Různé


Městská policie

    Klid a pořádek ve městě se vedle státní policie snaží zajišťovat i městská policie. 13 strážníků včetně velitele vrchního strážníka Ing. Jaroslava Mašata dohlíží nad dodržováním vyhlášek MÚ, udržují veřejný pořádek a provádějí ostrahu státních i soukromých objektů, a to pomocí pultu centralizované ochrany.

Botičky

    Od 1. dubna začala městská policie používat prostředek k zabránění odjezdu nesprávně zaparkovaného motorového vozidla, lidově nazývaného “botička”. Za demontáž botičky účtují strážníci sazbu až 500 korun, přičemž používají i mírnějších prostředků. Pokud se řidič prohřeší poprvé, stačí většinou domluva, aby se přestupek neopakoval. Jestliže se jedná o řidiče nepoučitelného, následuje tvrdší sankce. A že těch nepoučitelných bylo dost, svědčí i výše vybraných pokut: 52.500 Kč.

Zásah při odzbrojení

    K největším případům, které příslušníci městské policie řešili, patří zásah při odzbrojení pachatele, který se pokusil střílet na majitele baru v Komenského ulici. Zásah byl úspěšný a naštěstí se obešel bez zranění.

Toulaví psi

    Velkou starost působili volně pobíhající psi. I když vyhláška č. 5 Městského úřadu v Kyjově stanoví podmínky chovu psů ve městě a povinnosti majitelů, často se stává, že psi se potulují bez dozoru po městě, znečišťují ulice a dokonce napadají i občany.

    Přestože městští policisté mohou používat stejných prostředků jako policisté státní, existují některá omezení, která jim při výkonu služby brání zasahovat. Je tomu tak např. v případě jedoucího vozidla, které městský strážník není oprávněn zastavit. Chystá se proto novela zákona o městské policii, která by měla rozšířit pravomoce městské policie.

Výcvik strážníků

    Svou fyzickou kondici si strážníci udržují i v oddílu karate. Karatisté spolupracují se Základní školou Komenského, při níž funguje žákovský oddíl. Jak už jsem se zmínila v kapitole Školství, střechu nad hlavou jim při tréninku poskytuje tělocvična u zvláštní školy.

Práce strážníků

    Práce policistů jistě není jednoduchá a současný stav mužstva, kdy na tisíc obyvatel připadá v Kyjově 1 strážník, není také zrovna ideální. Ale všichni bychom uvítali, kdyby bylo policisty více vidět při pochůzkách v ulicích města, a to nejenom ve dne a na náměstí, ale také v noci a na odlehlejších místech. Už jsem dokonce zaslechla hlasy, že pokud městští policisté po městě chodí, tak zřejmě velmi dobře zamaskovaní. Současný stav by snad pomohlo vylepšit zavedení policejních rajónů s obchůzkáři, jak tomu bylo za 1. republiky.

Hasiči

    Kyjovským hasičům slouží již několik let hasičská zbrojnice v Nětčicích, v těsné blízkosti pálenice. Velitelem hasičů je Pavel Kudr. Stálou službu na stanici zajišťuje 16 hasičů, je jich vždy 5 na čtyřiadvacetihodinové směně. Kromě hasičů z povolání jsou ve městě i hasiči dobrovolní, jejichž velitelem je František Přibyl.

Hasičská technika

    Při zásazích disponují touto technikou: Tatra T 815 – automobil s cisternou na 8.000 l vody, Tatra T 148 s cisternou na 6.000 l vody, automobilový žebřík s dosahem 30 m, Tatra T 613 – automobil s vybavením pro pomoc při autonehodách, Avia 31 pro přepravu osob, seskoková matrace.

Zásahy

    Do “rajónu” kyjovských hasičů patří 37 obcí bývalého kyjovského okresu. V případě rozsáhlejších požárů vyjíždějí i do okresů sousedních. Během roku hasili 39 požárů (rodinné domy, les, výrobní haly, dopravní prostředky), ve 13 případech poskytovali technickou pomoc při úniku plynu, vody, likvidaci spadlých stromů, otevření uzamčených prostorů, likvidovali 3 olejové havárie a při 6 dopravních nehodách pomáhali vyprošťovat zraněné osoby z havarovaných vozidel.

II. vlna kupónové privatizace

Registrační místo

    Po zkušenostech z I. vlny se většina jejích účastníků zapojila i do vlny druhé. Stejně jako v loňském roce se registrační místo č. 37208 nacházelo v budově Domu služeb. Kupónové privatizace se může účastnit ten, kdo do 30.11.1993 dovrší 18 let, má české státní občanství a trvale bydlí na území České republiky.

Začátek a konec registrace

    Registrace kupónových knížek byla zahájena 1. října. Skončení registrace se plánovalo na 30. listopadu, ale doba registrace se prodloužila do 8. prosince. Během tohoto období zaregistrovalo kyjovské místo 18.591 kupónových knížek. 15. prosince bylo zahájeno nulté kolo, při kterém mohli občané uplatňovat své body. Toto kolo patřilo investicím u fondů, 1. a 2. kolo, věnované investicím v jednotlivých podnicích, se plánuje na první půlrok příštího roku.

České státní občanství

Vyznačování občanství

    S rozdělením Československa na dva samostatné státy došlo mimo jiné i k výměně osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních pasů. Komu vypršela doba platnosti těchto dokumentů, zažádal si o dokumenty nové. Ten, kdo má průkazy platné až do roku 2000 nebo déle, musel si nechat vyznačit české občanství. Jeho vyznačování do občanských průkazů prováděly podle zákona 138/93 pracovnice matriky, pasy měla na starosti i nadále pasová služba v Hodoníně.

Vydávání občanských průkazů

    Novou službu ohledně občanských průkazů zavedlo obvodní oddělení České policie v Kyjově. Kvůli občanským průkazům se už nemusí jezdit do Hodonína, protože žádost a vydávání nových občanských průkazů zajišťují policisté v Kyjově.


pokračuj