Kulturní a společenský život

 

 

    Jubilejní rok 25. výročí Vítězného Února měl odezvu i v kulturním a společenském životě našeho města. V rámci tohoto významného jubilea je v roce 1973 pořádáno mnoho kulturně společenských akcí jak na školách, tak v závodech a jednotlivých složkách Národní fronty.
    Těžiště kulturně společenských akcí je soustředěno ve Sdruženém závodním klubu (SZK). Jednotlivé soubory SZK jako Slovácký krúžek, pěvecký soubor Kyjovanka, divadelní soubor, loutkářský soubor, cimbálové muziky pořádají jednak samostatné akce, jednak spoluúčinkují při akcích pořádaných jinými složkami v našem městě a konečně se svými programy pořádají zájezdy do měst a obcí mimo Kyjov.
    Z kalendářního záznamu činnosti SZK uvádím:

- v měsíci lednu cimbálovka účinkuje na slavnostní schůzi MěstNV.

- v měsíci únoru divadelní soubor na zájezdu do Bzence uvádí divadelní hru Ostrov milování. Cimbálovka účinkuje v Zemědělské technické střední škole v Kyjově na Výstavě vín a na plese pořádaném Sdružením rodičů a přátel školy na Základní devítileté škole na třídě Pionýrů. Loutkaři uvádějí hru Budulínek.

- v březnu loutkaři uvádějí další dvě reprízy Budulínka. Slovácký krúžek v Nětčicích uspořádal veselici s národopisným pásmem Fašaňk. Cimbálovka účinkuje na oslavách Mezinárodního dne žen, pořádaném MěstNV. Kyjovanka vystupuje na oslavách v Hodoníně a Koryčanech. Divadelní ochotníci uvádějí nastudovanou hru Půlnoční strašidlo a Ostrov milování.

- v dubnu divadelníci uvádějí v Dambořicích Půlnoční strašidlo. Loutkaři uvádějí další reprízu Budulínka. Slovácký krúžek v Nětčicích uspořádal veselici Stavění máje.

- v květnu na oslavě 1. máje členové Slováckého krúžku se jako krojovaná část zařazuje do prvomájového průvodu. Divadelníci ve Vracově a Ždánicích uvádějí Půlnoční strašidlo a v Kyjově dvakráte divadelní pohádku Sedm havranů. Soubor Kyjovanka účinkuje na Krajských pěveckých slavnostech v Kroměříži.

- v červnu Slovácký krúžek vystupuje v Miloticích na Národopisném festivalu.

- v červenci zajišťuje SZK estrádní soubor Zelenáči na přírodním hledišti. Ve spolupráci s Okresním národním výborem, Městským národním výborem a složkami Národní fronty jsou uspořádány velmi zdařilé Okresní dožínky, kterých se také zúčastnil ministr zemědělství a výživy ČSSR Bohuslav Večeřa. SZK zajišťuje vystoupení estrádního souboru Waldemara Matušky na přírodním hledišti.

- v září zajišťuje SZK vystoupení estrádního souboru Synkopy 61 na přírodním hledišti. Slovácký krúžek s cimbálovkou uspořádal zájezd do Trutnova.

- v říjnu soubor Kyjovanka zúčastnil se Celostátní přehlídky pěveckých souborů v Mladé Boleslavi. Loutkaři uvádějí dvakráte hru Popletená pohádka.

- v listopadu: Velmi významným dnem v historii našeho společenského a kulturního života stává se 17. listopad, kdy je Slavnostní otevření Domu kultury ROH. Večer toho dne je divadelním souborem uvedena na scénu hra Strakonický dudák. Velmi zdařilé představení této hry vyžádalo si u našeho publika ještě další čtyři reprízy v tomto měsíci.

- v měsíci prosinci je Strakonický dudák uveden dalšími třemi reprízami, takže na divadelní scéně kyjovského Domu kultury ROH byl v krátké době uveden osmkráte, a to vždy za naplněného hlediště. Na svém zájezdu u nás Slovácké divadlo z Uherského Hradiště uvedlo hru Irkutská historie a dvě představení pohádkové hry Princezna se zlatou hvězdou na čele. SZK zajistil vystoupení estrádního souboru se známou a oblíbenou zpěvačkou Evou Pillarovou. Loutkaři uvádějí opět Popletenou pohádku. Slovácký krúžek uspořádal velmi zdařilou Besedu u cimbálu a zajistil program na veselici Silvestr 1973. Poznamenávám, že činnost Slováckého krúžku v roce 1973 je podrobněji uveden v samostatné kapitole této kroniky.

