Z veřejného života


    Chřipková epidemie v lednu zachvátila víc dospělé než děti, protože školní prázdniny byly prodlouženy do poloviny ledna. Komplikace z chřipky se musely léčit v nemocnici.
    Československý Červený kříž uspořádal sbírku solidarity, kterou nejvíce podpořily závody a jejímž cílem byla sociální činnost, rekreace ohrožené mládeže po stránce zdravotní, případné ohrožení lidí při živelných pohromách (jak se ukázalo při červnové povodni) a také pomoc přestárlým lidem.
    I Československý svaz žen zavedl akci Člověk hledá člověka a sbíral různé potřebné věci. Sešlo se toho až přespříliš.
    V únoru řádila chřipka ještě na školách, takže některé třídy musely být uzavřeny. V březnu se slavil už vžitý MDŽ na všech pracovištích, kde jsou ženy zaměstnány. Staří komunisté pořádali besedy na školách, aby získali mládež opět do jednotné mládežnické organizace. V dubnu Československý Červený kříž zahájil akci náboru dárců krve. Nejzasloužilejší dárci získali plaketu Jánského od ONV.
    Členové klubu Tribuny měli besedu v Hodoníně, na níž promluvil sovětský plukovník Kranov, který osvobozoval Hodonínsko. Dům pionýrů zahájil oslavy 25. výročí osvobození naší vlasti Sovětskou armádou střeleckou soutěží. 25 let činnosti Slováckého divadla bylo vzpomenuto brožurou sestavenou profesorem Josefem Huškou ze Strážnice, u nás na slavnostním představení prodávanou. Dostihů ve Veselí se zúčastnil i náš oddíl Slavia a jezdec Vaněk obsadil třetí místo.
    1. květen proběhl slavnostně. Pěknou výzdobu měly školy. Přehlídky ochotnických her ve Bzenci se zúčastnil i náš soubor hrou Marijánka, matka pluku. 20. května zemřel zasloužilý člen Svazarmu, zakladatel automotoklubu Ladislav Houšť před svým vyznamenáním. K MDD byl uspořádán Domem pionýrů zájezd na Duklu a do Sviedniku. Měsíc myslivosti se vyznačoval řadou přednášek o ochraně zvěře a s mládeží uspořádány vycházky.
    Obětí velké povodně 16.6. byla i tříletá Lenka Šťastná, která v zatopeném sklepě utonula. Vlastivěda Kyjovsko vyšla uspořádána za redakce Dr. Rudolfa Hurta. 7. srpna zemřel náhle JUDr. Emil Drábík, prokurátor, aktivní člen KSČ. Září měl rozšířenou pracovní dobu v obchodech, i v sobotu. 24. října zemřela zasloužilá veřejná pracovnice, profesorka Josefa Přikrylová, která se předtím dožila 75 let.
    70 let se dožil zakládající člen strany KSČ Josef Navrátil, jemuž v Hodoníně bylo předáno oficiálně státní vyznamenání Za zásluhy o výstavbu, propůjčené prezidentem republiky. Byl členem strany od roku 1921, zažil s ní všechny boje za prvé republiky a útisk za německých fašistů, kdy byl odsouzen k 12 letům žaláře. Po roce 1945 se ihned zapojil do další práce za socialismus, který nikdy nezradil.
    V říjnu byla zahájena politická škola mládeže, do níž se přihlásilo na 200 mladých. Je to pěkný příslib. Odvody proběhly obvykle podle starých zvyků, někteří branci přijeli i v krojích. Až na to pití je to pěkný zvyk. V listopadu v rámci SČSP měla mládež na Domě pionýrů závod dráhových modelů automobilů. Vítězové získali hodnotné ceny.
    V prosinci Svaz žen uspořádal předvánoční bazar a výtěžek i s výtěžkem brigád věnoval na konto SOS. V pokusu pro 2, který uspořádala československá televize, u nás byli nejlepší dva mladí, J. Šesták a D. Klenovská. 50. výročí hodonínské stávky bylo oslaveno v Hodoníně a zúčastnili se ho i naši soudruzi. Městu Hodonínu udělen Řád práce.
    Nejstarší občankou Kyjova je Josefa Majerová, narozena 1872. Město Kyjov získalo v krajské soutěži titul Vzorné město Jihomoravského kraje a v okresní soutěži rovněž. Má 9.886 obyvatel, z toho 4.781 mužů a 5.105 žen.


pokračuj