Hospodářský život


    Koncentrace zemědělství do jednoho velkého celku znamenala i přechod lidí do průmyslu a kyjovské průmyslové podniky se proto hodně rozrostly jak do velikosti výroby, tak i počtu. V letošním zápise si však všimneme jen několika vybraných podniků, jednak těch dvou největších a jednak dvou sice menších, ale pro životní úroveň velmi důležitých. O ostatním se zmíním zase v některém příštím zápise. Mezi ty dva největší a samozřejmě proto i nejdůležitější patří kyjovští šroubaři a skláři, dnes už dvě tradiční kyjovské továrny, bez nichž by Kyjov ani Kyjovem snad už nebyl.

Šroubárna Kyjov

    Šroubárna Kyjov, národní podnik, Kyjov, takový je oficiální název tohoto podniku, zabývajícího se výrobou spojovacího materiálu za tepla a patřícího mezi největší závody tohoto druhu vůbec. Podnik je vybaven převážně novou technikou s vysokými výkony a některé agregáty, zejména pak linka důlních třmenů, jsou dokonce světovými unikáty, nemajícími v tomto oboru obdoby. Dobré obsazení vedoucími kádry, dobrá organizace práce i vysoká pracovní morálka předurčují tento podnik k tomu, aby ve svém oboru patřil vždy k těm nejlepším, což se konečně již řadu let plně potvrzuje.
    Podnik plní své pracovní úkoly beze zbytku, iniciativa všech pracovníků se stala základem pro dosahování tak dobrých výsledků. Nelze nevzpomenout vysokého podílu zlepšovatelského hnutí, které šroubárnu řadí již několik let na přední místo v jejich výrobně hospodářské jednotce Hutní druhovýroba. A přitom tento podnik není zcela bez problémů, které jsou mnohdy závažnější, než problémy podniků jiných. Ve výrobě nejsou obsazena dosud všechna místa proto, že je neustálý nedostatek pracovních sil hlavně v profesi lisař a nahřívač. Podnik se již řadu let potýká s nižší kvalitou výrobního materiálu. Zastaralé válcovací zařízení v některých hutích znemožňuje výrobu ocelových tyčí s omezenou “šroubárenskou” tolerancí, tak zvané ekonomické válcování jednoho rozměru jen jednou za čtvrtletí zabíjí ekonomiku podniku tím, že se nahromadí velké zásoby a jsou potíže s jejich profinancováním a tak obě příčiny způsobují těžkosti a potíže.
    Na hospodářské výsledky nepříznivě zapůsobilo i značné zvýšení cen nástrojových ocelí a komerčního nářadí a dosáhl-li podnik i přesto dobrých ekonomických výsledků, pak to svědčí o soustavné pozornosti při výrobě a spotřebě nástrojů z těchto ocelí vyráběných nebo nakupovaných i o důsledném šetření zúčastněnými pracovníky.
    Podnik splnil za rok 1981 všechny rozhodující ukazatele. Hrubou výrobu i výrobu zboží překročil a překročil i produktivitu práce. Průměrný měsíční výdělek 2.671 Kčs se oproti původnímu plánu ještě o 16 Kčs zvýšil. Nebyly vyčerpány přesčasy a jejich čerpání na 96 procent oproti stanovenému plánu svědčí o dobré organizaci práce. Exportní dodávky do socialistických států byly v relaci s plánem, zakázky do států nesocialistických byly překročeny ve velkoobchodních cenách více než o 32 %. Plánované stavy zásob byly pravidelně dodržovány a k překročení došlo pouze u nedokončené výroby, což je ze strany podniku účelné a vyhovující. Doba obratu zásob byla o jeden den podkročena.
    Velký důraz a pozornost, kladená na šetření, se projevila v podniku kladně. Došlo k úspoře jak zemního plynu, který byl podle plánu čerpán na 94,2 %, tak i elektřiny, čerpané na 98,85 %. V železných kovech došlo rovněž k úspoře, a to o 147 tun a byly překročeny jak zisk, tak i rentabilita.
