MNV, výstavba města, zdravotnictví, aj.


Městský národní výbor

    Městský národní výbor se nalézá v obnovené budově městské radnice a úřadovny jsou umístěny v II. poschodí. Pro strany jsou vyhraženy určité dny. Chodba je vyzdobena vkusně květinami a v zimě vytápěna. Po dobu, co nebylo městského zahradníka, i tato úprava upadala, nyní je zas na výši. V I. poschodí mimo některé úřadovny, jako matrika, ohlašovna a správa kin, jsou zasedací síně, sloužící ke schůzím komisí a rady MěNV i místního výboru KSČ. krásná obřadní síň vítá novomanžele i děti do života. Bývají tam i stříbrné a zlaté svatby. První byla minulého roku, zápis o ní je v předcházející kronice a byla vysílána i rozhlasem.
    Dole má kancelář SZK (sdružený závodní klub) a jsou tam také nově upravené výstavní síně, které dobře slouží svému účelu. Ještě by se měl vkusně upravit průjezd, nyní je aspoň přepažen a dvůr a radnice by slušně reprezentovala, zvláště když se vzadu zřizuje “radniční sklep” – vinárna.
    Schůze rady bývají každých 14 dní, někdy i mimořádné, schůze pléna jednou za dva měsíce, obyčejně na Záložně.

Sbor pro občanské záležitosti

    Sbor pro občanské záležitosti je velmi významný, protože podchycuje všechny občanské soukromé slavnosti, jako vítání dětí do života, sňatky i občanské pohřby. U prvých dvou se slavnosti odbývají v obřadní síni, stále se zlepšují a jsou oblíbeny. Hůře je to s občanskými pohřby, protože schází obřadní síň.
    Sbor si všímá jubileí přestárlých osob (odbor s úspěchem vede učitelka Anna Hofbauerová), přeje jim k vysokému věku za pomoci pionýrů, pořádá zlaté a diamantové svatby, lékařské přednášky pro snoubence a rodiče novorozeňat, besedy s právníky a slavnostně předává občanské legitimace patnáctiletým. I žákům, kteří maturovali nebo učňům, zasílá blahopřání.
    Dětí bylo přivítáno 375. Skupiny pionýrů si přitom pěkně vedly, vypomáhaly i děti z mateřských škol. Svateb bylo 84, přicházely za hudby, kterou obstarává ředitel hudební školy František Kudela, recitují Marie Poledňáková a Ludmila Tomancová, zpěv někdy obstarává s. Marta Budíková. Zlatá svatba se konala v červnu, byla to manželů Horákových, učitele-důchodce, známého veřejného pracovníka.
    Na Domě důchodců se konala diamantová svatba manželů Březinových z Osvětiman a byla pro přítomné moc dojemná.

Rozpočet 1966

 

.

1965

1966

Daň z příjmu obyvatelstva

11 000

11 000

Daň zemědělská

60 000

60 500

Daň domovní

234 000

234 000

Poplatek z bytů

6 000

6 000

Správní a ostatní poplatky

25 000

25 000

celkem

336 000

336 500

. . .

Příjmy a činnost rozpočtových orgánů

.

Výnos z prodeje ovoce

5 000

5 000

LŠU - školné

50 000

55 000

Stravné ve školních jídelnách

910 000

770 000

Kina

477 000

520 000

Jesle

35 000

40 000

Vnitřní správa

2 000

2 000

Bytové hospodářství

1 000

1 000

Ostatní příjmy z MH

5 000

7 000

Koupaliště

45 000

45 000

Ostatní příjmy

2 000

3 000

Celkem

1 868 000

1 784 500

. . .

Výdaje celkem

3 375 900

3 323 100

Komise lidové kontroly

    Komise lidové kontroly byla zvolena nově 30. března tohoto roku, když předseda podal obšírnou zprávu o činnosti komise. Nejvíce se komise zabývala stížnostmi občanů z nichž mnohé bývají i bezpředmětné. Nová komise složila předepsaný slib a její zástupce přečetl závazky do další práce. Předsedou byl zvolen Josef Sedláček.

