Počasí


    O počasí se zajímají lidé od nejdávnějších dob. Je to pochopitelné, neboť počasí se člověka vždycky určitým způsobem dotýkalo a málokdy plně uspokojilo, protože každý si přál vždycky počasí, jaké mu právě vyhovovalo, jaké vyhovovalo jeho zájmům.
    A rok 1980 přinesl opět, tak jak řada let předcházejících, v počasí řadu anomálií. Bylo výjimečně studené jaro, v deštích utopené léto, pošmourný červen, mokrý červenec. Řada meteorologických ústavů označilo toto léto jako nejhorší za posledních 25 let. A to nebylo samozřejmě jen u nás, takové počasí bylo v celé Evropě. Ani podzim tuto situaci podstatněji nezlepšil, snad jen trochu zmírnil. Zima si oproti minulým rokům rovněž pospíšila a začátek listopadu, ještě před tradičním Martinem, oplýval dostatkem sněhu a zimy.
    O tom, že se letos jaro hodně opozdilo, svědčí to, že poslední sníh napadl ještě 20. dubna a téhož dne byl i mráz minus 2 stupně. Vychýlené počasí znemožňovalo včasné provedení polních prací a tak naši zemědělci a zahrádkáři vykazovali již na začátku zemědělského roku značné zpoždění. První mráz na podzim byl zaregistrován již 6. října a tak bezmrazové období v tomto roce trvalo jen 169 dní, když v normálním roce toto období trvá zpravidla až o 60 dnů déle. Je samozřejmé, že tato situace se záporně odrazila v některých odvětvích zemědělství, zejména však u plodin, které potřebují hodně světla a tepla. Nejenomže se nemohly dodržet stanovené agrotechnické lhůty pro sadbu a setí, ale z tohoto důvodu plodiny dozrávaly proti předcházejícím rokům opožděně, některé pak nedozrály vůbec. Žně byly až v srpnu a u některých druhů přecházely až do září, přitom velké deště v srpnu jejich zdárný průběh vážně ohrožovaly. Nebýt vysoké mechanizace a mnohdy i odvahy a rozhodnosti vedoucích pracovníků v zemědělství, možná, že by se žně ještě podstatněji zdržely a došlo by i k vyšším ztrátám. Přesto však úroda obilovin byla vysoká a převýšila průměr posledních let, hůře to však letos bylo s vinohrady. Byla-li v roce 1979 úroda vysoká a hrozny měly dobrou kvalitu a tudíž i víno bylo dobré, pak v roce 1980 bylo tomu naopak. Rovněž ostatní plodiny, které se zde pěstují, nepřinesly tolik, kolik se očekávalo. Např. úroda rajčat přes poměrně vysokou násadu byla nepříznivě ovlivněna počasím, nedozrála a nakonec převážná jejich část zmrzla.
    Srážek bylo mírně nad dlouhodobý průměr. Za normálního počasí a příznivého rozložení srážek by to bylo ideální, ovšem nerovnoměrnost a nevčasnost srážek ovlivnila nepříznivě jejich vhodné využití. Pro porovnání uvádím loňskou a letošní skutečnost:

měsíc

1979

1980

leden

39,9

26,1

únor

43,0

25,6

březen

46,0

20,0

duben

66,7

52,6

květen

36,6

49,2

červen

89,7

68,8

červenec

62,1

63,6

srpen

47,2

81,6

září

29,3

32,6

říjen

14,4

51,3

listopad

83,5

47,8

prosinec

60,4

36,8

celkem

618,8

556,0

    V roce 1980 nebylo tedy celkem tolik srážek, jako v roce předcházejícím, ale jejich nerovnoměrnost či dokonce jejich nevhodnost, abnormálně nízká teplota a nedostatek slunečního svitu tuto situaci ještě zhoršovaly. Ironií bylo, že tradičně v nejteplejším období byly plovárny prázdné a odvahu ke koupání našli jen největší otužilci. Srpen byl nejbohatším měsícem na srážky a 8. srpna spadlo rekordních 43 mm srážek, což bylo maximem jednoho dne za celý rok. A to bylo v době nejpilnějších žní.
    Nad letošním počasím bylo hodně úvah. Vědci se prý shodují v tom, že období nejpříznivějších klimatických podmínek máme za sebou a napříště je třeba počítat, pokud jde o počasí, s nejrůznějšími vrtochy přírody. Předpokládají, že konec tohoto století bude poznamenán citelným chladem. Jiní zase tvrdí, že na tyto jevy mají vliv i lidé, především svou hospodářskou činností. A to, že se vzdušný obal i vyšší vrstvy atmosféry stále více znečišťují, způsobuje, že na povrch Země může pronikat stále menší množství slunečních paprsků. Potvrdí se tyto názory? Příroda je nevyzpytatelná a člověk může jen čekat a konstatovat.


pokračuj