    V podniku je zavedeno měsíční sledování plnění bilančního zisku podle jednotlivých hospodářských středisek, čímž je na tyto útvary přenášena odpovědnost za sledování a dodržování vlastního hospodaření a zvýšena autorita plánu vlastních nákladů. Úkolem a snahou každého střediska je dosáhnout toho, aby se příjmy a výdaje v každém případě aspoň rovnaly, čímž je zajišťováno i plnění finančního plánu.
    Kvalita výrobků se tento rok dále zvýšila i přes nepříznivou situaci v kvalitě výrobního materiálu. I když podnik neměl v plánu výrobky prvního stupně jakosti, dosáhl při výrobě matic, lisovaných za tepla, této jakostní třídy, což je v tomto oboru výroby nesporný úspěch. Ostatní výrobky, které byly přihlášeny povinně k hodnocení, ať už přesné šrouby či matice vyšší pevnosti, byly zařazeny do druhého jakostního stupně.
    Převážná část výrobků podniku je určena a přednostně dodávána pro doly, energetiku, železnice a vládou sledované akce, ovšem dodávky jsou uskutečňovány i pro potřeby jiných sektorů či odbytových organizací. Velmi operativně byly zajišťovány i dodávky k odstranění havarijních situací, zejména v dolech a dopravě.
    V současné době probíhá první etapa rozšíření podniku, jejímž výsledkem bude nejen podstatné rozšíření výroby, ale i zkulturnění náročné šroubárenské práce. Zatím bylo prostavěno více než 6.500.000 Kčs a v roce 1982 bude v této práci dále pokračováno. Další velmi důležitou akcí je dokončení úplné cirkulace chladící vody v podniku a zabezpečení bezvýpadkového chodu úpravy vody. Tato akce byla dokončena a jejím uskutečněním došlo k podstatnému snížení spotřeby vody jak užitkové, tak i pitné, což v dnešní době, kdy se tíživě projevuje nedostatek vody, je akce velmi důležitá a užitečná.
    Pokračuje se i nadále v rozšíření a zkvalitnění práce výpočetního střediska a pro další období se zvažuje s odzkoušením části operativního řízení dílny matic a přistupuje se i k zpracování účetních dokladů, statistik, fakturace a zjišťování hospodářských výsledků středisek.
    Dne 31. března byl dán do provozu počítač EC 1021, který zabezpečuje veškeré automatizované zpracování agendy, dříve zajišťované na externích počítačích, čímž jsou vytvořeny předpoklady pro další zvýšení úrovně evidence v podniku.
    Podnik se stará nejen o vlastní výrobu, ale i o své zaměstnance a důchodce. Pro ně zajišťuje kulturní i rekreační vyžití, ať už ve svých vlastních zařízeních Radějově nebo Vranově nad Dyjí, zařizuje však rekreaci i mimo svá zařízení jak u nás, tak i v zahraničí. Už tradičně se uskutečňuje výměna rekreantů se šroubárnou ve Finsterwalde v NDR. Ze svých prostředků poskytuje zaměstnancům návratné nebo nenávratné půjčky, hlavně pro bytovou výstavbu za účelem stabilizace pracovníků.
    Nezapomíná se ani na důchodce a podnik pro ně organizuje každoročně pravidelné setkání, na němž jsou informováni o všem novém, k čemu v podniku došlo a i o tom, co je ve výhledu na příští období. Práce s důchodci je oboustranně velmi prospěšná, protože důchodci jsou potěšení zájmem podniku a v případě nedostatku pracovních sil mu pak ochotně podle svých možností vypomáhají.
    Šroubárna Kyjov patří rozhodně mezi dobře organizované podniky a dělá čest našemu městu, jehož je za současné doby velmi dobrým reprezentantem. A za současného stavu není jistě pochyb, že bychom o ní neslyšeli i nadále jen to nejlepší.

