Školy


Mateřské školy

    I. a II. mateřská škola má 180 dětí, 6 tříd a 12 učitelek a 4 pomocné síly. Obě školy jsou staršího typu, ale udržují se v pořádku a čistotě. Děti mívají obvyklé besídky, výlety, patroni pro ně udělají různé opravy a zakupují hračky. IV. a V. mateřská škola má 200 dětí (120+80) a u V. mateřské je umístěna jeselská třída. Učitelek 12, zaměstnanců 9. Školy provádějí slavnostní vítání dětí do života, besídky pro rodiče a sami jezdí pomocí patronátních závodů na výlety.
    Jako každý rok rozšíří se nějaká dětská epidemie, letos to byly plané neštovice. Děti jsou pod stálou lékařskou péčí a také jejich strava je kontrolována. Rodiče bývají s prací s dětmi spokojeni a rádi přispívají školám, jak mohou. Také patronátní závody projevují stálou pozornost.
    Jesle u parku mají 26 dětí. Počet se mění podle zdravotního stavu dětí. Jeselská třída u V. mateřské školy má zapsaných 14-18 dětí.

ZDŠ Komenského

    Hlavní úkoly školy byly: kvalita vzdělání, zvyšovat úroveň, náročnost i hodnotu, provádět vnitřní diferenciaci. Stav žactva 870 žáků v 27 třídách (1.-5. postupný ročník 11 tříd a 365 žáků, 6.-9. postupný ročník 505 žáků). Do 5. tříd dojíždí 10 žáků z Ostrovánek a 10 z Boršova.
    Na třídu adaptována i místnost ve dvoře, ne příliš vhodná. Ve školní jídelně se stravuje 280 žáků. Jídelníček připravuje Rodičovské sdružení a schvaluje lékařka Dr. Ludmila Neničková. Na mléčnou akci se potřebuje asi 40 l mléka.
    V Pionýrské organizaci je zapsáno 256 pionýrů, vedoucích je 14, i rodiče. Zájmové kroužky jsou různé: včelařský, dramatický, recitační a zdravotnický. 180 žáků odebírá mládežnické časopisy. 356 žáků navštěvuje nepovinné předměty, nejvíce jazyk německý, pak sportovní kroužky a kurz vaření. Na návrh lékařky probíhá zvláštní kurz tělovýchovy. Doučovací skupiny z jazyka českého a matematiky jsou zařazeny od 5. postupného ročníku.
    Ve školní družině jsou 3 oddělení se 4 vychovatelkami. Na škole působí 27 učitelů, většinou ženy. Do důchodu odešel učitel Marcelín Selucký. Učitelé se dále vzdělávají v cyklu přednášek z oboru pedagogiky i ekonomiky. Předmětové komise a metodická sdružení (pro 1.-5. postupný ročník) rozvíjejí metodiku předmětů. V 9. třídách byla zavedena diferenciace, s níž mnozí rodiče nesouhlasili, ale při výuce se osvědčuje.
    Ke dni učitelů 28.3. byl vyznamenán zástupce ředitele Jan Nenička. Učitelé nastoupili do školy již 26. srpna, aby mohli vše řádně na zahájení školního roku připravit, takže druhý den se již může normálně vyučovat. Školní zaměstnanci získali také volné soboty.
    Škole pomáhá Rodičovské sdružení, jeho předsedou je Stanislav Aberle. Pomáhá i Svaz žen, vítá prvňáčky, bývá při předávání občanských legitimací patnáctiletým, přičiňuje se o zlepšení školy a akce na směnnosti je též jeho prací. Rodičovské sdružení má různé komise, které pomáhají škole, např. výchovná komise při absenci žáků, nebo při jejich trestnosti. Logopedický kurz vedl Dr. Vladimír Lejska.
    Kulturní život žáků se rozvíjel výchovnými koncerty (ač po vyjití školy zas dají přednost lehké hudbě, přece u některých zůstane porozumění i pro vážnou hudbu, zvláště hrají-li na nějaký hudební nástroj). Exkurse byly i vzdálenější, Dolní Věstonice, Lednice, do Slavkova, Turnava, Mikulova, na Pálavské vrchy.
    Sportovní závody byly v odbíjené, lyžařský zájezd směřoval na Javorinu (36 žáků) a žáci se cvičili i v civilní obraně. Slavnostní slib pionýrů byl 25. dubna 1969. Škola má družbu se školou ze Zvolena, ZDŠ Petra Jilemnického. 62 žáků se přihlásilo na studie, 65 do učebního poměru a 13 přímo do pracovního.

