Zájmové organizace

 

Zahrádkáři

    Nejpočetnější zájmovou organizací v našem městě je nesporně Český ovocnářský a zahrádkářský svaz, MěO Kyjov, který v roce 1971 měl registrováno 826 členů. Počítáme-li, že každý člen zapojil do zahrádkářské činnosti průměrně další dva členy své rodiny, pak zahrádkaření se věnuje cca 2.500 občanů, což je vlastně jedna čtvrtina všech obyvatelů našeho města.
    Předsedou odbočky v roce 1971 byl s. Jan Polášek. Kromě vlastníků půdy z dřívější doby byla 330 členům přidělena a dána do obhospodařování zahrádka o výměře cca 5 arů. Celkem obhospodařují zahrádkáři půdu o celkové výměře 25 hektarů.
    Nelze přesně vyčíslit množství ovoce, vína a zeleniny, které zahrádkáři vyprodukují na svých “minifarmách”. Kromě množství těchto produktů, které zahrádkáři zkonzumují ve svých domácnostech, dodávají přebytky pro veřejné zásobování. Tak v roce 1971 dodali do n.p. Zelenina více než 13 tun ovoce a zeleniny.
    V průběhu roku 1971 uspořádala odbočka cyklus přednášek, na kterých povolaní odborníci vštěpovali našim pěstitelům ovocnářskou, zelinářskou, vinařskou a květinářskou vědu.
    Kyjovští zahrádkáři uskutečnili autobusový zájezd svých členů a příslušníků jejich rodin (asi 60 osob) do Olomouce na I. Mezinárodní výstavu květin - Flora. Mezi nejúspěšnější akci v roce 1971 naši zahrádkáři zaznamenali uspořádáním vlastní Výstavy květin, ovoce, vína a zeleniny ve velkém sále Záložny. Bylo zde vystaveno na 700 vzorků krásného ovoce – hrušek, švestek, hroznů, návštěvníci výstavy se museli obdivovat exposici květin, zejména růží, obdiv sklízely i exponáty všech možných druhů zeleniny. Vystavovatelé mohli být na své pěstitelské výsledky právem hrdi. Více než 2.500 návštěvníků, kteří výstavu navštívili, byli nadmíru nadšeni.
    Organizace má úzkou spolupráci s Okresní rozdělovnou potřeb pro zahrádkáře okresu Hodonín. Rozdělovna, která má společné kanceláře se zahrádkáři, poskytuje pěstitelům dobré služby prodejem hnojiv a zahrádkářských potřeb. Vedoucím rozdělovny v roce 1971 byl s. Jaroslav Kovář. V průběhu roku rozdělovna distribuovala na 30 vagónů hnojiv.

Chovatelé

    Milovníci drobného zvířectva, chovatelé holubů, drůbeže, králíků, psů a exotického ptactva, mají v našem městě svoji organizaci. Je to Český svaz chovatelů drobného zvířectva, ZO 1 Kyjov. Předsedou organizace v roce 1971 byl s. Otakar Klech.
    Organizace má 75 registrovaných členů, kteří jsou zařazeni do pěti odborů, a to:

- Odbor chovatelů králíků (předseda s. Závodný)
- Odbor chovatelů drůbeže (předseda s. Opravil)
- Odbor chovatelů holubů (předseda s. Jež)
- Odbor chovatelů psů (předseda s. Řihánek)
- Odbor chovatelů exotů (předseda s. Tureček)

    Kyjovská tržnice zřízená ve dvoře zámku stává se každou neděli dostaveníčkem chovatelů všech druhů zvířectva. Sjíždějí se sem chovatelé i ze vzdálených okresů Moravy i Slovenska, aby zde prodali, či nakoupili nebo aspoň si prohlédli v klecích umístěné holuby, drůbež, králíky. Panuje zde čilý ruch, prodávající chválí, kupující haní, je zde smlouvání, domlouvání. Toto místo je proto nazýváno “Burzou”. Kyjovská “Burza” se stala mezi chovateli velmi populární, velmi tradiční a je jakousi raritou. Vždyť chovatelskou burzou se sotva může pochlubit některé jiné město.
    V roce 1971 zaznamenává organizace tyto akce:

- Přehlídka odchovu mláďat, na které bylo cca 40 králíků a 120 holubů – mladých výletků.
- Místní výstava drobného zvířectva, na níž bylo 84 kusů králíků (zastoupeno 17 plemen), 389 kusů holubů (zastoupeno 26 plemen) a 12 voliér drůbeže (zastoupeno 9 plenem). Výstava měla dobrou úroveň, zúčastnilo se jí 71 vystavovatelů a shlédlo množství milovníků drobného zvířectva nejen z našeho města, ale i z obcí a měst z dalekého okolí.
- V průběhu roku provedl zdejší veterinární lékař MVDr. Oldřich Burský přednášky na téma Nemoce drobných zvířat.
- Kyjovští chovatelé v roce 1971 překročili svůj závazek v dodávce králičího, drůbežího a holubího masa, v dodávce vajec a králičích kožek.
- Odbor chovatelů exotů uspořádal v listopadu 1971 velmi dobře aranžovanou Výstavu exotů a kanárů, která měla velký ohlas v široké veřejnosti.