Sklárny Moravia

    Sklounion Obas, koncernový podnik, závod Moravia Kyjov. Už tento dlouhý název naznačuje, že kyjovská sklárna, podnik s téměř stoletou tradicí, je zařazena do koncernového podniku jako pouhý závod, třebaže počet zaměstnanců a hodnota její výroby převažuje řadu dnešních podniků v jiném oboru a rozhodně by si proto zasloužila, aby o svých záležitostech rozhodovala sama k větší spokojenosti svých zaměstnanců i prospěchu celého národního hospodářství. Slučování velkých celků do celků ještě větších není rozhodně vždy účelné, zejména pak tehdy, když výroba a její podmínky jsou rozlišné a ne dobře porovnatelné.
    Nástup do nového roku byl ovlivněn nepříznivým vývojem hospodářských vztahů ve výrobních podnicích a plynulé zajišťování některých důležitých materiálů se stávalo problematickým. Dodávky základních a tedy rozhodujících materiálů probíhaly nepravidelně a nezaručovaly plynulost výroby a její pravidelnost. Tím docházelo někdy ke kritickým situacím a jejich řešení si vyžadovalo hodně osobních zásahů a vysokých nákladů. Závod se proto preventivně již při sestavě plánu zaměřil na postupné a důsledné snižování spotřeby materiálu a energie, která je v tomto směru stejně aktuální. K zajištění tohoto úkolu bylo nutno zapojit všechny pracovníky tak, aby plán byl nejen splněn, ale bylo dosaženo i plánovaných úspor. Toto se v celém rozsahu podařilo. Plán hrubé výroby byl nejen splněn, ale i překročen o 0,7 procent, a to v Kyjově o 0,6 %, v Dubňanech o 1,1 % a v Úsobrně o 1 %. Závod místo plánované hodnoty 352.000.000 Kčs vyrobil o 2.578.000 Kčs více, než stanovil plán. V průběhu roku se vyskytovaly potíže v oblasti vlastních nákladů, zejména pak v důsledku dodávek cenově dražších písků a vyšší spotřebou sody nad stanovenou normu, neboť podle rozboru je účinnost sody nižší, než se předpokládala.
    Plán odbytu 354.000.000 Kčs byl překročen o 11.538.000 Kčs jednak v důsledku překročení výroby, jednak podstatným snížením stavu hotových výrobků ke konci roku. Překročen byl i vývoz o více než 2.000.000 Kčs a i dodávky pro vnitřní trh byly vyšší o 1.200.000 Kčs. Dodávky pro vývoz dosáhly největšího objemu v historii sklárny vůbec. Do kapitalistických států bylo vyexpedováno za 89.950.000 Kčs, do Jugoslávie pak za více než 1.000.000 Kčs a to znamená i nemalý devizový přínos pro celé naše národní hospodářství.
    Počet pracovníků 1.757 odpovídal plánu, ovšem stav výrobních dělníků je o 23 nižší, než stanovil plán (1.386 – 1.363). Průměrný měsíční výdělek 2.698 Kčs se oproti minulému roku zvýšil o 66 Kčs a odpovídá možnosti přepočtu použitelných mezd podle platných směrnic. Limit přesčasové práce byl dodržen a oproti minulému roku došlo k jeho snížení jen o 29 hodin.
    Dobré hospodaření se projevilo i v bilančním zisku, kde bylo dosaženo místo plánovaných 15.910.000 Kčs o 1.947.000 Kčs více. Na tomto výsledku se podílí jak vysoké překročení výkonů, tak i relativní úspory v oblasti nákladů.
    Limit zásob, jeden z hlavních ukazatelů, nebyl dodržen. Na této skutečnosti mají podíl dodávky základních surovin, uskutečněné až ke konci roku, přičemž tyto zásoby bylo nutno z provozních důvodů a zajištění výroby začátku roku převzít bez ohledu na případné nepříznivé dopady.
    Zlepšovatelské hnutí se oproti minulému roku zvýšilo jak v počtu zlepšovacích návrhů, tak i jejich účinnosti. Bylo podáno 81 zlepšovacích návrhů, z nich bylo zatím přijato 70 a na odměnách bylo vyplaceno téměř 52.000 Kčs. Zvýšily se i odměny za vynálezy z loňských 11.600 Kčs na letošních 45.600 Kčs.
    Úrazovost vykazuje i nadále klesající tendenci a letos se snížil počet úrazů o 6,5 % i přesto, že počet zaměstnanců vzrostl. Přitom nedošlo během celého roku k vážnějšímu úrazu vůbec.
    Kyjovská sklárna je neoddělitelnou součástí města, je výrobcem, který má zvuk u nás i ve světě. Je dobrým propagátorem nejen samotného města, ale i celého státu, její výrobky jsou všude uznávány jako kvalitní a mnohdy bezkonkurenční. A jistě všichni budeme rádi, když v této dobré tradici bude pokračovat.