Hospodaření MěNV

    Během roku nastaly v rozpočtu změny, k jejímž provedení bylo zmocněno plenární zasedání MěNV, které změny na návrh finanční komise schválilo. Dostali jsme totiž další finanční prostředky z rezerv ONV a z rezervy vládní i MěNV. Nebývá situace tak zlá, aby se nemohla zlepšit. U příjmů byly menší výkyvy u školních jídelen, což je přirozené a výdaje byly čerpány ekonomicky. Ovšem připomínky školské a kulturní komise proti rozpočtu přídělu ZDŠ na Komenského, nemohly být vzaty v úvahu, protože oprava staré části školy, bývalý piaristický klášter, vyžaduje velkého finančního nákladu, který zatím není možné opatřit.
    V rámci nového řízení bude nový rozpočet odchylně sestavován, ale je jisté, že přídělové příjmy jsou stále nižší a tak MěNV bude muset počítat se svépomocí.

Výbor žen

    Výbor žen za vedení Vlasty Drozdové, která pokračuje v dobré tradici své předchůdkyně Karly Čančíkové, velmi dobře pracuje podle svého plánu a je podporován i MěNV, jehož tajemník Jan Štangler má nad Výborem žen jako patronát a pomáhá radami i skutky. Výbor žen pracuje také prostřednictvím svých členek v občanských výborech a tak se mnohé potřebné zásahy dostanou mezi občany a zpětně od nich zase vychází potřebná iniciativa. Dělat jen podle papírů není tak plná činnost, jako když se pracuje přímo s lidmi.
    Výbor žen spolupracuje také se sborem pro občanské záležitosti a spolu s ním pořádá besídky pro důchodce spojené se zajímavými přednáškami a také s kulturními vložkami školní mládeže ZDŠ i LŠU. Zúčastňuje se náš Výbor žen i na brigádách, vzaly si naše ženy pod ochranu park za stadionem a mimo ochranu odpracovaly pěknou stovku brigádnických hodin a zvyšují jejich počet i pomocí v JZD.
    S Výborem žen v Kuřimi uzavřely družbu a kuřimské ženy při návštěvě se seznámily s našimi nejdůležitějšími objekty a školami a naše ženy zas u nich. Za svou dobrou práci byl Výbor žen právem odměněn ONV čestným uznáním a putovní vlajkou.

Místní lidový soud

    Přestupky byly nejčastějšími případy u MLS. Bylo jich za rok celkem 27. A příčiny? 70% je to nesnášenlivost mezi občany, hašteřivost, vzájemné urážky, drobné rvačky, zlomyslnosti, většinou příznaky nekázně a nedostatku smyslu pro slušné soužití – chyba výchovy? Je to sice vzhledem k zvýšenému počtu obyvatelstva malý zlomek porušování socialistické zákonitosti, ale dost případů se urovná mezi občany bez soudu a mnohé zůstane i skryto.
    Rozkrádání veřejného majetku ubývá, snad proto, že je už dost materiálu ke koupi, avšak šetření veřejného majetku se pořád uspokojivě neprojevuje. Ničí se veřejné osvětlení, parkové kultury i dopravní značky. Tyto “žerty” mládeže, která v létě ráda ponocuje a po požití alkoholu si zařádí, stávají se častější než je zdrávo. Některé části města jsou naráz ve tmě a ženy chodící na směnu se bojí samy chodit. I krádeže se daří v těch hodinách, kdy město pustne v zimě už po osmé hodině, v létě po desáté. Hlídky VB na vše nestačí, bylo by třeba součinnosti občanů ve větší míře.
    Nejvíce přestupků mívají řidiči, nu úkaz doby. Veřejná důtka je působivým trestem, u mládeže nápravná zařízení. Letos bylo zaznamenáno 10 vloupání a to už je vážnější přečin, čili trestný čin.

