Ze škol


Mateřské školy

    V pěti mateřských školách bylo zapsáno 405 dětí zaměstnaných matek ve 14 třídách. Spolupráce s rodiči byla všude dobrá a navíc pomáhali patroni při opravách hraček, nákupu jich, zřizování různých zařízení nebo při výletech. Děti se odměňovaly pěkným vystoupením při besídkách. 5. mateřská byla poškozena povodní, ale pomocí rodičů se vše upravilo. Tato škola byla jako vzorná vyznamenána ONV a OOR.

ZDŠ – třída Komenského

    ZDŠ měla 856 žáků v 28 třídách (1.-5. postupný ročník 378 žáků a 12 tříd). Počet učitelů 39. Učitelský sbor se konsolidoval, někteří byli přeloženi, noví – mladí nastoupili. Pionýři počtem 78 měli společnou vedoucí se ZDŠ na třídě Pionýrů. Družina měla 3 třídy s 86 dětmi. Do důchodu odešla literárně činná učitelka Zdenka Skoumalová. Při oslavě 20. výročí trvání Šroubáren získala škola za spolupráci čestné uznání.

ZDŠ – třída Pionýrů

    ZDŠ se zaměřila na plnění úkolů květnového a zářijového pléna KSČ a významná výročí byla po celý rok využívána k ideologické výchově a prohloubení komunistické výchovy. Učitelský sbor snažil se působit na žactvo jednotně.
    Počet tříd byl 25 (I. stupeň 14 tříd) a žáků bylo 429 II. st. a 344 I. st. V VIII. třídách byla zavedena diferenciace. Pionýrů bylo 74, školní družina měla 110 žáků (3 oddělení). Na škole cvičil proslavený soubor učitele Josefa Frýborta, který zajížděl i do zahraničí (Německo, Holandsko, Francie, SSSR). Do důchodu odešel zasloužilý učitel Rudolf Kupka, který působil v Kyjově od přestěhování z pohraničí (1938). Krajské vyznamenání získala učitelka Marie Gábová a okresní Jar. Čermáková.

Zdravotní škola

    Ve čtyřletém studiu zdravotních sester měla 121 žákyň, dětských sester (bez I. ročníku) 58. Sbor měl 8 profesorů a 7 odborných učitelů. Sbor zůstal nezměněn, nebylo politických závad. U žákyň se pravicové výstřelky usměrňovaly.
    Žákyně navázaly družbu se stejnou školou v Kaunasu, odebíraly sovětský tisk, chodily na sovětské filmy a vůbec projevovaly výsledky výchovy k internacionalismu a socialistickému vlastenectví. Beseda s ppl. Komorinem, prvním velitelem města po osvobození, vyzněla velmi příznivě. 3 žákyně jely na zájezd do SSSR.
    Žákyně zvítězily v soutěži v obvazové technice, ale pěkně si vedly i v tělovýchově. Některé byly jako zdravotnice v pionýrských táborech. Mnohé se i provdají, i když nemají dokončeno studium a pak jdou na mateřskou dovolenou.

Gymnasium

    Gymnasium mělo 3 ročníky po 3 třídách. V každém ročníku je jedna třída humanitního a 2 přírodovědeckého zaměření. Celkem studovalo 297 žáků, z toho 185 dívek. Učitelský sbor má 20 členů. Na škole byl ustaven SSM, který měl 50 členů. Jistě je to dobré jádro, které se bude rozrůstat. Materiální podmínky má škola dobré, nutna však vlastní budova.

Střední zemědělská technická škola
a Zemědělské odborné učiliště

    První škola má I. a IV. ročník s 62 žáky (2 roky bylo bez náboru), ZOU 2 třídy s pobočkami 70 žáků a SZP (zemědělský stavební podnik) 3 třídy se 132 žáky. ZOU je umístěno ve staré škole, internát SZTŠ ve své budově a učňů na třídě Rudé armády. Žáci mají různé zájmové kroužky, jezdí do divadel v Brně a Gottwaldově a pořádají různé soutěže. Velkou slavností bylo 25leté trvání školy, jíž se zúčastnili v hojném počtu bývalí absolventi školy. Žáci pracují na svém školním statku v Miloticích, který výborně prosperuje. Do důchodu odešel “zasloužilý učitel”, ředitel Josef Zabloudil, který se nejvíce zasloužil o udržení školy.

Lidová škola umění

    Škola měla 200 žáků, kteří se učili na klavír, housle, akordeon, trubku, výtvarné výchově a hudební výchově. Absolventi školy zakončují studium vybraným koncertem. Také učitelé školy uspořádali slavnostní koncert k 25. výročí osvobození ČSR Sovětskou armádou. Učitelé spolupracují se sborem pro občanské záležitosti i při jiných slavnostech. Žáci se také zúčastňují různých soutěží, i z výtvarné výchovy.


pokračuj