Z našich závodů


Šroubárna
(Podle zprávy podnikového ředitele Josefa Beránka)

    Podnik Šroubárna Kyjov zaměstnává 1.142 zaměstnanců, z toho 372 žen. Úkoly v roce 1967 splnil dobře. Plán výroby zboží byl překročen o 3 miliony Kčs a celkem bylo vyrobeno zboží v hodnotě 173.694.000 Kčs. Z toho bylo vyvezeno zboží v hodnotě 22 milionů Kčs. Podnik neobdržel ani jednu reklamaci ze zahraničí. Průměrné výdělky stouply o 3,37%, u dělníků o 4%. Průměrný výdělek v závodě byl zaznamenán 1.740 Kčs.
    Bylo podáno 162 zlepšovacích návrhů a z toho bylo 80 přijato. Tyto přijaté zlepšovací návrhy docílily 1.545.000 Kčs úspor a na odměnách bylo zlepšovatelům vyplaceno 141.600 Kčs. Těžký, ani smrtelný úraz v závodě nebyl, naopak úrazovost se snížila. Nové investice si vyžádaly 5.275.000 Kčs.
    Pro zaměstnance byl zakoupen autobus, který slouží zaměstnancům na zájezdy. U Vranovské přehrady byla pro zaměstnance dokončena rekreační chata, která je během letních měsíců plně využívána. Hlavním úkolem podniku je nyní výstavba kulturního domu v Kyjově, jehož je podnik hlavním investorem.

Mlýny a těstárny
(Stručná zpráva vedoucího Mlýnů Kyjov Josefa Novotného)

    Plánované úkoly byly splněny na 105% a vyšší výroba měla hodnotu 10 milionů Kčs. Na tomto výsledku se podílejí všechna oddělení, i spotřebitelské balení mouky a krup. Požadavky odběratelů byly plně uspokojeny. (Ulehčuje se prodavačům v prodejnách vážení a spotřebitelé jsou spokojeni s váhou i jakostí. Jen lámané krupky, když se déle skladují, bývají méně jakostní – poznámka kronikářky.) Na nevyužitém strojním zařízení jahelky byla po příslušných úpravách zahájena nová výroba – loupání ovsa. V závěru roku byla dodána na trh nová mouka, výběrová, hodně požadovaná.
    Příznivých výsledků bylo dosaženo i na úseku plánu práce. Produktivita práce byla splněna na 102,5% a oproti roku 1966 se zvýšila téměř o 10%. Průměrné měsíční výdělky jsou čerpány v téže výši, takže výdělky s produktivitou práce jsou v souladu. Průměrné výdělky se zvýšily o 5%.
    Za rok 1967 byly pro mlýn zakoupeny investice v hodnotě 1.350.000 Kčs, z nichž nejvýznamnější je skupinový balící automat v hodnotě 380.000 Kčs a přepravník na volně loženou mouku v hodnotě 300.000 Kčs. Z dalších technických opatření je nejvýznamnější zvýšení kapacity na ovsárně s úsporou 13.500 normohodin a zvýšení přepravy volně ložených výrobků o 300 vagonů s úsporou 4.500 hodin.