Domovní správa

    Stav bytového fondu je kolísavý. Přibyly 3 domy s 8 bytovými jednotkami, ubyly domy, jež nájemníci odkoupili. Celkem je ještě ve správě 173 domy s 913 byty. Údržbářská četa má 6 pracovníků, kteří ještě na všechno nestačí. Celkem má bytová správa 23 pracovníky. Je stále nedostatek opravného materiálu, byla by potřeba dílna a sklad, i více pracovníků, ale není na to úhrady. Teď už se opatrně počítá.
    Několik důležitých čísel: Náklady na domy 459.000 Kčs a správní režie 36.000 Kčs. Tržby 252.000 Kčs, takže ztráta je 243.000 Kčs. Není divu, že se MěNV snaží, co nejvíce domů odprodat. Tři domy se opravily s velkým nákladem a to na náměstí č. 54, v Komenského ulici 568 a na třídě Rudé armády č. 495. Byly tam zřízeny samostatné bytové jednotky s koupelnami a moderním vybavením, což si vyžádalo opravdu velký náklad a nájemníkům se zdá nové nájemné zas vysoké. Kdyby si to upravovali sami, bude to ještě dražší, soukromníka teprve nikdo nešetří.
    Při kotelnách byly závady v nekvalitním uhlí, kterého se Uhelné sklady zbavovaly, že jim už nešlo na odbyt. Minul čas, kdy lidé se spokojili i s marastem. Oprava okrajových panelových bytů, které se měly obložit, nebyla dokončena. Tyto byty velmi promrzaly a lidé v nich se neohřály. Domovní správa chce dosáhnout podle usnesení ÚV KSČ na 100 bytů 1 údržbáře, aby se opravy nezanedbávaly a tím nezdražovaly.
    Komise pro místní hospodářství je složená z pěti poslanců a čtyř aktivistů a pracuje v daných možnostech dobře. Předsedou je Jaroslav Ronek. Tato komise má na starosti také sběr a jednou za rok v dubnu se občané zbavují krámů a jinak se i hodnotné např. textilní odpadky dávají do smetí. Kdyby existovali starší sběrači, kteří sebrali kdejaký papír a hadr, měli by se teď dobře, lidé tak nešetří a odpadového papíru je mnoho, když mnozí topí plynem nebo mají ústřední topení. Nejvíce sběru mívají místní ZDŠ a nejlepší sběrači byli odměněni i zájezdy.

Zásobování vodou

    Letos pro hojnost srážek bylo vody dost, ač její spotřeba stále stoupá. Tři zdroje, osvětimanský, z uhelných dolů a z koryčanské přehrady, byly dostačující. Celá vodovodní síť je už hodně opotřebovaná, každým rokem se provádí část opravy, ve třech etapách se má síť úplně vyměnit. Do sítě vodovodní bude zapojena i čtvrt Boršov.
    V Kyjově je 1.421 přípojek a vodou je zásobováno 7 tisíc obyvatel, mimo nemocnici, která odčerpává vodu zvlášť. I tam jí bylo nedostatek a proto na Újezdě voda tékávala v létě nepravidelně. Rekonstrukce vodovodní sítě si vyžádá přes 4 miliony korun, ale náklady na opravu poruch jsou také značné.

Kanalizace

    Kyjov má 19 tisíc m kanalizační sítě a 996 přípojek. Situace je ještě horší než u vodovodní sítě, protože určité části města ještě vůbec kanalizaci nemají a v mnohých ulicích je zase nevyhovující, takže při větších deštích voda zaplavuje sklepy. Postupná kanalizace začala už ulicí Urbanovou, která způsobila i dost rozhořčení, padly jí za oběť i mladé ořechy, ničily se chodníky, majitelé vilek měli obavy při stálých deštích a zaplavených výkopech z posuvu půdy, který je na Újezdě obvyklý. Vozovka také nebyla pak dána včas a pořádně do pořádku. Náklad na tuto část kanalizace právě pro ten posuv půdy byl vyšší než bylo plánováno. Bude také nutno vybudovat kanalizační čistírnu, jinak se z říčky Kyjovky stane úplná stoka.

