Ze závodu Skláren Moravia


    Pracovní vyspělost, která je odrazem politické uvědomělosti pracovníků závodu, byla příčinou splnění i letošních rozhodujících ukazatelů plánu. Výrobu zboží splnil závod spolu se svými odloučenými provozovnami Dubňany a Úsobrno na 102 % a tím překročil tento ekonomický ukazatel o 8.269.000 Kčs. Vývoz, především do NSZ byl překročen ve výrobě zboží o 9.560.000 Kčs.
    Přes tyto dobré výsledky se vyskytovaly potíže. V Kyjově na úseku kmenárny a tavení, v Dubňanech byly problémy s výrobou balonů na automatu Roiraut, v Úsobrně byly potíže s kvalitou některých výrobků a v obou provozovnách byly těžkosti s nedostatkem pracovníků u ručních a poloautomatických dílen.
    Zlepšená situace v přístavbě železničních vagónů a kamionů k nakládce a zabezpečení prodeje dříve odbytově nezajištěných výrobků, velmi kladně ovlivnila překročení odbytu a to o 20.404.000 Kčs a tím také snížení zásob hotových výrobků.
    Dodávky pro vývoz byly překročeny – do SZ o 1.124.000 Kčs, vývoz do NSZ dosáhl absolutní výše 90.559.000 Kčs. Přeplněny byly dodávky v MC do tržních fondů, rovněž i ve VC. Odbyt pro domácí trh byl splněn na 105,6 %, velmi dobře se skláři vypořádali i s dalšími ekonomickými ukazateli plánu. Upravené vlastní výkony byly splněny na 101,9 %, zisk na 105,9 %. Náklady celkem i když byly překročeny, neovlivnily nepříznivě poměr na výkony a tento podílový ukazatel byl splněn na 99,9 %.
    Je skutečností, že plnění bilančního zisku nepříznivě ovlivnilo několik faktorů - připomněl ekonom závodu ing. Svoboda – se kterými ani v roce 1989 a v dalších letech nelze počítat. Jde zásadně o nepříznivý vliv neproduktivních nákladů, hlavně manka a škody, placené pokuty a penále. Jde o náklady, které mají dopad na zisk, tj. na ukazatel, který z pohledu nových zásad řízení a uplatnění nového hospodářského mechanizmu musí vést řídící pracovníky k zamyšlení, jak tento nepříznivý vliv minimalizovat, anebo úplně vyloučit.
    Mzdové prostředky byly překročeny a to v důsledku zavedení II. etapy ZEÚMS, která nepokryla požadovanou potřebu mzdových prostředků ze strany nadřízeného hospodářského orgánu. Průměrné výdělky dosáhly absolutní výše 3.128 korun. Oproti roku 1987 jde o nárůst 5,5 %. Velkým problémem byl podstav pracovníků a to ve všech provozech závodu.
    V celku se dobré ekonomické výsledky projevily v dosažené úrovni bilančního zisku. Absolutní výše zisku činila v roce 1988 32.156.000 Kčs. Při celkovém hodnocení roku bylo ve Sklárnách Moravia konstatováno, že pracovní kolektiv závodu se se svými úkoly čestně vyrovnal.


pokračuj