Chovatelé
drobného hospodářského zvířectva

    Kyjovsko má v chovatelství drobného hospodářského zvířectva dlouholetou dobrou tradici. Kyjov sám se stal jakýmsi centrem chovatelů, stal se dostaveníčkem holubářů, králíkářů a drůbežářů, kteří každou neděli v dopoledních hodinách se scházívali na “kyjovské burze”, na které si prodávali, kupovali, nebo alespoň prohlíželi všechny možné druhy drobného zvířectva.
    V době okupace nastala z pochopitelných důvodů jakási stagnace v chovatelství, ale krátce po osvobození znovu oživuje. V Kyjově je založen Okresní spolek chovatelů drobného hospodářského zvířectva, který je později přejmenován na Okresní svaz chovatelů drobného domácího zvířectva.
    Po územní reorganizaci kyjovská okresní organizace byla začleněna do Okresního výboru Svazu chovatelů drobného domácího zvířectva v Hodoníně a v Kyjově byla zřízena Místní organizace chovatelů drobného domácího zvířectva tohoto svazu. Došlo i k dalším změnám, kdy chovatelé nutrií a chovatelé poštovních holubů přešli do odboru okresní organizace Hodonín.
    V průběhu posledních deseti let má kyjovská organizace v evidenci kolem 90 členů. Kromě Kyjováků jsou zde i chovatelé z Kostelce, Moravan, Hýsel, Čeložnic a Bohuslavic. Dříve v Místní organizaci Kyjov byli i chovatelé ze Svatobořic-Mistřína, Sobůlek a Ježova. Po utvoření místních organizací v těchto obcích dřívější chovatelé, členové organizace Kyjov, do ní byli přeřazeni.
    Kyjovská organizace má 4 odbory a to: odbor chovatelů holubů, odbor chovatelů králíků, odbor chovatelů drůbeže a odbor chovatelů kanárů a exotického ptactva. Kromě toho je utvořen Kroužek mladých chovatelů s počtem kolem 15-20 nadšenců ve stáří 10-16 let.
    Chovatelé holubů udržují stav cca 400-500 párů chovných. Jsou to jednak plemena užitkových holubů, z nichž nejvíce je zastoupen moravský pštros ve všech barvách – modré, červené, černé a žluté a různých variantách (modropasé, černopasé, bělopasé, bezpasé či běloocasé). Tento druh je u chovatelů velmi oblíben a je rozšířen v celém našem státě. Je to holub velmi užitkový, jatečná holoubata dosahují váhy až 250 g. V holubnících kyjovských chovatelů jsou dále zastoupena plemena polských rysů, koburských skřivanů, moravských bělohlávků, českých staváků i anglických voláčů. Do jisté míry jsou zastoupena i plemena okrasných holubů – anglických pávíků, českých čejek, bucharských bubláků, parukářů a rakovnických kotrbáků. Někteří kyjovští chovatelé jsou členy speciálních klubů jako jsou Klub chovatelů moravských pštrosů se sídlem v Brně a Klub chovatelů moravských bělohlávků a hanáckých voláčů se sídlem v Olomouci.
    Chovatelé drůbeže mají ve svém stavu kolem 320-350 kusů drůbeže. Jsou zde zastoupena plemena slepic hampshirek, suserek, minorek, polymutek, rhode-islandek, orpingtonek, koroptvích vlašek, leghornek a druhy zakrslé drůbeže - hamburčanek, zakrslých vlašek a kočinek. Také z vodní drůbeže je zastoupena kachna pižmová a česká husa.
    Chovatelé králíků mají v chovu 200-220 kusů. V účelně zařízených králíkárnách chovatelů můžeme obdivovat plemena králíků, z nichž jsou zastoupeni čeští strakáči, francouzští berani, francouzští stříbřití, činčily, vídenští bílí, novozélandští a v neposlední řadě angory bílé.
    Chovatelé kanárů a exotického ptactva chovají v klecích, vitrínách a voliérách desítky kusů kanárů různých variant, pestrobarevné papoušky, řadu druhů amadinek, drobných zebřiček a mnohé další druhy exotických pestrobarevných opeřenců.
    Není to však pouze potěšení, které drobné zvířectvo chovatelům poskytuje. Je to i užitek. A tak maso holoubat, králíků a drůbeže kuchařsky podle mnoha receptů upravené zpestřuje jídelní lístek chovatelů. Kromě toho naši chovatelé přispívají svými produkty veřejnému zásobování. V předchozích letech, kdy nebyly u nás založeny velkochovy drůbeže a náš trh nebyl dostatečně zásoben vejci a drůbežím masem, přispívali chovatelé svými produkty veřejnému zásobování. Bylo to ročně na 20.000 kusů vajec a na 400 kg dietního masa (holoubat, králíků, kuřat), kterým zpestřovali jídelní lístek pacientům v kyjovské nemocnici. Nemalým přínosem pro náš kožešnický průmysl bylo jak v minulých letech, tak i v tomto roce 4.500 kusů králičích kožek, které kyjovští chovatelé králíků dodali.
    V náplni činnosti místní organizace je pořádání odborných přednášek, besed a promítání filmů s chovatelskou tématikou. Každoročně jsou pořádány chovatelské přehlídky holubů a králíků a výstavy holubů, králíků a drůbeže. Na tyto výstavy sjíždějí se chovatelé nejen ze všech koutů Moravy, ale i ze Slovenska. Přehlídky, výstavy a zmíněná již kyjovská “burza” jsou místy, kde navazují známosti a vyměňují si zkušenosti již ostřílení chovatelé. Zde také získávají zájem o chov drobného domácího zvířectva mladí nadšenci.
    Místní organizace Svazu chovatelů drobného domácího zvířectva nezůstává stranou při zvelebovacích akcích pořádaných v našem městě a při výpomoci v Jednotném zemědělském družstvu při špičkových pracích. Po řadu let je to na 2.500 brigádnických hodin, které kyjovští chovatelé věnují těmto akcím a výpomoci.
    Úspěšné výsledky činnosti kyjovských chovatelů nezůstávají nepovšimnuty Okresním výborem Svazu chovatelů drobného domácího zvířectva v Hodoníně. Po mnohá léta je kyjovská organizace v rámci okresu hodnocena na prvním místě.

 

pokračuj