Koupaliště

    Letní koupaliště je pěkný kout města. Kdysi malé koupaliště s bazénem a kabinami doplňovalo zákoutí s tenisovými dvorci a jeho sprchy mnohdy upoceným tenistům a jiným sportovcům dobře posloužily. Jinak bylo eldorádem dětí a i ty si na kolech rády vyjížděly k okolním rybníkům nebo si našly přírodní koupání v Boršově u splavu.
    Dnešní koupaliště může vyhovět i náročným plavcům a skokanům svým velkým bazénem, pro drobotinu a méně náročné je menší bazén se skluzavkou a pro nejmenší brouzdaliště. Všude slunce, travnaté plochy, zeleň parku a jeho odpolední stín, jen hodně slunce v létě a nebude mezi návštěvníky k hnutí. Pěkné šatny, osvěžení a posezení při něm, vše je zárukou příjemných chvil. Vysázené květiny zpestřovaly upravené prostředí, keře se pozvolna rozrůstají, takže bude víc stínu i pro ty, kdo plné slunce nesnášejí. Z pahýlu vrby, která zůstala ze skupiny stromů, bude zřízena pergola.

Nadjezd

    Nadjezd byl letos ukončen a dán do provozu. Jeho úprava – osvětlení – si vyžádalo dost brigádnických hodin, zato světelný pás osvětluje celou tu část města a svítí do daleka. Betonové chodníky po okrajích slouží chodcům a jsou i oblíbenou procházkou s pěkným výhledem na okolí Kyjova. Jen ještě zakrýt staré dvorky.

Akce Za Kyjov krásnější

    Akce Za Kyjov krásnější byla akcí občanských výborů, protože jejich působnost v menším okruhu může být větší a spíš se ukáže, kdo z občanů má zájem o společnou věc a kdo jen o sebe. Někdo se dá přesvědčit a zapojí se, jiným nepohne ani heverem a jiný by i zaplatil, jen na brigádu mu to nevyjde.
    Jarním úklidem se mnoho zlepšilo, odstranily se skládky, sběrem se občané zbavili různého harampádí a věci nepotřebné se vyvezly, takže smetiště v polámaných se ještě rozrostly, bohužel i jiná dočasná jako u starého hřbitova a mnohá skrytá i v křoví v parku, na březích říčky a v bývalé zmole. Ani pěkný nětčický potok nezůstal ušetřen. Opravdu civilizace má mnoho odpadu. Lidé už nechodí sbírat uhlí do odpadu, ještě tak na nádraží, ale už vidíme i hodně roztroušeného uhlí cestou do Uhelných skladů ležet na silnici na pospas dopravě.
    Znovu byly upraveny zelené plochy v ulicích i sídlištích, upraveny venkovní zahrádky v mnohých ulicích jako Brandlově a Žižkově i Nerudově, keře růží kolem škol rozmnoženy a mnohá úprava nebyla jen darem ke Dni osvobození, udržela se až do zimy. Při troše ohledů se dá všechno uchovat pěkné, třeba nová část parku kvetla až do zámrazu. Snad u silnic by byla lepší bariera keřů, aby lidé, hlavně dětí, kdekoliv nepřecházely, je to nebezpečné a lépe je úrazům předcházet. I občané na tyto možnosti upozorňují.
    Parky byly vyčištěny školáky a také Výbor žen si vzal za úkol ochranu parku a mnohé členky tam i odpracovaly v létě dost brigádnických hodin. Bazén s fontánou byl dán do provozu, cestičky vysypány červenou drtí, vše zářilo obnovou, aby za léto zase zšedlo, protože cesta na stadion není upravena, tak na kolech i motorkách se jezdí přes park a na sídliště Za stadionem i s různými kárami. Křoviny ve starší části parku sloužily k úkrytu laviček pro mládež, chtějící se bavit v skrytu a někdy ani dospělí si neměli kam sednout.
    V Nětčicích byla zbourána stará zvonice, už zchátralá a rumiště bylo uklizeno. Rozšířila se a zabezpečila vozovka a brblání starých občanů nemilující novoty jistě brzy ustane. Bývalé trhovisko získalo předběžnou úpravu jako budoucí park, ale do podzimu zarostlo bujně plevelem. Další iniciativa se neobjevila.
    Zlepšilo se osvětlení, postavily se nové stožáry na poutače, upravil se pomník před devítiletkou na Komenského ulici, na stožáry osvětlení na náměstí byla připevněna vlajkosláva a město i přes četné jizvy po úpravách vykopávek, bylo jakž takž v pořádku nejen k 1. máji a k 20. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou, ale i k XVI. FFP. Deště sice mnoho poničily, i lidé nebyli vždy dost dbalí na námahu, jíž se třeba sami nezúčastnili, ale přece zůstalo dost pěkného.
    U mostu v Nětčicích bylo porušeno koryto a tak byly zatopeny po velkých deštích i domky. Letošní špatné počasí způsobilo hodně škod i v úpravě města, zvláště kde byly ulice rozkopány a kde v městě nejsou? V Palackého ulici byla postavena nová autobusová čekárna, v Köhlerově ulici brigádnicky dokončena silnice a mnohé jiné úpravy se provedly. Občané na zvelebení města odpracovali 1.850 brigádnických hodin, což je opravdu pěkné. A žáci? ZDŠ v Komenského ulici 2.310, ZDŠ třída Pionýrů 2.940, zemědělská technická škola 2.203 (i zemědělské brigády) a zemědělské odborné učiliště 4.438 (i zemědělské brigády) brigádnických hodin.
    Všem dobrovolným pracovníkům dík!

