Průmysl, zdravotnictví, aj.


Sklárny Moravia

    Rok 1968 ve Sklárnách Moravia začal normálně, a postupovalo se podle plánu, dekáda však byla plněna pro závady ve výrobě, poruchy strojů, větší zmetkovitost jen na 88,64%. I v exportu byly závady.
    Ze zajímavých událostí byl příjezd ostravských potápěčů, kteří provedli výzkum vody v bývalé lignitové sloji dolu František. Přístup k vodě je jen z jedné strany, takže potápěči museli proplout až 1 km pod vodou. Průzkum se zdařil. Začal se vyrábět také nový sortiment pro družstvo Kyjovan, který je však obtížným problémem ve tvarování hrdel lahví, které se pak v Kyjovanu zabrušují.
    Únorová dekáda byla již splněna na 106%. Jen dva stroje nesplnily plán, např. lahve pro Coca Colu a Twist. V březnu již bylo plánování u některých strojů překročeno, jen výroba pivních lahví se nedařila. Závadou stále byly přebytečné zásoby, na které nejsou finanční zdroje. Tady začíná zápas s novou ekonomikou, která je podstatou každé výroby.
    Vzrůstala také úrazovost, protože nedbalost pracovníků i při malém poranění může vést k delší absenci, nastanou-li komplikace. Například jeden pracovník vpíchl si střípek skla, k lékaři šel však až čtvrtý den a pak byl práce neschopen do konce měsíce – 19 zameškaných dnů! Je třeba věnovat pozornost i maličkostem.
    Mládež z ČSM, která se ještě nediferencovala, uzavřela družbu s mládeží ze Slovakofarmy v Hlohovci na Slovensku. K MDŽ byly novým odznakem Průkopník socialistické práce vyznamenány tři ženy. Sice je propagované přísloví, že i nahluchlí slyší, když se šeptá o prémiích, ale tyto mají přece svůj účinek, že povzbuzují lidi k práci. V dubnu výroba poklesla na 100%, závadou byla sklovina a porucha strojů, ale i mnohé politické zásahy, projevující se v různých názorech i pravicových.
    V galerii věrných pracovníků, to jest těch, kteří v závodě pracovali již za prvé republiky, přibývá těch, kteří odcházejí do důchodu. Bylo vzpomenuto i sedmdesátin Františka Planky, důchodce, který i v důchodu na závod nezapomínal a staral se v něm o květinovou výzdobu a tak ke své, dříve kulisácké činnosti, připojuje další, která mu bude nejvěrnější. Býval kdysi také výborným sportovcem, brankářem SK Kyjov a dosud rád sleduje místní utkání.
    Zlepšovatelské návrhy byly v závodě stále na výši, přibývá jich také z bezpečnosti a hygieny práce. 1. máj oslavili zaměstnanci početným průvodem a novými hesly se snahou po konsolidaci závodu a obrození politického života. Mládežníci snažili se obrodit svou organizaci a mnoho se jich projevilo proti veškerému organizování. V rámci kyjovsko-hlohovské družby byla sehrána osvědčeným hlohovským divadelním souborem Gogolova Ženitba a ač herci mluvili slovensky, diváci se dobře pobavili.
    I v červnu výroba kolísala, byly nesnáze s náročnou výrobou a potiskem pro vývoz. Poměry ve výrobě se podstatně zhoršily, bylo větší meškání směn, zkracování pracovní doby, úrazovost i špatná pracovní morálka. Spory na jednotlivých pracovištích se řešily podle podmínek pracoviště a postupně. Stavba haly pomocných provozů rostla, železná konstrukce se už vyztužovala panely.
    Srpen začal normálně, ale 21. srpna vstup armád varšavské smlouvy na naše území vzbudil pro špatnou celkovou informovanost bouři odporu. Vedení závodu, organizace KSČ i ROH žádali pracující o klid a rozvahu. Pracující na mnoha schůzích se stavěli za politiku s. presidenta Svobody a s. Alexandra Dubčeka, Oldřicha Černíka a Josefa Smrkovského a zasílali své rezoluce ÚV KSČ. Samozřejmě že se to bez protisovětismu neobešlo a různými nápisy bylo popsáno kde co. Na křižovatce k Rochu, kudy projížděly sovětské jednotky, se objevil i transparent.
    Výroba byla rozrušena, volalo se po ustavení Rady pracujících. Jelikož to bylo už ke konci měsíce, utrpěl závod na prostojích celkem malou škodu (58.000 Kčs). V září se již pracovalo normálně, jen některé provozy byly slabší. V říjnu se prováděly svobodné volby do ROH, nežádoucí kandidáti mohli být škrtáni a nahrazeni. kandidáti však prošli všichni. V listopadu byl plněn plán normálně, ostře se kritizoval nepořádek na pracovištích a jiné nedostatky. Plán byl v prosinci splněn do 14.12. a pak navíc překročen.
    K závodní rekreaci slouží chata na Varíně na Slovensku, kam se jezdí k týdennímu pobytu závodním autobusem. Kdo chce, může pobýt i déle a to i s rodinou. Rovněž se pořádají lyžařské závody na Lopeník. Na dětskou vesničku přispěli zaměstnanci také slušnou částkou.
    K závodu se pojí odborové učiliště, které vychovává odborníky pro všechna odvětví, hodně Slováků. Letos jich 34 dostalo výuční list a ti, kteří byli s vyznamenáním, i věcné odměny. Škola je internátní a o učně je všemožně postaráno. Co tomu říkají ti staří, kteří začínali učňovskou dráhu jako posluhové mistrů, netřeba podotýkat. Já to tomu mládí přeji, zvláště tomu ze Slovenska (pro závod Nemšová).
    Jako nejlepší pracovník byl vyznamenán Antonín Kvarda a také jiní. O nejlepší pracovníky není v závodě nouze. Závod Moravia zůstává stále jako náš nejlepší a největší, oporou kulturního života města i sportovního.

