Počasí, zemědělství


Počasí

    Počasí odpovídalo běhům let v našem kraji bez značných odchylek, mírnější zima, teplé léto i přes deštivost v červenci, letos větší v srpnu a teplé, suché podzimní měsíce, které poznenáhlu přecházejí v mírné mrazy a srážky se sněhem.
    Leden měl 11 sněživých dní a sněhová pokrývka se udržela 24 dny, dosahujíc výše až 26 cm. To je tedy u nás krásná zima, dá se sáňkovat, hraje se hokej a mládež i lyžuje. 24 mm srážek. V únoru už sněhová pokrývka se ztrácela, ač ještě mrzlo, nakonec jsme se spokojovali jen sněhovými poprašky, námrazami, 24. února zcela zběžně pršelo, i led se zvolna ke konci měsíce ztrácel, připravovala se půda na jaro, které se už hlásilo, kvetly jívy, kočičky – první oběť lidské dravosti. Srážek 8,2 mm. Začátkem března opět mrzlo i sníh padal, ještě 11. března byl sněhový poprašek, asi z tradice, aby zemědělci začínali až po Josefu. Teplota v březnu stoupala až na 20 °C, to se to na polích pracovalo. Ovšem, mnoho nenapršelo, jen 20 mm za celý měsíc. Po neobyčejně suchém únoru celkem málo.
    Duben byl srážkově bohatší, ale pořád hrozilo sucho, 38,7 mm, 9 dní se srážkami je málo, když teplota přesahovala 20 °C. Stromy krásně odkvetly. Květen trochu srážkovou situaci zlepšil, ač začínal krásně teple, 2/3 měsíce už bylo deštivých, největší srážky byly 15 mm za bouře 21.5. Okopaniny krásně prospívaly. Srážek 54,6 mm. V červnu se rozpršelo, deště s bouřemi, zrovna do senoseče, u nás jeteloviny, takže zase zčernaly. Srážek 93,8 mm.
    Červenec začínal suchem, ale v dalších dekádách řádily bouře, 10.7. se přehnala velká vichřice, zařádila na střechách a v sadech, zatopila nižší polohy polí, jinak u nás škody nebyly velké. Srážky 70,8 mm. Srpen byl také deštivý s bouřemi, kazily se žně, stroje nemohly plně se nasadit, ale pokračovaly, člověk je tvor houževnatý. Srážek v srpnu bylo nejvíce za celý rok, 191,6 mm. Září vařil víno, žně se dokončily, rané brambory se vyoraly a občasné srážky jen přispěly k lepšímu orání a setí. Srážek bylo 40,2 mm.
    Říjen byl více suchý a teplý, ke konci se ochladilo, 27.10. se ohlásil první noční mráz. Podzimní práce měly pohodu. Srážek 27,8 mm. Listopad byl deštivější, 42,8 mm, ke konci sucho s ranními mrazíky. Prosinec do 17.12. byl suchý, pak pršelo a teprve 25.12. začal padat sníh, aby byly opravdové vánoce. Přišly do módy borovičky, které se hodně kupovaly místo toužených jedliček, u nás tak vzácných.
    Celkový počet srážek za rok 1968 byl 646,2 mm, tedy pro náš kraj normální. Průměrná roční teplota byla 9,6 °C, také normální.
    Zatímco u nás byl červenec teplotně průměrný (22 – 32 °C), ve světě vládla vlna veder, od Španělska (48 °C) po Japonsko, kde zuřily tropické bouře. I v New Yorku byla zaznamenána teplota až 36 °C. U nás v zimě na horách byly velké laviny, byl vydán zákaz vycházet na hřebeny. Jaký je to rozdíl s rozmarnou zimou u nás, kdy se střídá obleva s mrazy a je celkem nedostatek sněhu.
    Ještě několik osvědčených přísloví: Medardův déšť, 40 dní chlíšť – osvědčilo se. Jestli v máji neprší, tedy to červen dovrší – rovněž. Na jaře džber vody, hrst bláta, na podzim hrst vody, džber bláta – i při pěkném podzimu.

Zemědělství

    JZD hospodaří nyní jako samostatný podnik a proto používám jen zprávy podané na členské družstevní schůzi v únoru 1969. Členská a půdní základna zůstala nezměněna. Na jednotku připadla suma 29 Kčs s naturaliemi, mimoto se vyplácely premie na něž se rozdělilo 4.600.000 Kčs. Družstevníci byli spokojeni, i ti z rostlinné výroby. Z toho je poznat, že hospodaření bylo výnosné.
    Nejvíce vynáší ovocná školka, která měla výnos 1.600.000 Kčs, drůbežárna 1.200.000 Kčs a zahrada 800.000 Kčs. Přidružené hospodářství bylo také aktivní. Živočišná výroba byla omezena pro nedostatek krmiv. Svážejí se také odpady z jídelen, ale to je jen trochu navíc. Největší potíž je v tom, že počet dojiček se stále zmenšuje. Zato kvete drůbežárna, největší zisk je na kuřatech z líhně. Stav slepic je lepší, proto i snůška vajec se zlepšila.
    Dost povážlivá je úrazovost družstevníků, v okrese bylo družstvo zařazené na 12. místě, ale i tak jsou to kolikrát zbytečné škody. Příčinou bývá špatná organizace práce, neuklizené prostory, zanedbaná hygiena a také nedbalost poraněných. Také na požární ochranu se vždy nehledí, kouří se neopatrně, špatně se uskladňuje topivo a nedostatečně se reviduje protipožární ochrana.
    Strojový park je značný, údržba není však vždy na výši, není náhradních dílů a každá oprava vyžaduje více času než normálně. Vedoucí sice stále připomínají preventivní péči, aby nedocházelo k častým poruchám, vyžadují prohlédnutí stroje než se s ním vyjede a řádné ošetření po příjezdu, ale poruchy přece jsou. Technický personál je mladý dorost, často se svými vlastními názory a tak dochází i ke střetnutím.
    Politické události málo se družstevníků dotýkaly, více se mluvilo o tom, co se děje, než aby se vztahovalo na jednotlivce. U mladých nálada doby byla zaměřena více ke svobodě jednání a rozhodování, proti některým starým členům, jak se to projevilo při volbách. Volby předsednictva přes napjaté ovzduší prošly celkem dobře.


pokračuj