Komunální služby

    Komunální služby města Kyjova se stále lepší. Zvětšuje se počet pracovníků a tak se zlepšují i výkony. Příjmy se zvýšily u kožešnictví, příznivá zima a móda dámských čepic donutila i v kožešnictví zvýšit pracovníky. V kamenosochařství termín vyklizení starého hřbitova zvýšil zakázky a Vkus vykazuje rovněž pěkné výsledky. Slabší provoz je v knihařství, kde zákazníci dlouho čekají a nakonec nechají zakázky neodebrané. V kloboučnictví se móda dámských klobouků pomalu ujímá a víc se kupují hotové. Holičství a kadeřnictví zaznamenalo pokles, pokud byla provozovna umístěna pro generální opravy v domě č. 1 na náměstí. Teď v nově vybavených provozovnách je provoz opět vyšší, tak působí i pěkné prostředí.
    CIS (cestovní informační kancelář) také neplní plán, rozsah jeho působnosti je malý a větší zakázky vyřizuje Hodonín. Také ČSAD nezajišťovalo včas žádané autobusy. Na každou neděli bylo zajištěno 8 autobusů na přepravu sportovních družstev a zájemců o sport. Místnost byla též nemožná, páchla plísní a pobyt v takové kanceláři byl utrpením. Teprve ke konci roku se přikročilo ke generální opravě.
    I opravna motorových vozidel byla pod plánem, protože nebyl dostatek náhradních dílů. Osobní doprava měla malou poptávku, počet aut stále vzrůstá, takže taxíky se málo používají a pouliční doprava také provoz usnadňuje. Celkem byl plán Komunálních služeb splněn přes 100%, zásluhou péče provozoven, které měly lepší úspěch. Úspora materiálu, snížení spotřeby elektrického proudu a snížení celopodnikové režie také pomohly zvýšit zisk. Musí se nejen vydělávat, ale i šetřit. Při ještě lepší organizaci by mohl být plán Komunálních služeb nejen splněn, ale i překročen.
    A přece naše Komunální služby byly za I. pololetí nejlepší v okresní soutěži socialistických podniků a získali Rudou standartu ONV a OOR (okresní odborové rady), kterou podnik obdržel za úspěšný rozvoj služeb a pracovního úsilí. Z toho je poznat, že pracovní potíže v jiných místech jsou ještě větší. Na slavnostním zasedání nejlepší pracovníci dostali zasloužené odměny. Přispěly k tomu úspěchu i uzavřené závazky k 20. výročí osvobození ČSSR.