Mlýn Kyjov – jeho politický a hospodářský přínos 1968

    Uplynulý rok byl poznamenán nebývalou politickou aktivitou celé naší vlasti. Události, které měly ohlas u celého našeho národa, byli prožívány i našimi zaměstnanci. V kritickém srpnovém období, kdy byla ohrožena zásobovací situace obyvatelstva, naši zaměstnanci pracovali s maximálním úsilím a to i o volných sobotách a nedělích. I při vyhlášené generální stávce pracovali, protože zastavením provozu by věci celého národa jen uškodili. Tato iniciativa byla oceněna Ministerstvem výživy a zemědělství a mimo poděkování se dostalo Mlýnu i peněžité odměny.
    Také na hospodářském úseku bylo rušno a to v náznacích nových změn ekonomických zásad. Proti roku 1967 byl v roce 1968 zaznamenán vzestup k lepšímu. V hlavních ukazatelích překročila provozovna svůj plánovaný hrubý důchod o 13,5%, což představuje v penězích o 1.696.000 Kčs. Podobně byl překročen čistý zisk, dokonce o 28%, což je 1.469.000 Kčs. Tyto úspěchy se promítly v příznivém plnění rezervních fondů a navíc ve formě vyšších odvodů přispěly k obohacení státní pokladny.
    Výroba zboží proti roku 1967 stoupla o 4,3%. Hlavní výroba, mletí pšenice a žita však pokleslo v celostátním průměru, u nás však tak nebylo. K poklesu došlo jen při zpracování ječmene na kroupy a to o 7,4% vlivem menší poptávky a u hrachu o 16,7% pro nedostatek suroviny. Největší přírůstek byl zaznamenán při výrobě ovesné rýže a to o 50%. Za příznivé lze označit i přírůstek spotřebitelského balení.
    Těchto výsledků bylo dosaženo s průměrným stavem 190 zaměstnanců, jen o 1 více proti minulému roku. Jakost všech výrobků zaznamenala vzestup a určitou standardizaci. Největšího ocenění se dostalo hrachové moučce, která byla v soutěži prvotřídních potravinářských výrobků označena a vyznamenána Zlatým Merkurem. Trh spotřebitelů byl obohacen dvěma výrobky mouky, pšeničné výběrové a selské, které jsou zvlášť vhodné na cukrářské výrobky.
    Byla zčásti odstraněna dlouholetá platová diskriminace ve srovnání s ostatními obory. Průměrný výdělek na 1 zaměstnance byl zvýšen o 16%, celkem o 245,18 Kčs v průměru na 1 zaměstnance. Celé zvýšení mezd se promítlo až do II. pololetí. Průměrných výdělků bylo dosahováno ve výši 1.898 Kčs. Žádoucího zvýšení bylo dosaženo úpravou zařazení do tříd v některých profesích jako u strojníků nebo zavedením nočních příplatků, odměny za práci v sobotu a v neděli, příplatky na občerstvení v odpolední a noční směně a zavedením hospodárnosti premií v dopravě. Také byly vyměřeny doplatky za lepší hospodářské výsledky nad plán, průměrně 940 Kčs.
    Do oblasti sociální politiky patří i zvýšení osobního volna zavedením všech volných sobot v měsíci. Je zavedena i možnost odprodeje krmných výrobků v průměru 15 kg na 1 zaměstnance. Úspěchem je také pokles nemocnosti a úrazovosti.
    Rok 1968 byl pro závod jedním z nejúspěšnějších, i když měřítka byla přísnější. Pro příští rok se rýsují mnohé obtíže jako diferenciace v nákupu surovin a při technickém rozvoji. Úspěchy mohou být více kvalitativní.