Sklárny Moravia

    Letošního roku oslavily Sklárny Moravia 85. jubileum svého založení od doby, kdy byly majetkem soukromým, pak různých společností až po rok 1945, kdy se staly národním podnikem. Ve výrobě nastal postupně obrat, byla odstraňována ruční práce, nahrazována mechanizací a technikou, pořizovány nové a nové stroje. V hlavní výrobě je veškerá práce mechanizována. Pracující v závodě byli zapojeni do různých soutěží, někteří vynikali jako novátoři a zlepšovatelé a přes mnohé potíže se uplatňovaly nové metody práce a podnik se dostal mezi nejpřednější. Dokladem dobré práce našich sklářů je řada vyznamenání, mezi nimi i vysoká státní a vyznamenání kolektivu závodu. Závodu byl po mnohých “rudých praporech vlády a odborů” propůjčen i Řád práce, vyznamenání Za zásluhu o výstavbu, závod nese název Závod XII. sjezdu KSČ a ministryně spotřebního průmyslu Božena Macháčová – Dostálová tu bývá častým hostem.
    Pro zaměstnance se stále zlepšují podmínky a sociální zařízení, mají svou rekreaci ve Varíně u Žiliny, kam je vozí závodní autobus, který také vozí zaměstnance na zájezdy po republice i do zahraničí. Prázdninový tábor dětí byl zřízen na Smraďavce v Chřibech, pokud si je rodiče neberou s sebou.
    Družba se Slováky z Hlohovce se každým rokem utvrzuje vzájemnými kulturními návštěvami, družba se závody z SSSR se také pěkně rozvíjí, ať už je to z ukrajinské sklárny, nebo až z Dagestanu, kde kdysi pod Kavkazem pomáhal zakládat sklárnu zaměstnanec sklárny Antonín Hudec, na něhož tam vzpomíná i nejmladší učňovská generace.
    Vlastní učňovský dorost se školí ve všech provozech a má své vlastní moderní učiliště s internátem, pro oddech zájmové kroužky a nedávno z Piešťan dostali i vyřazené vojenské letadlo. Učni jsou vedeni i ke správnému společenskému chování a na večírcích skládají i společenskou maturitu. Pro pracující jsou pořádány aspoň dva plesy v sezóně a mimo toho i o sklářské slavnosti závodní nebývá nouze. Jinak se zaměstnanci podniku zúčastňují kulturního života města, zvláště se podílejí na FFP, mnozí jsou politicky činní a nejvíce se podílejí na TJ Jiskra, která má sídlo v sokolovně i na stadionu. Jako brigádníci pomáhají JZD v Sobůlkách i v Kyjově, mají patronát nad mateřskou školkou, pomáhají školám.
    V závodě byl letos vyroben nejmenší výrobek lisofoukacím způsobem Opodeldok 50, který se dlouho zabíhal, než výroba klapala. Státní plán byl splněn na 108,6% 28. listopadu a do konce roku se vyrobilo ještě zboží za 6 milionů Kčs. Škoda, že byl zastaven závodní časopis Naše Sklárny, který tak dobře o všem informoval, i o sportu a kultuře.

ČSAD

    Výsledky hospodaření ČSAD, neboť závod nejen slouží veřejnosti, ale i vydělává, jsou opět velmi úspěšné a jsou dokladem dobré práce zaměstnanců. V roce 1967 bylo přepraveno 22.728.000 osob a 1.610.000 tun zboží. Výnosy byly splněny na 105,7%, hrubý důchod na 108,7%. Mzdy vyplaceny na 100,7%. Čistý zisk 125,09%. Státu odvedeno 13.363.000 Kčs, tj. 118,9%. Pokračuje soutěž “Jezdím bez nehod a dopravních závad” a výsledky jsou takové: 300.000 km ujelo 117 řidičů, 500.000 km 91 řidičů a 750.000 km 7 řidičů.
    Rovněž v soutěži řepné kampaně za rok 1967 se závod umístil na III. místě v kraji. Ještě byla soutěž dopravních závodů ČSAD Jihomoravského kraje a v ní se závod za rok 1967 umístil na 4. místě mezi 15 dopravními závody. Známe většinou řidiče osobních autobusů a kolikrát při přecpaném vozu si ani neuvědomujeme starost a odpovědnost řidiče za naši bezpečnost!

ČSD

    Stanice Kyjov by potřebovala nutně nové nádraží, zatím se jen opravila nádražní budova a vybavila se čekárna, ač nemá takovou útulnost a rys domácího prostředí, jako mají čekárny v malých stanicích ve Vlkoši a v Bohuslavicích. Letos ČSD Kyjov převzali od Uhelných skladů vykládku vagonů uhlí, ale mají nedostatek nákladních aut, ČSAD vypomůže jen příležitostně. Také přepravu kusového zboží převzali od ČSAD. Kusovka se však nedaří, zas pro nedostatek nákladních aut.
    Úrazů letos nebylo, ale je nedostatek pracovníků, větší fluktuace, protože platy jsou nízké a premie podle výdělku. Z 94 zaměstnanců je 22 žen. Sociální zařízení pro zaměstnance je provizorní, staví se nové, ale pomalu. Přestavba celého nádraží výhledově je slabá. Zdá se, jakoby železniční dráha v konkurenci autobusové dopravy neobstála, nemá její tempo a mladistvější elán.

