliv mladých.
    Za delegaci ONV v Hodoníně promluvil s. František Příkazský a zdůraznil, aby připomínky občanů podané na schůzích před volbami, byly vedeny v patrnosti a postupně realizovány. Komunální služby nutno přivést na lepší úroveň. V diskusi jednotliví občané uvedli mnohé naléhavé nedostatky, k nimž nově zvolení poslanci musí přihlížet a při rozumném realizování jistě naleznou podporu občanů.
    Na závěr s. František Červinka z KNV blahopřál všem poslancům ke zvolení, popřál jim hodně zdaru a slíbil podporu. Tato spolupráce s MěNV byla opravdu lepší než s ONV a proto jeho slova sklidila bouřlivý potlesk, který byl také dokladem jeho oblíbenosti. Tak začíná zase nová etapa práce města, které se skoro bouřlivě rozvíjí a jehož občané žádají také stále se zlepšující prostředí, pomoc v Komunálních službách a zásobování, aby řada pracujících žen neztrácela tolik času nákupy nebo hledáním nutných potřeb, měla dobře postaráno o děti v jeslích, mateřských školách i družinách, aby byla zajištěna řádná bezpečnost stále fungujícím osvětlením a rozvíjela se společenská kultura a zlepšovala morálka.

Složení MěNV

Počet členů rady: 15. Předseda: Navrátil Radoslav, náměstek Pazdera Karel, tajemník Štangler Jan.

Předsedové komisí:

Dr. Ing. Křivánek František – komise pro výstavbu
MUDr. Polách Ferdinand – komise zemědělská
Jiří Adámek – komise školská a kulturní
Moudrý Arnošt – komise pro obchod
Rajsigl Josef – komise bytová
Ronek Jaroslav – komise místního hospodářství
Ing. Miroslav Hlaváč – komise pro zvelebení města
MUDr. Kotůlek M. – komise zdravotní
Langášek Josef – komise ochrany veřejného pořádku
Paulíček Čestmír – komise finanční
Baldriánová Marie – sbor pro občanské záležitosti
Kočí Anděla – členka rady

Členové komisí:

MPK – předseda Karel Pazdera, Beránek Josef, Urbánková El., Ing. Vachut František, Lindner Josef
KF – Sedláček Richard, Indruch Vít, Zapletal Jaroslav, Čejková
KV – Ing. Blahýnka František, Voznica Prokop, Kocman Vlad.
KZ – Horák Miloslav, Hnilica Květoslav, Nováková Ludmila, Dvořan M.
KZr – Dufek František, Rakušan Jan, Cutáková A., Aberle Zdeněk
KŠK – Cíleček Miroslav, Dvořáková Jaroslava, Kafková R., Prchlíková Ol.
KMH – Cahlíková Lib., Čumbová R., Šádeřa Boh., Strmiska R.
KSZ – MUDr. Petříček K., Šafaříková M., Veškrnová H., Horák
KD – Benová Františka, Říhovský František, Krejčířová R., Kočí Anděla
KOVP – Krátíková Vl., Havránek Rost., Gruber Hynek
KB – Chimiák Václav, Kvarda Antonín, Bystřický B., Černá M.
KSOZ – Lungová Jiřina, Podzimková El.

Členové komise z řad občanů

MPK – Ing. Horák Jaroslav, Přikryl Lub., Ing. Uryč – Gazda
ZK – Šikuta František, MUDr. Burský Oldřich, Sekanina T., Trnavský Jan, Švec Jaroslav, Ing. Votoupal Josef, tajemnice Mitýsková
OVP – Motáň Emil, Jorsa Ladislav, Ševela Stan., Grombiřík František, tajemník Balcar František
KF – Barabáš František, Kolečková A., Šestáková M., Zahradník J.
KV – Širůčka Rost., Žůrek Ladislav, Stokláska Rudolf, Ing. Laštovička, Ing. Cibulec O., tajemník Pařízek Rudolf
KMH – Skřivan Rostislav, Zahradník Zdeněk, Šoupal Josef, Jurnyklová, tajemnice Čejková M.
KSZ – Učeň Norb., Dobešová Stan., Daňková Bož., Šaucrová M., Strýček František, Kamera Josef, Horáková A., tajemnice Čejglová Mil.
KŠK – Urbanová Zd., Paulíčková Jar., Dostál Ot., Vybíralová M., Kolář Mir., Rajsigl Vlad., Prokešová Nad., Hudec M., tajemník Pokorný Ludvík
KZ – Bělohoubek Jaroslav, Halda Jan, Krejčí Ol., Smutný Sl., Jung František, Rajsigl Jiří, Veselý František, Ing. Majer L., Začal Vít, Jeřábek, tajemnice Korejsová Jana
KB – Teplá B., Domanský L., Kulíšek K., Balusová Zd., Radiměř Zd., Vavříková, tajemnice Gavendová Jarmila.

