Základní devítiletá škola na třídě Pionýrů


    Sbor učitelů spolu se správním aparátem školy pod vedením ředitelky soudružky Ovčáčkové dosáhl v tomto roce dobrých výsledků.

Vliv Komunistické strany Československa

    Veškerá činnost byla zaměřena a vycházela z úkolů XIV. sjezdu Komunistické strany Československa, z úkolů daných červencovým a listopadovým zasedáním Ústředního výboru KSČ, včetně směrnic nadřízených školských orgánů. V neposlední řadě to byla základní organizace KSČ na škole, která má podíl na úspěších školy. Stranická usnesení byla plněna a výsledky se dostavily. Potvrdil se tak vliv strany i v této sféře našeho života. Usnesení stranických orgánů se stává integrujícím prvkem pro úsilí za dosažení cílů, které škola má.
    Oproti Základní devítileté škole na Komenského třídě, má tato ZDŠ na třídě Pionýrů některé výhody. Přesto škola není bez problémů. Vyučuje se zde ve 26 třídách. Před prázdninami školního roku 1974/75 byl celkový stav žáků 766. Ve školním roce 1975/76 se zvýšil stav žactva na 791 žáků. V prvním až pátém postupném ročníku je 360, ve čtyřech ostatních postupných ročnících (v VI. až IX.) je 431 žáků. Chlapců je 405, dívek o 19 méně. Celkový počet učitelů je včetně s. vychovatelů dvaačtyřicet.
    I na této škole je nedostatek učebních místností. Ve čtyřech třídách je nutno směnovat. Jeden postupný ročník dokonce neměl svoji třídu, takže se žáci stěhovali na každou vyučovací hodinu ze třídy do třídy.

Prospěch

    Přes všechny objektivní potíže bylo na konci školního roku 1974-75 dosaženo dobrých výsledků. V nejdůležitějších ročnících, v pátém až devátém, prošlo s vyznamenáním 194 žáků, tj. 45 %. Ostatní žáci prospěli. Jen jeden neprospěl, ale stávající klasifikační řád umožnil, aby postoupil do vyššího ročníku.

Činnost mimoškolská

    Činnost školy je tak bohatá, že přesáhla její rámec. ZDŠ na třídě Pionýrů se stala součástí společenského procesu vývoje ve městě. Nebylo jediné akce na níž by se škola nepodílela. Výčet všech akcí je uveden ve školní kronice uložené na ředitelství školy. Nabízí se přitom otázka, jak to všechno škola zvládne. Jenže škola vůbec není osamocena. Spolupráce se složkami Národní fronty je tak účinná a neformální, že se škola stala součástí Národní fronty. Ať jde o spolupráci s Českým svazem žen, Svazem Československého přátelství, tělocvičnou jednotou Jiskra nebo se závody Šroubárna a Sklárna, všude nachází škola pochopení.
    Velmi účinnou je patronátní smlouva uzavřená mezi školou a Zemědělským stavebním podnikem v Kyjově. Kolektiv školy jako celek dokázal, že, jak se říká, “na to vše má”. Proto se žáci věnují v takové šíři nepovinným předmětům jako je němčina, frančtina, sportovní hry, sborový zpěv, kurzy šití, vaření aj. Celkem se učí v deseti skupinách. Dále je to třináct zájmových kroužků, ve kterých pracuje 137 žáků.
    Přitom žáci s učiteli odpracovali 884 brigádnických hodin. Z toho učitelé 235 hodin, které jsou dostatečným příkladem názorné agitace a působení pedagogů na své žáky. Sběr odpadových hmot je vyjádřen množstvím 23.107 kilogramů.
    Soudruzi učitelé jsou činní mimo školu ve dvaceti šesti případech: 9 jich pracuje v Revolučním odborovém hnutí, 4 ve Svazu československo-sovětského přátelství, 3 v Českém svazu žen, 5 v osvětové činnosti, 1 poslanec Městského národního výboru, 4 členové komisí v lidosprávě. A jeden (27.) je lektorem při Městském výboru KSČ.

Vyznamenání

    Škola je velmi kladně hodnocena školskými inspekčními orgány. Za iniciativní, obětavou práci pro rozvoj města, za příkladnou účast na společenském životě byla škola hodnocena Městským národním výborem. Bylo jí uděleno Čestné uznání u příležitosti 30. výročí osvobození naší vlasti, k 30. výročí vzniku Národních výborů. Pionýrská skupina Zoji Kosmoděnjanské obdržela Čestné uznání k 30. výročí osvobození naší vlasti.
    K 30. výročí osvobození bylo uděleno Čestné uznání kolektivu kuchařek, které pracují ve školní “Družině”. Vedoucí kuchařka soudružka Angrová byla odměněna Čestným uznáním k výročí února.
    Soudružce Leciánové byla udělena radou Okresního národního výboru v Hodoníně u příležitosti 30. výročí osvobození medaile za práci v lidosprávě. Soudružka Leciánová je poslankyní Městského národního výboru v Kyjově.

Světonázorová výchova

    Pro rozšíření účinku ateistické výchovy jsou organizovány pohovory s rodiči. Dále vyspělí členové rodičovského sdružení působí na rodiče, kteří posílají děti do náboženské výchovy. Ve škole byl zřízen kroužek světonázorové výchovy, který vede učitelka soudružka Bohatová. Pionýrská organizace pořádá své schůzky ve stejné době, ve které jsou hodiny náboženské výuky. Ukazuje se, že žáci dávají přednost pionýrským schůzkám před náboženskou výukou.
    Během školního roku už na konci prvního pololetí se odhlásilo 6 žáků z návštěvy náboženské výchovy. Poměrně vysoký počet žáků navštěvujících náboženskou výuku se rekrutuje z obcí Kostelec, Moravany a Čeložnice. Předtím totiž až do pátého ročníku včetně navštěvovali školu v místě bydliště.


pokračuj