Zpracováno podle zprávy Oldřicha Bezděka, vedoucího VTÚ závodu

Šroubárna

    Šroubárna hned v I. čtvrtletí docílila v plnění hrubého důchodu navíc 274.000, v čistém zisku 368.000 Kčs. Zajištění úkolů v pracném sortimentu řeší se přijímáním nových pracovníků. Na 1. máje přijela na pozvání vedení Šroubárny osmičlenná delegace z NDR z Finsterwaldu, se závodem tam má Šroubárna několikaletou družbu.
    V hodnocení roku 1968 Zdeněk Dub, ředitel Šroubárny uvádí: V historii našeho podniku nepamatuji tak náročný rok. Přišel leden, formování jednoty národa, zvláště mládeže v duchu polednové politiky, změny v celozávodním výboru KSČ, volba nového výboru ROH a všechny politické události, které se odrazily v hospodářském životě a výsledcích našeho podniku. Pociťovali jsme potíže s uplatňováním nových ekonomických pravidel, nedostatky v cenové politice, nedostatek zakázek především pro omezení exportu, došlo ke kádrovým změnám ve vedení podniku, k obtížím v dopravě, ve finanční situaci a v nerovnoměrném vývoji zásob, byly i nedostatky v pracovní kázni a akční program podniku musel být probojován. Přes všechny neuvěřitelně náročné úkoly se podařilo našemu pracovnímu kolektivu dosáhnout mimořádně dobrých výsledků. Na záloze se v předvánočním období na podíly za hospodářské výsledky vyplatilo 560.000 Kčs (v roce 1967 303.000 Kčs).

Kyjovan – invalidní družstvo

    Kyjovan je již 9 let znám svou produkcí laboratorního skla různých druhů, buď jako praktické předměty nebo suvenýry (demižonky, koštýřky, rozprašovače laků, potištěné sklenice) a z toho bohatého výběru si odvážejí různé delegace, nejvíce z FFP, příjemné upomínkové dárky.
    Také tepané svícny, kovové koše na velké demižony, košíky na ovoce, květinové stolky, oplétané skleněné nádoby, to vše můžete v Kyjovanu dostat ke koupi. Poslední dobu skleněné vázy, které vyrábí Sklárna, se upravují barevným nátěrem nebo postřikem, nebo i vyškrabovaným ornamentem. Autorkou těchto návrhů je nápaditá Ludmila Vérosková, která svým nadáním slibuje široké možnosti námětů.
    Novou formu mají také akvaria kulatého tvaru, která jsou zhotovena z demižonu a zasazena do podstavce. Na ně jsou již desetitisícové objednávky. I jiná výroba je pozoruhodná, zkoušejí se také výrobky z umělé hmoty.