Jihomoravské vodovody a kanalizace

    Současná nedobrá situace ve zdrojích vody mne vede k tomu, abych se zabýval právě činností podniku, který se o tuto vodu stará. Chci objasnit jeho práci a jeho problémy na tomto důležitém úseku jeho každodenní činnosti, práce, která vyžaduje nejen dostatek odborných znalostí, ale i hodně fyzické námahy jeho pracovníků.
    Rozhodujícím zdrojem pitné vody pro město Kyjov je skupinový vodovod Kyjov – Hovorany – Klobouky u Brna. Mimo tento rozhodující zdroj povrchové vody je město dotováno v současné době upravenou vodou z dolu František Šušák a dále podle provozních potřeb ze zdroje Moravský Písek v rámci zkušebního provozu první stavby skupinového vodovodu Bzenec – Kyjov – Hodonín. Další zvýšení pitné vody z prameniště Osvětimany je prakticky vyloučeno s ohledem na potřebu zásobování jiných objektů na této trase.
    Současný systém zásobování města je členěn s ohledem na rozdílové výškové situování objektů na dvě tlaková pásma. Horní pásmo je zásobováno prostřednictvím vodojemu Doly a vodojemu u Rocha a dolní pásmo z vodojemu Kohútek. Obě tlaková pásma je možno propojit, čímž jsou vytvořeny předpoklady pro operativní zákroky v případě poruch jednotlivých pásem. Uvedením první stavby skupinového vodovodu Bzenec – Kyjov – Hodonín do zkušebního provozu jsou vytvořeny předpoklady pro plynulejší zásobování pitnou vodou jak města Kyjova, tak i dalších obcí, na tento vodovod zapojených a rovněž skupinový vodovod u Rocha je v současné době schopen, při případném odstavení přivaděče z Koryčan v důsledku poruchy, pokrýt potřebu vody pro město po dobu až 24 hodin, zatímco předtím při plné akumulaci vodojemů Kohútek a Doly pouze na 8 hodin. Problémem zůstává kvalita vody ze zdroje Moravský Písek, protože tato neodpovídá po stránce fyzikálně chemické ukazatelům státní normy hlavně v obsahu manganu, železa a dusičnanů. Definitivní řešení těchto nedostatků bude předmětem realizace II. stavby skupinového vodovodu Bzenec – Kyjov – Hodonín, tj. úpravny vod Bzenec – Přívoz, jejíž stavba však zatím není pojata do plánu investiční výstavby na sedmou pětiletku.
    Rozsah vodovodní sítě v městě představuje asi 38 km trubních řádů, 1.910 přípojek v délce 15,5 km. Z celkového počtu obyvatel města k 1. lednu 1981 (12.598) bylo zásobováno 11.970 osob pitnou vodou z veřejného vodovodu. V souvislosti s rozvojem a modernizací bytového fondu ve městě roste každoročně dodávka pitné vody pro obyvatelstvo, naopak u průmyslových podniků je zaznamenáván pravidelný pokles v odběru vody v důsledku realizace úsporných opatření stejně jako v zemědělství, kde se odběr za minulý rok v porovnání s rokem 1979 snížil dokonce o 77 procent.
    Současný stav zásobování města pitnou vodou je možno hodnotit jako uspokojivý, ovšem v rámci okresu je bilance mezi potřebami a stávajícími kapacitami nadále nepříznivá, poněvadž maximální denní odběry překračují kapacitu zdrojů, jichž je možno v současné době využívat.
    Na úseku odvádění a likvidace odpadních vod je situace v městě daleko složitější. Pro zajištění údržby a oprav veškeré kanalizace v působnosti střediska Kyjov je pouze 6 pracovníků, což na 103 kilometrů základních prostředků stačit nemůže. Toto středisko spravuje v městě celkem 25 km stokové sítě, což si vyžaduje kapacitu nejméně 1,5 pracovníka, přičemž je nutno vzít v úvahu i stáří stokové sítě a kapacitně nevyhovující dimenze některých úseků kanalizace vlivem celkové zástavby a dnešních odtokových poměrů proti dříve odvodňovaným plochám.
    I přes tyto potíže je věnována veškerá péče zajištění řádného odvádění odpadních vod z města i údržbě a opravám jak stokové sítě, tak veřejných částí kanalizačních přípojek, jichž je dnes téměř 1.100. Na veřejnou kanalizaci je zapojeno 11.855 obyvatel celého města, což nasvědčuje tomu, že práce této organizace je velmi důležitá a její včasnost bezpodmínečně nutná.
    Je ovšem pravda, že odpadní splaškové vody z bytové zástavby a z převážné části i z průmyslových závodů jsou vypouštěny do kanalizace a následně pak do Kyjovky, čímž dochází k značnému znečištění tohoto toku. Výstavba čističky je zatím v nedohlednu a tak zlepšení životního prostředí neřeší ani požadované zajištění hrubého předčištění odpadních vod, jak je požadováno v uděleném povolení výjimky vlády ČSR, platném do roku 1985.
    Možno konstatovat, že problematice na úseku vodovodů a kanalizace pro město Kyjov je ze strany provozovatele věnována maximálně možná pozornost, a že středisko své úkoly skutečně svědomitě plní. Ovšem dnešní stav není rozhodně takový, že by nevyžadoval co nejrychlejší nápravy.