Kyjovan

    Kyjovan, výrobní družstvo Kyjov, zaměstnává osoby se sníženou pracovní schopností (u mnohých to ani na prvý pohled nepoznáte). Celkem zaměstnává 450 pracovníků. Vyrábí skleněné suvenýry (ty lucerničky s lahví na likér byly vtipné a roztomilé), laboratorní přístroje, dělá potisky sklenic, kovové lucerny a svícny a jiné ještě upomínkové předměty. Provádí opravy elektromotorů. Připravuje rozšíření výroby broušeného křišťálu a kovových obalů na lahve.
    Buduje se pro zaškolování nových pracovníků zaškolovací středisko, které bude stát asi 300.000 Kčs. Úkoly splněny na výbornou, jak o tom svědčí zisk 132,5%. Na doplňkových odměnách připadlo na jednoho pracovníka 645 Kčs a produktivita na jednoho pracovníka splněna na 104,4%. Nová soustava řízení se zde dobře osvědčila. I zlepšovatelé se objevují. 8 let činnosti družstva přináší kladné výsledky. Škoda, že výroba některých předmětů jako svícnů a rozprašovačů se tříští, ale aspoň vzniká konkurence. Možnosti výroby jiného zboží jsou neomezené a výhledově velmi příznivé pro další osoby se sníženou pracovní schopností.

Komunální služby

    Pracovníci Komunálních služeb splnily roku 1967 svoje úkoly následovně: Hrubý důchod byl splněn na 108,9%, což je o 287.000 Kčs více. Tržby od obyvatelstva byly splněny na 108,2%, což je více o 334.000 Kčs a jejich podíl z výkonů tvoří 76,2% a to je největší procento v celookresním měřítku. Produktivita práce byla splněna na 107,4%, průměrné výdělky na 104,7%.
    Vzrůst průměrných výdělků oproti roku 1966 byl rovněž zvýšen a byl dosud nejlepší v celé historii podniku. Jak dosáhl podnik těchto pěkných výsledků? Dobrou organizací práce a rozvojem socialistické soutěže, do níž bylo zapojeno 98,8% pracovníků a 16 kolektivů. Jeden kolektiv má titul Brigáda socialistické práce a 6 kolektivů titul Provozovna včasných a kvalitních služeb.
    V celookresní soutěži 1967 se provozovny umístily na 1. místě a byly odměněny Rudou standartou ONV a okresní odborové rady v Hodoníně. Konečně “místo nahoře”, jen ještě lepší kvalitu všude!

Jihomoravské pekárny

    Naše pekárny – z Boršova a Archlebova – zásobují dostatečně město, ač někdy pečiva přebývá, na neděli se ho obyčejně už nedostává a tak hospodyně jsou nuceny už v neděli něco upéci, aby nemusely shánět třeba chléb po hospodách. Jisté je, že zaměstnanci pekáren, stejně jako v mlékárnách, pracují hlavně v noci, aby ráno měli lidé už čerstvé pečivo a později i chléb. Pracují většinou v tomto oboru ženy a tak není divu, že se občas něco nevydaří, mají práci i doma a po směně se tak důkladně nevyspí, jako ti, kteří na to mají nerušenou noc. Pracují už i v neděli nebo ve svátek večer, aby v pondělí bylo už pečivo hned před 6. hodinou v obchodech. Pracují i ve volné soboty a mění si volný den. Zvládají i špičky před dvoj a trojsvátím a tak plynule zásobují ty, kteří si nezapomenou včas udělat zásobu.
    Pro zajímavost uvádím, že před velikonocemi se dodalo 80.046 kg chleba, 477.000 kusů běžného pečiva, 7.138 kusů mazanců, 4.456 vánoček a 237.250 kusů cukrářských výrobků, k tomu 492 kusů dortů. Stížnosti musí před těmito fakty odpadat, zvláště z toho důvodu, že závod byl vyhodnocen jako nejlepší v kraji.

