Životní úroveň obyvatelstva

    V projevech našich stranických a vládních činitelů je často zdůrazňováno, že je třeba učinit vše pro zvýšení životní úrovně našeho lidu, aby naši občané žili lépe, radostněji, kulturněji. Do našich závodů a podniků, do všech pracovišť, do každodenního života v našem národním hospodářství proniká a je realizováno heslo: “Za radostný a šťastný život v socialistické vlasti.”
    Ohlédneme-li se nazpět a sledujeme-li u nás cestu socialisace rozhodně a cílevědomě nastoupenou po Vítězném Únoru, pak musíme konstatovat, že bylo docíleno pronikavě úspěšných výsledků, že v našem státě byl nastolen spravedlivý společenský řád, který skoncoval s vykořisťováním a ponižováním pracujícího člověka, že bylo skoncováno s národnostním a sociálním útiskem. V údobí dvaceti pěti let, které uplynuly od Vítězného Února, rok co rok lze zaznamenat positivní výsledky ve zvyšování životní úrovně našeho lidu.
    Při tomto hodnocení si nemůžeme však nevzpomenout krizová léta 1968-69, kdy oportunističtí straničtí a vládní činitelé mohli přivést náš společenský, socialistický řád na scestí, kdy politická, ekonomická a národnostní situace ocitla se v kritickém stadiu. Náš lid, namnoze dezorientovaný si však uvědomil do jakých poměrů by nás mohli oportunističtí činitelé zavléci, odsoudil hlasatele, kteří pod rouškou hesla “socialismus s lidskou tváří” chtěli narušit naše přátelství a spojenectví se Sovětským svazem a zvrátit tak náš společenský řád do neblahých poměrů bývalé buržoasní republiky.
    Za účinného zásahu Sovětského svazu došlo k postupné očistě od rozvratných živlů ve straně a vládě, nastává konsolidační proces, který zásluhou nového vedení ve straně v čele s generálním tajemníkem Ústředního výboru strany s. Dr. Gustávem Husákem, přináší velmi brzy kladné výsledky. Tyto pozitivní výsledky konsolidace ve všech odvětvích našeho života mají pochopitelně i příznivou odezvu na další zvyšování životní úrovně našeho lidu.
    Máme-li si učinit obraz o zvýšení životní úrovně obyvatelstva našeho města za pětadvacetileté údobí, které uplynulo od Vítězného Února, je třeba všimnout si několika jejich ukazatelů. Jedním z těchto ukazatelů je vybavenost domácností, resp. bytů. Nemáme sice přesné číselné údaje o tom jak vypadaly domácnosti našich občanů před rokem 1948, nicméně, pamětníkům této doby je známo, že Kyjov nebyl plynofikován, v domácnostech se topilo převážně uhlím z hnědouhelných kyjovských dolů. Do mnoha domácností nebyl zaveden vodovod, voda se čerpala ze studní nebo jeden vodovodní kohout byl pro několik domácností. Také málokterá domácnost byla vybavena koupelnou, splachovacím záchodem, ledničkou, automatickou pračkou, vysavačem, radiopřijímačem a o televizním přijímači pochopitelně nelze vůbec mluvit.
    O vybavenosti dnešních bytů nám napoví přesné číselné údaje získané z akce “Sčítání lidu, domů a bytů” v roce 1970. Je samozřejmé, že za další dva roky se vybavenost bytů v našem městě zkvalitnila.

 

Stáří bytového fondu

před r. 1870

255

1871-99

268

1900-45

931

1946-60

678

1961-65

463

1966-70

243

nezjištěno

74

celkem

2 882


Trvale obydlené byty podle velikostí

jen obytná kuchyně

21

1 pokoj bez kuchyně

32

1 pokoj s kuchyní

475

2 pokoje bez kuchyně

32

2 pokoje s kuchyní

1 237

3 pokoje a více

1 085

 

Počet trvale obydlených bytů

1961

2 379

1970

2 882

 

Trvale obydlené byty podle vybavení

Ústřední nebo etážové topení

1 226

Koupelna nebo sprchový kout

2 097

Vodovod

2 743

Elektřina

2 872

Plyn ze sítě

1 849

Ohřívač vody elektrický nebo plynový

1 118

Kuchyňský sporák elektrický nebo plynový

2 074

celkem bytů

2 882

 

Počet obytných ploch místností a ploch trvale obytných bytů

Celkový počet obytných místností
(od 8 m3) podlahové plochy

6 662

Plocha bytů celková

187 380

Plocha obytných místností celkem

119 810

Průměrný počet na byt

Obytné místnosti

2

Společně hospodařící domácnosti

1

Bydlící osoby

3

Počet m2 plochy na byt

65

Počet m2 plochy na osobu

19

 

    Zabýváme-li se čísly, uvedenými v tabulkách, můžeme jednoduchými počtářskými úkony získat další údaje. Tak například z celkového počtu 2.882 bytů bylo po roce 1946 postaveno 1.384 bytů, zatímco 1.498 bytů je vystavěno před rokem 1946. Lze tedy usuzovat, že za dobu socialisace, tj. od roku 1948 do roku 1973, se počet bytů v Kyjově zdvojnásobil.
    A jiné údaje: Z celkového počtu 2.882 bytů je 2.074 vybaveno kuchyňským sporákem na vytápění buď plynem nebo elektřinou. Z celkového počtu 2.882 bytů je 2.354 bytů dvou a vícepokojových. Z údajů získaných sčítací akcí v roce 1970 se dovídáme, že v našem městě každá 2,5 rodina bydlí v bytě s ústředním topením.