Jihomoravské plynárny, provozovna Kyjov

    Jihomoravské plynárny mají zásluhu na tom, že město je jedním z komplexně plynofikovaných míst. V tomto roce byla v zásadě dokončena i plynofikace sídliště rodinných domků v lokalitě Koliba III dokončením zbytku plynovodních přípojek. Byla uskutečněna i akce pro ÚNZ nemocnice Kyjov, sestávající z provedení rekonstrukce nevyhovujícího plynovodu v areálu nemocnice, kde bylo nutno zhotovit a uvést do provozu středotlaký plynovod Js 300 v délce 250 metrů o hodnotě díla téměř 200.000 Kčs.
    Mimořádnou akcí tohoto roku bylo provedení prodloužení středotlakového plynovodu pro kotelnu podniku bytového hospodářství v sídlišti Obránců míru, který dnes již dobře slouží svému účelu. Bylo uskutečněno i prodloužení nízkotlakového plynovodu v ulicích Nádražní a za Vlachovou hospodou v celkové délce 480 metrů za velmi úzké spolupráce s městským národním výborem.
    Značná pozornost byla věnována výstavbě plynovodních přípojek. Za první tři čtvrtletí bylo jich uskutečněno a napojeno více než 110 nových odběratelů, nadále však platí zákaz připojování topných spotřebičů a zájemci o vytápění bytů si musí vyřídit výjimku z tohoto zákazu dříve, než dojde k instalaci tepelného spotřebiče. Za rok 1981 bylo povoleno pro odběratele v Kyjově 58 topných těles, z toho 39 plynových kotlů.
    Pro rychlejší odstraňování poruch v rámci prováděné údržby místních sítí v městě je používáno k jejich identifikaci nového přístroje Portafit, s jehož pomocí bylo zjištěno 66, jinak těžko zjistitelných poruch, které byly bez průtahů v plném rozsahu odstraněny, ovšem většina z nich byla zaviněna cizím zásahem a někdy i vysokou agresivitou spodních vod.
    Používání plynu v Kyjově je dnes neodmyslitelnou součástí našeho života. Umožňuje nám zvýšené pohodlí a přispívá k vyšší kulturnosti bydlení. Jsme proto rádi, že se pracovníci plynáren starají o jeho bezporuchový provoz a zajišťují nám tak tuto vymoženost.

    Jak jsem uvedl dříve, je zde ještě řada jiných podniků, které by si jistě zasloužili zmínku o své činnosti, domnívám se však, že každoroční hodnocení činnosti jejich práce by bylo neúměrně krátké a proto jejich hodnocení a vše, co za určité období udělali, bude prováděno v delších intervalech. Samozřejmě, ty nejdůležitější podniky, budu uvádět v každém ročním záznamu.


pokračuj