    Úspěšné chovatelské výsledky byly oceněny Okresním výborem Českého svazu chovatelů drobného zvířectva. V okresní soutěži o nejúspěšnějšího chovatele v roce 1971 obsadil s. Klech druhé a s. Řihánek 4. místo. V okresní soutěži O nejúspěšnější organizaci v roce 1971 se kyjovská organizace umístila na 3. místě z počtu 58.

Včelaři

    Včelaři z Kyjova a 22 okolních obcí mají členství v Českém svazu včelařů, ZO Kyjov, jejímž předsedou je s. Oldřich Máčel. Tato organizace má 320 členů, kteří se starají o cca 1.200 včelstev. Rok 1971 nebyl pro naše včelaře příznivý. Většina včelařů med vůbec nevytáčela a aby nenastalo odumření včelstev, byli nuceni přikrmovat včely cukrem.
    Z činnosti organizace v roce 1971 možno zaznamenat: Zájezd do Lomnice nad Popelkou, 4 přednášky pozvaných odborných učitelů včelařství. V jarním období vysadili včelaři cca 250 mladých stromků lip jednak k památným místům, jednak na vhodných místech v obcích. Včelaři se ve svých obcích zúčastnili brigád v akci “Z”, odpracovali 550 hodin. Včelaři jsou aktivní i ve veřejné činnosti. 18 členů bylo zvoleno v obcích svého bydliště za poslance Národního výboru.

Myslivci

    Více nežli stovka našich občanů jsou myslivci, kteří nežli se mohli stát členy Českého mysliveckého svazu, museli absolvovat myslivecký kurz, ve kterém v 66 hodinách jim byla přednášena látka z mysliveckých oborů, a to: pojetí myslivecké politiky, myslivecká zoologie, péče o zvěř, základy lovectví, myslivecké právo a zákony, lovecká střelba a zbraně, kynologie. Po absolvování kurzu a jednoroční praxi u mysliveckého sdružení podrobí se komisionelní zkoušce. Na základě úspěšného absolvování této zkoušky mohou se stát členy Českého mysliveckého svazu a majiteli loveckého lístku.
    V našem městě jsou dvě základní organizace Českého mysliveckého svazu, tj. myslivecká sdružení. Je to myslivecké sdružení Kyjov – pole a Myslivecké sdružení Kyjov – les. Myslivecké sdružení Kyjov – pole užívá za úplatu honitbu JZD Kyjov o výměře 711 ha honební plochy. Myslivecké sdružení Kyjov – les užívá za úplatu lesní honitbu od Československých státních lesů, závod Buchlovice. Jedná se o honitbu v jižní části Chřibů o výměře 2.050 ha.
    V obou těchto sdruženích jsou zapojeni kyjovští myslivci v počtu cca 50, dalších 50 myslivců má členství v okolních mysliveckých sdruženích. Předsedou Mysliveckého sdružení Kyjov – pole byl v roce 1971 s. Jaroslav Hlaváč, mysliveckým hospodářem s. Antonín Dufek.
    Perspektiva polní honitby Kyjov je každým rokem stále více a více nepříznivá. Rovněž v roce 1971 se honební plocha zmenšila zástavbou sídlišť, výstavbou a rozšiřováním kyjovských továren, respektive závodů a oplocováním vinic a zahrádkářských kolonií. Rovněž komunikační síť a síť elektrického vedení má nepříznivý vliv na chov drobné zvěře. Proto i výřady složené zvěře při podzimních honech jsou stále menší. Honitba je zazvěřena zvěří srnčí, drobnou zvěří pernatou, bažantí a koroptví, zvěří zaječí a králíkem.
    Předsedou Mysliveckého sdružení Kyjov – les v roce 1971 byl s. Pavel Gruszka, mysliveckým hospodářem s. František Chovanec. Členové sdružení vlastní loveckou chatu, kromě toho několik členů si vystavělo v areálu honitby své chaty soukromé. Kromě drobné zvěře, tj. bažantí a zaječí, je tato honitba zazvěřena zvěří srnčí, zvěří jelení a zvěří černou. Na jaře přichází v úvahu i lov na sluku lesní.
    Kromě vlastní práce v honitbě, tj. budování a udržování krmelců, zásypů a dalších mysliveckých zařízení a zejména pak práce spojené s opatřováním krmivové základny a vlastního přikrmování zvěře v době zimní nouze, naši myslivci se zúčastňují brigád na vysazování lesních kultur, jakož i pomoci JZD při polních pracích. Řada našich myslivců vlastní lovecké psy, žel s ohledem na bydliště v činžovních domech mají možnost chovu psa značně omezenu.
    Po ukončení lovecké sezóny, a to na jaře následujícího roku, konají se přehlídky loveckých trofejí, a to přehlídka trofejí srnců v Lesnické škole Bzenec – Přívoz a přehlídka trofejí jelenů a zbraní divočáků na hradě Buchlově. I v roce 1971 na obou těchto přehlídkách u štítků připevněných na trofeji bylo napsáno jméno kyjovského lovce.


pokračuj