Jihomoravské pekárny

    Pekárny dosahují dobré jakosti cukrářských výrobků, lepší než při obyčejném pekařském zboží, jehož výroba je kvalitně hodně kolísavá. Nejlepší byl podmáslových chléb, který získal mnoho příznivců, že se naň čeká ve frontě. V cukrářských výrobcích se jakost postupně zlepšuje a není-li výrobek chutný, je to zaviněno spíše tím, že je delší dobu v prodejně, než se prodá.
    Výroba cukrářských výrobků je umístěna v bývalé Králíčkově cukrárně, která byla kdysi skvělým provozem jsouc u parku a zařízená i na posezení buď uvnitř (stylový vyřezávaný nábytek) nebo v miniaturní zahrádce, plné růží. Škoda, že výroba pohltila všechny místnosti a s nadstavbou se nepočítá.
    Jen ve výrobě zmrzliny bývají časté závady, mnoho je zaviněno nečistotou strojů, byť sebemodernější, nejsou-li možné k hygienickému udržování, nemají takový význam. I prodavačky berou peníze a obaly, naštěstí už obaly se odhazují, o nesladký oplatek děti už nestojí. Cukrářské výrobky jsou lákavé a používá se jich hodně k nákupu při oslavách a návštěvě nemocných. Ovšem dobrým domácím výrobkům se ztěžka vyrovnají.

Mlékárna – Lakrum Hodonín, provozovna Kyjov

    Dodávky mléka roku 1968 byly pod plán, splnily je a překročily jen školní stanice a některá JZD jako Bukovany, Věteřov a Ježov, nejnižší procento měly Strážovice (75,5%). Naše JZD není mezi předními ani v dodávce, ani v tučnosti, ale také není mezi posledními. Pořád se vyskytuje kyselost mléka, takové mléko se buď vůbec neodebere nebo se značnou srážkou. Také mechanická nečistota narušuje jakost mléka, u kyjovského družstva činila 13,6%.
    Jakost mlékárenských výrobků se také vyčísluje a u provozu Kyjov to bylo 91 bodů, ze tří závodů (Hodonín a Blatnice). V laboratořích se zkoumají odebrané vzorky a dělí se do 3 tříd. Jakost někdy bývá až o 10% horší. V závodě Hodonín se vyrábí jen máslo, které nedosahovalo ani 95% hodnoty, kvůli dvojce se ještě víc snižovala. Ani tvaroh a některé sýry nebyly dobré jakosti, tvaroh byl zařazen až do III. kategorie. Nedostatky se stále zjišťují, ale náprava je mizivá. Když je nedostatek, prodá se všechno. Záleží hodně na čistotě výrobního zařízení a desinfekci okolí. Personál sice chodí v bílém obleku, ale také ne vždy čistém.
    Co bylo nového ve výrobě? Tavené sýry v kelímcích s různými příchutěmi, objevil se výborný sýr Vegetal. Sýry jsou laciná a výživná pochutina a měly by být i v jídelníčku veřejného stravování (sypání, osmažený). Je zajímavé, že upadla obliba romaduru a proto jeho výroba byla omezena. Mezi potíže výroby patří nedostatek obalů, lahvového skla a nedostatek skladů. Zvláště skladování másla není kvalitní a není divu, když máslo chuťově nevyhovuje.
    V Kyjově byla postavena mikrověž, nakoupeno strojové zařízení na výrobu sýrů a obytné jednotky v přední budově byly přeměněny na další provozovnu. Zaměstnanci byli s výdělky spokojeni, jen kdyby jich bylo víc, aby se mohlo vše zvládnout. Vypomáhají při svozu i auta ČSAD.