Obecní rozpočet

Příjmy

odvod ze zisku KS

123 000

daň z příjmu obyvatelstva

11 000

daň zemědělská

79 000

daň domovní

235 000

poplatek z bytů

30 000

správní poplatek

12 000

ostatní poplatky (ze psů, hřbitov.)

13 000

doprava, výnos alejí

5 000

příspěvky na stravné ve školních jídelnách

620 000

vstupné v kinech

477 000

LŠU

50 000

zdravotnictví - jesle

20 000

vnitřní správa - ostatní příjmy

2 000

místní hospodářství

25 000

příděl z vyššího rozpočtu

1 673 000

celkem

3 375 000

Výdaje

kap. 2 - vodní hospodářství

1 000

kap. 6 - stavební svépomocné akce

80 000

kap. 9 -

x

kap. 10 - komunikace

173 500

kap. 14 - školství a kultura

 

mateřské školy

99 000

ZDŠ

326 000

DM

22 000

LŠU

15 000

školní jídelny mateřské

227 500

školní jídelny ZDŠ

571 500

učebnice a školní pomůcky

98 000

osvětová činnost - SZK

15 000

městská lidová knihovna

34 000

městská kronika

2 000

městský rozhlas

9 000

městská kina

245 000

zdravotnictví - jesle

117 000

kap. 19 - správa

 

požární ochrana

12 500

sbor pro občanské záležitosti

8 000

poslanci MNV

84 600

správa MNV

353 800

kap. 28 - sociální zabezpečení

 

obecní doplňková péče

60 000

klub důchodců

4 000

kap. 39 - místní hospodářství

 