Pojišťovna – okresní inspektorát Kyjov

    Pojišťovna zavedla nový způsob řízení s nevšedním zájmem a pochopením u všech pracovníků. Od 1. ledna t.r. došlo k dalšímu rozšíření pojištění a to pojištění státních organizací hospodářských, které jsou řízeny národními výbory. Dále bylo zavedeno “důchodové pojištění pracujících”. Všechna oddělení se podílí na úspěších pojišťovny, takže výnos byl splněn na 120,8% a to

smluvní pojištění obyvatelstva

102,90%

zákonné pojištění

97,70%

pojištění socialistického sektoru

204,90%

úhrn přijatého pojistného

141,10%

nábor pojištění celkem

114%

    Výše náhrady škod, např. vyfoukání semene vojtěšky a jiných katastrof na plodinách dostoupila 77,9%. U úrazového pojištění předpokládaný plán nebyl překročen, ač pojišťování tohoto druhu vzrůstá a má svou popularitu.
    Socialistická soutěž se projevila v kolektivní smlouvě mezi vedením a odborovou organizací ROH a byly utvořeny dva kolektivy vzorné práce. Zaměstnanci také dálkově studují a doplňují si své vzdělání. Ostatní si své znalosti stále doplňují v závodní škole práce.

Lacrum, závod Kyjov

    Na závodě byly uzavřeny závazky jako hybná síla k různým výročím (1. máji, k 50. výročí VŘSR), 24 socialistických, 14 kolektivních a 10 individuálních. Závazky směřovaly k úspoře materiálu, suroviny, energie, obalů a nákladů na jednotlivých úsecích činnosti, celkem to byla úspora 320.350 Kčs. Také byly uzavřeny závazky na zlepšení sanitace, hygieny a jakosti výrobků. Pracující na zlepšování a při úsporách byli odměněni z Fondu pracujících za každé pololetí v částce 6.500 Kčs. Také v zlepšovatelském hnutí se uplatnili na I. místě. Tak bylo zajištěno plnění plánu bez újmy na kvalitě a získáno 189.000 Kčs navíc a závod se dostal mezi přední závody podniku.
    Chladírenské vozy pro export sýrů byly položkou nad plán. I rozbité lahve činí pěknou položku ročně. JZD a soukromí sběrači dostávají za sběr mléka příplatek. Se zaváděním volných sobot byly značné potíže, mléko je výrobek náročný na čas. I u řidičů vznikala neoblíbená přesčasovost. Závod sleduje stav mléka z jednotlivých JZD, našlo se i zvodněné mléko, zjišťována jeho tučnost, ale i dojivost krav (nejlepší 8 l denně JZD Šardice a Ježov), JZD Kyjov vynikalo čistotou mléka i tučností přes 3%.
    Export sýrů do zahraničí se zvýšil. Zavedeny dva nové druhy sýrů, limburský a vegetal. Největší potíže působí stolní máslo (vyrábí se v závodě Hodonín) a přetavené máslo, které zas nejde na odbyt. Také poklesl odbyt jogurtu, zůstávají klasické formy výroby jako nejhledanější (bez příměsí). Zvýšil se odbyt smetanových sýrů a krémů, také smetany šlehačky (zde je vidět životní úroveň u nás), ale poklesává odbyt mléka, zvláště plnotučného. V domácnostech se ráno více čajuje, zaměstnané ženy nemají čas vařit složitější snídani a děti teprve spěchají, i bez snídaně, když matka odejde dřív. I ve škole se mléko jako přesnídávka špatně ujímá, pokud budou k dostání různé jiné “mlsoty”, bude odběr mléka nízký. Děti vždy peníze na ně vymámí, i na úkor jiné potřeby.
    Sociální zařízení jsou v pořádku, bude se rozšiřovat výroba i na úkor bytových jednotek, takže závod se rozšíří a utvoří výrobní celek. Jen ještě ty potíže s vodou, která vytéká ze závodu ven a tvoří louže, bláto a nepěkný vzhled, by se už jednou měly odstranit.


pokračuj