Městská lidová knihovna

    V roce 1973 měla Městská lidová knihovna pouze jednu pobočku – Za stadionem. pobočka ve čtvrti Boršov byla v průběhu roku zrušena. Ku konci roku byl v knihovně tento stav knižního fondu: Celkem bylo evidováno 36.553 svazků, z toho naučné literatury 11.310 svazků, literatury pro mládež 6.149 svazků. Během roku 1973 přibylo 2.201 svazků, ubylo 636 svazků.
    Výpůjčky: Celkem bylo vypůjčeno 78.745 knih, z toho naučné literatury 11.804 knih, literatury pro mládež 21.019 knih, naučné literatury pro mládež 1.747 knih. Čtenáři: Počet čtenářů celkem 1.638, z toho mládež 589. Počet návštěvníků knihovny a čítárny: 23.400 osob. V pobočce Za stadionem: Celkem vypůjčeno 16.393 knih, z toho naučné literatury 1.221 knih, literatury pro mládež 6.126 knih.
    Knihovna vyvíjí kulturně osvětovou činnost buď samostatně nebo ve spolupráci s jinými složkami ve městě. Během roku bylo uspořádáno celkem 103 besed. Většina akcí byla pořádána pro mládež, hlavně pro školy, školní družiny, mateřské školy, pionýrské skupinky. Byly to většinou literární besedy doplněné mnohdy promítáním krátkých filmů. Z některých besed uvádím jejich tématický okruh:

- Znáte nové knihy pro mládež?

- K 25. výročí Vítězného Února: besedy o literatuře s touto tématikou a recitační soutěž Mladé talenty.

- Výtvarná soutěž v rámci akce Březen – měsíc knihy.

- 12. výročí prvního letu člověka do vesmíru.

- Beseda “Jak to bylo v Kyjově před 28 lety” s účastníkem odboje.

- Beseda Výživa a zdraví

- Besedy k Měsíci československo-sovětského přátelství “U samovaru” Současná sovětská literatura pro mládež, Šolochovův Osud člověka.

    Recitační kroužek Městské lidové knihovny během roku 1973 připravil 12 vystoupení, a to na slavnostní schůze, při různých oslavách a výročích. Tak bylo připraveno pásmo z veršů pokrokového chilského básníka Pabla Nerudy, básně sovětských autorů, našich pokrokových básníků atd.
    Úspěšná akce byla “Výstava sovětské literatury a literatury k Vítěznému Únoru”, uspořádaná v sále Základní devítileté školy na třídě Pionýrů. Výstavu shlédlo 1.775 návštěvníků. V průběhu roku byly instalovány v jednotlivých odděleních Městské lidové knihovny a pobočce Za stadionem výstavky knih a nástěnky k významným událostem, výročím, podle kulturního kalendáře. Celkem to bylo 16 výstavek a 31 nástěnek.
    Bibliograficko informační služba. Čtenářské dotazy věcného rázu, autor určité knihy, informace o něm, bibliografické údaje o knihách apod. – jsou zodpovídány všemi pracovnicemi přímo na pracovištích. Často jsou dotazy čtenářů odpovídány telefonicky. Ve svém okrsku působnosti pracovnice Městské lidové knihovny provedly celkem 214 návštěv v závodních a obecních knihovnách.