ZDŠ třída Pionýrů

    Výchovná koncepce pro rok 1968/69 jako u předešlé školy. Diferenciace žáků se dále rozvíjí. Počet žáků 803, 1.-5. postupný ročník 337 (tříd 11), 6.-9. postupný ročník 466 žáků, 14 tříd. Žáci dojíždějí z Kostelce, Čeložnic, Moravan. Výchovná komise u SRPŠ řešila různé případy přestupků, jiné komise pomáhaly škole při pořádání plesu a zájezdu Frýbortova souboru do Francie a Švýcar. Školní družina má 3 oddělení a 91 žáků. Školní jídelna je společná s gymnasiem a má 312 strávníků.
    Vyučování nepovinným předmětům jako němčině a angličtině se stále rozvíjí. 110 žáků chodí do zvláštní výchovy vedené učiteli. I poruchy řeči odstraňuje učitelka Irena Sychrová. Učitel Josef Frýbort vyučuje sborovému zpěvu, ostatní kroužky jsou sportovní hry, také vedené učiteli. Pionýrskou organizaci vedl učitel Josef Strýček a pionýři pracovali hlavně v tělovýchovných akcích a příležitostně kulturních. V zimě každou sobotu jezdili na lyže na Lopeník.
    Hodně žáků navštěvovalo náboženství a církevní akce. Škola se zúčastnila mnoha soutěží, olympiád a pořádala vlastní výstavy. V matematické olympiádě získali 7. místo. Ke dni učitelů byli vyznamenáni učitelé – krajsky Svatopluk Zlámal, okresně Irena Sychrová a Rudolf Kupka. Vycházející žáci byli umístěni podle zájmů, 50% na studie. Nejlepší žáci byli odměněni knihami z fondu Rodičovského sdružení.
    Učitelé většinou dojížděli a proto na veřejnosti pracovali málo. Veřejné funkce zastávaly ředitelka Zdena Urbanová a zástupkyně Marie Leciánová, Jana Kolajová jako kronikářka ve Strážovicích.

Střední všeobecně vzdělávací škola (gymnasium)

    Školní rok 1968/69 jako SVVŠ, 1969/70 gymnasium. Na škole studovalo 304 žáci v 9 třídách (3 ročníky). Od 1. září 1969/70 čtyřleté gymnasium se 4 ročníky. Prospěch žáků byl dobrý. Z 304 žáků prospělo velmi dobře 151 (49,6%), dobře 42 (13,8%), prospělo 91 (29,9%), s vyznamenáním 42 (13%), neprospělo 8 (2,6%). 4 žáci měli 2. stupeň z chování, 1 žák 3. stupeň pro delší neomluvenou absenci. Při maturitních zkouškách prospěli všichni žáci. Předsedové komisí byli profesoři vysokých škol, což zaručovalo zvýšenou úroveň zkoušek.
    Do důchodu odešel zasloužilý učitel a kulturní pracovník Rudolf Hekš. Na škole nastupuje jeho dcera Věra Hekšová. Do 1. ročníku bylo přijato 103 žáci (z toho 38 hochů). Jsou utvořeny 2 třídy humanitní a 1 třída přírodovědná. Žáci konali různé zájezdy kulturní a vlastivědné, sami mimo taneční a ples neměli jiné akce. Snad budoucí gymnasium opět rozvine kulturní iniciativu žáků, aby i veřejnost o nich věděla.