obytné domy

5 000

veřejné záchody

10 200

čištění města

115 600

sady

15 700

veřejné osvětlení

68 500

hřbitovy

16 000

opravy bytů

30 000

příděly KS, DS

748 000

úhrn výdajů

3 375 900

Výstavba města

    Výstavba města stále postupuje, ale úprava za ní pokulhává. Stále více stromů se kácí, mnohdy i zbytečně a výsadba špatně roste, není dostatečně chráněna od lidských škůdců. Zvláště v zimě si dělají děti kdekoliv sáňkovací sjezdy, ničí přitom keře a v parku i vzácné konifery, které se teprve začaly rozvíjet. Není ani vzácností vidět uříznutý vršek jedličky, ba dokonce jen zlomený, ulomené větve keřů stále zelených, bazén na vodotrysk plný nechutných odpadků a vytrhané sloupky s nádobami na odpadky, polámané lavičky. Je nutné, aby se opravdu škůdci zjišťovali a pokutovali, asi bez hlídače to nepůjde, neboť mnozí občané procházejí klidně kolem řádící mládeže (i když se jedná o menší škody, je třeba napomenout).
    V ulicích jsou stále pozůstatky různých vykopávek neupravené, chodníky zničené, že chůze po nich může vést k úrazu. Zbytky po stavebních opravách se také neodstraňují včas a návoz materiálu se dlouho skladuje. Náprava je vždy částečná, z jednoho místa se uklidí, na jiném se objeví. Je pak radostí procházet ulicemi, které jsou v pořádku, není jich mnoho, ale jsou, jako doklad, že při pořádkumilovnosti občanů vše jinak vyhlíží. Město má ještě dost zeleně a ta by se měla obzvláště šetřit a rozšiřovat, lesy jsou daleko a také jehličnatých stromů ve městě ubývá.
    Veřejné osvětlení je udržováno zaměstnanci JME. Napájení a vypínání se provádí ze čtyř bodů. Ovšem celkové osvětlení města až na nové výbojky, i to je místy přerušované, je nedostatečné. Celkem schází městu 350 světel, Boršovu 70. Podchod pod dráhou, důležitá spojka mezi nemocnicí a nádražím, je také neosvětlen a tělesa jsou úplně vybrakovaná, ač byla pod mřížkou. Bylo na takové alotrie tam dost času.
    V bytovém fondu města je 173 domy s 1.059 nájemníky, z toho 62 budov je starší než 50 let a 52 domů bylo postaveno po I. světové válce a většina nebyla opravena 25-30 let, takže oprava jich si vyžádá dobu nejméně 5 let a 5 milionů Kčs. Na menších opravách by se měli podílet i nájemníci bytů, protože na všechno není tolik finančních prostředků. Také 17 bytů v soukromí je neobydleno, ač nedostatek bytů je značný, je značná i náročnost. Přibývá také směn bytů, zatím jich bylo 10. Do centralizované výstavby spadá sídliště Za stadionem, které však není dokončeno komunikačně, protože silnice a stavba mostu přes říčku není ani v náznaku provedena. Jinak přístup k sídlišti je ze dvou stran a vozovky jsou upraveny.
    Výstavba nádraží byla zahájena 1939 a dosud není hotova. Nejsou vyhovující čekárny, hygienické zařízení, sociální a nástupiště. Také prostor před nádražím, ač zlepšen, je opět ve špatném stavu, není odkanalizován a velký provoz autobusů ničí zelené pásy a blátivost se objevuje i na chodnících.
    Nové koupaliště bylo otevřeno 13. června t.r. Bylo to štěstí pro letní sezónu protože bylo už, kde se vykoupat a denně bývalo plné. Je pěkně upravené s dvěma bazény a brouzdalištěm pro malé. Ty nespočetné brigádnické hodiny se přece vyplatily! Úprava je velmi pěkná a stále se zdokonaluje.
    Stavba nadjezdu byla zahájena a bude dokončena 1966. Vyřeší dopravní svízelnou situaci, ovšem teď je situace během stavby až zoufalá a také na čas byla doprava i zastavena, mimo vlakovou.

Zásobování obyvatelstva

    Zásobování se letos zlepšilo, v zimních měsících byl nedostatek v mléčných výrobcích, máslu, smetaně a některých sýrů. Pak už bylo mléka dostatek, jen rozvážení v lahvích je nehygienické, plechové klece nejsou vždy čisté a skladují-li se před obchody, práší se na ně. Rozvozové plány nejsou vždy dodržovány.
    U chleba je jakost kolísavá, záleží i na dodávce mouky, i na pracovnících. Chléb se už rozváží v nových vozech, jen do košů se dává ručně. Hodně chléb nakupují lidé z venkova, protože při jejich návratu z města bývají prodejny na venkově už zavřeny.
    Dostatek masa odstranil fronty, i v týdnu už je možné dostat výsekové maso i vnitřnosti. Drůbeže a ryb je dost, také týdenní trhy jsou zásobeny vejci, ale prodává se i sádlo, slanina, škvarky a všechna drůbež, králíci a kozlata. Zeleniny hojnost. Dostanou se koupit různé polotovary a na podzim bývá zvěřina. Jen dovoz masa, nyní až z Bučovic, je nehygienický a sociální zařízení Masen jsou slabá, takže rozvážeči se ani nemají kde umýt. Jiných potravin je dostatek, až na kvašené zelí a luštěniny. Sterilizované zeleniny nadbytek, i marmelád a zavařenin.
    V nápojích bývá nedostatek piva a limonád, nevžily se ještě mošty, ač je jich dostatek. Zásobování jídelen a restaurací bylo plynulé, jen jídelníčky vykazují stále málo zeleniny, je to pracnější příprava a jídla nejdou tak na odbyt a jsou poměrně drahá. V úpravě jsou restaurace na výši, horší už je to s kuchyněmi a sklady, také sociální zařízení, např. u Záložny, jsou ubohá. Nejlepší prostředí je ve Slavii, ač i to bývá výtržníky znehodnocováno.
    V potravinářských obchodech bývá obsluha pomalá, lepší je to v samoobsluhách, druhá byla otevřena Za stadionem.
    V průmyslovém zboží byl nedostatek některých druhů obuvi, pánské a dívčí, ponožek a šlapek. Punčoch dámských je všemožný výběr a silonové byly značně sníženy, takže ženy, i když nedosáhnou světového průměru ve spotřebě, přece si ji zvýší. Trvá nedostatek rukavic mimo kožených. V oděvnické konfekci je velký výběr, nedostatek v šusťácích a textilovém zboží, což se projevuje i u kusového zboží. Také u dívčích a dětských obleků bývá nedostatek výběru, chybí stále punčoškové kalhotky.
    Domácí potřeby jsou kryty, nejsou občas pláště na kola a součástky pro jízdní kola. I různý instalační materiál se těžko shání, nebo menší ledničky, tranzistory, ale scházívají i kolíčky na prádlo, rýžové metly a jiné. U papíru bývá nedostatek svačinového a ubrouskového papíru, rovněž kobercový papír vždy není.
    V ložním textilu bývá velký výběr i dekoračních látek, jejichž potřeba se s počtem aut stále zvyšuje. Občas je nedostatek sýpkovin a igelitového zboží. Výběr koberců nadměrný, při snížení covralu už pomalu ani není. Novinkové zboží (v zácloninách) je na úchyt. V drogeriích je výběr zboží, občas je nedostatek obvazovin, hygienických kapesníků a pásků. Školní pomůcky se těžko shánějí, v Knize je nedostatek dětských knih.
    Je zajímavé, že letos už byl dostatek plynových spotřebičů, ač se zavádí další rozvod plynu. Prostě zásobování se velmi zlepšilo, teď už se jedná jen o kvalitu (např. u másla) a hygienické balení, kde je to možné. Jak se během roku tak mnohé rázem zlepšilo!