Muzeum

    Generální oprava budovy Muzea (kyjovského zámečku), byla prováděna v průběhu celého roku 1973. V důsledku toho bylo muzeum pro návštěvníky uzavřeno. Při přemisťování exponátů se velmi účinně zapojili členové Vlastivědného kroužku při Místním domě pionýrů a mládeže v Kyjově.
    Muzeum se zapojilo do spolupráce při uspořádání “Výstavy kyjovských kronik”, která v rámci výročí 28 let od osvobození Kyjova byla instalována na Základní devítileté škole na třídě Pionýrů. Součástí této výstavy byly vzácné exponáty z muzea, mezi nimi potvrzení privilegií městu Kyjovu s podpisem Marie Terezie, kronika Václava Bzeneckého staršího, umělecky zhotovená kronika Českého čtenářského spolku v Kyjově z konce minulého století a dekorativně upravená kronika Ostrostřelců. Tyto exponáty, umístěné v uzamčené skleněné vitríně, budily nemalý zájem návštěvníků a zpestřily tak celou výstavu.
    V rámci oslav 90. výročí založení kyjovské sklárny byla v tomto závodě uspořádána rovněž výstava, na které řadou zapůjčených exponátů se podílelo i kyjovské muzeum.
    Na dokončení generální opravy netrpělivě čekají jak kyjovské školy, tak i kyjovská veřejnost, nejvíce pak ředitelka muzea Dr. Vladimíra Pouchlá a na spolupráci při instalování expozic se těší nadšení pionýři, členové Vlastivědného kroužku z Místního domu pionýrů a mládeže.

Lidová škola umění

    Rok 1973 je pro Lidovou školu umění v Kyjově rokem jubilejním – škola slaví 10. výročí svého založení. V tomto roce zaznamenává další svůj rozvoj. V září zřizuje ve Ždánicích svoji pobočku, do které je zapsáno 60 žáků. V této pobočce 2 učitelé vyučují hře na dechové nástroje.
    Učitelský sbor se rozšiřuje o 2 další členy, sbor čítá 10 učitelů. Do školy (včetně pobočky) je zapsáno 290 žáků, 220 je zařazeno v hudební výchově, 70 do výtvarné výchovy. V oboru klavír, housle ukončilo studia 6 žáků, 1 žák kytarista byl přijat na studium konzervatoře v Kroměříži.
    Z akcí pořádaných školou buď samostatně nebo ve spolupráci s jinými složkami uvádím:

- Interní soutěž hudebníků pro výběr do okresního kola.

- Účast 12ti žáků na okresním kole soutěže LŠU v Hodoníně.

- Účast postoupivších 6ti žáků do krajského kola soutěže LŠU v Prostějově.

- Účast kvartetu LŠU při zahájení Výstavy sovětské literatury v sále Základní devítileté školy na třídě Pionýrů.

- Cimbálová muzika účinkovala na Leninském večeru pořádaném Městským výborem Komunistické strany Československa.

- V rámci oslav 10. výročí trvání školy uspořádán koncert komorního orchestru LŠU v hudebním sále školy.

- Na závěr školního roku pořádán Absolventský koncert v hudebním sále školy.

- Žáci výtvarné výchovy uspořádali výstavku svých prací.

- Na slavnostní besedě s kyjovskými jubilanty “pětasedmdesátníky” v zasedací síni kyjovské radnice účinkoval kvartet LŠU ve složení František Kudela, ředitel LŠU, učitelky Libuše Sehnalová, Jitřenka Hašková a učitel Karel Krudenc.

- Na slavnostní premiéře filmu Dolina při zahájení účinkovalo smyčcové trio LŠU.

- Při slavnostní besedě s maturantkami Střední zdravotnické školy v Kyjově účinkovalo smyčcové trio školy.

- Na ustavující schůzi Socialistického svazu mládeže v Kyjově účinkoval kvartet LŠU.

- Na oslavách výročí Velké říjnové socialistické revoluce účinkoval komorní kvartet v kyjovském mlýně a ve Ždánicích.

- Při slavnostním otevření Domu kultury v Těmicích účinkoval komorní kvartet LŠU.

- Kvartet LŠU účinkoval na slavnostním otevření Domu kultury ROH v Kyjově.

- Při všech svatebních obřadech a vítání do života v obřadní síni kyjovské radnice ředitel LŠU František Kudela hrou na elektrofonické varhany vtiskuje těmto obřadům slavnostní ráz.

Městská kina

    Rok 1973 pro kyjovská městská kina nebyl příznivý. V měsíci lednu a částečně i únoru bylo kino Panorama z provozu úředně vyřazeno pro dobytčí chorobu slintavku a kulhavku. V měsíci srpnu rovněž kino Panorama nebylo v provozu pro stavební úpravy vchodu do kina v souvislosti s výstavbou cukrárny a kavárny.
    Celková doba vyřazení z provozu kina Panorama byla více než dva měsíce, což se pochopitelně odrazilo jak v počtu promítaných filmů, tak v počtu představení a samozřejmě i v příjmech.