Zdravotnická škola

    Čtyřleté studium na Zdravotnické škole má 8 tříd, 4 třídy zdravotních sester a 4 třídy dětských sester, celkem 177 žákyň. Z 39 abiturientek maturovalo 38, 1 na podzim. Učitelů je 14, externích (lékařů) 22 a zaměstnanců 7. Domov mládeže ubytovává 68 dívek, počet zaměstnaných vychovatelek je 3, ostatních zaměstnanců 8.
    Nová budova byla koupena od JLD (Jihomoravské lignitové doly) za 1.900.000 Kčs, je dvoupatrová, stará 10 let. Žákyně bývají po třech na pokojích, mají ještě 4 učebny a 1 kulturní místnost k dispozici. Sociální zařízení je v pořádku, jen v létě bývá málo vody, stará bolest města. V přízemí je sál pro 80 osob a vlastní kuchyně. Na úpravě okolí odpracovali žákyně 400 brigádnických hodin, zasadily i 2 lípy svobody. Vnitřní zařízení i údržba je v pořádku, postupně se provedou nátěry a oplocení.
    Škola dosahuje dobrých vyučovacích i výchovných výsledků. Ač mnohé radikálnější názory si žákyně přinášely z domova, které jim komplikovaly světový názor, daly se usměrnit. 13 žákyň maturovalo s vyznamenáním, 11 velmi dobře a 14 prospělo. Pěkného výsledku dosáhla třída dětských sester. Žákyně pomáhaly i při všeobecně prospěšné práci, v JZD, ve Vinařských závodech (sběr hroznů) a v ovocné školce v Kyjově. Na žákyni připadlo 13,2 hodin brigád.
    Stipendia dostávalo 28 žákyň, na žákyni připadlo 173,8 Kčs, 9 žákyň z rodinných důvodů mělo vyšší stipendium. Učitelé prodělali kurz pro promítače 16 mm filmu a tak jsou všichni schopni používat promítačky. Žákyně 2. ročníku se zúčastnily kurzu tance i společenského chování a na jaře se zúčastnily lyžařského zájezdu do Beskyd. Jezdí také na operní a jiná divadelní představení do Brna a Gottwaldova. Několik žákyň bylo vedoucími Pionýrské organizace a Junáka. Žákyně 3. a 4. ročníku hospitovaly v kojeneckém ústavu v Kyjově.
    Soutěže obvazové techniky se zúčastnily v Mladé Boleslavi a obsadily I. místo a získaly putovní pohár ministerstva zdravotnictví. Také v tělovýchově měly žákyně úspěchy v okresním kole všestrannosti a v odbíjené. V rámci středoškolské Unie odjely na praxi do Anglie na 2 měsíce (Anna Kováčová napsala o tom článek do Slovácka č. 43) a do zdravotnických zařízení byly přijaty 4 žákyně.
    Mimo povinný výcvik v nemocnici, v jeslích a v dětském středisku, navštěvovaly žákyně přestárlé osoby a také ležící důchodce v domě péče pro dospělé. Žákyně byly rozmístěny podle přání, nejvíce v okrese Hodonín. Na vysokou školu se přihlásily 2 žákyně. 1 žákyně měla mateřskou dovolenou.

Dům dětí a mládeže

    Letošního roku přestal být Dům dětí a mládeže zařízením jen pro pionýrskou činnost a měl sloužit všem mládežnickým organizacím v Kyjově i okolí. Definitivní náplň nebyla určena, ale pracovníci si připravili svůj vlastní plán, který splnili. Kádrové změny byly značné a jedno místo zůstalo vůbec neobsazené, takže ostatní pracovníci si museli úkoly toho oboru rozdělit.
    Pro propagaci byly vypracovány měsíční plány a rozeslány na školy. Jinak se akce ohlašovaly plakáty i místním rozhlasem. Počet kroužků se měnil podle zájmu dětí. Potíže byly se sportovními kroužky stolního tenisu a odbíjené, protože pro ně nebylo místností. Od 1. února přešel pod správu MDD dětský a mládežnický soubor – dechovka učitele Josefa Frýborta.
    Z kulturní činnosti byly hodnotné literární kroužky, kde se při besedách promítaly literární filmy. Zdařilý byl dětský karneval, oslava výročí Pionýrské organizace a dětský filmový festival. Ke konci roku byla výstava prací kroužků. Byly také uspořádány cyklistické a orientačně branné závody. Letní činnost byla rekreační, ve Strateném na Slovensku se rekreovalo 189 dětí ve 3 turnusech. Pro ostatní zájemce byly připraveny vlastivědné zájezdy. Škoda, že Dům dětí a mládeže může podchytnout jen část dětí a třeba ty, co by ani to nepotřebovaly.