Obchody a zásobování

    Kyjovské obchody jsou rozmístěny v centru města a v přilehlých ulicích. V nových sídlištích jsou zřízeny jen samoobsluhy. Svými výklady nabízejí své novinky, jenže často mezi nimi nebývá žádané zboží. Výklady bývají aranžéry vkusně uspořádány, pokud tomu rozměry výkladů dovolí. Nejúhlednější výklady mívají Sklo a porcelán, Drogerie a Nábytek. Největšího ročního obratu dociluje Nábytek, přes 8 milionů, Elektra přes 4 miliony, Domácí potřeby 3,5 milionu, ale i Prádlo a pletené zboží, kde se neprodávají tisícové kusy, dosáhly obratu 5,2 milionu.
    Některé prodejny už jsou zmodernizovány jako Prádlo a pletené zboží, Drogerie, Barvy a laky, Kniha, Sklo a porcelán, Papírnictví, Obuv, Nábytek, jiné se ještě tísní jako Bytový textil, Kojenecké zboží, Metrový textil a jiné by žádaly ještě lepší úpravy jako např. Oděvy. Sociálním zařízením jsou vybaveny už všechny prodejny až na Bytový textil a Textilní galanterie, kde není ani zavedena voda.
    Prodavači jsou už všichni, až na malé výjimky, kvalifikováni, někde jsou už na praxi učni. Někteří prodavači se vyznačují malou ochotou, nevlídností a strohostí a bez nabídky, i když zákazník občas přece nakupuje. Není divu, že se lidé pak za nákupy rozjíždějí do okolí, třeba až do Veselí nebo do Brna, kde mohou si libovolně pochodit obchody a obyčejně koupí i to, co nehledali. Nedostatkové zboží je u nás pořád běžné, i když vedoucí tvrdí, že je objednávají a urgují. Některé zboží přichází znenadání a pak není divu, že se utvoří až nemožné fronty, třeba na vlnu, na šusťáky, i na kozačky, ale i na linoleum, punčocháče, kalendáře i hygienické potřeby, prostě není prodejny bez nedostatkového zboží.
    V zásobování obyvatelstva potravinami se podstatně zlepšilo. Zboží je dostatek z přímé výroby a vhodně je doplňují týdenní trhy, kde se dostanou domácí přebytky drůbeže, vajec, sádla, povidel, zeleniny, luštěnin i ovoce a semen. Nedostatek se také vyskytuje – u čočky, máku, letos i okurek. Máslo bývá občas špatné kvality, tvaroh bývá jen někdy a to ještě moc nekvalitní, měkký. Organizace zásobování není plynulá a tak se stává, že není dost limonád, piva, ale i pracích prostředků, takže když jsou, lidé je rychle vykoupí. I chléb se vozí nepravidelně, takže spotřebitelé ztrácejí čas čekáním, nebo dvojí docházkou pro nákup.
    Hygiena rozvozu je dosud malá, chleba se nakládá do košů ne vždy čistých, nebo se nosí i v náručí, maso se sice vozí v zavřených vozech, ale i ty nejsou v žádané čistotě. Ač bývá na ledě, někdy bývá maso i cítit. Vepřového masa je pořád málo, a také je více žádané než drůbež nebo jiné druhy masa, o skopovém se už ani moc nezmiňuji, to i jako přívažek je odmítáno. Někdy se tak přivažuje jako povinné i vepřové hlavy, nu prostě co přebývá.
    Mléko i smetana se dodává jen v lahvích, což je lepší, pokud se lahve důkladně vymývají. Spotřebitelé je vždy dokonale čisté neodevzdávají. U pečiva kvalita také kolísá. Někdy i chléb nebývá dobře propečený, špatně vykynutý nebo i překynutý. Bílé pečivo zrána bývá pomačkané a málo čisté, i nějaká nečistota se přimísí. Chruplavé rohlíky už k snídani nebývají a loupáčky se ani neloupají. Ještě pořád dost zmetkovitosti se projevuje.
    Prodej zeleniny je nepravidelný, podle dodávky a někdy špatná jakost zeleniny nutí spotřebitele spoléhat na soukromý trh. Nedostatek byl v bramborách, i raných, které přišly ještě do podešťového období a na podzim mnozí přihlášení ani brambory nedostali k uskladnění.
    V restauracích se kvalita jídla zlepšila, je i dražší a obsluha je kvalitnější. U piva je pořád nedostatek plzeňského, pivovar zaznamenal, jak málo ho dostává, snad počítají, že jsme v kraji vína. Pěkně opraveny restaurace Záložna i Lidová jídelna (u Kotků). Stále schází zahradní restaurace, bývalé ve Slavii i na Záložně jsou zpustlé. A jak tam bývalo v létě večer pěkné posezení a bez kouře. Vinárna se upravuje v radniční budově.
    Vánoční zásobování potravinami bylo dobré. Prodalo se i hodně ryb, drůbeže, polotovarů, lahůdkových mis (byla pěkná výstavka těchto v Mléčném baru), cukrářských výrobků, lepších vánoček a koláčů. Jen zvěřiny bylo málo, deště způsobily hodně škod. Konzerv bylo dostatek, jen čerstvého ovoce málo, jablek na fronty. Zato citronů, pomerančů a banánů habaděj.