Údaje o činnosti městských kin za rok 1973

Ukazatel

Kino Panorama

Letní kino

Celkem

Počet představení

808

137

945

Počet návštěvníků

136 311

41 867

178 178

Tržba

855 896

291 268

1 147 164

    Vstupné na barevné širokoúhlé filmy cizí produkce (americké) činilo 10, 14, 16 Kčs, na barevné širokoúhlé filmy naší a sovětské produkce činilo 8, 10, 12 Kčs, na klasické filmy naší i cizí produkce činilo 4, 5, 6 Kčs. Vstupné na představení v “Kině mladých” (odpolední představení) činilo pro děti 2 – 3 Kčs, pro dospělé vstupné činilo 4 a 6 Kčs. Hrací termíny: v kině Panorama byla denně 2 představení, v sobotu a neděli 3 představení; v letním kině, které bylo v provozu od 15. května do 30. září bylo hráno denně jedno představení.
    Tradiční Filmový festival pracujících (FFP) probíhal od 15. do 23. června.

Termín

Název filmu

Počet návštěvníků

Tržba - Kčs

15.6.

Rozloučení s Petrohradem

860

6 880

16.6.

Dobrodružství u Černého moře

1 264

10 112

17.6.

Vzali nohy na ramena

1 488

11 904

18.6.

Akce Bororo

838

6 704

19.6.

Kronika žhavého léta

1 882

7 528

20.6.

Malý velký muž

1 882

15 056

21.6.

Akát barvy lila

802

6 416

22.6.

Ostrov v ohni

1 451

11 608

23.6.

Jezdec formule risk

1 066

8 528

.

Celkem

11 533

84 736

    Od 19. do 26. listopadu probíhal v kině Panorama “Dětský filmový festival”, uspořádaný ve spolupráci s Místním domem pionýrů a mládeže a školami. Promítány byly dětské filmy s pohádkovou tématikou, které se těšily oblibě školní mládeže. Údaje o tomto festivalu uvádím v tabulce:

Termín

Název filmu

Počet návštěvníků

Tržba - Kčs

19.11.

Páté čtvrtletí (3 představení)

1 272

2 544

20.11.

Dědo povídej (2)

848

1 696

21.11.

Učitel zpěvu (2)

848

1 696

22.11.

Kouzelný kožíšek (2)

848

1 696

23.11.

Stalo se v rozvědce (2)

848

1 696

24.11.

Tři oříšky pro Popelku (3)

1 272

2 544

26.11.

Pyšná princezna (2)

848

1 696

.

Celkem

6 784

13 568

    Městská kina vydávají každých 14 dnů 800 kusů programových plakátů, na všechny filmy 70 mm 800 kusů pásovek a navíc pro všechny angažované filmy je vydáván metodický materiál. Tyto materiály v počtu cca 700 kusů ke každému filmu jsou rozesílány přímo na adresy dle zvláštního rozdělovníku. Měsíční programy jsou vylepovány na dvanácti výlepních tabulích v našem městě a šestnácti okolních obcích.
    Velmi kladná je spolupráce se školami. S referenty na školách jsou připraveny dramaturgické plány promítaných filmů, čímž je doplňována školní výuka. Kromě všech kyjovských škol je tato akce prováděna na školách ve Svatobořicích-Mistříně, Nenkovicích, Ježově, Žeravicích, Žarošicích. Vedení městských kin zprostředkovalo i autobusovou dopravu návštěvníků z okolních obcí.
    Ve spolupráci s Městským výborem Svazu československo-sovětského přátelství byl ustaven Klub přátel sovětského filmu. V roce 1973 bylo vydáno 689 legitimací členů tohoto klubu.
    Při celostátním hodnocení návštěvnosti na Filmovém festivalu pracujících v roce 1973 byl Kyjov vyhodnocen na I. místě. Dne 13.9.1973 předal náměstek ředitele Ústřední půjčovny filmů (ÚPF) Praha s. Vomela za toto umístění diplom. Převzal ho předseda Městského národního výboru Kyjov s. Radoslav Navrátil a vedoucí městských kin s. Ludvík Pokorný.


pokračuj