Lidová škola umění

    Školní budova t.r. dostala novou fasádu, takže její vzhled zámečku se oživil. Uvnitř byla budova vymalována, provedeny nátěry a do tříd zavěšeny záclony, takže dnes mají učebny intimnější ráz, zvláště když jsou i obrazy vyzdobeny a příjemně plynově vytápěny. Také ředitelna dostala nové vybavení, zvláště krásný gobelín – návrh Vladimíra Vašíčka a je to jedna z nejhezčích ředitelen (na ZŠ je moderně zařízena ředitelna). Byly zakoupeny různé odborné pomůcky jako tranzistorový magnetofon, nástroje a hudebniny i z antikvariátů.
    Učitelů mimo ředitele je 7, jedna odborná učitelka pro výtvarnou výchovu. Počet žáků je 200, hudební obor 180 žáků, výtvarný 20 žáků. Studium I. cyklu končí 10 žáků, 2 žáci jako výteční: Marie Gazdová, klavír a Eva Mušálková, housle. Do Kroměříže byl na vyšší hudební školu přijat 1 žák. Žáci uspěli v soutěži okresního i krajského kola, Helena Skřivánková a St. Frieda.
    Mimoškolní činnost byla bohatá: varhanní koncert v katolickém i československém kostele, klavírní koncert v hudebním sále gymnasia, vánoční hudební besídka, pro žáky výchovný koncert JAMu a úspěšný absolventský koncert I. a II. cyklu, na němž byla provedena díla Bachova, Debussyho Šostakoviče, Brahmse, Beethovena i Sukova a Blodkova. Těsná je spolupráce se Sborem pro občanské záležitosti. Škola se zúčastňovala i na různých akcích v okolí.

Zemědělská technická škola

    Škola má opět 3 typy škol pod jedním ředitelstvím: střední zemědělská technická škola (4 třídy a 61 žáků), zemědělské odborné učiliště (2 ročníky, 4 třídy a 76 žáků), učni ZSP (3 ročníky, 6 tříd a 116 žáků). 1. ročník začíná tříletý učební poměr. Škola má 2 školní budovy, 2 internáty, školní statek v Miloticích s vysokou úrovní výroby, dílnami a odbornými učebnami. Všechna školní zařízení jsou dobře vybavena pro výuku, odborné cvičení, stravování i ubytování žáků. Letos byly zřízeny další specializované odborné učebny.
    SZT je čtyřletá, obor pěstitel-chovatel. Denní studium má 253 žáků celkem, dálkové studium při zaměstnání 4 třídy s 68 posluchači. Na škole vyučuje 20 učitelů s plnou akademickou i odbornou specializací.
    Od vzniku školy roku 1960 má škola třetí maturanty. Nynější ZOU bylo umístěno v budově, která byla postavena roku 1907 jako zimní hospodářská škola pro široké okolí. Je značně, až na vnějšek, zmodernizována. U ZTŠ je žákovský domov, který má 52 žáky, už méně, protože jsou z bližšího okolí ve většině. Vychovatel a vychovatelka řídí život v internátu.
    Státní statek v Miloticích má výměru 241 ha zemědělské půdy, z toho 228 orné. Pozemky v katastru Milotic jsou pro písečno-hlinitou půdu horší jakosti. Statek v živočišné výrobě je zaměřen na kmenové hospodářství prasat Cornwalů, potom Pienbranských. Na 1 prasnici připadá 23 selat, které po odstavení mívají 16 kg. Výnos tohoto chovu bývá až přes 500.000 Kčs. Odprodávají se prasničky i kanečci na chov po celé ČSSR.
    V polní výrobě se zjišťují nejvhodnější odrůdy osiv. Pokusnictví je zaměřeno také tímto směrem. Naše oblast je totiž kukuřično-žitná, ale pěstuje se i cukrovka. Jaký byl výnos? Obiloviny měly výnos na 1 ha 26,3 q, náklady na 1 q 88,2 Kčs, cukrovka z 1 ha 347,65 q, náklady na 1q 31 Kčs, kukuřice z 1 ha 30,4 q, náklad na 1 q 162,7 Kčs. Také skot se pěstuje a výnos mléka na 1 krávu byl 2.872 l, tedy více než nejlepší JZD v okrese.
    Všichni absolventi byli umístěni podle svého přání a na svých pracovištích se osvědčili a vytrvali až na některé výjimky. Všichni se ke škole hlásí a při jubileu mimo několik nejstarších absolventů se zúčastnilo hodně i těch nejmladších. Jen technické vybavení pracovišť není takové jako bylo ve škole a to jedině kalí radost z práce.
    Škola má stále dostatek přihlášek ke studiu a bylo jistě předčasné připouštět možnost zrušení této školy. Po veliké bojovné kampani, kterou vedl bývalý ředitel školy Ing. Josef Zabloudil, se podařilo školu v Kyjově udržet. Vždyť město je odedávna střediskem zemědělského školství. V okrese Hodonín je 58 JZD, státní statek a jiné zemědělské podniky. Potřeba zemědělských odborníků je trvalá.


pokračuj