Zdravotnictví

    Nemocnice má zvýšený počet lůžek na 785 a 14 oddělení. Při zubním oddělení zřízeno pododdělení pro nápravu vývojově vadného chrupu. Schází více pracovníků, zvláště v zubní laboratoři pro náhradní chrup, proto je tolik čekajících. Nebyla uskutečněna fluorizace vody, která by snižovala možnost kazivosti zubů.
    Na interním oddělení bývá mnoho pacientů mezi 60-70 rokem a proto je zde větší úmrtnost. Jedná se o zřízení oddělení pro choroby stáří, nejvíce pro osoby osamělé, které nemají doma dostatečnou péči. Oddělení TBC je změněno v oddělení pro nemoci dýchacího traktu – 30% pacientů. Děti v nemocničním ošetření mohou pokračovat ve školní výuce v nemocniční škole. Nestačí už rentgen a laboratoře, případů vyšetření je stále více a více.
    Nemocnice byla stavěna pro menší provoz a proto zaostává hospodářsko-technický provoz. Kotelna se rekonstruuje na plyn, odpadové vody se čistí, prádelna má nové stroje a celkový vzhled nemocnice se zlepšuje. Je čisto a úpravno kolem pavilonů. Osvětlení je všude zavedeno i za pomoci personálu. Také spalovací pec je upravena a prodejní kiosk se změnil v normální prodejnu.
    Dětské středisko a poradna pro matky je přímo ve městě v Komenského ulici (na Dunděrovém). Hůře je na tom poliklinika, která má čekárny jen na chodbách. Upravovala se kotelna, takže teplota v budově bude pravidelná. Vzhled polikliniky je úpadkový, i přístup k ní, ač už částečně vylepšen.
    Celkově byla zaznamenána větší úrazovost než nemocnost. Při pracovní neschopnosti stále řádí záněty cest dýchacích, angina a revmatické choroby. Často pracovníci při vstupu do zaměstnání zatajují své choroby a potom dochází k delší nemocnosti nebo i invaliditě.
    Na chirurgii bylo ošetřeno o 350 úrazů více. 1.811 úrazů bylo dětských, ovšem, každý menší úraz ve škole je ošetřen, i rodiče dbají na to, aby dítě bylo hned ošetřeno. Otrav bylo 50, některé sebevražedné. U dětí 13, tedy pozor na léky!

Domovní správa

    Domovní správa spravuje 166 domů z Kyjova, Nětčic a Boršova. 72 je postavených do roku 1910, byly nabyty buď konfiskací nebo od Skláren Moravia a JML. 74 domy jsou z výstavby z let 1948-1964. Prověrkou i u těchto byly zjištěny závady a nutné opravy. Od Šroubáren byla převzata p.č. v Nerudově ulici a na třídě Obránců míru, celkem 12. Od STP Hodonín na Dvořákově ulici 2 domy, od JML Hodonín 6 domů, na Lidické ulici 2 domy. Pod Kohoutkem (ONZ) 2 domy, VS (Vojenská správa) – na Dvořákově ulici 2 domy, od SNB Dvořákova 3 domy. Pozemní stavby na Lidické 1, Nerudova 1, Za stadionem 4, na Vrchlického ulici 2, na Švabinského 3 a ostatních na Lidické 6, na Nerudově 8, na Obránců míru 4.
    Nedostatek materiálu, málo pracovníků a i potíže s nájemníky, kteří všichni nedbají na společný majetek, nutí Domovní správu dělat jen nejnutnější opravy a tak mnohé i novější domy nejsou dostatečně uchované. Mnoho škod napáchají děti a když nejsou přistiženi, těžko se hledají viníci.

Komunální služby

    Tržby od obyvatelstva dosáhly 102,7%, zisk 114,2%, počet pracovníků byl 156. Na překročení plánu se podílely některé provozovny jako zahrada, autodoprava, zasklívací služba, knihařství, odvoz popela. Plán neplní kamenosochařství pro nedostatek pracovníků, nákladní doprava a malířství, půjčovna zboží, cestovní informační služba, pohřební služba a lázně.
    Dotace Komunálním službám od ONV ve výši 122.000 Kčs byla dána na projekci “domu služeb”. Tento dům má být reprezentativní a postaven na místě bývalých židovských domů s textilními obchody, které byly poškozeny válkou i neúdržbou a započetí stavby bude asi v roce 1970.

Technické služby

    Technické služby převzaly celé místní hospodářství. Byli sem převedeni všichni zaměstnanci mimo zaměstnance hřbitova. Bylo jim přiděleno také koupaliště, z kterého letos byl příjem 23.681 Kčs. Technické služby jsou umístěny v bývalém pivovaře. Mají svoje vozidla, jež půjčují, dále středisko zámečnické, malířské a opravu kancelářských strojů – ještě není v provozu. Zaměstnanců je 13, mimo přechodně zaměstnané.


pokračuj