Zdravotnictví

    Ve zdravotnictví jsou stále pokroky vnější i vnitřní. Nemocnice zvýšila počet lůžek na 785 a má 14 oddělení. Od 1.1.1965 bylo osamostatněno infekční oddělení, které má 60 lůžek. Místnost byla získána z tuberkulózního oddělení, kde počet lůžek stále klesá. To můžeme jen vítat, protože dříve tbc v Kyjově a zvláště v písečném okolí řádila katastrofálně. Přijímá se i dětská infekce, která se dříve posílala do okolních nemocnic. Za zasíťovanými okny vídáme dětské hlavy, které roztouženě vyhlížejí členy rodiny a někdy pláčí steskem, když nikdo nepřijde. Toto oddělení pod správou primáře Dr. J. Šebka má i pěkný vzhled.
    Nově bylo zřízeno i orthodentické oddělení k nápravě vadného chrupu. Zubních lékařů přece už přibývá a tak péče o zuby se zlepšuje. Při chirurgickém oddělení je ordinariát urologický, který má 20 lůžek. Dětské oddělení polikliniky bylo otevřeno přímo ve městě. Dětská péče u nás se stává co nejlepší. Bude přidělen další psychiatr a jeden nervový pro kliniku, také jeden obvodní lékař pro závody, který schází. I ambulance chirurgická, která je přetížená, bude posílena jedním lékařem.
    Pro lepší hygienu v nemocnici se postaví další, nová pec, dosavadní nestačí všechno spálit. V nemocnici se stále něco upravuje, přepravuje, staví. Nejdůležitější je úprava čistící stanice, která sníží množství opotřebované vody. Nově upraveny byly chodby a čekárny, upravují se další havarijní případy, na něž všechny ani plánovaný náklad nestačí.
    Zdravotnická osvěta se zaměřila na mládež sexuální výchovou a chce ještě úže spolupracovat s ČSM a se školami. Ve spolupráci se závody se dá lépe zajistit hygiena ovzduší a vod, i bezpečnosti práce a nehlučnosti. Také dietní stravování není zajištěno a pak se počet nemocí zažívacího ústrojí nezmenšuje. Někde na pracovištích, jako v obchodech a v JZD, chybí sociální zařízení. Květinová výzdoba pracovišť je nárazová, také potřebuje soustavné péče. Procento pracovní neschopnosti se nezměnilo. Na závodech není zavedena rehabilitační péče, ani přeřazování na závodech na lehčí práci. Dost toho chybí!


pokračuj