Zdravotnictví

    Zdravotní stav občanů, i když není nejhorší, dá se zlepšovat preventivními opatřeními, jako je očkování proti TBC, léčení penicilinem při angínách, globulinem při infekční žloutence a očkováním proti dětské obrně. Kojenecká úmrtnost stále klesá, až na 16 promile. Dítě už před narozením je v lékařské péči, porody bývají už jen v nemocnici a poradny pro matky a kojence plní také své poslání. Tak vidíme v kočárcích už jen krásné a zdravé děti, nejen jako dříve u bohatých, ale i jejich obaly svědčí o vysoké péči, jaká se u nás dětem věnuje.
    Ještě těžkou bolestí je hygienická práce a boj proti úrazům. Lidé už z práce nechodí ušpiněni, mají možnost se na pracovišti umýt a převléci, chodí-li do práce v občanském úboru. I na venkovních pracích mívají maringotky, kde mohou v suchu a teple pojíst a po práci se upravit. Mladé dělnice ze závodů sotva odlišíte od studentky, i ta péče o nehty je stejná, ne-li větší. Úkolů na zlepšování je stále mnoho. Prvořadě je to dostatek užitkové a pitné vody, jíž není pořád dost.
    Vzduch je pořád značně prašný a mimo ulice s prašnými vozovkami je ještě znečišťován nevoňavými výfuky motorových vozidel. Zeleně také více a více ubývá, vlivem výkopů a staveb a přibývá jí pomalu. Výsadba roste pomalu a ještě je ničena nedbalostí chodců a dětmi, ale i motorovými vozidly.
    Stravování ve veřejných a závodních jídelnách není špatné, ale stereotypní, takže mnozí strávníci jedí s malou chutí a dojídají se pak doma nebo v bufetech uzeninami, saláty a sladkostmi. Dietní stravování je též omezeno a drahé, např. ve Slavii.
    Ovšem i výchova lidí v hygieně je důležitá. Stále se ještě plivá po ulici, odhazují odpadky, kýchá a kašle se bez kapesníku. Jsou lidé, kteří v době chřipkové infekce nechtějí chodit ani kolem polikliniky, ale musí třeba jezdit vlakem nebo autobusem a tam jsou s hygienou také na štíru.
    Tělesná výchova a sport má pořád málo výkonných příznivců, ani všechna mládež mimo školní, není podchycena. Turistika se zaměřuje motoristikou a pak se zase někde sedí. Ani množství chat pobyt v přírodě plně nenahrazuje, ještě lépe jsou na tom zahrádkáři. Koupaliště plní poslání.


pokračuj