JZD Družba Kyjov


    Rostlinnou výrobu zaměřili družstevníci v roce 1988 především na produkci obilovin, cukrovky, hrachu, řepky a krmných plodin. Cílem výroby obilovin v tomto roce bylo snížit manko z minulých let a dosáhnout výnosu 5,73 tuny z hektaru. Na výměře 1.184,2 ha však bylo dosaženo výnosu jen 5,32 na hektar s celkovou produkcí 6.303,9 t. Vedení družstva vidí hlavní příčinu nesplnění v tom, že bylo nutno podsít 176 hektarů pšenice odrůdy Viginta, která špatně vzešla a výnos na této ploše se pohyboval na úrovni 4,2 tuny na 1 ha. JZD překročilo úkoly v dodávce potravinářské pšenice a tak se podařilo částečně snížit manko v tržbách.
    Letošní žně v JZD Družba Kyjov se vyznačovaly rychlým tempem při sklizni samé, při sklizni a úklidu slámy, rovněž při podmítce i setí směsek. Na dobrém a včasném zvládnutí žní se v družstvu podíleli všichni pracovníci, kombajnéři, řidiči i technici.
    Poprvé v historii družstva se podařilo splnit plánovanou produkci hrachu a řepky. Vedení družstva hodnotí dobře pomoc ve spojení s předním podnikem v pěstování řepky JZD Březůvky a VÚO Opava. Na základě jejich rad byly založeny i nové prostory seté secím strojem Accord.
    Výše výnosu kukuřice na zrno byla ovlivněna suchem v červenci a srpnu. Na stanovený plán 930 tun bylo sklizeno 749,6 tun.
    Horké a suché počasí ovlivnilo také velmi výnos cukrovky i její cukernatost. Deště, které následovaly po horku a suchu, působily na obnovu listové plochy, ale tím značné snížení cukernatosti bulev.
    Nepříznivé klimatické vlivy ovlivnily produkci vojtěšky i její kvalitu. Sklizeň objemných krmiv pro potřeby živočišné výroby byla splněna. Také výroba kukuřice na siláž byla splněna v I. jakosti na 111 %.
    Výroba zeleniny byla plněna s rozdílnými výsledky. Velmi dobrá úroda byla mrkve, celeru a okurek nakladaček. Kvalitativních parametrů však dosáhl jen celer, který byl sklízen mechanizovaně, což přineslo družstvu i ekonomický efekt. Co se týká produkce okurek, uvažuje družstvo po zkušenostech letošního roku buď zvýšit plochu smluvního pěstování okurek, nebo snížit plochu a výrobu okurek na únosnou míru, při které by byla výroba efektivní.
    Sklizeň petržele a pastináku zaznamenala největší výpadek v produkci. Příčin neúspěchu bylo více – sucho v létě, zaplevelení, sklizeň se ztrátami. Produkce rajčat nebyla rovněž splněna, ale lepším zpeněžněním byly plánované tržby překročeny.

Vinice v Kyjově a v Nechvalíně

    Zde přetrvávaly potíže s obděláváním a celkovým stavem vinic. Proto bylo rozhodnuto přidělit vinice mezi družstevníky. Vedení družstva si slibuje, že snad dojde ke zlepšení stavu vinohradů plodných i mladých. Na vinicích se stále projevují vlivy nepříznivých zim 1984 až 1986, kdy došlo k poškození keřů a vymrznutí značného počtu hlav. Právě tyto výpadky jsou příčinou nízkých výnosů a celkové produkce. Tato byla na plán 710 tun splněna jen na 43,9 %, tj. 312,2 tunami.

Sady

    V tomto roce byly před pracovníky tohoto střediska postaveny značné úkoly. Avšak pozdní jarní mrazy, které klesly někde až pod –7 °C, zničily květy i květní pupeny. Skutečná sklizeň pak dosáhla pouze zlomku sklizně plánované. I zde, jako u vinic se projevila ekonomická újma střediska, když značná část nebyla pokryta pojišťovnou.
    Pro družstvo se ukazuje stabilizující plodinou černý rybíz, jehož plánovanou produkci středisko překročilo o 23 tun. Do sklizně již zasáhla mechanizace – nový sklízeč na rybíz – KPS z Polska. Družstvo míní zakoupit ještě sklízeč – setřásač na peckové ovoce v rámci snižování potřeby lidské práce.

Ovocná školka

    JZD Družba Kyjov má hospodářskou smlouvu s n.p. Sempra a na základě této smlouvy má možnost zvyšovat výrobu ovocných výpěstků, hlavně teplomilných, ale také jabloní a švestek. Řeší společně i problémy možnosti vypěstovat podnože pro ovocné výpěstky. Družstvo spolupracuje také s VÚOD Bojnice. Ve školce bylo letos vyprodukováno 74.480 stromků, 13.400 keřů, 6.600 ks keříků růží a 113.000 různých podnoží.

Živočišná výroba

    Rok 1988 byl pro živočišnou výrobu v celku úspěšný. I když k nevyváženým objemným krmným dávkám i jaderných směsí, nebyly zabezpečovány finanční dopady celkové výroby a množství, zejména drůbeže. Nedostatečné hodnoty příměsí do krmiv, vitaminózní a minerální obsah nezajišťují vyšší užitkovost, ale způsobily řadu onemocnění, což snižuje kvalitu živočišných výrobků.
    V některých případech byly příčinou snížených užitkovostí poměry ve stájích, kde není dobrá vzduchotechnika, výběhy pro telata, nedostatečné kapacity pro hovězí dobytek. Snížená výroba i když byla na úrovni plánu a nad průměr okresu, nepřinesla úměrný zisk.
    Stavy zvířat, odchovy telat, výroba vepřového masa v tunách, také výroba mléka a vajec byly v družstvu splněny a překročeny.

Plnění úkolu státního nákupu

    Letos splnilo družstvo státní nákup obilnin na 100 % - 2.569 t, luštěniny 208,7 t – 104,4 %, olejniny 356,3 – 101,8 %, cukrovku 6.392,5 t – 84,1 %. Mléko (v tisících l) 2.733,2 l – 105,1 %, vejce (v tisících ks) 140,3 % - 140.000 ks.
    Maso hovězí 319,5 t – 102,7 %, vepřové 246,5 t, tj. 98,6 %, maso celkem bez drůbeže 566 t – 100,9 %, jatečná drůbež 363 t - 77,2 %.


pokračuj