Každá 1,5 rodina bydlí v bytě s koupelnou.
Každá 1,1 rodina bydlí v bytě se zavedeným vodovodem.
Každá 1,3 rodina bydlí v bytě napojeném na veřejnou kanalizaci.
Každá 1,6 rodina bydlí v bytě napojeném na plyn.
Každá 1,8 rodina bydlí v bytě s ohřívačem vody či dodávkou teplé.
Každá 1,5 rodina bydlí v bytě s elektrickým či plynovým sporákem.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném elektrickou pračkou.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném ledničkou.
Každá 1,4 rodina bydlí v bytě vybaveném televizorem.
Každá 1,5 rodina bydlí v bytě vybaveném vysavačem.

    A jak to vypadá s takzvanou “vyšší vybaveností”? Jedna rekreační chata připadá na 12,5 rodiny. Jeden motocykl připadá na 5,4 rodiny. Jeden osobní automobil připadá na 5,2 rodiny. Vybavenost bytů, motocykly, osobními automobily, rekreační chaty nejsou však jediným ukazatelem životní úrovně našich občanů.
    Nesporně dalším ukazatelem je odívání našich občanů. Je milý a radostný pohled na ty naše nejmladší občánky, hovící si spokojeně v dětských kočárcích posledního “módního typu”, vybavených čistou a vkusnou dětskou výbavičkou. Je radostný a milý pohled na skupinky dětí z mateřských škol, které provázejí jejich učitelky na procházkách náměstím a ulicemi našeho města. Vidíme zde zdravé, hezké, velmi pěkně a čistě oblečené děti, projevující radost ze života. Při této příležitosti mnohý více pamatující Kyjovák si zavzpomíná na své dětství, při čemž se mu ve vzpomínce vybaví obraz dětí tohoto věku, dětí nuzně oděných a obutých v botičkách po starším sourozenci zděděných. Vybaví se mu i vzpomínka na hladem trpící a žebrající děti. S ulehčením přitom konstatuje, že doba s trpícími, podvyživenými dětmi minula.
    Sledujeme-li oblečení naší dospívající mládeže, musíme si přiznat, že jak mladá děvčata, tak mladí chlapci potrpí si na časovou módu a nejsou žádné rozdíly v odívání mezi Brňačkami či Brňáky a našimi Kyjovankami a Kyjováky. Doslova “módní přehlídku” můžeme sledovat ve vestibulu kina Panorama, které je důstojným kulturním stánkem a chloubou našeho města. Snad je to i toto důstojné prostředí, které všem našim občanům diktuje, aby se na kinopředstavení “svátečně” oblékli. Kyjovská děvčata zde vidíme ve společenských šatech, mají módně upravený účes a nechybí jim ani nějaký ten doplněk z obchodu Klenoty. No, chtějí se líbit, a ona se nám vskutku líbí.
    Ve vhodném společenském odění nezůstávají pozadu ani kyjovští mládenci, ale i ti “dříve narození” obého pohlaví. S potěšením musíme konstatovat, že se zde nesetkáváme jako dříve v tehdejším kině Oko, že návštěvníci na kinopředstavení přišli i v teplácích či jinak nevhodně oblečení a mnohdy i neoholeni. Sledujeme-li naše občany na cestě do práce a z práce, nepoznáme podle oblečení, zda jde o učitele, či úředníka, či dělníka pracujícího u stroje v dílně. Všichni jsou pěkně, kvalitně a vkusně oblečeni.
    Velkým problémem, před kterým stojí naše závody, jsou parkoviště pro osobní auta zaměstnanců závodů. Valná část jich jezdí do práce svými auty. Naši občané jsou za svoji práci dobře odměňováni, mají tedy peníze, za které si mohou koupit nejen předměty domácí potřeby. Doplňují bytová zařízení, staví moderní rodinné domky, zakupují byty v družstevní výstavbě, restaurují, modernizují staré domky, staví rekreační chaty a garáže pro svá auta.
    Naši občané si také našetřené peníze ukládají, nemají finanční tíseň a pro nepředvídané okolnosti mají finanční reservu. Naše socialistické zřízení poskytuje postiženým občanům lékařské ošetření zdarma, umožňuje jim zdarma léčení v nemocnicích a zdravotních ústavech, poskytuje jim sociální zabezpečení ve stáří. Kladné ekonomické výsledky našeho socialistického zřízení umožnily postupně zvyšování péče o přestárlé, zvýšeny byly důchody, zvýšeny přídavky na děti, zvýšena péče o matky.
    Zvýšení životní úrovně našich občanů odráží se i v cestování nejen do všech koutů naší vlasti, ale i do zahraničí. Neustále se množí řady Kyjováků, kteří navštívili Sovětský svaz, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a jiné státy. Zvyšuje se počet Kyjováků, kteří se vykoupali ve vodách maďarského Balatonu.
    Ohlédneme-li se nazpět, musíme konstatovat, že dík našemu socialistickému zřízení, dík Vítěznému Únoru, dík cílevědomé politice Komunistické strany Československa se životní úroveň našich občanů neustále zvyšovala a v tomto ohledu je docíleno mnoho radostných výsledků.

 

pokračuj